Belgie

Belgie, jejíž oficiální název je Belgické království, je federativní konstituční monarchie. Podle územního principu je tato země rozdělena na tři regiony, a to na Vlámsko neboli Flandry, Valonsko a tím třetím regionem je BruselOficiálními jazyky jsou v Belgii němčina, francouzština a nizozemština.

Belgie se do podvědomí mnoha lidí dostala díky tomu, že jeho hlavní město Brusel se stalo sídlem několika mezinárodních organizací. Kromě ústředí NATO zde sídlí i většina evropských institucí. Zasedají zde například výbory Evropského parlamentu, Rada Evropské unie, Hospodářský a sociální výbor nebo Evropská komise.

Tím, že jsme se v roce 2007 stali součástí schengenského prostoru, máme možnost překračovat hranice mezi smluvními státy bez hraniční kontroly. Díky tomu, že jak Česká republika, tak Belgie jsou součástí Evropské unie, mohou se naši občané pohybovat v Belgii bez omezení. Pokud se tedy rozhodnete strávit dovolenou v této zemi, postačí vám k tomu pouze platný cestovní pas, popřípadě průkaz totožnosti. Pro cestu do Belgie není potřeba vízum.

Dostat se do Belgie jde několika způsoby. Z pražského letiště Václava Havla létají pravidelné linky přistávající v Bruselu. Pokud byste se rozhodli vydat se do Belgie vlakem, musíte se smířit s tím, že budete často přestupovat. Využít můžete ale přímou mezinárodní autobusovou dopravu, vyjíždějící z Ostravy nebo Brna. V případě, že se rozhodnete jet vlastním autem, je nutné, abyste s sebou měli mezinárodní řidičský průkaz, technický průkaz, doklad o zaplacení zákonného pojištění a vozidlo musíte mít označení CZ. Vyjedete-li s vypůjčeným vozem, potřebujete notářsky ověřenou plnou moc o půjčení vozu, potvrzenou právoplatným majitelem vozu.

Ubytovat se v Belgii můžete v různých ubytovacích zařízeních. Nejvíc za ubytování zaplatíte v hotelu, naopak nejméně v mládežnické ubytovně. Dalšími možnostmi je ubytování v kempu, v soukromí a na farmách nebo v bungalovech v prázdninových centrech. Počítat ale musíte s tím, že ubytování v Belgii patří mezi nejdražší v celé Evropě.

Hlavním cílem turistů je město Brusel, ve kterém se nachází celá řada cenných historických památek. Velké množství parků a lesů napomohly tomu, že je tato evropské metropole nazývána „zeleným městem“. Druhým největších a nejdůležitějším městem jsou Antverpy. Díky řece Šeldě, která městem protéká, zde bylo možné postavit jeden z největších přístavů v zemi. Město se proslavilo jako centrum diamantového průmyslu, obchodu a zpracování. V Provenciaal Diamantmuseum se i dnes můžete podívat na ukázky zpracování diamantů. V dnešní době jsou Antverpy známé taky jako město módy, designu a umění. Za návštěvu jistě stojí i středověké město Brügge.

Ubytování v Belgii

Možností, kde se dá v Belgii ubytovat, je celá řada. V porovnání s Českou republikou je zde ale ubytování podstatně dražší. Nejvíce zaplatíte, pokud se ubytujete v hotelu, který se nachází v centru Bruselu a to v době, kdy se zde koná nějaká konference nebo významná kulturní akce.

Naopak nejlevnější je ubytování v mládežnických ubytovnách, které jsou sice primárně určeny mladistvým do 26 let, ale ubytovat se zde může kdokoli. Velmi oblíbené jsou zde také kempy, kde si můžete pronajmout chatku, stan či místo, kde zaparkujete svůj přívěs. Po dobu 24 hodin je možné volně kempovat i na místech, které k tomu nejsou určeny. Protože jsou kempy často umístěny v místech, která jsou mimo dopravní centra, doporučuje se tento typ ubytování spíš těm, kteří do Belgie přijeli strávit dovolenou automobilem. Kempy v Belgii jsou velmi dobře vybavené a poskytují svým návštěvníkům dobré hygienické podmínky. I když je tento druh ubytování levnější, v porovnání s Českou republikou jsou ceny stále příliš vysoké.

Čím dál tím oblíbenějším způsobem se stává možnost ubytování v soukromí a na farmách. Tento způsobe je ale také poněkud dražší. Pokud se nebudete chtít ubytovat ve městě a dáváte přednost ubytování v krásné přírodě nebo u pobřeží, můžete zvolit další možnost a ubytovat se v prázdninových centrech s bungalovy.

Pokud se tedy rozhodnete, že tuto evropskou metropoli navštívíte, dejte si pozor na to, kdy si zajišťujete ubytování. Rozdíly v cenách za ubytování jsou totiž v jednotlivých ročních obdobích značně odlišné. K cenám ubytování jsou někdy také připočítávány zároveň i přirážky za elektřinu, úklid či zapůjčení ložního prádla, a to především v kempech a hostelech. Počítat také musíte s turistickou taxou. Zajistit si ubytování se doporučuje několik měsíců dopředu.

Zájezdy do Belgie

I když je Belgie poměrně malá země, nabízí širokou nabídku historických, kulturních i přírodních zajímavostí, které jistě stojí za návštěvu.

Mnoho turistů volí jako formu návštěvy této země poznávací zájezdy, které poskytují jedinečnou příležitost, jak tuto malou, ale významnou zemi co nejlépe poznat. Zavítat můžete například do krásných měst plných historických památek, navštívit unikátní vesničky na pobřeží nebo si užít zdejší krásnou horskou přírodu.

Při cestě do Belgie vám přitom postačí, pokud budete mít u sebe platný cestovní pas či průkaz totožnosti se strojově čitelnou zónou, pro případ kontroly. Vízum není potřeba. Jen v případě, že se neubytujete ve veřejném ubytovacím zařízení, musíte se do 8 pracovních dnů po příjezdu do země ohlásit na příslušném úřadě.

Nejčastěji navštěvovanými místy jsou hlavní město Brusel, studentské město Gent nebo středověké Bruggy. Za návštěvu dále stojí i druhé největší belgické město Antverpy, které se proslavilo díky diamantovému průmyslu. Pokud vás zajímá architektura, nenechte si ujít návštěvu města Leuven. Město Oostende, ležící na belgickém pobřeží, je známé jako lázeňské a přímořské město.

Z přírodních zajímavostí je důležité zmínit belgický národní park Hautes Fagnes, rozprostírající se mezi Ardenami a vrchovinou Eifel. Vydat se zde můžete na pěší túry, projet zdejší krajinu na kole a v zimě si zalyžovat.

Belgie je proslulá díky svým belgickým pralinkám. Další specialitou jsou belgické wafle, které ovšem s těmi našimi nemají nic společného. Co ale Belgii nejvíce proslavilo, je belgické pivo. V 11. století údajně mělo dokonce každé belgické město svůj pivovar a vlastní pivo. Jistou kuriozitou je pivo Kwak, servírované ve sklenici, která připomíná baňku z chemické laboratoře.

Hlavní město Brusel

Brusel je hlavní město Belgického království, a protože je i administrativním centrem Evropské unie, je často nazýván hlavním městem Evropy nebo také srdce Evropské unie.

Historie města se datuje od roku 979 n. l. kdy zde král nechal vystavět pevnost. Od 12. století se město díky své poloze stalo důležitou provincií brabanstkou. Jistou dobu byla Belgie pod nadvládou Francie, a to za doby vládnutí Napoleona Bonaparte. Nezávislost získala Belgie až v roce 1831. V druhé polovině 20. století se Brusel stal hlavním městem západní Evropy a Atlantické aliance.

Ubytování v Bruselu poskytuje mnoho různých ubytovacích zařízení. Nejdražší jsou samozřejmě hotely nacházející se v samém centru města. Hotel Amigo je asi nejznámější bruselský hotel, který původně sloužil jako vězení. Možnost levného ubytování poskytují hostely nebo hotely na okraji města.

Na jídlo můžete zajít do některé z restaurací, které jsou známé svou skvělou atmosférou, čerstvými mořskými specialitami a velkými porcemi jídla. Mezi typické pokrmy v celé Belgii patří čerstvé slávky, křupavé francouzské hranolky, belgické pralinky, wafle a především pivo, které je svou kvalitou srovnatelné s českým i německým pivem.

Do Bruselu se jezdí především za kulturními památkami, mezi které se řadí například i v gotickém slohu postavená katedrála sv. Michala, která nedávno prošla rekonstrukcí. Světoznámá je také bruselská fontána s čurajícím chlapečkem, která má symbolizovat bruselský vzdor k nepřátelskému světu. Jako jedno z nejkrásnějších náměstí na světě bývá označováno náměstí Grand Place, historické centrum Bruselu, které je po právu zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Za návštěvu jistě stojí i královský palác. Mezi moderní památky, zdobící toto evropské město, patří Atomium, obrovský model molekuly železa složený z devíti koulí.

Belgické památky a zajímavosti

Belgické království patří mezi nejkrásnější země v Evropě. Je zde nádherná příroda, mnoho historických památek a kulturních zajímavostí.

Nejnavštěvovanějším místem je samozřejmě hlavní město Brusel. K nejznámějším místům zde patří královský palác, náměstí Grand Place, fontána s čurajícím panáčkem, katedrála svatého Michala, Atomium a mnoho muzeí a galerií. Zajít podívat se můžete i na budovy, ve kterých sídlí evropské instituce.To vše, a ještě mnohem víc, si můžete prohlédnout během své dovolené.

Studentské město Gent je dalším významným a navštěvovaným místem. V centru města se nachází velké množství barů a koná se zde celá řada hudebních festivalů. Z historického hlediska jsou významné kostely St. Nicolas, St. Bavo a St. Michel a dále hrad Gravensteen. Město láká i na noční procházku podél kanálu, který je každou noc krásně osvětlený.

Město Bruggy, kterému se díky velkému množství kanálů říká Benátky severu, nabízí celou řadu pamětihodností, mezi které patří i věž Belfort. Pokud se vám podaří vyšplhat se až na vrchol, budete odměněni výhledem na město, který vám jistě vynahradí všechnu námahu.

Největší belgický přístav Antverpy se do podvědomí mnoha lidí zapsal jako centrum obchodu a nákupů. Je také známý díky svému diamantovému průmyslu. Nachází se zde také nejvyšší belgická katedrála dosahující výšky 123 metrů.

Mezi méně známá místa patří například město Leuven, významné studentské město, na které je krásný výhled z nedalekého kláštera stojící ho na kopci nad městem. Směrem na jih naleznete město Dinant, kterému dominuje pevnost na kopci, a navíc je známé jako místo, kde byl vynalezen saxofon. Přímořské město Knokke je známé jako místo, kam se každoročně sjíždí belgická smetánka.

Každá země je zajímavá také díky své gastronomii. Belgie je proslulá především díky svým čokoládovým pralinkám. Významnou roli zde ale hrají i belgické wafle, hranolky a mořské pochoutky. Typickým jídlem pro Belgičany jsou čerstvé plněné bagety.

Evropská unie

Belgie je sice malá země, ale díky tomu, že v ní sídlí velké množství mezinárodních organizací, se stala jednou z nejdůležitějších zemí v celé Evropě.

Tato země vždy věnovala velkou pozornost politickému dění. Patří mezi zakládající členy tří významných Evropských společenství, kterými jsou Evropské společenství uhlí a oceli, Evropské hospodářské společenství a Euratom. Dále se aktivně podílela na budování celní unie, na formování vnitřního trhu a zasloužila se i o zavedení jednotné měny euro.

Brusel si jako svou centrálu zvolilo několik institucí Evropské unie. V budově Berlaymont se nalézá sídlo Evropské komise, jejímž hlavním úkolem je zastupování EU při mezinárodních jednáních a sjednávání dohod s třetími státy. Významné pravomoci má při přijímání nových členů. Dalším orgánem je Rada Evropské unie, která je umístěna do budovy Justus Lipsius. Jedná se o rozhodující instituci EU, která zastupuje zájmy členských států. Mimoto společně s Evropským parlamentem, který zde sice zasedá, ale své sídlo má ve Štrasburku, přijímá legislativu.

K dalším institucím sídlícím v Bruselu patří i dva výbory. Jsou jimi Výbor regionů, jehož posláním je vyjadřovat názory místních a regionálních samosprávných celků na právní předpisy EU a za tímto účelem předkládat zprávy k návrhům Komise EU. Druhým výborem je Hospodářský a sociální výbor, který je poradním orgánem Evropské unie.

Centrálu zde mají i EEAS, Evropské služby pro vnější činnost, které mají za úkol zajišťovat koherentnější a efektivnější zahraniční politiku EU

Orgány nacházející se v Bruselu se samozřejmě nevztahují jen k Evropské unii. Jako svoji rezidenci si Belgii vybrala i Severoatlantická aliance, NATO. Stručně lze tuto instituci charakterizovat jako euroatlantický mezinárodní vojenský pakt, založený 4. dubna 1949 podpisem Severoatlantické smlouvy.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?