Kypr

… byl v minulosti předmětem sporů mezi Řeky a Turky, dnes na něm oba národy žijí v míru. Nebo že je na vlajce Kypru vyobrazena mapa celého ostrova?

Kypr, kterému se také někdy říká Afroditin ostrov či ostrov lásky, je třetím největším středomořským ostrovem, který je rozdělen na dvě části, jenž dodržují různé zvyky a pravidla. Jižní Kypr obývají převážně řečtí Kypřané, na severu žijí hlavně turečtí Kypřané. Od toho se také odvíjí i podmínky vstupu do země. Zatímco jižní část je členem EU a ke vstupu vám tedy stačí občanský průkaz, do severní části, Severokyperské turecké republiky, vás pustí jen v případě, že budete mít pas, který bude platit ještě šest měsíců po vašem plánovaném návratu do ČR. Hlavní město je ale pro obě části jen jedno, jedná se o město Lefkosie, dříve Nicosia.

Kypr je vyhledávanou turistickou destinací především v letních měsících, kdy na ostrov míří tisíce návštěvníků, aby si odpočinuly v místních letoviscích, opálili se na překrásných plážích a zaplavali si v křišťálově čistém moři. Pokud ale dáváte přednost historickým památkám a vadí vám velké množství lidí, vydejte se sem mimo hlavní sezónu. Navštívit můžete například města Nikósie, Larnaka, Agia Napa, Paphos nebo Limassol.

Kypr je velmi oblíbenou destinací nejen u milovníků celodenního lenošení na pláži a koupání se v moři, ale také sem míří tisíce lidí za památkami, které tento kouzelný ostrov ukrývá. O Kypru se říká, že se zde narodila řecká bohyně krásy a lásky Afrodita. Najdete zde řadu jak římských, tak řeckých chrámů a dalších památek, pravoslavné kláštery i gotické hrady.

Na Kypr se můžete dostat jak letecky, tak kombinací silniční a lodní dopravy. Na tento kouzelný ostrov se můžete letecky vydat přímo z Prahy a pokud si koupíte letenku v předstihu, můžete za ni zaplatit tak 4 000Kč. Kypr je velmi oblíbenou turistickou destinací, proto zde najdete širokou nabídku různých ubytovacích zařízení. Vybírat můžete z hotelů, hostelů, kempů, ubytovat se můžete v soukromí nebo si pronajmout apartmán. Největší výběr je samozřejmě v nejoblíbenějších turistických letoviscích a největších městech. Jestli dáváte přednost klidnější formě ubytování, vyberte si raději některé menší letovisko, kde budete mít větší soukromí.

Za výlety se vydejte například do hlavního města Lefkosia nebo do města Pafos, kde si prohlédnete historické katakomby Hrobky králů a slavné Pafoské mozaiky. Dále jsou zde archeologická města Kourion a Chirokoitia. V turecké části ostrova můžete obdivovat mešity, které vznikly přestavbou gotických katedrál. Za přírodními zajímavostmi se vydejte na Akamaský poloostrov, kde se můžete procházet zdejším národním parkem. Krásnou procházku zažijete i v pohoří Troodos, kde se nachází i několik kostelů, které jsou proslavené svými nástěnnými malbami.

Kromě odpočinku nabízí Kypr také velké množství sportovního vyžití. Na pohoří Troodos můžete klidně lyžovat a druhý den se budete koupat a potápět se v čistém moři. Ideálním místem je Kypr také pro náruživé hráče golfu.

Doprava a ubytování na Kypru

Dopravu na Kypr zajišťuje velké množství různých dopravních společností, ať už se jedná o letecké či autobusové dopravce. Autobusovou dopravu potom zkombinujete s lodní přepravou. Ubytování na Kypru je na velmi vysoké úrovni, a je úplně jedno, jestli se ubytujete v hotelu, hostelu, apartmánu nebo v kempu.

Na Kypr se letecky můžete vydat například s leteckou nízko nákladovou společnosti Smartwings, kdy zaplatíte asi jen 4 000Kč, tedy v případě včasného nákupu letenky. S ČSA se na tento známý ostrov dostanete asi za 6 000Kč. Doba letu se pohybuje okolo 4 hodin. Na ostrově se nacházejí dvě významné mezinárodní letiště, a to v Larnace a v Pafosu. Odtud vás rozvezou například autobusy, vzít si můžete také taxi. Míříte-li do turecké části ostrova, musíte počítat s tím, že se na Kypr dostanete jen z pevninského Turecka. Jestli se na Kypr vydáte po moři, s největší pravděpodobností poplujete do přístavu Lemesosu, který se nachází v jižní části ostrova.

Nejrozšířenějším typem ubytovacího zařízení je samozřejmě hotel, především tří hvězdičkový. Za ubytování v pěti hvězdičkovém hotelu můžete zaplatit například jen 160EUR za osobu, ale také až 800EUR. Jestli sem míříte mimo hlavní turistickou sezónu, narazíte na velmi příznivé slevy. K levnějším formám ubytování se řadí například hostel, kde se můžete ubytovat už od 20EUR za noc na osobu. Na Kypru se nachází i několik kempů, u nichž se cena pohybuje kolem 4-5EUR za osobu. Najdete je především v blízkosti velkých měst a oblíbených letovisek.

Pokud chcete během své dovolené poznat nejen zdejší historii, ale také seznámit s místní kulturou a zvyky, ubytujte se v soukromí. Velmi oblíbená je především v poslední době agroturistika, takže si ubytování můžete zajistit například v tradiční vesnici, kde poznáte také vynikající kyperskou kuchyni.

Letoviska na Kypru

Kypr je překrásný ostrov, na který míří každý rok tisíce turistů především do nádherných letovisek, které nabízí návštěvníkům dlouhé pláže, tyrkysově zbarvené moře i řadu hotelových komplexů, restaurací a barů i dostatek sportovního využití.

Vyhlášeným místem je letovisko Agia Napa. Jedná se o moderní město, které se vybudovalo nedávno s jednoznačným zaměřením na turisty. Najdete tu tedy moderní hotelové komplexy, mnoho barů, restaurací i kavárniček a také řadu obchodů se suvenýry. Nejkrásnější místní pláží je bezpochyby Nísii Bay s čistým, bílým pískem, kterou omývá tyrkysově zbarvené moře. Nedaleko tohoto letoviska se nachází oblast Protaras, další úchvatné letovisko, které se rozkládá u přímořské roviny, která je známá svými ovocnými zahradami, rybníky, ale především velkým množstvím větrných mlýnů.

K známým letoviskům patří také Limassol. Zdejší pláže jsou hlavně písčité, někdy se setkáte i písčito-oblázkovými. Toto letní středisko je stvořené jak pro milovníky historie, tak pro všechny, kteří si chtějí především odpočinout a užít si i trochu zábavy. Svou dovolenou na Kypru můžete také trávit v letovisku Pafos. Přestože se jedná hlavně o známou historickou oblast s řadou památek, především antických, jedná se zároveň i o oblíbené turistické středisko, kde najdete dlouhé pláže, čisté moře, mnoho různých ubytovacích zařízení i typických taveren, kaváren, restaurací i obchodů se suvenýry.

Dovolenou můžete prožít také v krásné vesničce Pissouri. V blízkém zálivu, na který je z této vesnice nádherný výhled, najdete úžasnou pláž, jenž je z jedné strany omývána tyrkysově zbarveným mořem a z druhé je chráněna skalními útesy. Další menší letovisko najdete v městečku Polis v severozápadní části ostrova. Vyhledávané je především milovníky vodních sportů. Panují zde totiž ideální podmínky pro potápění a šnorchlování. Zdejší pláže naleznete pod eukalyptovým lesem.

Hlavní město Lefkosie/Nikósie

Hlavním městem tohoto překrásného ostrova je Lefkosie, které je známé také pod názvem Nikósie. Lefkosie je, stejně jako celý ostrov, rozděleno na dvě části, řeckou a tureckou. Obě tyto části jsou velmi bohaté na historické památky.

Jižní část města patří Kyperské republice. Jedná se o kulturní, obchodní i vzdělávací centrum celé země, kde se kromě historických památek nachází také Kyperské univerzita, obrovská obchodní centra a svá sídla zde mají i významné mezinárodní společnosti. Ty nejdůležitější části města jsou chráněny benátskými hradbami, které doplňují tři brány. Centrem této části města je náměstí Eleftheria. Rozhodně nesmíte vynechat návštěvu zdejšího Národního archeologického muzea. To samozřejmě nejsou všechny památky, které v tomto nádherném městě můžete obdivovat. Pokud budete chtít poznat celé město i s jeho památkami, vyčleňte si na to minimálně dva až tři dny.

K oblíbeným turistickým cílům v jižní části města patří Arcibiskupský palác, který byl postavený v roce 1956. Nachází se zde například Byzantské muzeum, kde si prohlédnete největší sbírku náboženských ikon. Vedle paláce si můžete prohlédnout nádhernou gotickou katedrálu sv. Jana pocházející z roku 1662. Další církevní památkou je kostel Panagia Fanomereni z roku 1872. Nejvíce o historii města se dozvíte v muzeu Leventis mapující život města.

Severní, turecké části města, není tolik rušná jako jižní. Její největší dominantou je mešita Selimiye, která, stejně jako další mešity ve městě, vznikla přestavbou významné katedrály. Konkrétně v tomto případě se jednalo o gotickou katedrálu zasvěcenou svaté Sofii, v které byli kdysi korunováni kyperští králové.

Nedaleko této mešity kdysi stávaly dva křesťanské kostely. Ty ale byly přebudovány na tzv. Bedesten, turecký trh. Najdete zde také vyhlášené lázně, komplex Buyuk Hammam.

Památky a zajímavosti na Kypru

Kypr je známý především svými nádhernými plážemi, křišťálově čistým mořem, překrásnou přírodou a také svými vzácnými historickými památkami.

Jednou z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších archeologických oblastí je Pafos. Tato oblast sloužila jako centrum kultu řecké bohyně lásky a krásy Afrodity. Už ve 12. stol. př. n. l. zde stál Afroditin chrám, který doplňovaly další stavby jako vily, paláce, pevnosti i divadla, jejichž pozůstatky jsou zde k vidění dodnes. Další významné archeologické naleziště naleznete v Choirkoitii.

Mnoho překrásný památek se nachází také v hlavním městě, v Lefkosii. Obdivovat zde můžete například chrám Agio Jannis, pomník Svobody nebo nádherný kostel Faneromeni. Navštívit byste měli i Národní archeologické muzeum. Často navštěvovaným městem je také Famagusta, kde si dostatečně užijete nejen překrásných historických památek, ale také nádherné přírody. K nejvýznamnějším památkám patří katedrála sv. Mikuláše ze 13. století, která byla přestavěna na mešitu. Vynechat byste neměli ani návštěvu Othellovy věže. Jedná se o citadelu, ve které měl Othello zavraždit svoji ženu Desdemonu.

Ve druhém největším kyperském městě, kterým je Limassol, nezapomeňte navštívit Muzeum středověku. Město Larnaka je třetím největším na ostrově. Je známé jako letní letovisko i jako místo s mnoha vzácnými historickými památkami. Tou největší je asi Lazarův sarkofág, na který se můžete zajít podívat do kostela Agios Lazaros. Vynechat nesmíte ani prohlídku turecké přístavní pevnosti.

K dalším památkám, které na ostrově můžete navštívit, patří středověký hrad, antický areál Kourion, Apollónův chrám nebo antické město Amathous, kde byly nalezeny dvě největší vázy na světě. Chcete-li během své dovolené na Kypru poznat také zdejší kouzelnou přírodu, vydejte se na pohoří Troodos. Kromě krajiny zde můžete obdivovat také skupinu malovaných byzantských kostelů.

Shrnutí

Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři a ohromným lákadlem pro turisty, což pochopitelně vědí odvěcí rivalové, kteří se o tento ostrov neustále perou – Řecko a Turecko. V současnosti vše vypadá tak, že je Kypr rozdělen demarkační linií na dvě poloviny, díky čemuž trpí v první řadě hlavní město Nikósia, kterým tato hranice ve středu prochází. Na druhou stranu je Kypr pro turisty opravdu atraktivním místem a to především pro ty aktivnější, kterým na dovolené nestačí pouze válení se na pláži.

Kypr je totiž ostrovem sportu, což poznáte jak v létě – vodní sporty, velká sportovní centra, tenisové kurty, golfová hřiště apod., ale i v zimě, kdy sem především Řekové vyráží lyžovat díky vysokému pohoří Troodos. Pochopitelně má Kypr i unikátní památkové lokality, které jsou ve velkém počtu zapsány i na seznamu UNESCO – Páfos, kostely v oblasti Troodosu a Chirokoita jsou těmi nejznámějšími. I když budete pravděpodobně ubytováni v řecké části ostrova, doporučujeme navštívit i mešity a katedrály v té turecké. Nejznámějšími letovisky jsou pak vedle hlavního města například Famagusta, Larnaka a Limasol jakožto největší přístav ostrova.

Nejzajímavější last minute

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?