Nizozemsko

Nizozemsko, nebo také Holandsko, jak je často toto území nazýváno, je menší země na severovýchodě Evropy. Nizozemí patří mezi jednu z několika monarchií, které v Evropě ještě existují. Oficiálním názvem je Nizozemské království. Řekne-li se Holandsko, každému se okamžitě určitě vybaví tolik typické větrné mlýny, sýry, tulipány či dřeváky. Nizozemsko se rozprostírá v převážně nížinaté oblasti a díky typické architektuře a okouzlující přírodě je velmi oblíbeným cílem poznávacích pobytů či dovolených.

Nizozemské království se skládá ze čtyř členských zemí. Každá z nich má vlastního předsedu vlády, jejich společnou hlavou je královna Beatrix. Jedna z těchto zemí se jmenuje Nizozemsko, podle kterého se často chybně říká celému království. Hlavním městem celé monarchie je známě městečko Amsterdam. Zvláštností tohoto hlavního města je, že není sídlem ani královské rodiny, ani žádné významné státní instituce.

Nizozemsko je relativně malá země a patří mezi nejhustěji zalidněné státy. Místní obyvatelé jsou typičtí velmi přátelskou povahou a milým přístupem. Kromě již zmiňovaných typických věcí pro Holandsko, je tato země unikátní také svým drogovým zákonem. Ten zařazuje marihuanu mezi měkké drogy. To dalo vzniknout takzvaným coffee shopům. Název je poměrně zavádějící, protože zde spíše než kávu zakoupíte legálně až pět gramů marihuany. Pokud je Vám tedy minimálně osmnáct let. Také díky těmto kavárnám je zde vysoký počet turistů z Německa a Belgie.

Díky vysokému počtu turistů, kterých každoročně přijede na poznávací zájezd do Nizozemí stovky tisíc, zde najdete téměř na každém kroku nejrůznější možnosti ubytování. Na vesnicích nebo menších městečcích najdete kromě hotelů a hostelů také ubytování v soukromí. Naopak ve větších městech a velkoměstech jsou to spíše hotely a apartmány.

Jak se vlastně do Holandska dostat? Pro cestu do Nizozemska máte na výběr úplně ze všech druhů dopravních prostředků. Z Anglie se do Nizozemska dostanete například lodí, protože se jedná o přímořskou zemi. Od nás se pak dá cestovat po zemi i vzduchem. Nejlevnější variantou je letecká doprava, která skýtá také značné pohodlí. Dalším způsobem je cesta osobním automobilem, dálkovým autobusem, sportovci třeba na kole a ti nejodvážnější stopem. Fantazii se meze nekladou.

Pro Holandsko je typické poměrně zamračené a deštivé počasí. V průměru zde proprší až 200 dní ročně. Oceánské podnebí ovlivňuje v Nizozemsku teploty i srážky. Zimy jsou zde mírné a relativně teplé a letní teploty většinou nepřesáhnou 30°C, díky čemuž se z letních měsíců stává ideální období pro Vaši dovolenou nebo poznávací pobyt.

Letenky a ubytování v Nizozemsku

Jak už jsme naznačili, letecká doprava do Nizozemska je v poslední letech čím dál oblíbenější. Cesta letadlem je velmi krátká a pohodlná.

Konečná suma za letenku může být různá. Závisí především na Vašich nárocích a požadavcích, co se komfortu týče. Nejméně pochopitelně zaplatíte za letenku obyčejnou ekonomickou třídou. Za větší luxus vyšších tříd si už zajisté připlatíte. Lety jsou většinou bez přestupové a trvají kolem dvou hodin, což je naprosto úžasný čas. Nejčastěji se do Nizozemska odlétá z Prahy nebo Mnichova a místem přistání je Amsterodam. Není to ale podmínkou. V Holandsku je obrovské množství letišť a to, které má být místem příletu, si určujete vy, podle cíle Vaší dovolené.

Tak, do Nizozemí jsme se dostali. A co teď? V ideálním případě zamíříte nejspíš rovnou do Vašeho hotelu, apartmánu, nebo jiného druhu ubytování, které už byste měli mít zarezervováno. Spoléhat na to, že se vždycky nějaký volný pokoj najde, by se Vám zrovna nemuselo vyplatit. Proto je lepší jet na jisto a rezervaci ubytování, pokud necestujete s některou z cestovních kanceláří, zařídit ještě před odjezdem na poznávací zájezd či dovolenou.

Existuje mnoho typů ubytování v Nizozemsku. Nejčastějším jsou samozřejmě hotely. Nejčastěji zde narazíte na tří nebo čtyřhvězdičkové s poměrně hodně dobrým vybavením a službami. Ceny jsou různé podle oblasti, ve které se hotel či jiný druh ubytování nachází. Objevíte ceny, které se pohybují kolem 150 Kč za noc a objevíte samozřejmě také pokoje za dva tisíce noc. Dalšími dostupnými formami ubytování jsou apartmány, které nabízí určitý stupeň pohodlí a soukromí, dále pak hostely, penziony či dokonce takzvané Bed&Breakfast.; Jedná se o pokoj na přespání, ke kterému se počítá také snídaně.

Zájezdy do Nizozemska

Existuje spousta důvodů, proč tolik turistů rok co rok navštěvuje tuto kouzelnou zemi, provoněnou květinami, nečetnými druhy sýrů a hlavně přírodou a přátelským duchem místních obyvatel. Někteří cestují za odpočinkem a relaxací v romantických a relativně klidných městech, jiní cestují za památkami a další za festivaly a slavnostmi. Jedním z poměrně častých důvodů, proč je cílem pobytu mladých lidí je i docela mírná drogová politika království. Hojně vyhledávané jsou kromě památek právě coffee bary, které zde navštěvují především Belgičané, Francouzi či Němci.

Právě díky odlišnému přístupu a pohledu na některé věci by bylo opravdu dobré si před cestou do Nizozemí alespoň orientačně zjistit tamní zvyklosti a zákony, a vyvarovat se tak nepříjemných a zbytečných případných problémů.

Totéž platí samozřejmě také o dalších informacích, které budete do Holandska potřebovat. Například jaké jsou potřebné doklady pro umožnění vstupu na území království. Třeba takové vízum sem opravdu vyřizovat nemusíte. Tedy aspoň pokud zde neplánujete setrvat déle než tři měsíce (čili devadesát dní). Bohatě Vám postačí platný cestovní pas, nebo občanský průkaz. Cestují-li s Vámi také mladistvé děti, je nutné, aby byly zapsány v některém z Vašich dokladů nebo měli vyřízeny svůj vlastní.

Vydáte-li se na zájezd do Nizozemska, počítejte s tím, že si budete muset směnit naše koruny za Eura. Podle všeobecně platného,nepsaného pravidla je většinou lepší si peníze směnit ještě u nás. Alespoň tedy nějakou minimální částku. Pokud budete měnit až na místě dovolené, raději se vyhýbejte pochybným měničům na ulici či podezřelých stáncích a zajděte si raději do banky nebo věrohodnější pobočky směnárny.

Amsterdam

Hlavním a také největším městem Nizozemska je historické město Amsterdam. Ačkoliv není sídlem žádných významných institucí, ani královny, patří mezi nejoblíbenější destinace Holandska. Město je zaměřené téměř výhradně na kulturu a společenský život. Historie města jako takového se datuje už někdy k roku 1000, kdy se tu rozprostíraly bažiny a mokřady.

Jak jsme již zmiňovali, celé Nizozemí je relativně hustě zalidněno, a totéž platí i o samotném Amsterdamu. Ačkoliv patří mezi největší města království, dá se projít včetně všech jeho památek projít během jediného dne. Svým způsobem trochu může Amsterdam připomínat italské Benátky, protože je protkán asi 160 vodními kanály, takzvanými grachty. Uličky podél nich jsou plné zvedacích mostků, pískovcovo-cihlových domů s nádherně zdobenými štíty a neopakovatelné atmosféry, kterou na svém poznávacím zájezdu prostě musíte zažít.

Amsterdam je městem coffee shopů, památek a muzeí. Mezi nejslavnější a nejvyhledávanější muzea zde patří například Van Gogh Museum (kde jsou vystaveny obrazy významného umělce Vicenta Van Gogha), Rijksmuseum, Torture museum, Dům Anny Frankové, Rembrantův dům nebo třeba Námořní museum. Pokud jste se rozhodli projít alespoň většinu muzeí v Amsterdamu nebo jiných oblastech Holandska, určitě se Vám vyplatí pořídit si Museumkaart, jejímž zakoupením si jakoby předplatíte zároveň vstup do téměř všech ostatních muzeí.

Dostat se přímo do Amsterdamu není žádný problém. Město má své vlastní letiště, takže se sem dostanete letecky, dálkovým autobusem, osobním automobilem a ti nejodvážlivější i stopem. I když je město na návaly turistů zvyklé a přizpůsobilo tomu také možnosti ubytování, je určitě lepší si jej rezervovat dopředu. Amsterdam je kouzelné město působící útulnou a přátelskou atmosférou, kterou si Vás ihned získá.

Památky a zajímavosti

Ať už se dostanete do hlavního města, některého z jiných velkých měst jako Haag, Naarden, Leerdam, Rotterdam nebo méně proslavené oblasti, všude narazíte na spoustu památek a zajímavostí, které byste prostě neměli jenom tak minout. Uveďme si jen tak pro příklad pár z těch nejkrásnějších.

 

  • Královský palác – najdete ho na proslulém náměstí Dam v Amsterdamu. Ačkoliv, jak jsme již psali, není Amsterdam sídlem královny, ani žádné jiné vládní instituce, probíhá právě v tomto paláci přijímání významných oficiálních návštěv. Původně byl palác sídlem radnice, magistrátu i soudu.
  • Rembrandtské náměstí v Amsterdamu – jméno toto malebné náměstí dostalo po jednom z malířských mistrů. Hlavně v noci je na náměstí poměrně živo, nabízí se Vám tu totiž pohled na plastickou Noční hlídku.

 

 

  • Naarden – jedno z téměř pravidelných cílů účastníků poznávacích zájezdů. Toto unikátní město s neuvěřitelně zachovalým hvězdicovým opevněním, hradbami a vodním příkopem kolem města má kromě historických památek pro nás Čechy poměrně hodně velký význam. V Naardenu totiž najdeme mauzoleum, které je místem posledního odpočinku Jana Amose Komenského. Dnes je přístupné veřejnosti jako Museum J. A. Komenského.

 

 

  • Rotterdam – je největší evropský přístav a zároveň také druhé největší nizozemské město. Ačkoliv moderní město, má velkou historickou hodnotu. Za shlédnutí tu stojí například most Erasmusbrug, který spojuje severní a jižní část města nebo vyhlídková věž Euromast. S Rotterdamem je rovněž neodmyslitelně spojeno jméno filozofa, humanisty a proroka Erasma Rotterdamského.

 

Nizozemsko skýtá ovšem daleko více pamětihodností a zajímavostí. Mnoho turistů navštíví většinou tyto nejznámější skvosty a poté prochází další, většinou v blízkosti místa jejich ubytování. Ať se v Holandsku vypravíte kamkoliv, nebudete nikdy litovat.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?