Krkonoše

V Severovýchodních Čechách, na hranici s Polskou republikou, se rozprostírá nejkrásnější a nejznámější pohoří v České republice, Krkonoše. Oblíbené jsou především pro svou úchvatnou přírodu, ale i proto, že se zde nachází Sněžka, nejvyšší hora v zemi.

Krkonoše jsou ideálním místem pro letní i zimní dovolenou. V zimních měsících zde panují výborné podmínky nejen pro sjezdové lyžování, ale také jsou zde dlouhé a dobře udržované běžecké tratě. V letní sezóně si zde můžete užívat klid a pohodu a přitom poznávat zdejší krajinu například při horské turistice nebo cykloturistice. V posledních letech zde totiž vznikla řada cyklostezek.

Kromě toho, že jsou Krkonoše nejnavštěvovanějším a nejvyšším pohořím, mají i další mnohá prvenství. Například se zde nachází největší koncentrace nejvyšších a nejkrásnějších vodopádů. Překrásná a neporušená krajina v Krkonoších ohromuje lidi už celá staletí, a proto, aby si této krásy mohli užívat i příští generace, bylo toto pohoří už v roce 1963 vyhlášeno národním parkem. Od roku 1992 jsou Krkonoše rovněž zapsány na seznamu biosférických rezervací UNESCO. Jedinečnou krkonošskou krajinu dotváří také samotné horské chaty, chalupy, ale také větší či menší vesničky, ve kterých můžete obdivovat překrásnou lidovou architekturu.

České Krkonoše představují pravý ráj pro všechny, co milují přírodu. Kromě Sněžky, nejvyšší hory v České republice, zde můžete obdivovat úchvatné vodopády, rašelinová jezírka, toulat se můžete po skalnatých hřebenech hor i po rozlehlých zelených loukách. Sem tam narazíte na roubené domky, které dotvářejí unikátní podobu tohoto nádherného pohoří.

Krkonoše, jako jedna z nejatraktivnějších oblastí v České republice, jsou velmi dobře dostupné všemi dopravními prostředky. Takže se sem bez problémů dostanete vlakem, autobusem i osobním automobilem. Pokud se rozhodnete pro vlastní auto, počítejte s tím, že v období hlavních turistických sezón můžete mít problém s nalezením parkovacího místa.

Pohoří Krkonoše nabízí svým návštěvníkům širokou škálu různých ubytovacích zařízení. Nejčastěji narazíte samozřejmě na hotely, rozšířené jsou i penziony nebo hostely. Oblíbenou formou ubytování jsou také horské chaty a chalupy. Kromě apartmánů ve městech si můžete pronajmout také celou chatu či chalupu umístěnou v přírodě.

Do Krkonoš jezdí každý rok na dovolenou tisíce turistů nejen z České republiky, ale také ze zahraničí především za překrásnou přírodou. Největším lákadlem je samozřejmě nejvyšší hora České republiky, Sněžka, na kterou se můžete dostat pěšky i lanovkou. Pokud sem míříte v zimě, určitě zavítejte do obce Jilemnice, kde se každoročně staví obří ledová socha Krakonoše. Nejvýznamnějšími městy v Krkonoších jsou Trutnov, Pec pod Sněžkou, Harrachov, Vrchlabí a mnoho dalších. Kromě toho, že se jedná o oblíbená lyžařská střediska, se zde nachází i mnoho významných historických památek.

Ubytování v Krkonoších

Krkonoše patří mezi naše nejnavštěvovanější hory, proto byste si ještě před tím, než se sem vydáte trávit svoji dovolenou, měli zajistit ubytování. Vybírat můžete z velkého množství ubytovacích zařízení, od hotelů, nabízejících svým klientům velmi luxusní ubytování, přes různé penziony a apartmány, které jistě uspokojí každého méně náročného turistu až po dobře udržované horské chaty a chalupy.

rezervací ubytování ale moc dlouho neotálejte, to platí především v případě, že se do Krkonoš chystáte během hlavní turistické sezóny. A to jak letní, tak zimní. Během této doby budete vhodné ubytování hledat opravdu jen velmi těžko. Proto si raději rezervujte hotel či jiné ubytovací zařízení minimálně pár týdnů dopředu. Rezervaci můžete provést například prostřednictví služeb cestovních kanceláří nebo přes rezervační systém. Nebo si prostě zarezervujte pokoj přímo prostřednictvím daného hotelu, tedy přes internet nebo telefonicky.

Nejrozšířenější druhem ubytovacího zařízení je samozřejmě hotel. Těch se v Krkonoších nachází opravdu velké množství. Hotely poskytují svým klientům služby na vysoké úrovni. A nejedná se jen o ubytování. Jejich součástí často bývá restaurace, bowling, bazén, někdy posilovna nebo tenisové kurty.

Další možností, kde se můžete ubytovat, je penzion. Toto ubytovací zařízení je velmi podobné hotelu střední kategorie, a to jak v nabízených službách, tak ceně. Rozdíl je ale v kapacitě. Na rozdíl od hotelu, v penzionu se může ubytovat maximálně několik desítek osob. Penziony bývají většinou mnohem osobitější než hotely.

Velmi oblíbenou formou ubytování jsou také horské chaty. Tyto chaty mohou sloužit ale také jen jako občerstvovací stanice, ve které se zastavíte během túry po horách. Pokud vás cestuje víc, pronajměte si pro sebe raději celou chatu či chalupu. Vyjde vás to docela levně a hlavně budete mít soukromí.

Dovolená v Krkonoších

Krkonoše představují jednu z nejoblíbenějších turistických destinací v České republice, která svým návštěvníkům kromě nádherné přírody a vynikajících lyžařských podmínek nabízí také celou řadu památek a dalších zajímavostí.

Jestliže jste se rozhodli strávit v Krkonoších svou zimní dovolenou, můžete zamířit například do lyžařského střediska Harrachov, Pec pod Sněžkou nebo nejoblíbenějšího střediska, kterým je Špindlerův Mlýn. Ve všech na vás čekají dobře udržované sjezdovky i dlouhé běžecké tratě, ale také moderní hotely, které kromě ubytování nabízí svým klientům celou řadu doplňkových služeb.

Ať už jste z kteréhokoliv koutu republiky, doprava do Krkonoš by pro vás neměla být žádný problém. Koupit jízdenku si můžete jak do autobusu, tak do vlaku. Nejlepším dopravním prostředkem je ale stejně doprava vlastním automobilem, který se vám jistě bude hodit i na místě. Nezapomínejte ale, že se jedná o jednu z nejoblíbenějších oblastí v ČR, takže během hlavní sezóny můžete mít problém s nalezením vhodného parkovacího místa.

Jako jednu z prvních věcí, které musíte před začátkem dovolené zařídit, je zajištění vhodného ubytování. V Krkonoších můžete vybírat z hotelů, penzionů nebo hostelů. Pokud toužíte po větším soukromí, pronajměte si například apartmán ve městě nebo, bude-li vás víc, celou chatu či chalupu umístěnou v přírodě.

Největší dominantou celých Krkonoš je bezpochyby Sněžka, nejvyšší česká hora. Z přírodních zajímavostí stojí za zmínku i Úpská rašelina, kde pramení řeky Úpa a Bílé Labe nebo horský hřeben Rýchory, který byl vyhlášen za přírodní rezervaci. K nejvýznamnějším městům v Krkonoších patří například turistické středisko Pec pod Sněžkou, Harrachov, Trutnov nebo Vrchlabí. V těchto a mnohých dalších městech můžete obdivovat jedinečnou architekturu patrnou především na místních církevních památkách. V Krkonoších se nachází také významné Janské lázně.

Lyžování v Krkonoších

Pokud plánujete svou zimní dovolenou trávit v Čechách, jsou pro vás Krkonoše tou pravou volbou.

Najdete zde dlouhé upravované svahy nabízející různé stupně obtížnosti, a rovněž i hustou sít běžeckých tratí. To vše doplňují moderní turistická střediska, která nabízejí širokou možnost ubytování, kvalitní servis i půjčovny lyží. Jejich součástí jsou i školy lyžování pro začátečníky. Díky tomu všemu jsou Krkonoše tím nejvyhledávanějším pohořím v ČR, kam míří každou zimu tisíce milovníků tohoto oblíbeného zimního sportu.

Zimním radovánkám přeje v Krkonoších i počasí. Dostatek sněhových srážek tak patří mezi další aspekty, které dělají z českých nejvyšších hor nejoblíbenějších lyžařskou destinaci. K nejnavštěvovanějším střediskům patří Špindlerův Mlýn, který se stal hlavním cílovým místem pro mnoho známých osobností, včetně sportovců. Nejčastěji navštěvované oblasti jsou Medvědín a Svatý Petr, který je oblíbený především u snowboardistů.

Pokud místo svého pobytu vybíráte také podle vybavení konkrétního lyžařského střediska, vydejte se do Pece pod Sněžkou, kde se nachází významný areál Ski Pec. Toto středisko totiž patří k nejlépe vybaveným na celém území České republiky. Nejen za lyžováním můžete vyrazit do města Svoboda nad Úpou, které je někdy označováno za Vstupní bránu Východních Krkonoš. Toto město je totiž kromě oblíbeného skiareálu a dlouhých, dobře udržovaných tratí, také známé díky akci karneval na lyžích. K nejznámějším a nejnavštěvovanějším lyžařským střediskům v ČR patří rovněž i překrásný Harrachov.

Ať už se vydáte kamkoliv, nesmíte zapomenout, že se jedná o Krkonoše, které jsou v porovnání se světově známými lyžařskými oblastmi jen menšími horami. Nečekejte proto několik stovek metrů dlouhé sjezdovky, přepychově vybavená střediska, ale ani tisíce návštěvníků. V těchto horách panuje větší pohoda a klidnější atmosféra.

Střediska a památky v Krkonoších

Pohoří Krkonoše nejsou navštěvované jen v zimních měsících. V letních období sem míří příznivci přírody, horské turistiky i historických památek.

Největším lákadlem Krkonoš je bezesporu nejvyšší hora České republiky, 1 602 m vysoká Sněžka nacházející se na Hraničním hřebenu. Jejím vrcholem prochází Česko-polská státní hranice. Rovněž se zde nachází kaple sv. Vavřince. Dostanete se sem jednak pěšky, jednak sedačkovou lanovkou.

Lanovku najdete v obci Pec pod Sněžkou, která byla známá díky těžbě rudy. Dnes se jedná o jedno z nejznámějších a nejoblíbenějších turistických středisek v Krkonoších. Dalším významným střediskem je město Trutnov, kde můžete obdivovat Jánskou kapli z 18. století nebo kostel Narození P. Marie. Ve Velké Úpě stojí překrásný barokní kostel Nejsvětější Trojice z roku 1788 a fara.

V Krkonoších se nachází i známé lázeňské středisko Janské lázně, které disponuje asi 30 léčebnými prameny. Z architektonických skvostů stojí za zmínku zdejší kolonáda nebo kostel sv. Jana Křtitele. Nad těmito lázněmi se nachází Černá hora, která nabízí vynikající lyžařské podmínky. Historické památky si můžete prohlédnout i ve městě Vrchlabí, jehož největším lákadlem je zámek z 16. století a jeho zámecký park, kde si můžete prohlédnout také botanickou zahradu. K dalším významným stavbám patří renesanční radnice, bývalý klášter augustiniánů s kostelem sv. Augustina nebo barokní most přes Labe, který zdobí socha sv. Jana Nepomuckého.

Další významnou přírodní zajímavostí je Úpská rašelina, nejrozšířenější vrcholové rašeliniště v celých Krkonoších. Nachází se zde prameny řek Úpy a Bílého Labe a vede tudy turistická cesta. Určitě se vydejte na horský hřeben Rýchory, který byl díky svému přírodnímu bohatství vyhlášen přírodní rezervací. Prochází tudy naučná stezka, která vás seznámí se zdejší vzácnou květenou. V Krkonoších nezapomeňte navštívit Labskou louku, na které pramení řeka Labe.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?