Nový Zéland

Nový Zéland je ostrovní stát nacházející se v jihovýchodní části Tichého oceánu, který je složený ze dvou samostatných ostrovních částí, severní a jižní. Dále k němu patří i ostrovy Tokelau a Rarotonga, známé taky jako Cookovy ostrovy. Pod jižní částí Nového Zélandu se nachází ještě ostrov Steward, kde můžete vidět například vzácného nelétavého ptáka kivi.

Novozélandské královstvíje konstituční monarchie, které formálně vládne britská královna Alžběta II. Jinak je to ale nezávislý stát, ve kterém královnu zastupuje guvernér, na kterého se vztahují všechny pravomoci týkající se Nového Zélandu. Je členem britského Společenství Commonwealth.

Z klimatického hlediska se většina státu řadí mezi mírné klimatické pásmo, jen nejsevernější část severního ostrova patří do subtropického pásma. Severní ostrovje také hustěji zalidněný a žije zde i větší počet Maorské populace, tedy původních obyvatel. Nachází se zde také hlavní město Nového Zélandu Wellington i největší město v zemi, Auckland. Na severní ostrov moc turistů nejezdí, a to i přes to, že se tu nachází mnoho zajímavých míst, například největší novozélandské jezero Taupo.

Severní a jižní ostrov je spojený trajektem Interislander, který vede přes Cookův průliv. Jižní ostrov sice není tolik osídlený, zato má mnohem klidnější atmosféru a v Jižních Alpách naleznete největší koncentraci turistických tras pro pěší turistiku.

Historie této země sahá až do 9. století, kdy ji osídlili Maorové. V roce 1640 tuto zemi objevil holandský mořeplavec Abel Tasman, který ji nejdříve pojmenoval Staten Land, nedlouho poté byl ale název změněn na Nieuw Zeeland. V roce 1769 zde přistál britský kapitán James Cook, který celou zemi také prozkoumal. Hromadné osidlování Evropany začalo na konci 18. Století. Nový Zéland se stal britskou kolonií poté, co bylo založeno město Wellington a pod britskou nadvládou zůstal až do roku 1907, kdy se tento stát stal nezávislým. I přes toto odloučení zůstal Nový Zéland k Británii silně vázán. Dnes je z Nového Zélandu vyspělá země s vysokou životní úrovní.

Výhodou při cestování na Nový Zéland je to, že kromě platného cestovního pasu nepotřebujete žádný jiný doklad. Povinná nejsou ani žádná očkování. Jedinou možností, jak se dostat do této země, je využít leteckou dopravu, bohužel z ČR zatím neexistuje žádné přímé spojení. Ubytovat se zde můžete v různých typech ubytovacích zařízení.

Kromě zajímavých měst je pro turisty nejpřitažlivější zdejší krásná neporušená příroda. Velmi oblíbená je například pěší turistika, a to především na jižním ostrově. V poslední době je Nový Zéland pro turisty zajímavý především tím, že se zde natáčela veleúspěšná filmová trilogie Pán prstenů. Mnoho turistů má za cíl své návštěvy především prohlídku míst, kde probíhalo natáčení.

Dovolená na Novém Zélandu

Nový Zéland představuje pro turisty především místo, kde si mohou během své dovolené odpočinout a načerpat síly, a to vše v klidném a civilizací nedotčené přírodě.

Jediným dokladem, který pro vstup do země potřebujete, je cestovní pas platný o 3 měsíce déle, než je doba vaší návštěvy. Držitelé platných cestovních pasů mohou cestovat do této země opětovně bez víz na dobu maximálně 3 měsíců. Jestliže letíte na Nový Zéland, a přestupujete v Austrálii, musíte mít tranzitní vízum. Není tu přihlašovací povinnost, registrace turistů probíhá po příletu. Pokud si zde hodláte půjčit auto, musíte mít platný i mezinárodní řidičský průkaz. Nejsou povinna žádná očkování.

Jediným způsobem, jak se do této země dostanete, je prostřednictvím letadla. Z pražského letiště bohužel nelétá žádný přímý spoj. Turisté, kteří to mají blíž k rakouským hranicím, volí jako odletové město spíše Vídeň. Nejdůležitějším letištěm je Auckland Airport, vzdálené jen asi 20 km od největšího města v zemi. Na jižním ostrově je nejvýznamnější letiště Christchurch International Airport.

Najdete tu standardní nabídku ubytovacích zařízení, skládající se z hotelů, motelů a penzionů. Pro Nový Zéland jsou typickými ubytovacími zařízeními backpackery, které by se daly přirovnat k hostelům. Vydáte-li se na několikadenní výlet, máte k dispozici chatky, kterým se zde říká huts. Přenocovat můžete také v soukromí u místních obyvatel. Narazit můžete na dva druhy kempů. Na jednoduše zařízený, kde je poplatek dobrovolný, nebo na klasický kemp, kde si pobyt musíte zaplatit.

Pokud jde o místní tradiční jídla, docela nedávno vznikla tzv. moderní novozélandská kuchyně, kde se mísí australské a kalifornské prvky. Takže mezi typická jídla patří steaky, lososi a raci. Voda z kohoutku je po celém Novém Zélandu čistá a pitná. Pouze v případě, že se budete chtít napít z místních řek a jezer, se doporučuje tuto vodu nejdřív převařit.

Hlavní město Wellington

Wellington, hlavní město Nového Zélandu, politické a obchodní centrum země a důležitý přístav, naleznete na břehu Cookova průlivu. Hlavním městem je od roku 1865, kdy vystřídal na této pozici Auckland. Nachází se zde všechny vládní instituce, parlament a své diplomatické zastoupení zde má i většina zahraničních států.

Ve městě stojí za návštěvu například komplex budov, ve kterých sídlí novozélandský parlament. Celá stavba je zajímavá především díky moderní přístavbě ve tvaru komolého kužele, kterému se říká Včelí úl nebo taky Včelín. Další moderní stavbu představuje ve městě i budova Nové radnice, která je celá postavená ze skla a oceli. Zajít byste měli i do národního muzea Te Papa, kde se dovíte víc o historii a kultuře místních obyvatel. Jedná se o velice moderní stavbu, v níž jsou umístěny interaktivní expozice maorského umění, umění Pacifiku i expozice vztahující se k historii kolonizace a přírodě. Dokonce si zde můžete vyzkoušet i zemětřesení, cestovat do minulosti nebo naopak do budoucnosti.

Pokud vás moderní stavby moc nezajímají, můžete se vydat na prohlídku například dřevěného kostela Starého Sv. Pavla. Starého se mu říká proto, aby se rozeznal od stejnojmenné katedrály postavené v moderním duchu. Dnes tento kostel slouží jednak k náboženským účelům, jednak se zde konají různé koncerty. Významná je i Vládní budova, která je stejně jako již zmíněný kostel, postaven ze dřeva. Jedná se o čtyřposchoďovou budovu z roku 1876 zbudovanou v duchu rané renesance. Rozkládá se na hektaru zastavěné plochy, což z ní dělá největší dřevěnou stavbu na světě.

Celé město si můžete prohlédnout z kopce Mount Victoria, který vám poskytne nádherný výhled na celé město, na přístav, i na mnohé zálivy. Velmi oblíbenou atrakcí ve městě je i lanová dráha, která vás z centra města převeze do čtvrti Kelburn, kde si můžete prohlédnout například botanickou zahradu.

Památky a zajímavosti Nového Zélandu

Nový Zéland je zemí rozmanité přírody, kde se nachází velké množství zasněžených horských štítů, doposud aktivní sopky, čistá horská jezera a pobřeží, které lemují jednak krásné zlaté pláže i rozeklané fjordy. Tento ostrovní stát je domovem pro mnoho vzácných živočichů, ke kterým patří například pták kivi, který se stal symbolem této krásné země. Kromě přírody můžete vyrazit i do některé místní metropole, jejíž návštěvu byste si určitě neměli nechat ujít.

Největším městem je Auckland, který kdysi býval i hlavním městem této nádherné země. Až se do tohoto města vydáte, nezapomeňte navštívit Válečné muzeum, Námořní muzeum nebo auclandskou galerii výtvarného umění. Dominantou celého města je pak televizní a vyhlídková věž Sky Tower. Cestou z města byste se měli stavit na nedalekém poloostrově Coromandel.

Mezi vaše další zastávky by mělo určitě patřit i město Rotoruu, které je známé tradičními maorskými stavbami. V administrativní oblasti Hawke’s Bay, které je proslulé svými vinicemi, se nachází i město Napier, v němž najdete stavby postavené ve stylu art deco. Z přírodních zajímavostí severního ostrova stojí za zmínku Národní park Tongariro, který se rozkládá kolem horského masivu tří aktivních sopek.

Na jižním ostrově byste si neměli nechat ujít návštěvu jeho největšího města Christchurch, který díky své architektuře připomíná spíš anglická města. Ve městě Dunekin, kterému se přezdívá Edinburgh jihu, naleznete továrnu na čokoládu. Jako centrum adrenalinových sportů, je známé město Queenstown, ležící na březích jezera Wakatipu.

Jižní ostrov je ale především znám díky své přírodě. Navštívit zde můžete hned tři národní parky, kterými jsou Abel Tasman, proslulý svými zlatými plážemi, dále Aoraki/Mount Cook, ráj pro všechny nadšence vysokohorské turistiky, a nakonec největší novozélandský národní park Fiordland, jehož dominantou je fjord Milford Sound.

Pán prstenů

Nový Zéland známý především díky své nedotčené rozlehlé přírodě, do které se každý návštěvník hned při první návštěvě zamiluje. I proto si Nový Zéland vybral režisér Peter Jackson jako místo pro ztvárnění své filmové trilogie Pán prstenů od spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena.

Natáčení Pána prstenů se ukázalo být výhodné jak pro samotný film, tak i pro Nový Zéland. Pro natáčení venkovních scén byla zdejší nedotčená krajina, kde dlouho nenarazíte na žádné obydlí, opravdu dokonalým řešením. Pro Nový Zéland to znamenalo nový příval turistů, kteří sem na dovolenou přijížděli za jediným cílem, navštívit místa, kde se tato úspěšná filmová série natáčela. Zájem neopadl ani po letech, kdy skončilo natáčení. Naopak se očekává nová vlna, protože se zde režisér Peter Jackson rozhodl zfilmovat další úspěšnou knihu od tohoto anglického spisovatele, která dějově předchází Pánu prstenů, knihu Hobit.

Protože bylo mnoho záběrů natočeno na soukromých pozemcích, na které je vstup zakázán, vzniklo několik agentur, které vám zprostředkují návštěvu těchto míst. Takovým místem je například farma poblíž MataMata, kde se točily scény z Hobitína. Dalším místem je například Skippers Canyon u Queenstown, kde se natáčel přechod brodu přes řeku Anduinu, v Twizelu se zas konala bitva o Helmův žleb. Ve městě Christchurch můžete využít služeb agentury Hassle free Lord of the Rings Edoras, která vás vezme na místa, kde se natáčely scény z Edorasu. Tyto služby jsou ale samozřejmě placené.

Ne všechna místa si můžete prohlédnout až po zaplacení, na mnohá se můžete vydat sami. Nejlepší je zakoupit si knihu Lord of the Rings: Location Guideboo od Iana Brodieho, kde jsou všechna místa vypsána a jsou u nich dokonce uvedeny i GPS souřadnice. Kniha je doplněna celou řadou fotografií, kde si můžete porovnat, jak vypadá konkrétní místo ve skutečnosti a jak vypadalo ve filmu.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?