Švýcarsko

Relativně malá, ale samostatná a nádherná podmanivá horká země. Kromě toho je Švýcarská republika velmi rozmanitá. Hovoří se zde čtyřmi úředními jazyky – německy, francouzsky, italsky, rétorománsky. O většině obyvatel platí, že jsou milí a zdvořilí. Jako jedni z mála národů si dodnes potrpí na staré tradice a zvyky. Všeobecně jsou poměrně dost pracovití, spořiví a pečliví. Při procházení městských ulic si určitě všimnete nezvykle čistých uliček, neponičených laviček v parcích či cestičky bez nánosu cigaretových špačků.

Republika Švýcarsko je ostatnímu světu poměrně uzavřená. Svědčí o tom také například fakt, že jako jediná země střední Evropy není členem Evropské unie. Jinak spolupracuje s organizacemi jako OSN, NATO a mnoho dalších. Švýcarsko je v takzvaném Schengenském prostoru, takže pro vstup na jeho území by Vám měl bohatě postačit pouze platný občanský průkaz, nikdy ale není na škodu mít u sebe pro jistotu také platný cestovní pas.

Drtivá většina území Švýcarské republiky je hlavně hornatá. Z toho také nejvíce těží turistický ruch. Desítky tisíc turistů navštíví každoročně tuto majestátní zemi. Nejoblíbenějšími cíli ať už letních či zimních dovolených jsou samozřejmě hory. V zimě poskytuje Švýcarsko ideální pro lyžování v Alpách, v létě pak spoustu možností pro procházky, pěší turistiku či cyklistiku.

Ubytování si ve Švýcarsku už po dlouhá desetiletí udržuje svoji poměrně vysokou úroveň. Ať už si vyberete luxusní hotel v některém z významných měst, nebo pronájem chaty v horské oblasti, vždycky se bude jednat o komfortní ubytování s velmi dobrým vybavením či případnými službami.

Pro toulky po okolí se doporučuje využít služeb zkušeného průvodce. Ve frekventovanějších turistických oblastech můžete dokonce využít půjčovny kol, nebo horolezeckého průvodce.

Co se týká dopravy do Švýcarska, je ideálním dopravním prostředkem autobusová nebo letecká doprava. Vzhledem k tomu, že jsme ale na jednom kontinentě a nijak vzdálení, vyjde Vás autobus přece jen o něco levněji. Samotná doprava do Švýcarsku je relativně bez větších problémů. Pro turisty je výhodné zakoupení Swiss karty, která je něco jako předplatné pro většinu hromadných dopravních prostředků. Platí pro autobusy, vlaky, tramvaje nebo dokonce na některé lodě, které pořádají pro turisty plavby po místních jezerech.

Zájezdy do Švýcarska

Švýcarsko je oblíbeným turistickým centrem jak v letním, tak i v zimním období. Je totiž jednou z mála zemí, která nabízí turistům krásnou a nedotčenou horskou krajinu plnou zeleně v létě, a zasněžené horské stráně s možností skvělého lyžování v zimě.

Poměrně velmi oblíbené jsou pěší túry po asi šedesáti tisících kilometrech vyznačených tras. Nabízejí se Vám zde pohodlné výletní cesty ideální pro výlety s dětmi, náročnější výšlapy do hor a nebo pak přímo zdolání některého z místních velikánů, samozřejmě pod dohledem zkušeného horolezce. Dokonce je možné si zde udělat horolezecký kurz, který pořádá mnoho škol ve Švýcarsku. Další možností, jak strávit příjemnou dovolenou ve Švýcarsku je například využití některého z nabízených vodáckých kurzů po více i méně dravých švýcarských řekách.

Díky půjčovnám jízdních kol můžete projet nádhernou krajinu Švýcarska, jeho malebné vesnice a městečka na kolech. Výhodou oproti pěší turistice je především to, že stihnete shlédnou více míst za stejnou dobu.

Velkou výhodou Švýcarska je, že nepožaduje po turistech víza. Pokud tedy nechcete na jeho území pobývat déle než tři měsíce, nebo nepřijíždíte za prací. Na dovolenou nebo poznávací pobyt ve Švýcarsku budete potřebovat pouze Váš platný cestovní pas nebo občanský průkaz.

Máte-li v plánu prohlédnout si co nejvíce památek a krás této nádherné horské země, určitě si dopředu vyberte, která místa to budou a podle nich si vyberte nejbližší ubytování. V zásadě máte ve Švýcarsku možnost ubytovat se v některém z hotelů, chatek nebo kempů vhodných především pro vodáky.

Co se cesty týká, je jenom na Vás, který z možných způsobů si vyberete. Dostanete se sem letecky, osobním automobilem po vlastní ose nebo například také autobusovou dopravou či vlakem.

Doprava a ubytování

Jak jsme již zmiňovali, je možné se do Švýcarska dostat prakticky jakýmkoliv libovolným způsobem. Dobrodružnější povahou mohou využít stopu, ti, kteří sázejí radši na jistotu zase hromadnou dopravu či jízdu po vlastní ose osobním automobilem. Výběr dopravního prostředku hodně závidí samozřejmě také na oblasti, kam se vydáváte. Do větších měst nebo dokonce velkoměst je ideálním řešením spíše veřejná dopravy, protože tamní provoz by mohl ne příliš zdatným řidičů dělat poměrně problémy. Naopak máte-li vybráno ubytování v některé z místních malebných vesniček, je lepší jet vlastním automobilem, nebo využít možnosti zapůjčení v některé z místních půjčoven. Silnice jsou ve Švýcarsku ve velké většině perfektně udržované po celý rok, takže se vypůjčení nemusíte bát ani v zimním období.

Jak jste se již mohli dočíst v předchozím článku, nejběžnějším typem ubytování ve Švýcarsku jsou hotely. Mnohým se nejspíše vybaví přeplněné město plné smogu, ulice plné namačkaných vysokých staveb a obrovský ruch. Budete ale velmi příjemně překvapeni, až se na vlastní oči přesvědčíte, že městečka v této nádherné zemi jsou úplně jiná. Jsou obklopená zelení, horami a lesy, z hotelového pokoje máte tak výhled na krásnou svěží přírodu a oblíbené turistické trasy máte na dosah ruky.

Jednou z dalších možností ubytování jsou samostatně pronajaté chatky či byty, které Vám také zprostředkuje cestovní agentura. Tyto chatky bývají plně vybaveny a jste zde vlastně svými pány. Délka pobytu se v těchto případech pohybuje kolem jednoho týdne a pobyt je pak zaměřen hlavně na venkov, přírodu a nejrůznější sportovní vyžití.

Jestliže jste se vydali do Švýcarska zdolat některou z místních úchvatných řek, je pro Vás téměř jisté ubytování ve vodáckých kempech, které se nacházejí většinou hned na břehu dané řeky a na své cestě jich můžete minout několik za den. Kempy ve Švýcarsku si udržují poměrně vysokou úroveň a prestiž.

Švýcarská města

Ať už pojedete na sever, východ západ nebo jih, všude narazíte na krásná města, plná zeleně, čistých uliček a specifické architektury. Mezi nejnavštěvovanější a nejkrásnější města Švýcarska patří beze sporu:

  • Bern – nádherné hlavní město Švýcarska. Historické jádro města je doslova pastvou pro oči všech milovníků památek. Centrum města doslova obtéká prudká Aare a s okolními periferiemi ho spojuje starý most Nydegg, u nějž najdete původ jména Bern. Od patnáctého století se u mostu v městském příkopě chovají medvědi, od nichž dostalo město svůj název a kterého mají také ve znaku. Za návštěvu tu kromě medvědária stojí určitě gotická katedrála, místní část označovaná jako Staré město, stará univerzita či dům proslavený pobýváním Alberta Einsteina.
  • Lucern – další z mnohá úchvatných švýcarských měst, patřící dokonce mezi jedno z nejstarších. Lucern je díky poloze mezi Lucernským jezerem a horami velmi oblíbeným místem pro letní i zimní dovolené. Město je považováno za jakési kulturní centrum blízkého i vzdálenějšího okolí. Mezi turistické největší lákadla patří například nejstarší krytý dřevěný most na světě, unikátní svérázná přehrada Nadelwehr, nebo některý z místních významných kostelů.
  • Curych – mezi jednoznačně nejkrásnější a nejzajímavější místa nesmíme zapomenout zařadit ani Curych. Tak jako zbytek významných měst je i Curych rozdělen na Staré a Nové město. Staré město tvoří historické centrum města. Najdete zde takové skvosty jako například cechovní domy Zunfthäuser. Dále město nabízí nadšeným turistům muzea, domy umění, historické budovy kostelů a parky. Curych je mimo jiné také mimo jiné sídlem technické univerzity ETH.
  • Ženeva – druhé největší švýcarské město stojící na břehu stejnojmenného jezera. Ženeva je mimo jiné důležitým sídlem OSN. Stejně jako u drtivé většiny ostatních měst, i Ženevě vévodí z hlediska historické architektury především kostely. Turisté zde ale naleznou také gotickou zbrojnici či botanickou zahradu.
  • Lausanne – je dalším malebným městem rozprostírajícím se na březích Ženevského jezera. Lausanne je sídlem mezinárodního olympijského výboru. Kromě slavného muzea zde najdete spoustu značkových obchodů a kaváren, které ocení především turisté.

Švýcarská příroda

Švýcarsko je nádherná horská země. Hornatý povrch tvoří asi sedmdesát procent. Na sever a západ se táhne mírnější kopcovitý terén – Švýcarská plošina, kde je usídleno nejvíce obyvatel. Na území Švýcarska se táhne vápencové pohoří Jura a na jihu země Alpy, kde se tyčí do výše 4 478 metrů nad moře známý a také zrádný gigant Matterhorn. Ačkoliv jde o nejslavnější švýcarskou horu, výškou ji na území Švýcarska předčí už jen Mount Rose (4 634 m. n. m.).

Během vaší krásné dovolené ve Švýcarsku Vás určitě nadchne okouzlující příroda, průzračná jezera jako je Ženevské, Bodamské, Curyšské nebo třeba Lucernské. Vegetace hraje všemi možnými odstíny zelené. Oblíbeným turistickým cílem je mimo jiné Švýcarský národní park, kde kromě očarující divoké přírody a hory, jejichž výška přesahuje čtyři tisíce metrů nad mořem.

Švýcarské speciality

Švýcarsko je proslavené jako země s precizními a především kvalitními výrobky. Každý z Vás už určitě někdy slyšel o švýcarských bankách, švýcarské čokoládě, hodinkách nebo výzkumných střediscích.

Jednou z nejslavnějších švýcarských značek po celém světě, je například Nestle. Tato potravinářská zbyla založena v roce 1867 a sdružuje značky jako například Nesquick, Orion, Bon Pari, Nescafé, Granko či Maggi a mnoho dalších. Nezaměřuje se pouze na sladkosti, ale také na ochucovadla, nápoje, cereálie a bezlepkové výrobky.

Mezi další známé a žádané potravinářské výrobky patří beze sporu švýcarské sýry. Tento produkt se stal základen švýcarské kuchyně. Vyrábí se mnoho staletí a dodnes je pečlivě dodržována tradiční receptura, díky čemuž si sýr zachovává svou vůni, chuť i kvalitu. Mezi nejznámější švýcarské sýry patří Ementál, Raclette, Appenzeller a nebo také Gruyere.

Přesný jako švýcarské hodinky – věta, kterou můžete slýchat poměrně často. Hodinky jsou dalším švýcarským produktem, jenž zemi proslavil svou kvalitou a precizností. Klasické švýcarské hodinky se dodnes vyrábí ručně. Každý kus je tak originálem se zárukou kvality a přesnosti. Podle toho jsou však také ceněny. Cena hodinek se pohybuje různě kus od kusu. Za pravé švýcarské hodinky můžete dát deseti, ale klidně také stovky tisíc korun.

Mnohé teď nejspíše pobavíme, ale každý určitě zná slavného teleshopingového prodavače Horsta Fuchse. Každý z nás jistě někdy viděl některou z jeho reklam, kde nabízí kvalitní švýcarské ocelové nože. O kvalitě nabízených nožů můžeme nejspíš s úspěchem pochybovat, zakoupíte-li však švýcarské nože ve specializovaných prodejnách, určitě nešlápnete vedle. Švýcarské nože totiž patří mezi ocelové nože nejvyšší kvality.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?