Jeseníky

Jednou z nejvyhledávanějších oblastí v České republice je chráněná krajinná oblast Jeseníky, která se nachází v severní části Moravy u polských hranic, na pomezí mezi Moravskoslezským a Olomouckým krajem. Jeseníky se rozdělují na dvě významné geomorfologické části, na Nízký a Hrubý Jeseník. Nejvyšší horou je Praděd, který sahá do výšky 1 491 m n. m.. Dalšími známými oblastmi jsou Kralický Sněžník, Rychlebské hory, Hanušovická a Zlatohorská vrchovina.

Nejvyhledávanějším pohořím v Jeseníkách je Hrubý Jeseník, který se nachází na území Moravskoslezského kraje v okrese Bruntál. Najdete v něm více jak 56 vrcholů, které přesahují výšku 1 000 m n. m., čímž se z něj stalo druhé nejvyšší pohoří v celé České republice. Nízký Jeseník najdete v okolí měst Bruntál, Rýmařov, Vítkov a Budišov n. Budišovkou.

Kromě překrásné krajiny a významných zimních lyžařských středisek se v Jeseníkách nachází také mnohé památky a zajímavosti. Například v Ramzové najdete nejmenší a zároveň nejvýše položenou rychlíkovou zastávku ve střední Evropě, Rejvíz je zas známý díky nejvýše položené osadě ve Slezsku. Největší dominantou celých Jeseníků, kam se nesmíte během své dovolené zapomenout vydat, je ale televizní vysílač na Pradědu, který se stal nejvýše položeným místem v republice. Nejvyšší českou horu Sněžku přesahuje asi o 35 metrů.

Díky své překrásné přírodě, kde rozsáhlé horské louky přecházející k horní hranici lesa v porosty kleče, a ve které žije spousta zvířat a rostou vzácné rostliny, byla celá oblast Jeseníků už v roce 1969 vyhlášena za Chráněnou krajinnou oblast Jeseníky.

Jeseníky, stejně jako naše další významné horské oblasti, jsou velmi dobře přístupné všemi možnými dopravními prostředky a je úplně jedno, jestli to sem máte jen kousek, nebo přijíždíte z druhého konce republiky. Nejlepším způsobem dopravy je samozřejmě osobní automobil. Jedinou nevýhodou je, že v době hlavní turistické sezóny můžete mít problém s parkováním. Vydat se sem můžete také prostřednictvím autobusové dopravy a díky husté železniční síti také vlakem.

Než se vydáte do Jeseníků, nezapomeňte si vybrat vhodné ubytovací zařízení. A že je z čeho vybírat. Kromě hotelů, nabízející různou kvalitu ubytování, můžete vybírat také z penzionů, z dobře zařízených horských chat nebo chalup. Místní lyžařská střediska, kterých se zde nachází opravdu velké množství, jsou po celé republice vyhlášená.

Za památkami můžete vyrazit do místních významných měst, například do Bruntálu, Šumperku, Krnova a do mnoha dalších, kde na vás čekají památky, vztahující se k historii a ke kultuře Jeseníků. Jeseníky jsou známé také jako lázeňská oblast. K nejznámějším lázním patří například Karlova Studánka nebo Velké Losiny. V okolí města Bruntál můžete obdivovat vyhaslé sopky, na tocích Bílá Opava a Studený potok se nachází překrásné vodopády. Z přírodních zajímavostí stojí za zmínku například krasové jeskyně v Tvarožných dírách, prales na Keprníku nebo rašeliniště na Rejvízu.

Ubytování v Jeseníkách

Pokud jsou Jeseníky vaším hlavním cílem, kde budete trávit svoji dovolenou, měli byste se vážně zamyslet nad tím, jaké si zvolíte ubytovací zařízení. Vybírat je určitě z čeho. Hlavními kritérii přitom budou vaše finanční možnosti a představy.

S největším komfortem se samozřejmě setkáte v hotelech, jejichž součástí je ve většině případů také restaurace. Kvalita ubytování přitom odpovídá počtu hvězdiček, kterými je daný hotel označený. Ceny, které za pokoj v hotelu zaplatíte, se odvíjí podle doby, kdy se zde chystáte ubytovat, jeho polohy a především podle kvality poskytovaných služeb. Za noc strávenou v hotelu tak můžete zaplatit v průměru tak 1 000Kč. Podobným ubytovacím zařízením je penzion, který na rozdíl od hotelu ale nemá tak velkou ubytovací kapacitu. I ceny jsou dost podobné cenám v hotelu. Potkat se zde můžete jak s polopenzí, tak s plnou penzí.

Další možností, kde se můžete ubytovat, představují horské chaty. Jedná se o hromadná ubytovací zařízení typu hotel umístěná přímo v horách. Za noc strávenou v horské chatě zaplatíte asi 800Kč. Pokud dáváte přednost ubytování v soukromí, můžete si pronajmout například některou místní chatu. Tento způsob ubytování je v poslední době velmi oblíbený, především u rodin s dětmi nebo u mladých lidí, kteří sem vyrážejí ve skupinkách. Do popředí se také dostává agroturistika, kdy se můžete ubytovat na farmě, kde si vyzkoušíte, jaké to je, bydlet na statku. Velmi rozšířené jsou po celém území také kempy a autokempy.

Stejně jako když se chystáte na dovolenou do zahraničí, i tady je výhodnější rezervovat si ubytování v dostatečném časovém předstihu. To platí především v případě, že si budete chtít na konkrétní termín rezervovat chatu. Výhodou je i to, že si o daném hotelu můžete předem zjistit reference od bývalých návštěvníků.

Dovolená v Jeseníkách

Jeseníky patří mezi nejnavštěvovanější oblasti v České republice, a to jak v letních měsících, kdy můžete zdejší přírodu poznávat například během horské turistiky nebo na kole, tak v zimním období, kdy sem míří velké množství milovníků lyžování a dalších zimních sportů.

Do Jeseníků se můžete vydat různými způsoby. Do největších měst míří každý den jak vlaky, tak autobusy z každého koutu naší republiky. Nejlepším způsobem ale samozřejmě je vydat se do tohoto pohoří vlastním automobilem. Auto se vám jistě bude hodit i v samotných Jeseníkách, kdy se můžete sami přepravovat z místa na místo.

Pokud Jeseníky jenom neprojíždíte a chcete tady strávit pár dní, musíte se porozhlédnout po nějakém ubytování. Nejvíce rozšířené jsou v celé oblasti hotely, poskytující různé úrovně služeb, a také penziony. Ubytovat se také můžete v horských chatách nebo v soukromí u někoho na statku. Velmi oblíbeným způsobem ubytování je také rezervace chatky. V Jeseníkách se rovněž nachází množství kempů, kde se můžete ubytovat jak ve stanech, tak v chatkách.

Pokud sem míříte v zimě, je vaším cílem jistě si užít úžasnou zimní dovolenou strávenou především na sjezdovkách. Těšit se můžete na skvěle udržované sjezdovky i běžecké tratě. Dobře o vás bude postaráno i poté, co se vrátíte z lyžování. Zdejší hotelové komplexy totiž nabízí svým klientům prvotřídní zázemí. Pokud zrovna nebudete na sjezdovce, můžete využít některých doplňkových služeb v hotelu. Například si zajděte zaplavat do hotelového bazénu nebo si zacvičte v posilovně. Dámy jistě využijí wellness služeb.

V letních měsících je toto místo jak stvoření pro horskou turistiku. Vyrazit také můžete po zdejších památkách a přírodních zajímavostech. Vydejte se například na nejvyšší horu Jeseníků, na Praděd, krásný výlet je i naučnou stezkou Rejvíz nebo na Červenohorské sedlo. Vynechat byste neměli ani lázeňské středisko Karlova studánka nebo Velké Losiny.

Lyžování v Jeseníkách

Jeseníky patří v České republice mezi vyhlášená lyžařská střediska, kam každou zimu míří na dovolenou milovníci nejen lyžování, ale i dalších zimních sportů. Jeseníky jsou známé svými dobře udržovanými sjezdovými i běžeckými tratěmi. Na velmi vysoké úrovni jsou i místní ubytovací zařízení, které svým hostům nabízí kromě základních služeb i velkou řadu těch doplňkových.

Zimní střediska v Jeseníkách patří mezi jedny z nejlepších v celé republice. Většina areálů prošla v posledních letech modernizací a jejich součástí jsou dobře udržované sjezdové a běžecké tratě a také lyžařské a snowboardové školy, takže se sem mohou bez obav vydat i naprostí začátečníci. Samozřejmostí jsou také půjčovny lyží a ski servisy. Takže pokud jste při balení na něco zapomněli a nebo se vám při lyžování něco pokazí či rozbije, nemusí to pro vás hned znamenat konec dovolené.

Vybírat můžete jak z velkých středisek, kde je k dispozici několik sjezdovek, mnoho hotelových a stravovacích zařízení i dalších sportovišť, tak z menších areálů, kde si užijete většího klidu i pohody. Jestli míříte do větších areálů vlastním automobilem, možná budete mít problém s parkováním, a to i přesto, že se lyžařská střediska snaží kapacitu parkovišť rozšiřovat.

K nejznámějším a nejvyhledávanějším lyžařským střediskům v Jeseníkách patří například Branná, Červenohorské sedlo, Karlov, Kouty nad Desnou a mnoho dalších. Mezi nejoblíbenější běžecké tratě patří v Jeseníkách například trasy přes Červenohorské sedlo, na Rejvízu, z Ovčárny, Jesenická magistrála a mnoho dalších. Dlouhé a dobře udržované běžecké tratě najdete v každém lyžařském středisku.

Na jídlo si můžete zajít například do některé místní restaurace nebo do rychlého občerstvení. Pro děti jsou zde k dispozici dětské koutky, ženy jistě ocení širokou nabídku wellness procedur. Zdejší lyžařské areály kladou velký důraz také na novinky ze světa zimních sportů.

Památky a zajímavosti v Jeseníkách

Jeseníky samozřejmě nejsou vyhledávanou oblastí jen v zimních měsících. Během letní turistické sezóny sem míří tisíce návštěvníků na dovolenou jednak za čarovnou přírodou, jednak za místními historickými památkami.

Největší dominantou v celých Jeseníkách je bezpochyby asi 162 metrů vysoký televizní vysílač s rozhlednou, který se nachází na nejvyšší hoře Jeseníků, na Pradědu. Tento vysílač se díky svému umístění a své výšce stal nejvyšším umělým bodem v České republice. Pokud budete mít dobré počasí, nabídne vám tato rozhledna překrásný výhled na okolní krajinu.

Pokud dáváte přednost dovolené v přírodě, zamiřte do přírodní rezervace Rejvíz a vydejte se po zdejší naučné stezce, kterou můžete absolvovat jak po svých, tak třeba na kole. V zimě se zde nachází jedna z nejvyhledávanějších běžkařských tratí. Najdete zde také druhé nejnavštěvovanější místo v Jeseníkách, velké mechové jezírko.

Vyhledávaným turistickým místem je také Karlova Studánka, která se proslavila především jako lázeňské a rekreační středisko. Velmi významné jsou v Jeseníkách i Priessnitzovy lázně. Dalším zajímavým lázeňským městem jsou Velké Losiny, kde je nejvýznamnější památkou zdejší zámek. Najdete ho v údolí řeky Desné v podhůří Jeseníků. Tento zámek samozřejmě není jediný, který můžete v Jeseníkách navštívit. Zajímavé zámky naleznete také v Bruntálu nebo zámek Jánský Vrch. Z významných muzeí a galerií stojí za zmínku především Ruční papírna a muzeum papíru ve městě Velké Losiny, Vlastivědné muzeum Jesenicka, Zemědělský skanzen, Veteran muzeum, zoopark Rapotín a mnoho dalších.

Velkým lákadlem Jeseníků jsou také místní jeskyně. Nachází se zde například Jeskyně na Pomezí, která tvoří nejrozsáhlejší jeskynní komplex v České republice vytvořený rozpouštěním mramoru. Během asi půlkilometrové trasy si prohlédnete například místa pojmenovaná jako Ledový nebo Bílý dóm, U Smuteční vrby, Klenotnice a řadu dalších. Významnou perlou je i Jeskyně na Špičáku, která patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?