Thassos

Řecko – Thassos

Zelený ráj na zemi nebo Zelený smaragd Egejského moře. I tak bývá označován oblíbený řecký ostrov Thassos. Jedná se o nejseverněji položený ostrov v Egejském moři. Povrch ostrova je převážně hornatý a pobřeží lemováno písčitými a oblázkovými plážemi.

Historie tohoto oblíbeného letoviska je opravdu velmi dlouhá. Sahá totiž až do pravěkých dob. Ostrov získal své jméno podle price Thassose, který se zde usadil během hledání své sestry, která byla unesena bohem Diem. Jiná verze zase říká, že ostrov dostal své jméno podle slova „dasos“, což v překladu znamená les. Thassos je totiž z velké části pokryt borovými, piniovými a olivovými háji. Najít zde můžete i smíšené lesy.

První záznamy o osídlení se datují do roku 2 000 let př. n. l. Ostrov vzkvétal především díky těžbě zlata a mramoru, pěstování oliv a vinné révy. V pozdějších letech byl okupován Makedonci, Římany a Benátčany. K řeckému státu byl připojen teprve v roce 1912.

Lidé si vybírají za cíl své dovolené Thassos především díky krásným plážím, na kterých mohou celý den ležet a relaxovat. Pláže lemují téměř celé pobřeží, které je dlouhé přibližně 100 kilometrů. Sice nejsou tak velké jako v Turecku či Tunisku, ale i tak mají své kouzlo. Velkou výhodou je, že se můžete ukrýt před přímým žhnoucím slunečním svitem do stínu stromů, které vedou kolem pláží. Jedna z nejoblíbenějších pláží na ostrově je pláž Alyki. Pokud se chcete na pláži a ve vodě vyřádit, pak zvolte pláž Astris.

Kromě krásných pláží a křišťálově čistého moře jsou sem turisté lákáni velkým množstvím památek z dávné historie. Za návštěvu stojí rozhodně Apollónův chrám, který se tyčí na kopcích nad hlavním městem ostrova Limenasem. O historii ostrova se pak dozvíte v některém z muzeích. Velmi zajímavé je pak archeologické muzeum, které se nalézá přímo v hlavním městě. Za návštěvu rozhodně stojí také přístavní město Kavala nebo přírodní galerie Metalia, kde můžete vidět Diovo oko a mnoho dalšího.

Pokud se rozhodnete právě sem vyrazit na vaši dovolenou, je nutné počítat s tím, že doprava sem je poměrně složitá. Thassos totiž nemá vlastní letiště a tak letadla přistávají na letišti v Kavale. Odtud jsou zajištěny pravidelné lodní trajekty, které míří právě na ostrov Thasssos. Doprava se sice časově náročnější,ale rozhodně to stojí za to.

Ubytovat se můžete v některém z místních hotelů nebo si můžete pronajmout některý z rezidenčních domků či bungalovů. Což se ovšem prodraží. Hotely zde najdete různých kategorií. Nejvíce jsou navštěvovány hotely se třemi a více hvězdičkami.

Počasí na ostrově je krásné a slunné. Průměrná teplota vzduchu se v letních dnech pohybuje kolem 32-36 °C. Hlavní sezóna zde začíná v červnu a končí přibližně v polovině září. Vydat se sem však můžete i v květnu nebo v říjnu, když jsou zde příjemné teploty kolem 20 °C.

Památky a zajímavosti

Thassos láká turisty z celého světa zejména na svou bohatou historii. Nejvíce se o historii tohoto ostrova dozvíte v místních muzeích. Vagis muzeum naleznete v obci Potamia, jihovýchodně od města Limenas. Toto muzeum je věnováno místnímu sochaři, který se jmenoval Polygnotos Vagis. Ten ovšem emigroval do Ameriky. V muzeu se můžete podívat na jeho reálné i abstraktní díla, které jsou opravdu velmi zajímavá.

Za návštěvu rozhodně stojí i Lidové muzeum, které se nachází jižně od hlavního města Limenas, ve vesniče Theologos. V tradičním řeckém patrovém domku se seznámíte s místními tradicemi obyvatel. V dolní části domu se pak můžte podívat na nástroje původních osadníků, nábytek a další předměty denní potřeby. V horním patře jsou k vidění jednotlivé místnosti klasického domku.

O historii ostrova se můžete dozvědět také v archeologickém muzeu v hlavním městě Limenas. Mimo jiné zde uvidíte několik tisíc let staré kamenné a mramorové sochy, keramiku, malby nebo třeba stříbrné mince.

Vynechat byste rozhodně neměli ani antické kamenné divadlo, neboť právě divadlo a dramatická tvorba jsou s Řeckem a jeho kulturou úzce spjaty. Toto divadlo nejdete v hlavním městě ostrova. Bylo postaveno před více jak dvěma tisíci lety a ve své době dokázalo pojmout několik tisíc diváků. V době římské nadvlády však bylo změněno na gladiátorskou arénu. Dnes se tu konají koncerty a různé kulturní akce.

V hlavním městě můžete obdivovat také antické tržiště, neboli Agoru. Dodnes se dochovaly obvodové zdi a několik sloupů. Limenas byl v minulosti významným obchodním centrem. Původně k místu přiléhaly další stavby, především chámy, které byly zasvědčeny bohům Dionýsovi a Poseidonovi.

Jestliže zavítáte na ostrov Thassos, rozhodně nevynechejte návštěvugalerie Metalia. Uvidíte zde opravdu nádherná díla z mramoru a bílého kamene. Největší a nejzajímavější je tzv. Stonehenge, který je velmi podobný tomu v Anglii. S místem je spojena pověra, která říká, že ten, kdo sáhne na kámen se svým znamením a stoupne si doprostřed kruhu a něco si přeje, jeho přání se mu vyplní.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?