Rakousko

… je domovem světoznámých bonbónů PEZ? Nebo že se na jeho území nachází nejkratší metro na světě se čtyřmi stanicemi, dlouhé pouhých 1280 metrů.

Jednou z nejoblíbenějších a často navštěvovaných zemí v Evropě je rovněž překrásné Rakousko, které se nachází uprostřed Evropy, a s kterým sdílíme hranici. I proto je tato země častým cílem českých turistů.

Tato evropská země má svým návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Díky své bohaté historii se zde nachází mnoho překrásných pamětihodností, zároveň jsou zde ideální podmínky pro kterýkoliv sport. Na své si přijdou i milovníci horské turistiky. Po celém území se nachází také mnohé přírodní zajímavosti, které sem lákají turisty na dovolenou.

Rakousko má, stejně jako i Česká republika, velmi dlouhou a zajímavou minulost. Jako první osídlili místo, kde se dnes nachází rakouské území, Římané, kteří zde vybudovali řadu významných měst, například Virunum nebo Carnuntum. Asi v 10. století zde byla založena tzv. Východní marka, kterou v roce 1278 získali Habsburkové. Po té, co se území, které spadalo pod habsburskou monarchii, rozrostlo, muselo být rozděleno mezi dva panovníky. Oblast Rakouska, Maďarska i Čech tak spadala pod vládu Ferdinanda Habsburského. Do historie Rakouska se velmi podstatně podepsala i panovnice Marie Terezie. V 19. století se z habsburské monarchie stalo Rakousko-uherské království. Rakouská republika vznikla po skončení první světové války.

Rakousko navštíví každý rok tisíce Čechů, a to také díky tomu, že to od nás není vůbec daleko. Jako dopravní prostředek vlastně můžete zvolit cokoliv. Nejčastěji se do Rakouska jezdí osobním automobilem nebo prostřednictvím autobusové dopravy. V poslední době je také velmi oblíbená vlaková doprava, která ani nestojí moc peněz. Méně často se setkáte s leteckou dopravou. Do Rakouska se spíš létá v rámci jiného letu, kdy se zde jen přestupuje na další letecký spoj.

O ubytování není v Rakousku nouze. K dispozici jsou zde různě zařízené hotely, penziony i hostely. V horských oblastech si můžete pronajmout dřevěnou chatku. I v tomto překrásném státě je stále ve větší oblibě agroturistika, takže si můžete zajistit pobyt i na některém statku. Rozšířené jsou po celé zemi také kempy.

Do Rakouska míří každoročně mnoho turistů z celého světa především proto, aby si zde prohlédly významné historické památky, které se zde nacházejí. Ty nejkrásnější najdete především v hlavním městě, ve Vídni, kde si můžete prohlédnout například zámek Schönbrunn, palác Hofburg nebo zámek Belveder. Za zábavou můžete vyrazit do zábavního parku Prater. Dalšími městy, ve kterých se nachází důležité historické památky, jsou Linz, Innsbruck nebo slavný Salzburg, kde se narodil skladatel Wolfgang Amadeus Mozart.

Kromě historických památek láká Rakousko také na své přírodní krásy. Často vyhledávaným místem je například nejvyšší rakouská hora Grossglockner nebo ledovec Pasterzenkees, který se nachází hned pod ní. Vyrazit také můžete ke Krimmlským vodopádům, které patří k nejdelším v Evropě. Rakouské hory jsou taky velmi oblíbeným turistickým cílem v zimě. Panují zde totiž vynikající podmínky jak pro lyžování, tak i pro další zimní sporty.

Doprava a ubytování v Rakousku

Vycestovat na dovolenou do Rakouska můžete prostřednictvím kteréhokoli dopravního prostředku. Všechny varianty představují rychlé a poměrně levné spojení s touto velmi oblíbenou evropskou destinací. Mile vás určitě překvapí i cena, za kterou si můžete v Rakousku pronajmout pokoj. Náš jižní soused totiž patří mezi poměrně levné státy.

Do Rakouska, se kterým máme společnou hranici, se můžete kdykoliv vydat jakýmkoliv způsobem. Nejvíce turistů samozřejmě využívá k cestě vlastní automobil. Oblíbené je i cestování autobusem nebo vlakem. Využít se dá samozřejmě také letecká přeprava, ale to je díky malé vzdálenosti poměrně zbytečné.

Jak už bylo řečeno, k dopravě do Vídně můžete využít vlakovou dopravu, která je cenově docela výhodná. Z Prahy vás jízdenka vyjde asi na 600Kč, z Brna zaplatíte jen asi 300Kč. Velmi oblíbená a často využívaná je také autobusová doprava. Záleží samozřejmě na tom, odkud vyjíždíte, ale cesta do Vídně trvá řádově jen pár hodin. Nejoblíbenějším způsobem, jak se můžete do Rakouska dostat, je samozřejmě vlastním automobilem. Jen pozor ve větších městech, tam totiž můžete mít problém zaparkovat.

Nejběžnějším ubytovacím zařízením je samozřejmě hotel. Těch najdete po celém rakouském území velké množství a je jedno, jestli se jedná o luxusní pěti či čtyř hvězdičkové hotely nebo menší hotýlky zaručující útulné prostředí.

Pokud míříte do hor, ať už v létě nebo v zimě, určitě si jako ubytovací zařízení vyberte dřevěnou chalupu. Alternativou je pak ubytování na selském statku, kde můžete zažít jedinečnou atmosféru. Ve většině případů mají majitelé těchto usedlostí připravený pro hosty také zajímavý program. V Rakousku jsou velmi rozšířené kempy, jak ty jednoduše zařízené, tak velmi luxusní, které nabízejí svým návštěvníkům velmi komfortní zázemí. Najdete je jak v okolí velkých měst, tak téměř v zapadlých koutech přírody.

Dovolená v Rakousku

Vydat se do této překrásné země můžete jak v létě, kdy je toto místo jak stvořené pro pěší turistiku a poznávání místních památek, tak v zimě, kdy zde panují vynikající podmínky pro jakýkoliv zimní sport. Největšími rakouskými lákadly jsou samozřejmě místní památky, které naleznete po celém území Rakouska. Za největšími skvosty můžete vyrazit například do hlavního města.

Mnohé cestovní kanceláře nabízejí různé zájezdy do této překrásné evropské země. Vybírat můžete jak z pobytových tak poznávacích zájezdů. Velké oblibě se v poslední době těší také eurovíkendy, především ty, které jsou zaměřeny na hlavní město Vídeň. V nabídce jsou ale také lyžařské zájezdy. V zimním období zařazují cestovní kanceláře i nabídky zájezdů do Rakouska na známé adventní trhy.

Rakousko, jakožto náš soused, je přístupný všemi možnými dopravními prostředky. Nejjednodušší je samozřejmě doprava osobním automobilem nebo autobusem. České republika je s tou rakouskou také velmi kvalitně propojena železniční sítí. Žádný problém není ani v tom, vydat se do Rakouska letecky.

Tato země nabízí svým návštěvníkům širokou škálu možností, kde se mohou ubytovat. Záleží především na oblasti, kam který turista míří. Ve velkých městech jsou k dispozici především hotely, penziony a také hostely. Jestliže míříte do horských oblastí, můžete si kromě hotelů vybrat také ubytování v dřevěných chatkách. V poslední době je také velmi oblíbená agroturistika, při níž se turisté ubytují na statku, kde si vyzkoušejí, jaké to je, bydlet na farmě. Téměř na každém kroku také narazíte na nějaký ten kemp.

Pokud patříte mezi náruživé sportovce, můžete se na místní hory vydat jak v létě, kdy při pěší turistice můžete obdivovat místní překrásnou přírodu, tak v zimě. Rakousko je totiž vyhlášeným rájem všech milovníků zimních sportů a zdejší lyžařská střediska patří mezi nejvyhledávanější v Evropě.

Hlavní město Vídeň

Hlavním městem celého tohoto překrásného evropského státu je Vídeň, která je jak ekonomickým, tak kulturním i vzdělávacím centrem celé země. I když se zde nachází jak místa určená výhradně pro milovníky sportu a zábavy, zůstává Vídeň především rájem pro všechny, kdo dávají přednost historii a kultuře.

První významná historická událost, která se vztahuje k místu, kde se dnes rozkládá město Vídeň, spadá asi do roku 50, kdy zde byl založen římský tábor Vindobona. Vídeň jako město je pak zmiňováno teprve od roku 1137. Jedno z nejdůležitějších měst v Evropě se Vídeň stala až po nástupu Marie Terezie. Významným panovníkem byl také František Josef a jeho žena, císařovna Sissi.

Největším lákadlem ve Vídni i v celém Rakousku je zámek Schönbrunn, který nechala vystavět v 17. století Marie Terezie. Součástí zámku je i divadlo nebo Gloriette. V zahradách se nachází kromě několika fontán také různé sochy a okouzlující květinové záhony. Ve městě si můžete také prohlédnout rozsáhlé sídlo Hofburg, které kdysi sloužilo jako sídlo rakouských císařů. Dnes se v něm nachází Národní knihovna a univerzitní institut. Významnou budovou je také zámek Belveder.

Dominantou celé Vídně je bezpochyby chrám svatého Štěpána, tzv. Stephansdom, který se začal stavět ve 12. století, ale dokončen byl až v 16. století. Pokud si troufáte, a máte dostatek sil, můžete vystoupat do jedné z věží. Odměnou pro vás pak bude úchvatný výhled na celé město. Ve Vídni určitě nesmíte vynechat slavný zábavní park Prater, jehož největší atrakcí je Riesenrad, velkolepé Ruské kolo. Najdete zde také několik horských drah a další adrenalinové atrakce.

Během prohlídky města se určitě zastavte v některé místní restauraci nebo kavárničce. Než naberete potřebné síly k dalšímu objevování místních krás, můžete ochutnat například zdejší specialitu, která je známá po celém světě. Řeč je o slavném Sachrovém dortu.

Památky a zajímavosti v Rakousku

Rakousko patří mezi státy, které dokážou uspokojit každého svého návštěvníka, ať už se jedná o nadšeného sportovce, milovníka historie a kultury nebo toho, kdo se chce jen bavit.

Téměř v každém městě v Rakousku se nachází nějaká významná památka nebo místo, kde došlo k důležité historické události. K těm nejznámějším městům patří také bezesporu Salzburg, rodné města rakouského skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Toto město se proslavilo také obchodem se solí, neboli „bílým zlatem“. Další místo, které byste měli během své dovolené v Rakousku určitě navštívit, je Salzkammergut, Solná komora. Jedná se o oblast s množstvím jezer, solných dolů, ledových jeskyní a úchvatných malých vesniček.

Často navštěvovaným městem v Rakousku je také slavné alpské středisko Innsbruck. Asi nejvýznamnější památkou je hrad Hofburg z 18. století. Další významnou památkou je i Hofkirche, kostel z 16. století, kde se nachází hrobka Maxmiliána I. Nedaleko města najdete zámek Abras.

Během svých toulek po Rakousku byste se měli zastavit také v historickém městě Linz. Symbolem města je přes 20 m vysoký mramorový barokní sloup sv. Trojice na Hlavním náměstí. Další místní významnou stavbou je také Zemský dům, u kterého si můžete prohlédnout kašnu pocházející z roku 1582. Největší církevní dominantou je Nový dóm, který pochází z roku 1862. V kontrastu s historickou částí města a jejími památky je například Muzeum budoucnosti.

Z přírodních zajímavostí, které můžete v Rakousku navštívit, je rozhodně tou největší hora Grossglockner, nejvyšší hora v Rakousku. Současně navštivte i ledovec Pasterzenkees, který se nachází pod horou. V Rakousku najdete také jedny z nejdelších vodopádů v Evropě, Krimmelské vodopády, které měří neuvěřitelných 380 metrů. Úžasným zážitkem je cesta vlakem z Vídně na jih Rakouska, který vás poveze kolem hory Semmering.

Shrnuto

Rakousko je našim sousedem a z pohledu turistiky nesmírně bohatým státem. Jen těžko se dá říct, zda se těší větší oblibě v létě, či zimě, ale každopádně i letní sezóna má v Rakousku co nabídnout. V první řadě jsou typickým rysem samozřejmě Alpy, které nabízejí velký počet turistických stezek, nádherných přírodních unikátů, a také malebných vesniček, ve kterých se můžete ubytovat. Pokud patříte mezi aktivní turisty, kteří milují pěší turistiku, bude pro vás Rakousko téměř rájem.

Na druhou stranu si zde užije i obdivovatel památek a monumentálních historických center, která naleznete prakticky ve všech větších rakouských městech. Na vrcholu pochopitelně stojí Vídeň, jejíž slávě se jiné město v Rakousku nemůže vyrovnat, a ve které byste bez problémů mohli strávit samostatný týden. Na druhou stranu jsou tu i města jako Salzburg, mimo jiné rodiště Mozarta a kulturní metropole světového formátu, Linz, a také Graz neboli Štýrský Hradec, která vás také zaujmou. Rozhodně tak je z čeho vybírat, když do všeho vstupují ještě lázeňská centra v Alpách.

Nejzajímavější last minute

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?