Malajsie

Malajsie je země rozprostírající se na poloostrově v jihovýchodní části Asie, jehož území leží ve dvou oddělených částech. Ta větší část leží na Malajském poloostrově, a ta menší v severní třetině ostrova Borneo. Kdysi byla tato země britskou kolonií, ale v roce 1957 vyhlásila samostatnost. Je to země mnoha kultur, především indické, čínské i samotné malajské. Kromě přírodních a kulturních zajímavostí zde najdete i moderní města s velmi zajímavou architekturou, například věže Petronas Twins Towers, jedny z nejvyšších mrakodrapů na světě.

První obyvatelé Malajsie přišli do země z jižní Číny. V dalších letech byla celá země okupována a kolonizována postupně Portugalci, Holanďany a nakonec Brity, kteří od 20. století investovali do produkce kaučuku a cínu a podporovali kolonisty z Indie. Ve druhé světové válce se země zmocnili Japonci. V dnešní době je z Malajsie nezávislý federativní stát.

Státním zřízením je Malajsie federativní volená konstituční monarchie, což znamená, že panovník je v této zemi volen, takže se tento titul nedědí z generace na generaci. Úředním jazykem je zde malajština, ale díky tomu, že je zde velmi rušný cestovní ruch, domluvíte se tu běžně i anglicky.

Před začátkem své dovolené v Malajsii si nemusíte vyřizovat žádné turistické vízum. Pokud se do země nechystáte na dobu delší než 90 dní, postačí vám k cestě pouze cestovní pas, platný ještě nejméně 6 měsíců od vstupu do země. Nejsou vyžadována ani žádná očkování. Mezi doporučenými je ale vakcinace proti žloutence typu A, B a břišnímu tyfu.

Do Malajsie se nejlépe dostanete prostřednictvím letecké dopravy. Nejdůležitějším mezinárodním letištěm je v Malajsii Kuala Lumpur International Airport. Kromě mezinárodních letišť tu najdete i mnoho vnitrostátních, odkud se létá do různých částí této exotické země. V hlavním městě Kuala Lumpu se můžete ubytovat třeba ve velice luxusních hotelích s prvotřídními službami. K dispozici jsou zde také levnější druhy ubytovacích zařízení, například skromněji zařízené hotýlky nebo hostely.

Malajským typickým jídlem je satay, což je vlastně kebab s kořeněnou arašídovou omáčkou. Dalšími pokrmy jsou snažené nudle, kterým se říká mee goreng a také smažená rýže, známá jako goreng. Jinak se po celé zemi nachází i mnoho stravovacích zařízení typu fast food. Najíst se tak můžete v McDonald’s, KFC nebo třeba v BurgerKing. V celé zemi ale převládá čínská a indická kuchyně. Přestože se říká, že místní voda z kohoutku je pitná, doporučuje se raději kupovat vodu balenou.

V Malajsii je mnoho zajímavých míst, které vás dokážou ohromit. Za návštěvu stojí například hlavní město Kuala Lumpur, kde se nachází jedna z nejvyšších budov na světě, Petronas Twin Towers. Na malajském poloostrově můžete kromě hlavního města navštívit také historické město Melaka, nebo se vydat do přírody na výšinu Camoron Higlands nebo na souostroví Langkawi. Součástí Malajsie je i část ostrova Borneo, kam se jezdí především za krásnými plážemi.

Doprava a ubytování v Malajsii

Malajsie je jednou z nejoblíbenějších asijských destinací, kam každoročně přijíždí velké množství turistů, aby zde prožili nezapomenutelnou dovolenou.

Na území Malajsie se nachází hned šest mezinárodních letišť, přičemž tím nejvýznamnějším je Kuale Lumpur International Airport, z něhož odlétá i velký počet vnitrostátních letů. Od hlavního města Kuala Lumpur je ale poměrně dost vzdálené, leží 50 km od něj. Blíž této metropoli je letiště Sultan Abdul Shah Airport, které je od hlavního města vzdálené jen 15 km. Toto letiště se ale orientuje především na vnitrostátní leteckou dopravu.

Z nejširší nabídky různých ubytovacích zařízení si můžete vybírat samozřejmě jednak v hlavním městě Kuala Lumpur, a jednak v nejvyhledávanějších turistických oblastech, jako jsou Penang, Kuching, nebo Kota Kinabalu či ostrov Borneo. V hlavním městě se můžete ubytovat například v pětihvězdičkových hotelech, které jsou většinou umístěné v historických budovách, ale také ve skromněji zařízených hotýlcích. Mezi levnější ubytovací zařízení patří například studentské hostely, kde se dá ubytovat ve společných pokojích. Vzhledem k tomu, že v Malajsii panuje tropické klima, takže je zde pořád teplo a vlhko, je téměř každý zdejší hotel vybaven klimatizací.

Pokud ale chcete za ubytování něco ušetřit a přitom poznat každodenní život místních obyvatel, zvolte si jako možnost ubytování přímo v domech některých obyvatel. Tento způsob je v poslední době velmi populární, a to především na území ostrova Borneo.

Malajská kuchyně představuje opravdu gurmánský zážitek. Základem všech malajských jídel je samozřejmě rýže podávaná převážně s rybou, zeleninou a různými omáčkami. Kromě typických malajských jídel si zde můžete objednat také jídla čínská, indická nebo indonéská. Objevíte zde také několik fast foodů, kde si můžete objednat oblíbený hamburger. Na každém rohu pak najdete nějakou tu restauraci, kde se můžete najíst.

Dovolená v Malajsii

Svou dovolenou v Malajsii se každoročně rozhodne strávit stále více lidí, kteří sem přijíždějí za exotickou krajinou, domorodými kmeny, ale i za krásnými plážemi a úžasným podmořským světem.

V případě, že se do Malajsie chystáte jen na pár dní, nepotřebujete si vyřizovat turistické vízum. To je potřeba až v případě, že zde budete pobývat déle než 90 dní. Jinak vám postačí jako jediný doklad platný cestovní pas, který bude platit ještě minimálně 6 měsíců po vašem vstupu na území Malajsie. Povinná nejsou ani žádná očkování, pouze se doporučuje být očkován proti žloutence typu A, B a proti břišnímu tyfu.

Do Malajsie létá několik mezinárodních leteckých společností. Z Prahy se do nejdůležitějšího letiště v Malajsii dostanete asi za 14 a půl hodiny, přičemž cena se pohybuje kolem 18 000 Kč. Nabídka ubytování je v Malajsii hodně široká. Vybírat si můžete od ubytování v luxusních hotelech, přes levnější hotýlky a hostely, až po ubytování v domě některých místních obyvatel, což je mnohem osobnější a vy tak můžete poznat, jak žijí obyčejní lidé.

V Malajsii je toho opravdu hodně k vidění. Od krásné divoké přírody, kde najdete domorodé kmeny, až po moderní města, kde to žije nočním životem. Turisty nejvyhledávanějším místem je samozřejmě hlavní město Malajsie, Kuala Lumpur a jeho nejvyšší budova Petronas Twin Towers. Dalšími významnými městy jsou například Melaka, kde se nachází spousta historických památek nebo město Kuantan, známé především svými kouzelnými plážemi. Na Borneu patří mezi nejdůležitější město Miri, kam přijíždějí turisti především si odpočinout a opálit se na pověstných plážích nebo se potápět k úžasným korálovým útesům. V blízkosti tohoto města se nachází celá řada významných národních parků, například Národní park Gunung Mulu, kde můžete navštívit rozlehlé krasové jeskyně.

Kuala Lumpur

Hlavním městem této krásné exotické země je Kuala Lumpur, kde se proplétá moderní životní styl spolu s původními kulturními kořeny. Že má toto město co nabídkou, dokazuje i skutečnost, že patří mezi desítku nejnavštěvovanějších měst na světě.

Do tohoto významného města se dostanete nejlépe z letiště Kuala Lumpur International AirportUbytovat se pak můžete třeba v luxusních pětihvězdičkových hotelech nebo si zvolit jiné, levnější ubytovací zařízení. Například skromněji zařízené hotely nebo hostely. Nejlépe ale život místních obyvatel a jejich kulturu poznáte, když se nastěhujete přímo do jejich domovů. Tuto možnost nabízí v poslední době velký počet místních rodin.

Pokud jde o památky, těch se moc v tomto městě nenachází. Kuala Lumpur je velmi moderní město, jehož hlavní dominantou je jedna z nejvyšších budov na světě, Petronas Twin Tower, měřící bezmála 452 m, jejichž dvě věže spojuje ve výšce 170 metrů most. Tento mrakodrap se nachází v oblasti Goldem Triangle, která se stala komerčním centrem města, kde se kromě kancelářských budov nachází i řada obchodních center, zábavních komplexů či noční kluby. Další výškovou budovou je 421 metrů měřící věž Menara. V blízkosti nejznámějšího náměstí ve městě Dataran Mardeka, v překladu náměstí Nezávislosti, se nachází celá řada zajímavých budov. Například Národní muzeum, Národní mešita, ve které se může společně modlit i 15 000 věřících nebo anglikánská stavba St. Marie.

Vydat byste se měli také do 15 km vzdálené vápencové jeskyně Batu Caves, která patří mezi nejdůležitější hinduistické svatyně v celé Malajsii. Před samotným vstupem do jeskyně stojí socha boha Murugana. Kousek od města se nachází také velmi známá a oblíbená zoologická zahrada.

Až si dostatečně prohlídnete celé město, můžete si zajít nakoupit do některého obchodního centra, nebo do rušných pouličních tržišť. Večer pak můžete poznat noční život v místních hospůdkách a restaurací.

Památky a zajímavosti v Malajsii

Malajsie patří svou krásnou přírodou, historickými památkami, ale i moderními městy mezi nejvýznamnější a nejvyhledávanější turistické destinace v celé Asii.

Mimo hlavní město můžete navštívit i další významná místa této výjimečné země. Jedním takovým místem je i historické město Melaka, kde se nachází například portugalská pevnost A´Famosa nebo kostel sv. Pavla. Holandskou architekturu zde zastupuje radnice Stadthyus.

Vynechat nesmíte ani nejkrásnější a nejstarší čínský chrám v celé Malajsii, Chinatowm nebo hřbitov Cheng Hoon Teng, údajně největší čínský hřbitov mimo území Číny. Můžete se také zajít podívat na motýlí či krokodýlí farmy. Vyhledávaným místem v Malajsii je také souostroví Langkawi, které se skládá z 99 ostrovů. Nejvíce navštěvované jsou zdejší geoparky, které jsou zajímavé především pro milovníky potápění a šnorchlování.

Jako „perla Orientu“ je označován ostrov Penang, který je s pevninou spojen 13,5 km dlouhým mostem. Tento ostrov je považován za rozcestí náboženství, protože se zde prolíná budhismus, hinduismu, křesťanství i taoismus. V hlavním městě George Town najdete například pevnost Corwallis, chrámy Kuan Yin Teng a Kek Lok Si nebo Snake Temple, kde se to hemží jedovatými hady.

K Malajsii patří i část ostrova Borneo. Zajímavým místem je zde oblastSarawak, jehož hlavní město Kuching je považováno za nejkrásnější v celé Malajsii. Navštívit zde můžete jedno z nejkrásnějších muzeí v celé Asii, Sarawak Museum. Lodí se pak můžete vydat do jeskyně Niah, která je proslulá svými nástěnnými malbami. Dalším zajímavým místem je Sabah, ráj Bornea, kde se toho dá opravdu hodně zažít. Můžete si udělat výlet do džungle, jezdit na kánoích, vystoupat na horu Kinabalu, vydat se na Safari nebo pozorovat želvy v národním parku Turtle Island. Na Borneu se kromě krásných historických měst nachází celá řada národních parků. Těmi nejvýznamnějšími jsou Národní park Gunung Mulu a Národní park Kinabalu.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?