Korfu

Korfu, neboli Kerkyra, je druhým největším ostrovem v Jónském moři. Zároveň je to nejseverněji položený ostrov Ionského souostroví. Od břehů Albánie je odděleno asi 2,5 kilometrů širokým průlivem. Ostrov Korfu je jeden z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších řeckých ostrovů, kam míří každoročně tisíce turistů za proslulými plážemi, nádhernou přírodou a zajímavými historickými památkami.

Jestliže nemáte rádi příliš velké horko, je pro vás ostrov Korfu ideálním řešením, kde můžete trávit svou dovolenou. V létě se denní teploty pohybují jen kolem 28°C. Na celém ostrově se nachází překrásné oblázkové a písečné pláže, které omývá průzračně čisté moře. Ty nejlepší pláže najdete spíše u východního pobřeží ostrova.

První zmínky o ostrově pocházejí od řeckého epického básníka Homéra, který právě tento ostrov umístil i do svého světového díla Ilias a Odyssea. Ostrov Korfu osídlili už v roce 230 př. n. l. Římani, kteří si tento ostrov udrželi ještě několik století. Za jejich nadvlády ostrov hospodářsky vzkvétal, a to především díky tomu, že místní obyvatelé nemuseli čelit žádnému drancování. Po rozdělení Římské říše připadl ostrov východní části, tedy Byzantské říši. Ta si ostrov udržela až do 15. století, kdy ostrov ovládli Benátčané. Některé jejich stavby jsou na ostrově k vidění ještě dnes, a patří k největším lákadlům Korfu. Ostrov se také mnohokrát pokoušeli dobýt Turci. V době napoleonských válek připadl ostrov Francii a poté byl i nějakou dobu pod nadvládou Velké Británie. Navrácen Řecku byl až v druhé polovině 19. století, kdy Korfu získal neutrální status.

I když je možné se na ostrov dostat po silnici, většina cestovních kanceláří nabízí zájezdy na Korfu pouze prostřednictvím letecké dopravy. Na Korfu létá každý týden mnoho leteckých spojů. Během hlavní turistické sezóny létají na Korfu charterové lety, které přivážejí na ostrov stovky klientů cestovních kanceláří. Na ostrově se nachází dostatečné množství různých ubytovacích zařízení. Kromě hotelů a penzionů se můžete ubytovat také v soukromí v místních chatkách či vilkách.

Korfu si oblíbila i rakouská císařovna Sissi, pro kterou zde byl dokonce postaven letohrádek Achilleion. Dalšími známými osobnostmi, kterým tento ostrov učaroval, byli například Goethe nebo Oscar Wilde. S ostrovem jsou také spojovány příběhy o slavném Odysseovi, který se zde cestou zastavil cestou domů na rodnou Ithaku z trojské války. Podle bájí je místní malý ostrůvek, přezdívaný Myší ostrov, Odysseova loď, kterou proměnil vládce moří Poseidon v kámen. Se zlatým rouchem se zde zastavil také Iásón a Argonauti.

Tento překrásný řecký ostrov, kterému se díky nádherné zelené krajině přezdívá Smaragdový ostrov nebo také Věčně zelený ostrov, naleznete u severozápadní části Řecka v Jónském moři. Svou svěží zelenou podobu si ostrov udržuje i přes léto, a to díky tomu, že na Korfu spadne daleko víc srážek než na jiných řeckých ostrovech.

Doprava a ubytování na Korfu

Na kouzelný ostrov Korfu se můžete vydat jak letecky, tak spojením autobusové dopravy s přepravou z pevniny na ostrov trajektem. Tento způsob je ale poměrně dost náročný na pohodlí i na čas, takže cestovní kanceláře dopravu autobusem na Korfu vůbec nenabízejí. Na celém ostrově se nachází velké množství různých ubytovacích zařízení, od nejluxusnějších až po levné penziony.

Pokud cestujete na Korfu přímo z České republiky, nejlepší a nejrychlejším způsobem dopravy je letecká přeprava. Sehnat se dá jak přímý let, tak spoj s jedním nebo více přestupy. Rezervovat letenku si můžete v průměru za cenu 12 000Kč. Doba letu se pohybuje okolo dvou hodin. Záleží ale na počtu mezipřistání. Jediné letiště na ostrově se nachází asi 5 kilometrů od hlavního města Kerkyry. Jedná se o mezinárodní letiště Ioannis Kapodistrias, kam míří každé léto velké množství převážně charterových letů.

Pokud neradi létáte, můžete se na ostrov vydat také autem či autobusem. Z pevniny na ostrov vás pak dopraví trajekt, který na ostrov míří velmi často, takže nebudete muset dlouho čekat.

Ostrov Korfu je velmi oblíbeným turistickým cílem mnoha turistů, takže tu téměř na každém rohu narazíte na nějaký ten hotel, apartmán či penzion. Ubytování si vybíráte především podle střediska, ve kterém chcete trávit svou dovolenou na ostrově Korfu.

V každém středisku se nachází několik hotelů nabízející různý komfort ubytování za různé ceny. Ubytovat se můžete například v jednodušeji zařízených penzionech či hotelech nižší kategorie. Na výběr máte ale také dostatek hotelů střední a vyšší kategorie. Ubytovat se také můžete v soukromí v některých místních chatkách nebo vilkách. Pokud jedete na Korfu s některou cestovní kanceláří, vybíráte si hotel společně se zájezdem. Ty většinou nabízejí ubytování ve tří hvězdičkových hotelech, kterých na ostrově najdete největší množství.

Letoviska na Korfu

Na ostrově Korfu se nachází velké množství různých letovisek, každé z nich je originální a turisté si tak mohou sami vybrat, zda jim víc vyhovuje pobyt v rušném městě nebo spíše v místě obklopeném přírodou.

Za nejkrásnější letovisko je považována oblast Paleokastritsa, kde v šesti zálivech naleznete písčité i oblázkové pláže, které omývá čisté a průzračné moře. Je to místo stvořené především pro milovníky přírody, kdy si mohou užívat dovolenou v zálivech obklopenými útesy s olivovými háji. Toto místo uspokojí i milovníky potápění. Na výlet můžete vyrazit třeba k troskám hradu Angelokastro nebo k byzantskému klášteru Panagia Theotokos.

Dalším známým letoviskem je Barbati, které se nachází u severozápadního pobřeží ostrova. Opalovat se můžete na překrásných oblázkových plážích a koupat se v křišťálově čisté vodě. Nejznámější pláží je Golden Beach. Na výlet můžete vyrazit na nejvyšší vrchol ostrova, na horu Pantokrator, z které se vám za dobrého počasí naskytne výhled na celý ostrov.

Oblíbeným střediskem je také Sidari ležící na severním pobřeží. Největšími lákadly jsou pískovcové skály a útesy, které díky větru a moři získaly zajímavé tvary. Na rozdíl od předchozích letovisek, je Sidari určeno především pro ty, co dávají přednost městu, rušným ulicím a velkým nákupním střediskům. Za památkami ale musíte vyrazit do jiné části ostrova.

Dalšími významnými letovisky jsou Dassia, největší středisko na Korfu nebo Ermones, kde si můžete zahrát golf nebo si zajít na neoficiální nudistickou pláž. Vybrat si můžete také klidné letovisko Liapades, kde se na motorovém člunu můžete vydat na malé skryté pláže a mít je jen pro sebe. Svou dovolenou na ostrově Korfu můžete také strávit ve středisku Agios Gordos, Pelekas, Kontokali, Perama, Peristeron, Agios Georgios, Kavos, Lefkimi nebo v letoviscích Messonghi a Moraitika.

Hlavní město Kerkyra

Hlavním městem tohoto překrásného řeckého ostrova je Kerkyra, neboli Korfu. V tomto městě žije přibližně 1/3 všech obyvatel na ostrově, tedy něco kolem 35 000. Toto město plné různých kaváren, barů a obchůdků naleznete u východních břehů ostrova. Jako hlavní město je Kerkyra hospodářským, politickým i vzdělávacím centrem ostrova.

Kerkyra vás uchvátí svou jedinečnou atmosférou, malými uličkami plnými různorodých obchůdků a kavárniček, kde si můžete po celodenním výletě po tomto jedinečném městě odpočinout. Je to jedno z mnoha památky na Korfu, zámeček Achillion, klášter Vlacherna, Myší ostrov, hrad Angelókastro, muzea na Korfu, zábavní park Aqualand , kam míří každoročně tisíce turistů.

Ve městě můžete také navštívit Archeologické muzeum nebo muzeum byzantského umění. Krásný výhled na město i jeho okolí nabízí hradby, které se táhnou po celém pobřeží města. Ve městě se nachází dvě zajímavé pevnosti, které si musíte prohlídnout. Jednou z nich je překrásná stará pevnost Palaio Frourio, na které můžete obdivovat starobylý byzantský rukopis. Kvůli lepší obraně byla v roce 1576 postavena nová pevnost, Neo Frourio. Najdete ji u vjezdu do nejdůležitějšího přístavu.

Mezi největší lákadla tohoto města patří klášter Vlacherna, který naleznete na výběžku v moři. V renezanční části města můžete obdivovat malá náměstíčka, která jsou obklopena památkami postavenými v benátském stylu. Dalšími významnými památkami jsou ve městě i kostel sv. Spiridona nebo pravoslavná katedrála z 16. století. O významu historického centra svědčí i fakt, že bylo v roce 2007 zapsáno na Seznam kulturních památek UNESCO.

Kromě památek sem turisté přijíždějí i za nákupy. Až si prohlídnete všechny místní památky a projdete si celé město, můžete si zajít odpočinout na místní překrásné městské pláže. Velmi romantické jsou procházky městem v pozdních večerních hodinách, kdy město ožívá úplně jinou atmosférou, než během dne.

Památky a zajímavosti na Korfu

Na ostrov Korfu se nejezdí jen za překrásnými plážemi a jedinečnou přírodou, po celém ostrově najdete různé významné historické památky a přírodní zajímavosti.

Nedaleko hlavního města Kerkyry se nachází zámeček Achillion, který byl postaven pro rakouskou císařovnu Alžbětu, známou jako Sissi. Zámek je obklopen překrásnými terasovitými zahradami, nachází se zde i kolonáda Múz a sochy řeckých bohů. Kromě horních pater je zámek přístupný veřejnosti. Po prohlídce zámku se můžete vydat do naproti stojícího lihovaru Vasilakis.

Nejznámější památkou na ostrově je ale malý klášter Vlacherna, nacházející se blízko hlavního města. Najdete ho u břehů poloostrova Kanoni. Ke klášteru se dostanete přístavním molem, který ostrov spojuje s pevninou. Za tímto ostrovem leží Myší ostrov, na který se dostanete pouze lodí. Nachází se na něm kaple ze 13. století.

Pokud se na ostrov vydáváte z pevniny trajektem, určitě připlujete do přístavu v hlavním městě Kerkyra. U tohoto přístavu můžete obdivovat Novou pevnost, kterou zde vystavěli Benátčané na obranu proti Turkům. Další stavbou vybudovanou pro obranu byl hrad Angelókastro, z něhož dnes zbyly už jen trosky. Na známé letovisko Paleokastritsi i na Angelókastro je překrásný výhled z přírodní vyhlídky Bella Vista.

Unikátní je i místní zvonice svatého Spyridona, patrona celého ostrova. Na ostrově můžete navštívit i některé místní muzeum, například Archeologické nebo Byzantské museum či Museum lastur. Kromě historických památek můžete na ostrově obdivovat i řadu přírodních zajímavostí. Jednou z nich je Pantokrator, nejvyšší hora na Korfu. Jako v ráji si budete připadat u jezera Korrision, které obklopuje nedotčená příroda. Ostrov Korfu nenabízí jen památky, úžasným zážitkem je výlet s lodí s proskleným sklem nebo návštěva vodního zábavního parku Aqualandu.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?