Srbsko

Srbskou republiku a její hlavní město Bělehrad najdete v jihovýchodní části Evropy, konkrétně se rozkládá na Balkánském poloostrově. Jeho sousedy jsou Albánie, Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Chorvatsko a Makedonie. Díky kontinentálnímu podnebí zde panují poměrně krátké, ale studené zimy a dlouhá, teplá léta.

Stejně jako další státy v této oblasti, i Srbko má velmi zajímavou historii. Do 5. června 2006 bylo Srbsko a Černá Hora jedním státem, po referendu 21. května 2006 bylo ale rozhodnuto o rozdělení těchto dvou států.

Pro vstup do země nejsou vyžadována žádná povinná očkování. Doporučuje se pouze vakcinace proti žloutence typu A, B a tetanu. Někdy se rovněž doporučuje očkování proti klíšťové meningoencefalitidě a vzteklině. Jako cestovní doklad pro vstup do země vám úplně postačí platný cestovní pas či občanský průkaz. Jen v případě, že se chystáte v Srbsku strávit víc jak 90 dní, si musíte vyřídit vízum. Počítat také musíte s přihlašovací povinností, které musíte dostát do 24 hodin po příjezdu. Rovněž svůj odjezd ze země musíte policii ohlásit. Většinou tuto povinnost plní majitel vašeho ubytovacího zařízení.

K cestě do Srbska můžete využít jakýkoliv dopravní prostředek. Nejrychleji se samozřejmě dostanete do země letecky, přičemž sehnat se dá i přímý let, který vás ale přijde o něco dráž, než v případě, že byste letěli s přestupem. Vydat se do Srbska můžete také prostřednictvím autobusové či vlakové dopravy. Plánujete-li navštívit v zemi více míst, raději se na cestu vydejte vlastním automobilem. Pokud jde o ubytování, v Srbsku se setkáte s ubytovacími standardy, které jsou typické pro Evropu. Sehnat můžete ubytování v hotelu, hostelu, penzionu nebo kempu. Úžasným zážitkem pro vás určitě bude přenocování v některém zdejším klášteru.

Nejsilnější srbskou stránkou je její příroda. Najdete zde 5 národních parků a velké množství chráněných přírodních území. Zdejší hory můžete navštívit jak v létě při vysokohorské turistice, tak v zimě, kdy zde panují vynikající podmínky pro lyžování i další zimní sporty. Nejvyšší srbskou horou je Đeravica Prokletija s 2 656 m. Zdejší lyžařská střediska jsou na velmi vysoké úrovni a klidně se mohou srovnávat s nejznámějšími evropskými areály.

Kromě přírody sem turisty lákají také zdejší historické památky, kterých je zde opravdu hodně. Při svém toulání po Srbsku byste tedy měli zavítat také do zdejších měst, například do Bělehradu nebo do Noveho Sadu. Často navštěvované jsou rovněž srbské termální lázně. K nejkrásnějším památkám ale patří staré pravoslavné kláštery.

Proslulá je i srbská kuchyně. Mezi nejznámější národní srbská jídla patří čevapčiči, ražniči nebo pihtije. K oblíbeným dezertům patří turecký med. K pití si můžete dát například některé místní víno nebo, pokud chcete něco ostřejšího, pálenku Lozova rakija.

Doprava a ubytování v Srbsku

Srbsko je pro občany České republiky velmi dobře přístupné všemi možnými dopravními prostředky, od letadla přes autobus a vlak až po cestu vlastním automobilem. Srbsko rovněž disponuje slušnou nabídkou různých ubytovacích zařízení.

K nejlevnějším variantám přepravy patří především autobusová doprava, pokud se vám tedy nepodaří sehnat levnou letenku. Nejméně zaplatíte za letenku v případě, že si vyberete spoj s přestupem. Pokud si rádi nějakou tu tisícovku připlatíte, můžete letět i přímým spojem. Mezi společnostmi, které zprostředkovávají lety Praha – Bělehrad patří česká ČSA nebo srbská společnost JAT Airways. Let trvá zpravidla asi 1,5 hodiny. Z letiště se pak dostanete pomocí transferů nebo autobusů.

Pokud se rozhodnete jet do Srbska vlakem, počítejte s dlouhou a náročnou cestou, která vám zabere asi 16 hodin. Z ČR se do této úchvatné země můžete dostat také autobusem, a to i bez přestupů. Cesta autem vám zabere asi tak 9 až 10 hodin, záleží na tom, jakou zvolíte trasu. V Srbsku pak počítejte s horším stavem silnic.

Ubytování v Srbsku je na poměrně dobré úrovni. Jednotlivé druhy ubytovacích zařízení se, stejně jako všechny ubytovací zařízení v Evropě, od sebe odlišují podle počtu hvězdiček, které určují, jakou kvalitu ubytovacích služeb daný hotel poskytuje.

Nejširší zastoupení mají v zemi samozřejmě hotely. Vybírat můžete jak z luxusních hotelů, tak z jednoduše zařízených hotýlků. V průměru seženete hotel asi za 500Kč na noc. Ceny se ale samozřejmě liší od lokality i poskytovaných služeb. O něco výš se ceny pohybují v hlavním městě a v turisty oblíbených oblastech, kde se můžete ubytovat od 1 000Kč. Další možnosti představují hostely, které se ale bohužel kromě hlavního města moc v zemi nevyskytují. Málo je v zemi také kempů. Poměrně běžné je ale ubytování v klášterech, které si ale ve většině případů nemůžete dopředu zarezervovat.

Dovolená v Srbsku

Srbko bohužel nepatří mezi nejvyhledávanější turistické destinace, a to i přesto, že toho má opravdu co nabídnout, od překrásné přírody přes vzácné historické památky až po úžasnou kuchyni.

Pokud máte platný cestovní pas nebo občanský průkaz, můžete se na cestu vydat klidně ještě dnes. Jako dopravní prostředek můžete zvolit letadlo, autobus, vlak i vlastní automobil. Nejpohodlnější je samozřejmě cesta letadlem, která vám zabere asi jen 1,5 hodiny. Cesta po silnici zabere samozřejmě nejvíce času, v průměru asi tak 10 hodin. Autobusová jízdenka je ovšem nejlevnější.

Ubytovat se můžete například v hotelech, kterých se v celé zemi vyskytuje nejvíce. Na výběr máte nejen z hotelů řadícími se se svými poskytovanými službami do střední kategorie, ale také z velmi luxusních hotelů. Kromě hlavního města a dalších větších měst, jako je například Novi Sad, se zde moc nesetkáte s hostely. Stejné je to bohužel i s kempy. Požádat o přenocování můžete ale v místních klášterech.

Během své dovolené v Srbsku nezapomeňte ochutnat místní vynikající kuchyni. Mezi pověstná srbská jídla patří především čevapčiči nebo ražniči. Nesmíte zapomenout ochutnat ani velmi oblíbený turecký med. Jídlo pak můžete zapíjet například místním vínem. Oblíbeným nápojem je v Srbsku také káva. Srbským nápojům ale vévodí především zdejší pálenka, tzv. rakija, která se vyrábí z různých materiálů, například ze švestek, hrušek nebo meruněk.

historických památek se Srbsko může pochlubit především množstvím překrásných pravoslavných kostelů. Mnoho památek najdete také v hlavním srbském městě, v Bělehradu, nebo také v často navštěvovaném Novém Sadu. Nachází se zde i významná archeologická naleziště. Turisty sem ale také láká úchvatná příroda.

Hlavní město Bělehrad

Hlavním městem Srbské republiky je kouzelný Bělehrad, moderní město, které je důležitým dopravním uzlem, a v němž můžete obdivovat množství historických památek. Toto zajímavé město se nachází na soutoku dvou řek, Sávy a Dunaje.

Že jde o důležitou dopravní křižovatku se vědělo už v dávné historii. Jako první se zde usadili Keltové, které následovně vystřídali Římané, jenž tuto oblast pojmenovali Singidunum. Rovněž zde vybudovali důležitý přístav. Někdy během 6. století získala toto území Byzantská říše a po ní ji osídlili Slované. Hlavním městem Srbska je Bělehrad, Bílé město, a to už od roku 1402.

komplexu Kalemegdan se nachází největší dominanta města, Bělehradská pevnost. Kromě zahrad, které tento areál obklopují, se zde nachází také vojenské muzeum, galerie a menší zoologická zahrada. Ubytovat se můžete v hotelu Srpska kruna, který se nachází nedaleko tohoto místa.

Další oblíbenou částí města je Dedinje, kde najdete komplex královských rezidencí. Největším lákadlem je Královský palác a Bílý palác, sídlo královské rodiny. Vynechat nesmíte ani procházku po nejstarší ulici v Bělehradu, ulicí Knížete Michala. K nejkrásnějším domů v ulici patří restaurace Ruski car nebo dům, ve kterém sídlí Srbská akademie věd a umění. V Bělehradu se nachází také množství církevních památek. Jednou z nejkrásnějších staveb je pravoslavná katedrála Saborna crkva. Za prohlídku stojí i chrám sv. Savy, kostel Ružica na Kalemegdanu a mnohé další. Nejstarší islámskou stavbou je mešita Bajrakli.

K významným památkám patří také památník Nikoly Pašiče nebo televizní věž Avala, která se nachází za městem. Na Náměstí republiky si můžete prohlédnout sochu Mihaila Obrenoviće, osvoboditele města. Najdete zde také Národní muzeum nebo Národní divadlo. Za odpočinkem můžete vyrazit do čtvrti Skadarlija, kde se nachází mnoho kaváren, obchůdků i restaurací, včetně té nejstarší, restaurace Kafana Tri šešira, v překladu restaurace Tři klobouky.

Památky a zajímavosti Srbska

Srbsko disponuje opravdu velkým množstvím různých památek, ať už se jedná o kláštery, archeologická naleziště, historická města nebo přírodní zajímavosti, kterým vévodí místní jeskyně.

Významným srbským městem je Novi Sad, ležící na severu země, jehož dominantou je pevnost Petrovaradin. Milovníci vína jistě zamíří do oblasti Negolitu. Vynechat nesmíte ani návštěvu města Niš, jednoho z nejstarších měst na Balkáně a rodiště císaře Konstantina. Z významných měst stojí za zmínku například Novo Brdo, které patří k největším středověkým městům v Srbsku. Nádherné historické památky najdete také ve městě Kragujevac. Z církevních památek je nejvýznamnější kostel sv. Ducha.

Okolo města Stari Ras se nachází hned tři archeologické oblasti, a to opevnění Gradina, jeskyně a klášter Archanděla Michaela a Pazarište. Významnou roli hrají v Srbsku také kláštery. Okolo vrchoviny ve Vojvodině se nachází hned 17 úchvatných klášterů. V Srbsku si určitě nenechte ujít ani Mauzoleum Oplenac, ve kterém jsou uloženy ostatky královské rodiny Karadjordjevićů. Prohlédnout si můžete i muzeum nebo obrazovou galerii.

Dáváte-li přednost přírodě, tak si určitě nenechte ujít návštěvu Ramsarské oblasti, ve které se nachází několik unikátních přírodních rezervací. Jednou z nich jsou i Obedské bažiny, které se řadí k nejstarším přírodním zajímavostem. Starý Begej, neboli Carská bažina, je unikátní především díky velkému počtu různých druhů ptactva. Další významnou oblastí je také Ludaško jezero a jeho nejznámější obyvatel, zlatý karas.

Známé po celém světě jsou i Srbské jeskyně. Největší koncentrace jeskyní najdete v okolí vesnice Zlot, díky níž získaly název Zlotské jeskyně. K nejznámějším jeskyním v této oblasti patří například Vernijikica nebo Lazareva. Dále je tvoří jeskyně Vodena, Mandina, Hajdučica a Stojkova ledenica. V západním Srbsku se nachází také oblíbené jeskyně Petnička.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?