Vietnam

Vietnam je překrásná země, která toho může turistům hodně co nabídnout. Najdete tu dlouhé písčité pláže, tyrkysově zbarvené moře, mnohé architektonické a historické památky, ale i velké množství přírodních zajímavostí.

V posledních letech zažívá tato Vietnamská socialistická republika velký rozvoj, například v oblasti cestovního ruchu. Na své si zde přijde opravdu každý, jak milovník ruchu velkoměsta, tak příznivec klidné a malebné přírody. Na území této republiky se totiž nachází jak moderní mnohamiliónové velkoměsta jako Hanoj nebo Ho Či Minovo Město, ale také venkovské oblasti a mnoha kilometrové pláže, kde si můžete během své dovolené odpočinout a načerpat síly.

Vietnam je velmi zajímavý i z historického hlediska. Toto území bylo obydleno už v době paleolitu a dlouhou dobu bylo ovlivňováno svým čínským sousedem. Od jeho vlivu se vymanilo v roce 938 n. l. V roce 1802 došlo k sjednocení země pod dynastii Nguyen. Od roku 1884 byl Vietnam francouzskou kolonií, a zůstal jí až do 2. září 1945, kdy Vietnam vyhlásil nezávislost. Francouzi se ovšem odmítli vzdát a až do roku 1954 po celé zemi probíhaly boje o nadvládu. Po té byl tento stát na základě Ženevské dohody rozdělen na Severní a Jižní Vietnam. Znovu do jednoho státu se obě části spojily až 2. července 1976.

Tento exotický Vietnam, který sice zatím není turisty příliš vyhledávaným místem, leží v jihovýchodní Asii u Jihočínského moře. S touto zemí sousedí na severu Čína a na západě Laos a Kambodža. Vietnam by se dal rozdělit na čtyři základní oblasti, severní Vietnam, centrální pobřeží, centrální vysočina a jižní Vietnam.

Díky velkému počtu obyvatel, žije zde okolo 83 milionů lidí, se řadí mezi nejlidnatější státy světa. Hlavním městem této republiky je Hanoj, které se nachází na severu země. Se starší generací se můžete domluvit francouzsky, mladší generace ovládá spíše angličtinu. Oficiálním jazykem je ale vietnamština, ale rozšířená je čínština. Nejvíce rozšířeným náboženstvím je buddhismus./p>

Z politického hlediska se jedná o velmi zajímavý stát. Přestože je to komunistický stát, mají místní obyvatelé možnost vydělávat peníze, takže mnozí pracují v soukromém sektoru. Tato možnost je ale vykoupena tím, že mají zakázáno vyjadřovat se ke státní politice.

Pokud se rozhodnete Vietnam navštívit, určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu hlavního města Honaje. I když se jedná o moderní město, najdete zde i mnoho významných památek, které připomínají historii této krásné země. Dalším významným místem je Ho Či Minovo Město, které je největší v celé zemi. Vydat byste se také měli na výlet do národního parku Cuc Phuong nebo do zátoky Ha Long. Pokud si budete chtít odpočinout na některé místní pláži, můžete navštívit například rezort Nha Trang nebo Mui Ne, kde jsou ty nejlepší podmínky pro windsurfing.

Dovolená a doprava do Vietnamu

Hlavní turistické sezony jsou ve Vietnamu dvě, první trvá od listopadu do března, druhá je mezi červencem a srpnem. Od března do září a od října do března ovlivňují Vietnam monzunová období.

Až se budete chystat na svou dovolenou do Vietnamu, musíte mít vyřízený cestovní pas a především vízum. To vydává velvyslanectví VSR v Praze, ale získat ho můžete i na zastupitelských úřadech v jiných zemích. Vyřízení ale trvá poměrně dlouhou dobu, minimálně sedm pracovních dnů. Turistická víza mají z pravidla platnost jeden měsíc. Našim občanům se uděluje buď jednorázové, nebo vícenásobné vstupní vízum. Kromě žádosti o vízum je nutné doložit i platný cestovní pas a jednu fotografii. Za vyřízení jednoho víza zaplatíte kolem 1800Kč. Hned po vstupu do země je nutné vyplnit pasovou průvodku a do dvou dnů splnit přihlašovací povinnost.

Povinné je očkování proti žluté zimnici, ale jen v případě, že jste před vstupem do země navštívili stát s výskytem této nemoci. Doporučuje se očkování proti břišnímu tyfu, žloutence typu A, B, tetanu, japonské encefalitidě, malárii a pro jistotu ještě proti vzteklině.

Z České republiky se do této země nejrychleji a nejlevněji dostanete prostřednictvím letecké přepravy. Bohužel v dnešní době nejsou přímé lety z pražského letiště do Vietnamu k dispozici. Tento druh dopravy zažívá ve Vietnamu v současné době velký rozvoj. Staví se zde nová letiště a modernizují ty stávající. Nejrušnějším letištěm je Tan Son Nhat International Airport nacházející se jen 10 kilometrů od Ho Či Minova Města. Dalším významným letištěm je Noi Bai International Airport, vzdálené 50 kilometrů od hlavního města Honaj. Z tohoto letiště létají přímé spoje do největších evropských mezinárodních letišť, do Frankfurtu, Londýna, Paříže nebo Varšavy. 2 kilometry od města Da Nang se nachází třetí největší letiště ve Vietnamu, Da Nang International Airport, které slouží převážně pro spoje v rámci asijského kontinentu.

Ubytování a stravování ve Vietnamu

Ubytovat se ve Vietnamu můžete jak v luxusních apartmánech, za které zaplatíte přes 200USD, tak v malých pokojících, kde se cena pohybuje od 3USD. Nejvíc na výběr máte samozřejmě ve velkých městech, v provinciích není z čeho moc vybírat. Své zastoupení zde mají i největší hotelové řetězce, jako jsou Hilton nebo Intercontinental. Většina hotelů se může pochlubit dobrým servisem a čistotou. Připojení k internetu je v mnoha hotelech samozřejmostí.

Poslední dobou je také velmi oblíbené ubytování v soukromí u vietnamských rodin, které turistům pronajímají pokoj přímo u sebe doma. Máte tak šanci bšhem dovolené co nejlépe poznat místní kulturu a každodenní život běžných Vietnamců.

Překrásná příroda a zajímavé historické památky nejsou tím jediným lákadlem, které sem přivádějí turisty. Mnoho z nich je také velmi zvědavých na místní tradiční vietnamskou kuchyni. Nejdůležitějšími ingrediencemi jsou dary moře a samozřejmě rýže a výrobky, které se z ní vyrábějí, jako jsou rýžový papír nebo rýžové nudle. Nejčastěji používanou vietnamskou přísadou je rybí omáčka „nuoc mam“, která dodává této kuchyni její originální chuť.

Při výběru pokrmu si nezapomeňte objednat jedno z nejvíce oblíbených tradičních vietnamských jídel, jarní závitky a rýžové nudle „pho“. Ochutnat byste měli i skvělé mořské speciality. Nešetří se zde ani ovocem a zeleninou, takže si na své přijdou i vegetariáni. Pokud si troufáte na něco velmi netradičního, můžete ochutnat například kachní embrya, hadí krev, psí maso nebo nespočet druhů brouků.

Jídlo můžete zapít třeba čerstvou ovocnou šťávou nebo si můžete objednat čaj či kávu. Pokud jde o alkoholické nápoje, asi nejrozšířenější je zde pití piva. Specialitou je také místní rýžové víno, které se v některých případech upravuje do podoby tzv. hadího vína, což je rýžové víno s marinovaným hadem. Najíst se můžete v klasických jídelnách nebo velmi luxusních restaurací, ale jídlo si můžete koupit i u pouličních prodavačů.

Hanoj

Při březích Rudé řeky leží hlavní a druhé největší město Vietnamu, Hanoj, které je v dnešní době jedno z nejrychleji rostoucích velkoměst na světě. Od jeho založení bylo v tomto městě postaveno velké množství zajímavých památek, které určitě stojí za vaši pozornost.

Nejranější zmínky o této lokalitě pocházejí z poloviny 10. století. První král vietnamské dynastie Ly si toto město zvolil jako své sídlo a nazval ho Thang Long, Město vzlétajícího draka. Své postavení nejdůležitějšího města si udrželo až do 18. století, kdy si královské dynastie Tay Son a později dynastie Nguyen jako hlavní město zvolily Hue. Své jméno Honaj dostalo teprve v roce 1831 od císaře Minh Mang. Jeho název by se dal přeložit jako město ležící na řece. Hlavním městem se Hanoj stalo opět v roce 1883. Od roku 1887 do roku 1946 byl Vietnam francouzskou kolonií. O velké množství své zástavby přišlo město v letech 1964 – 1975, v době americké války v Indočíně.

Historických památek je ve městě opravdu hodně, například Chrám literatury nebo buddhistický chrám, kterému se říká Pagoda na jednom sloupu. Z dob francouzské kolonizace se dochovala řada významných budov. Například hanojská opera, národní banka, prezidentský palác, hotel Metropole nebo katedrála svatého Josefa.

Originální atmosféru města dotváří i jezera, která se zde rozprostírají. Nejznámější je jezero Hoan Kiem, Jezero meče, které naleznete v samotném středu města a v jehož středu se nachází malý ostrůvek s Želví věží. Dominantou města je mrakodrap Keangnam Hanoi Landmark Tower, nejvyšší vietnamská stavba.

Podívat se můžete také do Ho Chi Minhova mauzolea, uvnitř kterého je uchováno ve skleněném sarkofágu balzamované tělo vietnamského vůdce. Za návštěvu jistě stojí i chrám Hai Ba Trung, chrám sester Trungových, což byly královské dcery, které jsou ve Vietnamu považovány za bájné hrdinky. Dalšími památkami jsou Pagoda Quan Su, Chrám Ngoc Son, Chrám Quan Thanh nebo Pagoda Dien Huu.

Památky a zajímavosti ve Vietnamu

Ve Vietnamu se nachází celá řada míst, které byste měli během své dovolené určitě navštívit. Z historických měst stojí za návštěvu metropole Hue, kde sídlila poslední vietnamská královská dynastie Nguyen. Prohlédnout si zde můžete zbytky pevnosti, královské hrobky nebo pagodu Thien Mu.

Největší vietnamské město Ho Či Minovo Město, které bylo dříve známé jako Saigon, leží v deltě Mekongu. Najdete v něm moderní komerční centrum nebo sakrální stavby jako je katedrála Notre-Dame nebo pagoda Thien Hau. Zajít si můžete také do některého místního muzea.

Podívat byste se měli i do městečka Dien Bien Phu, nacházející se v severozápadní části země. Toto město je významné bitvou, která znamenala konec indočínského impéria. V roce 1954 zde byla totiž poražena francouzská vojska v bitvě s vojáky Viet Minhu. Prohlédnout si můžete například hlavní bunkr francouzského velitele Christiana de Castriese a v okolí stojící tanky a děla. Projít se můžete i po mostě Muong Thanh, který se dochoval v původním stavu. Nachází se zde památník, který zde byl postaven na památku padlým francouzským vojákům, místní hřbitov je naopak věnován památce vietnamských vojáků.

Jestliže se budete chtít vydat do přírody, můžete zavítat například do národního parku Cuc Phuong, kde žijí kriticky ohrožení giboni. Z přírodních lákadel je ale nejvyhledávanější zátoka Ha Long, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Oblíbeným turistickým místem je Nha Trang, kde se můžete opalovat na skvělé písčité pláži. Pro windsurfing jsou nejlepší podmínky v rezortu Mui Ne, který se nachází blízko města Phan Thiet.

Zajímavým turistickým cílem je i nejvyšší hora Vietnamu, Fan Si Pan. Počítat ale musíte s tím, že na horu vede velmi náročný terén a cesta vám zabere 3 až 4 dny. Při cestě nenarazíte na žádnou chatu či hotel, takže se budete muset utábořit. Na tento výlet se doporučuje zajistit si zkušeného průvodce.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?