Bangkok

Bangkok (Thajsko)

Exotický Bangkok se nachází v Jihovýchodní Asii. Jedná se o hlavní město Thajska, patřící mezi nejvyhledávanější světová střediska turistického ruchu. Svou rozlohou představuje zhruba stejnou velikost jako Praha. Počet obyvatel se zde ale pohybuje kolem 5 104 000. Stejně jako hlavní město se jmenuje i jedna z provincií, na které se Thajsko dělí. Dalšími provinciemi jsou například Samut Sakhon, Nakhon Pathom, Nothaburi, Pathum Thani, Chachoengsao, Samut Prakan. Ty navíc sousedí s provincií Bangkok. Až do konce 18. století bylo nynější hlavní město jenom vesnicí ležící na pobřeží Thajského zálivu. Díky této poloze se ze vsi stala významná zastávka obchodníků z Evropy. Od roku 1782 sem zakladatel dodnes vládnoucí dynastie, král Ráma I., přemístil hlavní město – tehdejší Siamu.

Bangkok se rozprostírá v rovinaté krajině na řece Čajo-Praja, která ústí právě do Thajského zálivu. Průměrné roční teploty se zde celoročně pohybují kolem 28°C. Zimní teploty většinou nepadají pod 26°C, což je také nejideálnější období pro zájezdy do Bangkoku. Toto období se totiž označuje často jako období sucha a chladna. Méně vhodným obdobím pro cestu sem je od května do října. Toto období je naopak označováno jako mokré a horké. Průměrné teploty v tomto období dosahují až 30°C.

Thajskou měnou jsou Thajské bahty. V současné době se hodnota jednoho Thajského bahtu pohybuje kolem 70 haléřů. Jeden baht je 100 satangů (obdobné dělení jako u naší české koruny na haléře). Nejčastěji je v Thajsku směňován americký dolar. Nejvýhodnější kurz pro směnu v Thajsku Vám většinou nabídnou banky, nejhorší směny pak provedete zpravidla v hotelích. Především v centrálních částech města je také možné vybírat peníze z bankomatu, ale vždy je samozřejmě lepší mít u sebe alespoň nějakou hotovost. Všeobecně budete cenami v Bangkoku velmi příjemně překvapeni. Jídlo, služby i další zboží jev Bangkoku totiž velmi levné. Jenom pro orientaci Vás například jedna vstupenka do ZOO v Bangkoku vyjde v přepočtu asi na 28 Kč, vstupné do zábavního parku Ancient City 35 Kč nebo celodenní výlet lodí s obědem 175 Kč. Úředním jazykem je thajština. Jako turisté se zde ale ve většině případů domluvíte anglicky. Velkou výhodou je, že názvy památek, jídelní lístky, oblíbená turistická místa Bangkoku a mnohé další jsou psány vedle thajštiny také anglicky.

Pokud si hodláte na dovolené v Bangkoku pronajmout vůz, dobře si promyslete, zda budete schopni se přizpůsobit jízdě vlevo. Jestliže ne, bude pro Vás jistě výhodnější použít například luxusní klimatizovaný vlak první třídy, pro rychlejší cestu autobus vybavený toaletou, klimatizací, pohodlnými sedačkami a občerstvením, pro cestování po městě je dobré zvolit spíše rikši, tuk-tuky nebo taxi. Nejoblíbenějším a nejpočetnějším dopravním prostředkem Thajců jsou motorky, které jsou v Bangkoku velmi oblíbené.

Zájezdy do Bangkoku

Ještě před samotným zakoupením letenky do Bangkoku byste si měli zjistit co všechno budete pro cestování do země potřebovat. Od 11. srpna 2011 byla pro občany České republiky vízová povinnost zrušena pouze v případech, že do Thajska přiletí přes Mezinárodní letiště a pobyt zde bude trvat maximálně třicet dní, nebo v případě že do země přijedou po návštěvě některého ze sousedních států a setrvají zde nanejvýš 15 dní. Délka platnosti Vašeho cestovního pasu musí být minimálně šest měsíců po návštěvě Thajska.

Ceny zájezdů do Bangkoku jsou hodně různorodé. Ovlivňují ji samozřejmě faktory jako náročnost na komfort a luxus, plná penze nebo polopenze, délka pobytu atd. Mezi cenově nejvýhodnější nabídky jak samotných letenek do Bangkoku, tak i zájezdů patří last minute a first minute.

Bangkok a celkově Thajsko jako takové je každoročně cílem více než dvou milionů turistů, jejichž počet každoročně ještě stoupá. Mezi jejich nejčastější cíle nepatří jenom kulturní a historické památky, ale také příroda a moderní obchodní domy. Velmi oblíbenými jsou například výlety do okouzlující a exotické přírody na slonech, jízda na kajacích mezi atolovými ostrůvky, sjíždění divokých řek a nebo návštěvy některé z nesčetného množství zvířecích farem. Mezi ty nejvyhledávanější patří například krokodýlí farmy. Jestliže milujete smlouvání na trzích, pak zde budete ve svém živlu. Právě na Bangkokských trzích máte možnost nakoupit za nejnižší ceny ve městě.

Letenky a ubytování

Ubytování v Bangkoku je možné například v některém z více než 630 luxusních hotelů a dalších ubytovacích zařízení jako jsou apartmány, hostely a penziony. Ceny se samozřejmě odvíjí od komfortnosti ubytovacího zařízení, typu toho zařízení, počtu osob, délky pobytu, stravování a dalších služeb. Noc v přepychovém pětihvězdičkovém hotelu pro jednu osobu, včetně snídaně najdete v Bangkoku již od 1300 Kč. Noc v apartmánu ve čtyřhvězdičkovém hotelu taktéž se snídaní Vás bude stát asi o sto korun méně. Nocleh v hostelu můžete zarezervovat dokonce už od necelých pěti set korun a zhruba od stejné částky seženete také ubytování v penzionech. Pokud již víte co chcete v Bangkoku podnikat a kam se chcete podívat, je dobré podle toho zvolit také hotel. Například chcete-li navštěvovat především památky, ubytujte se v hotelích jako Royal Hotel, Sawasdee Inn nebo například Trang Hotel Bangkok. Jestliže milujete nakupování a místní trhy, zamilujete si hotely jako Grand Dimond nebo First Hotel. Hledáte-li spíše oblasti s rušným nočním životem, zkuste třeba hotely Amari Boulevard, Nana Hotel nebo Majestic Suites.

Stejně jako cena ubytování se i ceny letenek liší podle zvolené letecké společnosti, stupně pohodlí, data zájezdu a dalších okolností. Nejlevnější letenky do Bangkoku zakoupíte v akčních nabídkách cestovních kanceláří, nabídkách last minute nebo first minute. V průměru se dolní hranice cen letenek, včetně zpáteční, pohybují okolo třinácti tisíc korun. Samozřejmě za větší pohodlí a luxusnější místa si budete muset připlatit o něco víc. Cestující z České republiky si většinou podle vzdálenosti od místa bydliště volí mezi odletem z Ruzyňského letiště v Praze, nebo z Vídeňského mezinárodního letiště (VIE). Ve většině případů se během cesty přestupuje pouze jednou. Mezi nejkratší lety patří ty přes noc, které můžete také jednoduše prospat. V průměru se délka letu pohybuje kolem sedmnácti hodin.

Letiště Suvarnabhumi (Mezinárodní letiště) leží asi třicet kilometrů východně od Bangkoku. Z letiště jezdí 4 linky expresních autobusů (Khaosan, Sukumvit, Silom, Hua Lamphong), MHD, minivan, taxi nebo dokonce limuzína.

Zajímavá místa

Hlavní město Thajska, Bangkok, se pyšní mnoha nejrůznějšími památkami, atrakcemi, tématickými čtvrtěmi, parky, muzei, zoologickými zahradami, krokodýlími farmami a tržišti. Mezi nejnavštěvovanější oblasti patří tzv. Staré královské město. Najdete zde unikátní Královský palác a chrám Wat Phra Kaeo. Tyto dvě monumentální stavby tvoří komplex byl vystavěn v roce 1782 na počest založení nového hlavního města. Palác býval sídlem krále, ten dnes sídlí v Dusitu. V chrámu Wat Phra Keo je umístěna nejuctívanější a také nejvyhledávanější socha v Thajsku – Smaragdový Buddha. Dalším lákadlem pro návštěvníky Bangkoku je 46 m dlouhá pozlacená socha ležícího Buddhy. Chrám se rozkládá na neuvěřitelných osmi hektarech a od dob svého vzniku je až dodnes hlavním centrem vzdělání.

Stejně vyhledávaným místem je i chrám Wat Timir, v němž se opět ukrývá socha Buddhy. Je o něco menší než socha ležícího Buddhy, ale za to je vyrobena z čistého zlata a váží neuvěřitelných 5,5 tuny. Tento unikát byl objeven vlastně náhodou na dně přístavu, byla chytře schovaná v sádře, která se rozbila při pádu sochu.

Zlato a pozlacené objekty najdete na všech významnějších místech Bangkoku. Platí to i o paláci Vimanmek ve čtvrti Dusit, sídle panovníka. Je to největší dřevěná pozlacená stavba, při jejíž výrobě nebyl použit jediný kovový hřebík.

V seznamu zajímavých míst v Bangkoku objevíte například Národní muzeum. To je věnované hlavně Thajskému království a jednotlivým etapám Thajské historie. Na předměstí Bangkoku se na Vaši návštěvu těší zábavní park Ancient City. Vznik tohoto divu se datuje až někdy do roku 1970. Ancient City Vám vezme dech asi patnáctikilometrovou trasou, během níž shlédnete celé Thajsko, jeho nejvýznamnější památky a soustu dalších objektů ve zmenšených replikách v poměru 1:3. Ne bezdůvodně se Bangkok označuje za Benátky Východu. Tuto přezdívku město získalo díky plovoucím trhům na kanálu Dao Kanong. Nakupování, smlouvání a celková atmosféra na tomto tržišti Vám připraví nevšední a jedinečný zážitek, který můžete zažít jenom tady a nikdy na něj nezapomenete.

Přírodní zajímavosti

Pro celé Thajsko je typická nespoutaná panenská příroda a divoká zvířata. Vegetace v Bangkoku a celkově na jihu Thajska je díky střídání teplého a suchého období (od listopadu do května) s deštivým a relativně „chladným“ obdobím (od června do října, kdy se teploty pohybují kolem 30°C) rozmanitá. V hustých lesích Thajska žijí kromě divokých tygrů a slonů také giboni, medvědi či veverky. Mezi nejkrásnější rostliny Thajska patří například orchideje, kterých tu najdete přes tisíc druhů. Pro Thajsko jsou typické rozsáhlé národní parky, které se rozkládají na neuvěřitelných asi 35 tisících kilometrů čtverečních z celkové rozlohy země. Celkově zde najdete přes 211 národních parků. Mezi ty nejvyhledávanější a nejkrásnější patří například Národní park Ao Phang nga, Ba Luang Waterfall, Bang Lang, největší NP Kaeng Krachan, nejstarší NP Khao Yai nebo například Namtok Phlew.

Častou součástí zájezdů do Bangkoku bývají výlety džípem do přírody, nebo pro náročnější dokonce několikadenní túry do džungle. Za těmito zážitky se ovšem musíte vydat za hranice Bangkoku. Město nabízí sice nesčetné množství kulturních zážitků, památek a atrakcí, ale z divoké přírody zde toho moc nenajdete. Absenci džunglí však plně vynahradí milovníkům pláží a nádherných mořských pobřeží. Zájezdy do Bangkoku lákají turisty azurovým mořem, bílými plážemi, palmami, tropickými ostrůvky a spalujícím sluncem.

Do těsné blízkosti pláží je situována spousta hotelů a ubytovacích středisek, které nabízejí nejrůznější stupně komfortu a luxusu i cenových podmínek. Přilehlé pláže nabízí typické plážové a vodní aktivity, kterými si můžete zpestřit pobyt na pobřeží.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?