Jihoafrická republika

Jihoafrická republika, nacházející se na jižním cípu Afriky, se řadí mezi největší státy tohoto kontinentu. Zajímavostí je, že JAR má na rozdíl od jiných zemí hned tři hlavní města. Tím nejhlavnějším je Pretorie, sídlo prezidenta a vlády, dále Kapské Město, které je centrálou obou komor parlamentu a Bloemfontein, kde sídlí nejvyšší soudní orgány, tedy Ústavní soud a Nejvyšší soud.

Jedná se o nejvyspělejší zemi v Africe, která má dobře vybudovaný obchod se službami. Je proslulá svou těžbou zlata, stříbra, železa, chromu, zirkonu, uhlí, ale především díky těžbě diamantů. Kromě průmyslové výroby je zde také velmi rozšířené zemědělství a důležitý pro tuto zemi je také rybolov. Za základní jazyk je po celé Jihoafrické republice považována angličtina. Jinak zde mají 11 oficiálních jazyků, kam patří kromě angličtiny taky afrikánština nebo třeba zulština. Do JAR se můžete vydat kdykoliv po celý rok. Doporučuje se ale navštívit ji v období od listopadu do dubna, kdy zde není takové horko. Divoká zvířata se nejlépe pozorují od července do října.

Jestliže se rozhodnete navštívit tuto zajímavou zemi a strávit zde svou dovolenou, stačí vám k tomu pouze cestovní pas, který bude platný po celou dobu vašeho pobytu. A protože nepotřebujete ani vízum, žádné další doklady nejsou potřeba. Pokud jste se cestou sem zastavili v některém z jiných států Afriky nebo v některém státu Jižní Ameriky, musíte být očkováni proti žluté zimnici.

Nejvýhodnějším způsobem, jak se do této rozmanité země dostanete, je využít leteckou dopravu. Do Johannesburgu, největšího města Jihoafrické republiky, létají pravidelné přímé lety z několika evropských letišť. Nabídka ubytovacích zařízení je v Jihoafrické republice nejširší z celé Afriky. Nejluxusnější typ ubytování představují soukromé lodgie, nacházející se v soukromých rezervacích. Dále tu najdete moderní městské hotely, venkovské lodgie, farmy, penziony, kempy a chatky v národních parcích a samozřejmě i hostely.

Pokud jde o kuchyni, dalo by se říct, že je to země velmi různorodých chutí. Najdete zde jak evropskou kuchyni, tak tu čínskou, indickou, ale také si můžete objednat tradiční africká jídla. Například guláš na ohni z masa s kostí nebo místní klobásy ze syrového masa. K jídlu se nejčastěji podává místní víno, především červené. K dostání je tu také pivo. Alkoholické nápoje koupíte pouze ve speciálních obchodech, které jsou známé jako bottle store. Ceny v obchodech jsou srovnatelné s těmi našimi. Existuje ale dost výrazný rozdíl, pokud se rozhodnete stravovat se v lepší restauraci nebo v rychlém občerstvení.

Kromě krásné africké přírody je zde k vidění spousta dalších zajímavých míst. Za návštěvu jistě stojí největší město Johannesburg, přístavní město Durban, a asi nejnavštěvovanější Kapská Město či hlavní město Pretoria.

Dovolená v JAR

Jihoafrická republika, o které se říká, že je to svět v jedné zemi, je státem překrásné africké přírody, pohnuté historie, zajímavých měst, ale také velkého množství etnik a národností.

Pokud umíte anglicky, nebude pro vás problém se v JAR domluvit. Angličtina totiž patří mezi oficiální jazyky. Pro vstup do země není požadované žádné vízum, a tak jediným dokladem, který musíte mít vyřízen, než si začnete užívat dovolenou, je cestovní pas, který bude platit ještě minimálně půl roku po vstupu do země. Kromě toho musí být ve vašem pase dvě volné stránky vedle sebe. Už v letadle dostanete vstupní formulář, který je nutné před vstupem do země vyplnit. V případě, že jste ještě před cestou do Jihoafrické republiky navštívili některou jinou africkou zemi nebo některý ze států Jižní Ameriky, musíte být očkován proti žluté zimnici. Jinak není stanoveno žádné povinné očkování.

Nejsnadněji se do této exotické země dostanete pomocí letecké dopravy. Z několika evropských mezinárodních letišť se dá letět přímým spojem rovnou do města Johannesburg. Jestliže budete cestovat z Londýna, trvá celý let přibližně třináct hodin. Z jiné africké země se sem dá přicestovat i po silnici vlastním autem nebo některou z autobusových mezinárodních linek. Také ale můžete přijet po železnici, nebo si zvolit cestu po moři. Ubytovat se můžete v různých ubytovacích zařízeních, od luxusních lodgií v soukromých rezervacích, přes různě zařízené hotely, levnější penziony až po některé z mnoha místních hostelů.

Kromě divoké africké přírody, která láká návštěvníky svou zajímavou faunou i flórou, je v Jihoafrické republice k vidění spousta krásných míst, ať už jde o města jako je Johannesburg, Kapské Město, Durban, nebo o místní národní parky, kterých se zde nachází opravdu velké množství.

Ubytování a stravování v Jihoafrické republice

Nabídka ubytovacích zařízení je v Jihoafrické republice opravdu široká. Ubytovat se tak můžete od luxusních soukromých lodgií přes moderní hotely po ubytování v levnějších hostelech.

Asi tu nejdražší volbu ubytování představují luxusní soukromé lodgie, které se nacházejí v soukromých rezervacích se zvířaty. Za ubytování v luxusnějším pětihvězdičkovém hotelu zaplatíte někde dokonce i 150 USD za noc. Kvalitní ubytování ale můžete sehnat i levněji, například využijete-li služeb B+B penzionu (bed and breakfast), kde vás ubytování na noc přijde od 20 do 40 USD. Jistou raritu představuje možnost ubytovat se v chatkách či kempech v některém z národních parků, a to prostřednictvím Jihoafrické správy národních parků.

Během své dovolené se můžete také ubytovat na venkově v dobových lodgií, nebo na farmě. K dispozici jsou i golfové resorty, dále luxusní ubytování u pobřeží, vybrat si můžete mezi luxusnějšími nebo jednoduše zařízenými penziony nebo se ubytovat v některém hostelu.

K jídlu si v Jihoafrické republice můžete dát tradiční africké speciality, jako je například guláš v kotlíku na ohni z masa s kostí, nebo místní klobásy připravované ze syrového masa a koření boerewurst. V restauracích si můžete ale klidně objednat i klasickou evropskou, čínskou či indickou kuchyni. Nachází se zde také i mezinárodní řetězce rychlého občerstvení jako jsou McDonald’s, Kentucky, a také pizzerie.

Nejčastěji se k jídlu popíjí místní červené víno. Objednat si můžete i tuzemské bílé víno, ale to není tolik výrazné. Druhým významným nápojem je pivo, to ale mnoha Čechům zrovna moc nechutná. Pokud se budete chtít napít něčeho ostřejšího, musíte si vyhledat tzv. Bottle store, což jsou specializované obchody, kde se prodávají alkoholické nápoje. V obyčejných obchodech se totiž prodává pouze víno. V porovnání s Českou republikou jsou ceny v Jihoafrické republice o něco vyšší.

Kapské Město

Kapské Město je druhým největším městem v Jihoafrické republice a spolu s Johannesburgem patří k nejvyhledávanějším místům v této exotické zemi. Proslavilo se především skvostnou Stolovou horou a mysem Dobré naděje. Jeho vznik se datuje přibližně do 50. let 17. století, kdy ho založili vyslanci Holandské Východoindické společnosti. Od té doby se město výrazně rozrostlo.

Stolová hora, která se vyvyšuje nad tímto africkým městem, se stala symbolem nejen samotného města, ale i celé země. Vydat se k ní můžete několika různými cestami, přičemž ta nejjednodušší je pomocí lanové dráhy. Pokud si troufnete, můžete k hoře vystoupat po některé ze stezek. Počítejte ale s tím, že je to výlet na celý den, protože i tou nejsnadnější stezkou se nahoru dostanete až po pěti hodinách svižné chůze. Výhled, který se vám pak naskytne z vyhlídky, ale určitě stojí za tu námahu.

V centru města, v tzv. City Bowl, naleznete pomník Bartholomea Diaze, známého mořeplavce, který jako první obeplul mys Dobré naděje. Dalším významnou lokalitou je Grand Parade, bývalá armádní plocha, na které se dnes konají trhy.

Navštívit můžete i městskou radnici, ze které je nádherný výhled na nejstarší kamennou stavbu v Jižní Africe, na Castle of Good Hope, ve které dnes sídlí umělecké muzeum. Muzeí v Kapském Městě se nachází opravdu velké množství. Například South African National Gallery, nebo věž Clock Tower, která v sobě ukrývá muzeum námořní plavby. Významné je i muzeum rybářství, které pro zdejší obyvatele po staletí znamenalo jeden z nejdůležitějších zdrojů potravy. Trochu netypicky zde působí Židovské muzeum.

Mys Dobré naděje je dalším významným místem, které musíte při své návštěvě Kapského Města navštívit. Celý mys obklopují dlouhé bílé pláže, které sem přilákali i mnohé movitější osobnosti, které si zde postavili luxusní vily.

Zajímavá místa v Jihoafrické republice

Tato jihoafrická země přiláká každoročně tisíce turistů, kteří se chtějí vydat do Kapského Města, navštívit mys Dobrých nadějí, prohlédnout si volně žijící exotické zvířata, nebo se jen opalovat na pláži. Až zde budete trávit dovolenou, určitě navštivte dvě zdejší nejvýznamnější města, Kapské Město a Johannesburg.

Největším městem je Johannesburg, který je zároveň i centrem průmyslu, obchodu a kultury. Nachází se zde i nejvyšší budova v zemi, mrakodrap Carlton Centre. Najdete tu také řadu výstavních sálů, muzeí a největší africkou galerii. Další významnou památkou je komplex vápencových jeskyní známý jako Cradle of Humankind –“kolébka lidstva“Kapské Město je druhým největším městem v JAR a zároveň je i legislativním centrem, protože zde sídlí jihoafrický parlament. Proslulé je především díky Stolové hoře a mysu Dobré naděje, místu, kde se střetává Atlantický a Indický oceán. Jihoafričané toto město označují jak „Mother City“ – mateřské město, a to proto, že se stalo první zdejší evropskou osadou. Další hlavní města, tedy Bloemfontei a Pretoria nejsou bohužel pro návštěvníky moc přitažlivé.

Kromě velkých měst stojí za návštěvu jistě i další zajímavá místa, kterými jsou například botanická zahrada Kirstenbosch nebo přístavní tržiště Victoria & Alfred. Prohlédnout si můžete i bývalé vězení na ostrově Robben Island, kde byl vězněn pozdější prezident Nelson Mandela. Oblast kolem měst Paarl, Stellenbosch a Franschhoek nejvíce ocení milovníci vína a koňaku. Nejrušnějším přístavem je v této zemi město Durban.

Největším lákadlem Jihoafrické republiky jsou ale národní parky, kterých je tu kolem 18 a asi 300 rezervací. Tím nejoblíbenějším parkem je Krugerův národní park, ve kterém žije více jak 800 druhů živočichů. V poušti Kalahari se nalézá národní park Kgalagadi, první svého druhu v Africe.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?