Dominikánská republika

Dominikánská republika, vyhledávaný cíl mnoha turistů, se rozkládá na jednom z ostrovů v Karibiku, v souostroví Velké Antily. Rozmanitý terén způsobuje, že v různých částech ostrova spadne za rok odlišné množství srážek, což vysvětluje nezvyklou bohatost flór. Takže v této republice nenajdete jen palmové háje, ale také tropický les, savanu nebo třeba i borové lesy.

Nejkrásnější místo, které kdy lidské oko spatřilo, tak popsal oblast blízko dnešního města Pauerto Plata údajně Kryštof Kolumbus Španělské královně Isabele Kastilské poté, když v roce 1492 přistál i se svou posádkou na pobřeží Ameriky.Tato země přiláká každoročně velké množství turistů, a není se čemu divit, vždyť tento ostrov opravdu připomíná ráj na zemi. Nachází se zde nádherné písečné pláže, blankytně modré a teplé moře a typické tropické podnebí. To vše je doplněno překrásnou přírodou.

Kromě překrásných dlouhých pláží nabízí ostrov i mnoho dalších přírodních zajímavostí. Můžete se potápět v překrásném podmořském světě, procházet se po tropických pralesích, vydat se můžete do polopouští nebo zkusit zdolat vysoké horské masivy, které dosahují i do výšky 3000 metrů nad mořem. Obdivovat místní faunu a floru můžete nejlépe v místních národních parcích. V Dominikánské republice se nachází i nejvyšší hora v celé karibské oblasti, Pico Duarte, jejíž výška převyšuje tři tisíce metrů nad hladinu moře. Velmi mile vás překvapí i cena za dovolenou v Dominikánské republice. Ta se totiž v porovnání s cenami ostatních karibských destinací pohybuje velmi nízko.

Svou dovolenou nemusíte trávit jen opalováním se na pláži a plaváním v moři. Vybrat si můžete z celé řady sportovních aktivit. Jednou takovou je například potápění, při kterém můžete objevovat skvostný podmořský svět. Vydat se můžete také na různé organizované výlety po okolí, při kterých poznáte život domorodců. Večer pak můžete zajít do hotelových restaurací či barů nebo sledovat programy, které si pro vaši zábavu připravil hotelový personál. Rájem je tento ostrov také pro fanoušky golfu. Nachází se zde opravdu velké množství golfových hřišť, jediné co musíte, je si zvolit hotel, v jehož areálu se golfový resort nachází.

Leteckou dopravou se do této překrásné země dostanete i přímím spojem. Létají sem charterové lety cestovních kanceláří, které přistávají v nejžádanějších částech ostrova. Ubytování v Dominikánské republice je na velmi vysoké úrovni. Mnohé hotelové komplexy dokonce nabízejí stravování formou „all inclusive“.

Pokud patříte ke kuřákům a máte rádi kouření doutníků, určitě si zde nezapomeňte nakoupit jedny z nejvíc kvalitních doutníků na světě. Ženy zase více ocení šperk, vyrobený z dominikánského jantaru nebo drahý kámen larimar zářící zelenomodrou barvou, který nenajdete jinde na světě.

Dovolená a letenky do Dominikánské republiky

Perla Karibiku, jak se někdy Dominikánské republice přezdívá, přiláká na své bělostné dlouhé pláže, azurově zbarvené moře a překrásnou přírodu každý rok tisíce turistů, kteří sem přijíždí prožít klidnou dovolenou. Na své si ale přijdou i milovníci adrenalinových sportů. Vyzkoušet si zde můžete například rafting, kitesurfing, windsurfing nebo potápění. Ze suchozemských sportů si můžete vyzkoušet jízdu na zip-line – lanové skluzavce, zahrát si golf nebo se projet v rychlých buginách.

Před cestou si nemusíte vyřizovat vízum, tedy jen v případě, že v Dominikánské republice nebudete pobývat dále jak 90 dní. Jediné, co budete potřebovat, je turistická karta, kterou si můžete koupit jednak na konzulátu, jednak hned po přistání na letišti.

Pro cestu do dominikánské republiky není vyžadováno žádné očkování. Mezi doporučenými je ale vakcinace proti žloutence typu A, B, dále proti tetanu a břišnímu tyfu. Někdy se také doporučuje očkování proti vzteklině a proti malárii.

Vlastně jediným způsobem, jak se můžete do tohoto tropického ráje z České republiky dostat, je prostřednictvím letecké dopravy. Létají sem například chartery některých cestovních kanceláří, ale zvolit můžete také pravidelné linky, které směřují do hlavního města, kterým je Santo Domingo. Počítat ale musíte s tím, že budete přestupovat na některém mezinárodním evropském letišti. Přistanete na letišti Aeropuerto Las América, což je hlavní mezinárodní letiště v republice a najdete ho přibližně 25 kilometrů od centra města.

Levnější jsou rozhodně charterové lety, které míří do Punta Cany nebo Puerto Plata. Koupit letenku si můžete například u cestovní kanceláře Fischer, která pořádá charterové lety přímo z ČR do Dominikánské republiky, let s ní trvá přibližně 9 hodin. Pokud míříte do Puerto Plata, přistanete na letišti Gregorio Luperón, které je od tohoto města vzdálené jen asi 20 minut.

Ubytování a stravování v Dominikánské republice

Ubytovací služby jsou v Dominikánské republice na velmi vysoké úrovni. Může za to i fakt, že zde především v posledních letech, došlo k velkému rozvoji cestovního ruchu. To vedlo k rozšíření ubytovacích kapacit, především formou výstavby nových hotelů a penzionů. Při plánování si architekti dali zvlášť pozor, aby nové moderní stavby nenarušovaly krajinný ráz země.

Většina hotelů se skládá z několika nízkopodlažních budov, které nabízejí svým obyvatelům překrásný výhled na pláž. Počítat musíte s tím, že hotely si hvězdičkami označují sami majitelé, takže nejsou klasifikovány podle mezinárodních standardů. Výjimkou jsou hotely spadající do některého mezinárodního hotelového řetězce, ty pak mezinárodní kvalifikaci odpovídají naprosto přesně.

Kromě hotelů a penzionů různých kvalit, si můžete pronajmout apartmá, vilu nebo pokoj v soukromých bytech. Tento způsob je nejlepší, pokud toužíte po poznání reálného dominikánského života.

Máte také jedinečnou příležitost ochutnat typickou dominikánskou kreolskou kuchyni, která vznikla kombinací evropské kuchyně s africkými a karibskými tradicemi. Jejím základem jsou hnědé fazole a rýže, které doplňují různé druhy mas, především kuřecí, hovězí, vepřové nebo skopové. Překvapivé je, že přestože se jedná o ostrov, v jídelníčku se moc jídel z ryb nebo darů moře nevyskytuje. Typickým dominikánským pokrmem je la bandera, kombinace rýže, fazolí se smaženými banány a dušeným masem, především kozím. Hodně používanou surovinou je cukr, takže jsou zdejší zákusky hodně sladké.

Mnoho turistů si jako památku na tento malebný ostrov přiváží domů typický dominikánský rum z cukrové třtiny. Jako afrodiziakum údajně působí další dominikánský nápoj, likér Mamajuana, jehož recept pochází možná od indiánů. Dobré je i místní pivo a ovocné džusy. Doporučuje se jen balenou vodu a jíst jen to, co bylo před podáváním uvařeno.

Santo Domingo

Hlavním a nejstarším městem Dominikánské republiky je Santo Domingo de Guzmán, jehož historie se začala psát v roce 1498, kdy bylo založeno španělskými kolonizátory. Bylo to první město, které Španělé v Novém světě založili, i proto se mu začalo přezdívat vstupní brána do Karibiku.

Ve městě byste určitě měli navštívit jeho historickou část, které se říká Zona Colonial, která je od roku 1990 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Dodnes zde stojí rodinný dům slavného mořeplavce a objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba. Santo Domingo je velmi krásné město a turisty často navštěvované, ale bohužel kvůli častým přírodním katastrofám jako jsou hurikány nebo zemětřesení se zde nedochovalo moc původních budov. Některé stavby sice prošly rekonstrukcí, ale z jiných zbyly jen ruiny.

Podívat byste se měli do pevnosti Ozama, která je největší ve městě. Celé město si můžete prohlédnout z věže Torre de Homenaje. Zajímavou památkou je i Penteón National, původně jezuitský kostel, který byl v průběhu 20. století přebudován na pohřebiště slavných. Zatím marně čeká na opravu klášter sv. Františkaz 16. století, který vyplenili piráti.

V moderní části města, které se říká Nové město, se nachází mnoho luxusních vilek s upravenými zahradami. Překrásnou budovou je i prezidentský palác, postavený v neoklasickém stylu. Ujít byste si neměli nechat Museo del Hombre Dominicano, které je zaměřeno na život místních obyvatel v předkolumbovském období.

Z přírodních zajímavostí stojí za zmínku jeskyně Tres Ojos. Kousek od města severním směrem se nachází Národní botanická zahrada Jardín Botanico Nacional. Tato zahrada je zajímavá tím, že kromě toho, že zde uvidíte rostliny typické pro Dominikánskou republiku, jsou zde ukázány skoro všechny ekosystémy. Pokud jste unaveni nebo s sebou máte děti, můžete prohlídku uskutečnit z vláčku, který vás po celé zahradě bude vozit. Výhodou je, že ve vláčku jezdí průvodce, který vám ke každé oblasti poskytne zajímavý výklad.

Zajímavá místa v Dominikánské republice

Dominikánská republika je rozdělena na několik letovisek, ze kterých si můžete vybrat to pravé místo pro vaši dovolenou. Jestliže toužíte raději po klidnějším prostředí, vydejte se do letoviska Bayahibe v jihovýchodní části ostrova. Najdete tu dlouhé bílé pláže a tyrkysově zbarvené moře, které vybízí ke koupání.

Asi nejznámějším a nejvyhledávanějším letoviskem je Punta Cana, které je někdy označováno jako kokosové pobřeží, protože místní překrásné pláže obklopují vysoko vzrostlé kokosové palmy. Zajímavou atrakcí je výlet do malé mořské zoo, kdy se turisté mohou vydat do moře, kde se nachází velké množství klecí a plotů, za kterými proplouvají různí mořští živočichové. Oblíbené jsou i výlety do malých zátok.

Říká se, že pravý Karibik poznáte teprve, když navštívíte ostrov Saona patřící do parku Parque National del Este. Díky tomu, že tento ostrov není trvale obydlen, mohl si do dnešního dne zachovat původní podobu.

Vynechat byste neměli ani návštěvu některého národního parku, který se rozprostírá v Dominikánské republice. Mezi nejznámější a nejkrásnější patří národní park Parque Nacional Monte Cristi, ke kterému patří 7 ostrovů ležících v zátoce Monte Cristi. Vydat byste se měli i do parku Parque Nacional Isabel de Torres a na jeho vrchol, ke kterému vás vyveze lanovka. Na něm najdete Kristovu sochu. Dalším významným národním parkem je Parque Nacional Armando Bermúdez, kde se nachází nejvyšší vrcholky z celého Karibiku.

Unikátním místem je jezero Enriquillo v riftovém údolí, které je součástí Atlantského oceánu. Originální je například tím, že se v něm daří krokodýlům, přestože se jedná o slané jezero. Je to také největší jezero v Karibiku a díky nadmořské výšce mínus 39 metrů je to i nejníže položený bod všech světových oceánů.

Krásný je i ostrůvek Catalina, který je tvořen korálovými útesy. Čas zde můžete strávit plaváním, lenošením na pláži nebo prozkoumáváním zdejšího překrásného podmořského světa.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?