Chorvatsko

… je vyhledávané hlavně pro oblíbené oblasti Istrie a Dalmácie? Nebo že má nejoblíbenější oblast Makarská riviéra 60 km pláží? Nebo že z Brna k moři je to jen 600 kilometrů? Hurá do Chorvatska …

Last minute dovolená v Chorvatsku

I přes široké možnosti cestování do exotických a vzdálených zemí si Chorvatsko udržuje své dlouholeté renomé a stále se řadí mezi nejnavštěvovanější turistické destinace Středozemního moře. Každoročně tráví dovolenou v Chorvatsku přes milion obyvatel z České republiky. Další miliony turistů přijíždějí hlavně ze sousedních zemí jako jsou Slovensko, Polsko či Německo a dalších. Důvodů, proč si stále tolik lidí vybírá právě tuto oblast je několik. Jedním z hlavních lákadel je především křišťálově čisté moře, většinou oblázkové pláže, příjemné klima a cenová dostupnost.

Chorvatsko je zemí kouzelné divoké přírody, průzračného moře, oslňujících hor a skalisek. Především v posledních letech se stává také častým cílem vodáků, vrhajících se nadšeně do divokých dalmátských řek, potápěčů, dychtivě zkoumajících hlubiny Středozemního moře nebo horolezců, zdolávajících hory Velebitu či Velike Kapely. Chorvatsko nabízí mnoho způsobů dopravy a snad všechny typy ubytování. Dodnes velká spousta Čechů zabalí spoustu věcí, naskládají je pracně do aut a vyjíždí do Chorvatska „na vlastní pěst“. Ne vždy se tento způsob cestování musí vyplatit. Nejbezpečnějším a nevyužívanějším dopravním prostředkem pro dlouhou cestu do Chorvatska je autobusová doprava. Tuto přepravu nabízí drtivá většina cestovních kanceláří. Cestuje se v komfortních klimatizovaných autobusech, které bývají vybaveny televizí a občerstvením. Během cesty jsou pravidelné přestávky pro odpočinek a regeneraci. Cestovní kanceláře nabízí i možnost dopravy vlastním automobilem nebo dokonce letecky. Ceny letenek do Chorvatska se nepohybují závratně vysoko, létá se z různých letišť jako například z Brna, Prahy, Ostravy, Katowic atd. a nejnižší ceny za letenku včetně zpáteční cesty se pohybují kolem 4 200 Kč.

Historie Chorvatska jako republiky je poměrně krátká. Republika Hrvatska, jak zní její oficiální název, vznikla roku 1991 odtržením od Jugoslávie. Tento tah vyústil v první ozbrojený konflikt na území Evropy od konce 2. světové války. Občanská válka se vlekla až do roku 1995. Poslední okupovaná část Chorvatska – Vukovar – byla pomocí organizace OSN znovu připojena k republice v roce 1998. Chorvatsko se během několika let po ukončení těchto nesmyslných bojů vzpamatovalo a stalo se stále vyhledávanější destinací.

Současné předpisy umožňují cestování přes hranice na cestovní pas, jehož platnost trvá minimálně po dobu pobytu v Chorvatsku. Dalším dokladem, který chorvatské úřady uznávají je občanský průkaz vydaný od druhé poloviny roku 2000.Od srpna 2011 jsou občanky uznávány také jako platný doklad pro vstup na území Republiky Hrvatska i při letecké dopravě.

Dovolená v Chorvatsku

Nabídku dovolené v Chorvatsku dnes najdete v každé cestovní kanceláři. Ceny dovolených se pohybují v poměrně širokém rozsahu. Ovlivňuje ji mnoho faktorů. Odvíjí se například od způsobu dopravy, ubytování, stravování nebo například poznávacích výletů zařazených do programu zájezdu.

Spousta lidí dodnes upřednostňuje cestování do Chorvatska autem. Dříve se takto jezdívalo „na vlastní pěst“. Včetně ubytování a stravy. V současné době velká spousta cestovních agentur nabízí dovolené v nejrůznějších lokalitách této země právě s možností vlastní dopravy. Dále můžete využít možnosti autobusové dopravy v komfortních dálkových autobusech. Nejrychlejší a asi také nejpohodlnější dopravou je ta letecká. Nejlevnější variantou je většinou autobusová doprava, která je už započítaná v ceně zájezdu.

Před samotným zakoupením dovolené v Chorvatsku byste si měli nejdříve promyslet, do jaké oblasti chcete jet, v jakém zařízení chcete být ubytovaní a co od celé dovolené očekáváte. Samozřejmě počítejte s tím, že čím komfortnější ubytování a vyhledávanější desinace, tím nejsem to jávyšší bude také konečná cena. V současné době se však ceny ani těchto luxusních pobytů nepohybují nijak závratně vysoko.

Ubytování v Chorvatsku je možné sehnat už od 300 Kč za noc. Zhruba týdenní pobyty dokonce již od 1100 Kč na osobu. Pro nákupy v Chorvatsku je nutné směnit si koruny za Chorvatskou kunu nebo za Eura. Stát akceptuje obě tyto měny. Kuna se v poslední době pohybuje při velmi nízké hranici kolem 3 Kč za kunu, takže pokud si jste opravdu jistí, že celou směněnou částku během dovolené opravdu utratíte, jsou výhodnější právě kuny.

Ubytování v Chorvatsku

Ať už se vydáte na dovolenou sami nebo s cestovní kanceláří, můžete si vybírat ze všech možných typů ubytování v Chorvatsku. Nejlevnější variantou ubytování v Chorvatsku jsou kempy a autokempy, kde se ceny za noc mohou pohybovat už od sta korun za osobu. O něco vyšší jsou ceny chatek a karavanů. Součástí kempů jsou restaurace s místní i zahraniční kuchyní, obchůdky s potravinami a smíšeným zbožím, stánky s občerstvením, sociální zařízení nebo úschovny. Celková úroveň kempů v Chorvatsku je na poměrně vysoké úrovni se solidními službami a převážně oblázkovou pláží.

Velmi žádaných typem ubytování jsou apartmány. Apartmány jsou vybaveny většinou čtyřmi lůžky a plně vybavenou kuchyňkou, včetně barevného televizoru, ledničky a mrazícího boxu. V některých apartmánech bývají povoleny i drobná domácí zvířata. Obyvatelé apartmánů mají možnost například venkovního grilování, posezení v zahradě a nebo parkování před objektem. Cena ubytování zahrnuje i spotřebované energie a další služby.

Stále oblíbenější je ubytování v soukromí. Spousta českých turistů jezdí už léta na dovolenou do Chorvatska na jedno místo. Chorvati jsou přátelský a pohostinný národ a tak mají často čeští turisté s majiteli za tuto dobu vybudovaný téměř rodinný vztah a také díky tomu se sem znovu a znovu rádi vrací.

Pro milovníky luxusu a pohodlí je nejideálnější pobyt v některém z četných hotelů. Součástí ceny jev drtivé většině případů také polopenze nebo plná penze. Ubytování v hotelích slibuje mimo jiné také večerní zábavu, bazén, vodní aktivity, hotelový bar i drobné obchůdky.

Chorvatsko, jako dlouholetá vyhledávaná destinace, nabízí nesčetné množství ubytovacích zařízení. Svůj typ ubytování si zde vybere každý, ať už jste příznivcem kempů, pohodlnějších apartmánů a bungalovů nebo luxusních hotelů.

Přírodní zajímavosti

Příroda Chorvatska je sama o sobě velmi zvláštní a výjimečná. Není to už fauna a flóra typická pro naši oblast, ale nejde ani o vyloženě exotiku nebo tropy. Najdeme zde nám dobře známá zvířata i rostliny a přitom spoustu dalších, typické právě pro polohu Chorvatska. V lesích najdeme lišky, medvědy, šakali, divoké lišky i vlky. Na pobřežích bychom si si měli dát pozor na mořské ježky, jejichž bodliny nejsou nijak jedovaté, ale zato je hojení zdlouhavé a poměrně bolestivé. Vyberete-li si ubytování v některém z kempů, počítejte s tím, že Vám budou dělat milé sousedy také vesele poskakující veverky a uslyšíme všudypřítomné a tolik typické cikády.

Z rostlin jsou pro Chorvatsko typické olivové háje, rozsáhlé vinice, cypřiše, vavříny a nebo například levandule. Z ovoce zde najdete i pár citrusových plodů, ale hlavně velmi oblíbené fíky. Nejčastěji se prodávají a konzumují sušené, jejich chuť je ale skvělá i v syrovém stavu.

Už jste vyzkoušeli Chorvatsko letecky? Při zmínce o přírodních zajímavostech se jistě drtivé většině z Vás vybaví oblast, kterou proslavil paradoxně Divoký západ. Během dovolené v Chorvatsku by byl hřích nenavštívit známá Plitvická jezera, kde se před lety proháněli Pierre Brice a Lex Barker coby představitelé slavného Vinnetoua a jeho bílého bratra Old Shatterhanda. Jedná se o nejznámější národní park Chorvatska tvořený krasovými jezery se 140 vodopády a asi 20 jeskyněmi. Jezera se rozprostírají celkem na asi 217 ha. Když se řekne Plitvická jezera, každému se jistě vybaví průzračná vodní hladina, divoká příroda a zářivě bílé skály, které ročně přijede obdivovat na 200 tisíc turistů.

Chorvatská příroda Vás okouzlí už po příjezdu za hranice. Čím jižněji pojedete, tím větších změn si určitě všimnete. Blíže k pobřežím bude krajina vypadat vyprahleji, z luk budou doslova zářit bělavé kameny a nízké keříky s drobnými bobulkami oliv.

Turistické destinace

Nejvíce vyhledávané zájezdy jsou v zajímavých a známých oblastech – destinacích. Tyto oblasti se nachází převážně po celém území Dalmácie, přilehlých ostrovech, Istrii a Kvarneru. Nejčastějšími místy, kde si dovolené turisté vybírají jsou pobřeží poblíž známých měst s historickými památkami. Mezi hojně vyhledávaná místa patří například Dubrovník, Split, Makarská riviéra, Igrane, Rijeka nebo Zadar.

Přístavní město Dubrovník je jednou z nejlákavějších Chorvatských destinací. Město láká nejen nádhernými oblázkovými plážemi ale čirým mořem, ale také jako jedno z mála míst i bohatými historickými památkami. Těmi nejznámějšími jsou především hradby kolem města, díky kterým byl Dubrovník zapsán do památek UNESCO. Dále určitě stojí alespoň za zmínku goticko renesanční palác Knížecí dvůr nebo pevnost Lovrjenac, nejvyšší místo Dubrovníku. Město nabízí velké množství ubytovacích kapacit, kulturních akcí a nezapomenutelných dojmů a zážitků.

Většina hotelů, bungalovů a apartmánů se snaží poskytnout co nejjednodušší a nejrychlejší přístup na pláže. To je také jedním z aspektů, které bohužel do jisté míry ovlivní také cenu ubytování nebo celého zájezdu.

Každá destinace je typická něčím jiným a každá tak nabízí jedinečné podmínky pro Vaši dovolenou. Některé jsou orientovány spíše na poznávací výlety po městech, další výhradně na sladké lenošení a slunění se na blízké pláži. U destinací jako jsou například Zadar či Split jsou častou součástí zájezdu výlety na blízké ostrovy. Navštívíte-li například přístavní město Rijeka, další z řady vyhledávaných oblastí, určitě nezapomeňte ochutnat místní námořní speciality nebo navštívit některý z četných kostelů, katedrál či starou středověkou pevnost Trsat. Za krásnými plážemi, spoustou trhů, drobných restaurací, obchůdků a čilým nočním životem se naopak vydejte na Makarskou riviéru.

Zkrátka ať už si vyberete jakoukoliv z mnoha Chorvatských destinací, nikdy nebude Vaše volba špatná. Každá z nich nabízí kus z historie své země, kulturní vyžití, vodní aktivity, nádherné pláže a možnosti luxusního ubytování.

Jaderské moře

V posledních letech jsou stále oblíbenějším typem dovolených okružní plavby s návštěvami ostrovů a jejich krás. Plavby po nejznámějších Chorvatských ostrovech a jejich pamětihodnostech, krásách a jiných zajímavých atrakcí. Jestliže nejste právě zapáleným nadšencem co delších plaveb týká, můžete vyměnit pobyt na lodi za některý z široké nabídky výletů na ostrovy. Rozlohou je největším ostrovem Krk. Leží v blízkosti vyhledávaných turistických měst jako Rijeka či Mali Lošinj. Častým cílem bývá i ostrov Brač. Výletní lodě vyjíždí z nedalekého Splitu a už samotná plavba nabízí jedinečný a silný zážitek. Ostrov skýtá nesčetné množství památek jako Bračské muzeum, úchvatný Klášter Blaca nebo třeba Dračí jeskyně (původně sloužící jako klášter).

Hojně navštěvovanými ostrovy jsou také Hvar, kde patří mezi nejoblíbenější turistické cíle stejnojmenné město Hvar, Jelsa nebo Sucuraj. Na ostrov Korčula vyplouvá loď z Dubrovníku. Při pobytu na ostrově určitě musíte navštívit město Korčula. Město je vystaveno velmi zvláštním stylem. Všechny staré ulice jsou totiž uspořádány do vzoru rybí kostry. Tento tvar umožňuje snadnou cirkulaci vzduchu a současně chrání před silným větrem, takže se nejedná pouze o obyčejnou symboliku. Korčula je proslavená také starými mohutnými hradbami, palácem, klášterem či prvenstvím v zákazu otroctví.

Co by kamenem dohodil se rozprostírá od Korčuly další ostrov Lastovo. Od roku 2006 se stala celá tato oblast včetně přilehlých ostrůvků chráněným přírodním parkem. Za ostrovem Cres leží oblíbená destinace pro letní dovolené, Lošinj. Každý ostrov nabízí kromě výletních plaveb také spoustu ubytovacích prostor., apartmánů, bungalovů či hotelů.

Shrnutí

Chorvatsko už je pro Čechy prakticky domovinou, kam každoročně vyrazí více než milión turistů právě z našich luhů a hájů. Pochopitelně ale Chorvatsko není oblíbené jen u nás, ale obecně v celé Evropě a to především díky snadné dostupnosti, neustále narůstající kvalitě služeb a nízkým cenám. Zároveň je

Chorvatsko zemí mnoha tváří, kde si každý může najít to své. Poloostrov Istrie na severu nabídne historické krásy, oblázkové pláže a poměrně mírné podnebí, ale naopak nejjižnější bod Dalmácie už je klasickou subtropickou oblastí i s velkými vinohrady. Určující ráz mají pro Chorvatsko vysoké hory, které v mnoha případech lemují pobřeží a turistům tak nechávají pouze úzký pruh pláží, které jsou často skalisky děleny do romantických zátok. Zapomenout nesmíme ani na nádhernou přírodu v čele s několika národními parky, a také na chorvatské ostrovy, které se táhnou po pobřeží. Brač, Hvar, Krk a další určitě znáte.

Nejzajímavější last minute

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?