Maroko

Maroko rozprostírající se na severu afrického kontinentu je královstvím pro nás středoevropany doposud pořádně neprobádaným. Mnoho turistů sem jede poprvé s trochou nervozity a strachu z toho, co na ně v této exotické zemi. Jakékoliv obavy jsou ale zbytečné. Maroko je, ač arabská země, považována za poměrně hodně bezpečnou, pro turisty dvojnásob. Toto saharské království si vaše srdce získá ať už jste nadšeným turistou milující cestování a objevování krás přírody i architektury nebo nejraději trávíte svoji zaslouženou dovolenou na písečné pláži u čistého průzračného moře.

Maroko je velmi zvláštní oblastí. Mísí se zde několik kultur a národů a vytváří tak specifické prostředí. Najdete zde samozřejmě silně zakořeněné zvyky a tradice muslimů, do kterých jemně zasahují prvky pronikající sem z Francie či Španělska nebo dokonce starověkého Říma, jenž zde měl v období své největší slávy značný vliv.

Ačkoliv je Maroko na velmi dobré úrovni, co se týká hygieny a čistoty, jsou i nadále základem vašeho cestovního kufru léky proti průjmům, aspiriny, a rehydratační směs. V některých literaturách nebo i u obvodních lékařů můžete být informováni o tom, že se mohou brát léky proti průjmu preventivně. Toto rozhodnutí bychom ale doporučili zvážit, ne každý má stejnou reakci na tyto léky a nebylo by určitě příjemné strávit dovolenou v křečích či bolestech. Co se týká povinného očkování, v případě cesty do Maroka není stanoveno žádné.

Co se týká pitné vody, je určitě bezpečnější si kupovat balenou, než spoléhat a vodovodní kohoutky, a to se týká preventivně také místa, kde jste ubytovaní. Může se jednat o sebelepší a luxusnější hotel, nikdy nevíte co se může stát. Proto je jistota si pití kupovat.

Při odletu do Maroka a návratu zpět počítejte s podrobnou letištní kontrolou. Marocké úřady hodně hlídají veškeré pašování, především pak to, které se týká drog či dokonce zvířectva. Zejména želvy jsou velmi chráněným živočišným druhem, ale bez povolení nesmíte vyvážet žádnou faunu. Nejčastěji pašovanou drogou z Maroka je marihuana, která se zde pěstuje poměrně ve velkém. Celníkům na letišti je totiž úplně jedno, jestli budete chtít propašovat půl gramu nebo dvacet kilo. Každý pokus o takovýto čin je velmi tvrdě trestán.

Všeobecně se dá říci, že pokud se dostanete z pohodlí svého hotelového pokoje ven, mezi prosté lidi, počítejte všude s tím, že s vámi bude zacházeno jako se zbohatlíkem, kterými pro většinu obyvatel Evropané a další turisté přijíždějící sem na dovolenou prostě jsou. Pokud budete smlouvat, nenechejte se za žádnou cenu usmlouvat vy. Takovéto nakupování by se vám mohlo pěkně prodražit.

 

Dovolená Maroko

Maroko, Marrákeš a Saidia. Letoviska jako je například Agadir jsou typická středomořským klimatem, takže Vás zde nečeká žádný šok, či velká změna co se počasí týká. Klimatické podmínky se mění ve vnitrozemí, kde připomínají typické pouštní oblasti. Rozdíly mezi teplotami přes den a přes noc jsou poměrně hodně velké.

Nejideálnějším obdobím, kdy se do Maroka na dovolenou vydat je jednoznačně jaro nebo podzim, kdy teploty nedosahují takových extrémů. Maroko je skvělou volbou i pro zimní dovolenou. Teploty zde nepadají pod příjemným pětadvacet stupňů, azurové je příjemně teplé, destinace není zaplavena spoustou dalších turistů, všude je příjemný klid.

Pro vstup na území Maroka určitě budete potřebovat jak platný cestovní pas, tak i vízum. Turistické vízum je platné devadesát dní. Připravte se také na celní prohlídku. Marocká vláda se zaměřuje především na drogy. Proto se nedivte zvýšené pozornosti co se týká léků. Vaše prohlídka se díky nim může značně protáhnout.

Nejpohodlnějším způsobem jak se do Maroka dostat, je letecky. Cesta je rychlá, pohodlná a v posledních letech není ani nijak drahá. Snad jedinou nevýhodou je nutnost přestupu v některém z mezinárodních letišť, protože přímý let do Casablanci, Agadiru či Rabatu prostě neexistuje.

Cena letenky do Maroka a zpátky včetně letištních poplatků a dalších tax, se pohybuje kolem deseti tisíc korun, což ve srovnání s cenami před několika lety je opravdu pakatel. Let nabízí pohodlí během cesty, rychlý a pohodlný průběh cesty, občerstvení a mnoho dalších služeb.

Řekne-li se ubytování v Maroku, můžete počítat s luxusním ubytováním na úrovni. Součástí ubytování bývají hotelové bazény nebo dokonce vlastní pláže apod.

Letenky a ubytování

Vydat se na dovolenou do krásného exotického Maroka se v dnešní době oproti minulosti opravdu vyplatí! Nejen, že se zvyšuje úroveň ubytování a poskytovaných služeb, ale také ceny jsou mnohem dostupnější než kdy dřív. Ubytování v Maroku bývá nejčastěji v hotelovém pokoji. Nejběžnějšími hotely bývají dvou a tříhvězdičkové. I když ale narazíte na méně ohodnocený hotel, nezoufejte a nepředstavujte si hned nejhorší možné varianty kvality ubytování, služeb nebo čistoty. Ubytovací zařízení si na své pověsti opravdu hodně zakládají, tudíž téměř vždy narazíte na čisté prostředí s příjemným personálem a jistou dávkou komfortu a luxusu.

Nechcete jet s cestovní kanceláří a radši si objednáte ubytování sami dle Vašeho výběru? Pak je možné se nechat ubytovat i v hostelech apartmánech, bed&breakfast; či dokonce rezidenci, můžete-li si dovolit větší formu luxusu. V přepychovějším hotelu se ceny pohybují už od devíti set korun za noc, což je ve srovnání s prostředím, ve kterém se objevíte, celkem pakatel. V takzvaných noclehárnách, které jsou sice velmi levné, ale vhodné především pro poznávací zájezdy, zaplatíte za noc od tří seti korun.

Co se týká dopravy do Maroka, platí i zde prakticky totéž co u ubytování. Ceny zažily obrovský pád. Díky poměrně mladým nízkonákladovým leteckým společnostem se ceny za letenky dostaly na hranici historického minima. Těmto nízkonákladovým společnostem se podařilo minimalizovat nejrůznější náklady na provoz i na samotný let a umožňují tak využití letecké dopravy prakticky každému, aniž by se nějak zhoršila kvalita samotné dopravy či poskytovaných služeb.

Cena samotné letenky se odvíjí od mnoha faktorů. Patří mezi ně například termín letu. Třeba v zimě, kdy není turistický ruch tak aktivní zaplatíte za letenku o třetinu či dokonce polovinu méně, než v době plného turistického ruchu. Dalším a podstatným aspektem je také výběr třídy či zakoupení zpáteční letenky.

Města Maroka

Maroko je jednou z typických zemí severní Afriky, působící pouštním dojmem podtrhující její exotický dojem. Pro turisty trávící zde svou vysněnou dovolenou jsou nejbezpečnější a nejpřitažlivější zároveň hlavně města jako:

Agadir je město ležící na pobřeží Atlantského oceánu. Zároveň se jedná o moderní turisticky oblíbenou destinaci. Své dovolené zde tráví jak lidé toužící po odpočinku, relaxaci či milovníci válení se po plážích, tak i vyznavači aktivního odpočinku, kteří rádi obdivují krásy starých míst. Mezi taková místa v Agadiru patří například Pevnost Kasbah, Městské muzeum s výstavou krásných vzácných koberců, keramiky či nádherných šperků a mnoho dalších pozůstatků berberské kultury.

Casablanca patří asi mezi nejslavnější města Maroka. Proslavil ho především stejnojmenný romanticko-dramatický film z období druhé světové války. Casablanca je krásné přístavní a zároveň největší město Maroka. Casablanca je velmi výjimečným místem. Procházíte-li se po něm, vůbec nepoznáte, že se právě nacházíte v arabském městě. Najdete zde sice typické arabské stavby jako je například mešita Hassana II. či medina, ale také ve zdejších místech naprosto atypické luxusní značkové francouzské obchody a bulváry.

Hlavním městem Maroka je královské město Rabat. Rabat je centrem vlády, sídlí zde král Mohamed VI. Rabat je vyhledávaným cílem pro výlety. Pro aktivnější je zde možnost vyžití se třeba na některém z nově vybudovaných golfových hřišť.

Jedním z oblíbených letovisek Maroka je například také Marrakeš, což je město ve vnitrozemí. Město je vyhledávané především díky spoustě památek jako je například oblíbené náměstí Djemaa El Fna, mešita Medersa Ben Yourself u které se nachází stejnojmenná sutarobylá studentská kolej, Saadské hrobky, muzeum marockého umění Dar Si Said, největší lákadlo města minaret Koutoubia nebo třeba unikátní zahrada Jardin Agdal.

Zajímavosti

Maroko může turistům nabídnout včetně zasněžených horských pahorků téměř vše. Maroko častým cílem nejen dobrodruhů, ale také obyčejných turistů toužících po klidné dovolené na písečným plážích u azurově čistého moře. Mezi poměrně oblíbené patří kupodivu výlety do pouště. Nejčastěji se chtějí turisté podívat právě do oblasti nazývané Erg Chebbi a oáza Mhamid. Velmi oblíbenými jsou především výlety do pouště například na čtyřkolkách nebo na velbloudech.

Co se týká historie, je významným objektem již zmiňovaná Mešita Hassana II. Tuto nádhernou historickou stavbu objevíte v městě Casablanca. Zajímavostí této unikátní budovy je například fakt, že se jedná o třetí největší mešitu na světě. Mešita není nijak extrémně stará, ale jednou z jejich pozoruhodností je také fakt, že byla navržena francouzským architektem. Mešita je přístupná pro turisty, ovšem pouze v době, kdy není bohoslužba.

Velkým lákadlem pro turisty a zajímavostí zároveň, jsou takzvaní krotiči hadů (nebo také zaklínači), které najdete ve větších městech poměrně často. Většinou si lidé vybaví staříka sedícího „na Turka“ s flétnou u pusy a hadem svíjejícím se z proutěného košíku. Skutečnost se od této představy z pohádek trochu liší. I když je zde často slyšet tóny linoucí se z flétny, had tu při nich hypnotizován netančí, ani se nesouká z koše. Krotič předvádí s hadem různé kousky a ukazuje přihlížejícím, že má nad hadem takovou moc, že mu plaz nijak neublíží.

Spoustu dalších architektonických zajímavostí najdete hlavně v oblasti města Meknes. Ve městě zůstalo dochovaných hodně památek na krále Moulaye Ismaila. Ať se jedná o nádherný palácový komplex Dar el Makhzen , mauzoleum, svatyni Mauzoleum Moulaye Ismaila.

Maroko nabízí spoustu více či méně známých pamětních míst, ne všechny ale bývají přístupné pro nemuslimy.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?