Malta

Doprava a ubytování na Maltě

Doprava na Maltu je zprostředkovávána samozřejmě jak jinak než leteckou dopravou, jejímž prostřednictvím se na tento malebný ostrov dostanete kdykoliv během roku. Pokud jde o ubytování, vybírat můžete z hotelů, hostelů, penzionů i apartmánů.

Na Maltu létá téměř každý den nějaký ten letecký spoj, se kterým se z pražského letiště Václava Havla dostanete na ostrov asi za 2,5 hodiny. Od května do října zajišťuje přepravu společnost Air Malta. Na Maltě se nachází jedno menší letiště, a to Malta International Airport, které je vzdálené jen asi 10 kilometrů od hlavního města Valletty.

Z letiště se kamkoliv na ostrově dostanete například taxíkem nebo autobusem městské hromadné dopravy. Pokud cestujete prostřednictvím cestovní kanceláře, tak hned před letištěm už na vás bude čekat delegát i s autobusem, který vás posléze rozveze do jednotlivých hotelů. Další možností je využít tzv. hotelový shuttle busy. Vzhledem k tomu, že se nejedná o nijak velký ostrov, nezabere vám přesun z letiště do hotelu více jak hodinu.Najít vhodné ubytovací zařízení na Maltě není vůbec žádný problém. Kromě mnoha typických hotelů můžete dále vybírat z penzionů, apartmánů, hostelů i venkovských domů či vil. Nejširší nabídku různých zařízení najdete samozřejmě ve větších městech. Většina hotelů má k dispozici i vlastní bazén a svým hostům nabízí i řadu dalších doplňkových služeb.

Pokud se rozhodnete ubytovat se v hotelu, máte na výběr jak z luxusních pěti hvězdičkových hotelů, kde za noc zaplatíte od 5 000Kč až po 8 000Kč, tak v hotelech střední kategorie. Hodně jsou rozšířené i čtyř hvězdičkové hotely, jejichž ceny se pohybují od 2 000Kč až po 4 000Kč. Velmi oblíbené jsou na ostrově také apartmány, v nichž si můžete zarezervovat pokoj, pokud budete mít štěstí, již od 1 000Kč. K levnějším typům ubytovacího zařízení patří například hostely, kde za noc zaplatíte jen asi 500Kč.

Letoviska na Maltě

Přestože se jedná o poměrně malý ostrov, najdete zde mnoho různých turistických letovisek, které jistě uspokojí všechna vaše přání a touhy.

Mezi nejvýznamnější střediska patří samozřejmě hlavní město celého souostroví, kouzelná Valletta, která je známá především díky svým historickým památkám. Nachází se zde množství ubytovacích zařízení, mnoho kaváren, restaurací i barů.

Okolo zálivu St. Paul’s Bay se nachází hned dvě významná letoviska, kterými jsou Bugibba a Qawra. Tato střediska jsou pro trávení letní dovolené vážně jak stvořená. Najdete zde širokou nabídku různých ubytovacích zařízení, restaurací i kaváren. Pověstné jsou i zdejší skalnaté pláže. Kromě nich se zde nachází také několik uměle vytvořených písčitých pláží. O několik kilometrů dál se nachází další oblíbené letovisko, Mellieha. Překrásné historické památky, nádherná písčitá pláž Ghadira a možnost, vydat se odtud na další obydlené ostrovy, dělají z tohoto střediska jednu z nejoblíbenějších oblastí maltského souostroví.

Dalšími středisky, která se nachází v blízkosti hlavního města Valletty, jsou i letoviska Sliema a St. Julian’s. Tato střediska se nachází velmi blízko sebe, takže téměř splývají v jedno. Luxusní hotely, množství kaváren a restaurací i úchvatná promenáda, to vše, a mnohem víc, najdete v těchto známých a často vyhledávaných letoviscích. Právě tady jsou k vidění ojedinělé pláže tvořené velkými placatými kameny, z nichž se do moře dostanete ve většině případů jedině po žebříku.Kromě hlavního ostrova je rovněž velmi vyhledávanou oblastí i ostrov Gozo, který se od Malty liší svým zvlněným reliéfem. Najdete zde také více zeleně. Je to poklidnější místo, které je známé díky písčitým plážím a křišťálově čistému moři, které je omývá. Rájem je tento ostrov také pro milovníky potápění. Pokud jde o historické památky, tou nejvýznamnější je bezesporu prehistorický chrám Ggantija.

Valletta

Hlavním městem tohoto malého, ale kouzelného ostrova, je úchvatná Valletta, která je celá postavená ze žlutého pískovce.

Vstupní branou do města je City Gate, která vede přímo na hlavní třídu, podél které se dostanete až k pevnosti Fort St. Elmo. Po celou dobu, co budete ulicí procházet, budete míjet další významné památky tohoto úchvatného města. Zajímavé exponáty si můžete prohlédnout v některém zdejším muzeu. K těm nejvýznamnějším patří například Národní muzeum výtvarného umění, Národní válečné muzeum nebo Národní archeologické muzeum.

historií města, které bylo založeno v 16. století, jsou velmi úzce spojeni především členové vojenského hospitálního řádu sv. Jana, kteří jsou všeobecně známí pod názvem maltézští rytíři.

Ve městě se nachází celá řada zajímavých církevních památek, především kostelů, a také mnoho paláců. K těm nejvýznamnějším sakrálním stavbám patří úchvatná katedrála sv. Jana a nádherný kostel Ztroskotání sv. Pavla. Jezuitský kostel je jeden z nejstarších kostelů z celé diecéze, jehož součástí je i univerzita. Dominantou celého města je kupole, která je součástí Karmelitánského kostela. Vynechat nesmíte ani návštěvu kostela Františka z Assisi.

Z dalších památek stojí za zmínku Velmistrův palác, který v současné době slouží jako sídlo parlamentu. Ve zbrojnici se nachází exponáty, které pocházejí z doby, kdy bylo město obléháno. Navštívit musíte také Arcibiskupský palác, Municipal palace a Parisi palace. Nádherné jsou i zdejší zahrady Upper Barrakka, které byly vysazeny na hradbách, jenž město obklopují. Ve Vallettě si můžete odpočinout například v některém místním parku.

Úžasným zážitkem je výlet lodí okolo tohoto hlavního města, který je většinou spojený i s plavbou okolo naproti nacházejícímu se trojlístku měst, Three Cities. Jedná se o místo, kde se usadili maltézští rytíři.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?