Bulharsko

… je největším světovým producentem růžového oleje, bez kterého se neobejde žádný kvalitní parfém? Růžový olej je dražší než zlato. Nebo že má Bulharsko dlouhou tradici výroby vína?

Bulharsko

Bulharsko je balkánská země, která odjakživa lákala turisty nejen pobřežím Černého moře, ale i horami a národními parky. V dobách totality, kdy nám byly země jako Itálie, Řecko či Španělsko zapovězené, bylo Bulharsko jednou z mála zemí, kam se dalo k moři vycestovat bez větších problémů. Po otevření hranic po sametové revoluci češi samozřejmě chtěli ochutnat dříve zakázané ovoce a na Bulharsko tak trochu zapomněli, ale postupem času si k němu svou cestu opět našli. Kromě Černého moře Bulharsko láká i na známé národní parky, jako například Rila, Pirin či Vitoša. Mimo to v Bulharsku najdete i řadu historických památek, z nichž některé jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Do Bulharska se v poslední době stále častěji jezdí i v zimě na lyže, ale letní dovolená v Bulharsku je prozatím stále ještě více rozšířená. Mezi nejčastěji navštěvovaná letoviska patří Slunečné pobřeží, Zlaté písky, Albena, Balčik, Nesebar, Primorsko, Černomorec a další. Jsou velmi oblíbená pro rodiny s dětmi, protože přístup do vody je na většině míst jen velmi pozvolný. Černé moře je také poměrně málo slané, protože se do něj vlévají dvě velké řeky – Dunaj a Dněpr. Mezi nejnavštěvovanější města v Bulharsku patří Varna, Burgas, Sofie, Plovdiv či Veliko Tarnovo. Z hor jsou to hlavně Rila, Pirin, Rodopy, Stará planina či Trojanský Balkán.

Užitečné informace pro dovolenou v Bulharsku:

 • Hlavní město: Sofie
 • Jazyk: úředním jazykem v Bulharsku je bulharština, v hotelích a rekreačních zařízeních se obvykle domluvíte anglicky, německy či rusky
 • Komunikace: v Bulharsku se na znamení souhlasu zavrtí hlavou a při nesouhlasu se přikyvuje, pozor tedy na možná nedorozumění.
 • Čas: SEČ + 1 hodina
 • Měna: Leva (BGN), vyměnit je můžete ve směnárnách a bankách, na letištích i v hotelech. Zde také můžete obvykle platit kartou, v menších střediscích ale musíte počítat s platbami v hotovosti.

Bulharsko české turisty láká mimo jiné i proto, že zde pořídí poměrně levnou dovolenou. Ceny sice postupně stoupají, zejména ve známých střediscích, ale přesto je zde na české poměry stále poměrně levně.

Do Bulharska se dá dojet autem či autobusem, ale musíte počítat s tím, že je to mnohem dál než na sever Itálie či Chorvatska, cesta trvá okolo 24 hodin. Proto řada lidí voli mnohem rychlejší a pohodlnější cestu letadlem. Pokud nemáte dovolenou v Bulharsku zajištěnou přes cestovní kancelář, můžete sehnat levné charterové či lowcost letenky.

Bulharsko je členem Evropské unie. Pro dovolenou v Bulharsku tedy nepotřebujete víza, stačí vám platný cestovní pas či občanský průkaz.

Dovolená v Bulharsku

Dovolená v Bulharsku je mezi českými turisty stále poměrně oblíbená. Zájezdy do Bulharska proto pořádá řada cestovních kanceláří, a to nejen v letních, ale i v zimních měsících. Do Bulharska se zároveň můžete vydat na některý ze zajímavých poznávacích zájezdů.

Bulharsko, to jsou dlouhé písečné pláže na pobřeží Černého moře. Malebná přímořská městečka vás zvou nejen na odpočinek, ale také za poznáním ojedinělých byzantských památek či za výbornou kuchyní. Velká rekreační střediska zase nabízejí skvělé možnosti vyžití, najdete zde výborné restaurace, aquaparky, diskotéky, půjčovny kol, tenisové kurty, minigolf a další. Pobytové zájezdy do Bulharska nabízí řada cestovních kanceláří za velmi přijatelné ceny. Mnoho zájezdů je leteckých, protože cesta autobusem je poměrně dlouhá.

Přesto, že v Bulharsku se můžete bez problémů stravovat v restauracích za ceny podobné těm u nás, řada lidí chce mít dovolenou bez starostí a vybírá si proto zájezdy all inclusive. Je to pohodlné, zejména pokud vás čeká dovolená s dětmi. Pokud jste měli Bulharsko zafixováno jako zemi zaostávající za evropským průměrem, pak vězte, že se zde mnohé změnilo. Moderní Bulharsko, to je rozvinutá infrastruktura, spolehlivé zdravotnictví i výborné hygienické podmínky.

Jelikož Bulharsko nabízí mnoho historických památek i nádhernou přírodu, není divu, že sem cestovní kanceláře pořádají i poznávací zájezdy. Mezi oblíbené patří například zájezd po bulharských národních parcích. Kromě známých parků Rila, Pirin a Vitoša navštívíte i starobylá města, unikátní kláštery, vyhlášené vinné sklepy a nebude chybět ani koupání v moři. Některé poznávací zájezdy zahrnují kromě cesty po Bulharsku i návštěvu sousedního Turecka, konkrétně hlavního města Istanbul. Můžete se vydat i na velký okruh Balkánem, v rámci kterého navštívíte kromě Bulharska a Turecka i sever Řecka, Chorvatsko, Černou Horu a Albánii.

Bulharská lyžařská střediska, do kterých české cestovní kanceláře pořádají zájezdy, prošla v posledních letech velkou modernizací. Za příznivou cenu si zde můžete užít lyžování na perfektně upravených svazích s dostatkem sněhu. Mezi nejznámější patří lyžařské areály Bansko (65 km sjezdovek) a Borovets (52 km sjezdovek).

Letenky do Bulharska

Ať už jedete do Bulharska na letní dovolenou k moři, na výlet do hor, na poznávací cestu za památkami a nebo na lyže, můžete se tam dostat několika způsoby – autem, autobusem, vlakem nebo letadlem. První tři způsoby jsou vzhledem ke vzdálenosti Bulharska od České republiky poměrně zdlouhavé. Naproti tomu letecky se do Bulharska dostanete velmi rychle a pohodlně.

Bulharsku se nacházejí 3 mezinárodní letiště: Sofia, Burgas a Varna. Linky ČSA z letiště Praha – Ruzyně, však létají pouze na letiště v Sofii. Do Burgasu či Varny můžete letět buď s přestupem a nebo můžete využít charterové lety cestovních kanceláří. Charterové linky létají i na další z cca 14 letišť v Bulharsku. Pro lety do bulharských hor se dá využít letiště v řecké Soluni, odkud můžete pokračovat autobusem. Ceny pravidelných linek jsou vyšší než ceny charterových letů. Do Bulharska se dá letět také s bulharskou společností Bulgaria Air. Kromě toho můžete využít i nabídky nízkonákladových dopravců, jako např. Smart Wings či Wizzair.

 • Doba letu: letu do Bulharska je necelé 2 hodiny
 • Ceny letenek: průměrně se pohybují od 7 do 10 000 Kč. S lowcost společností se můžete dostat i na cenu okolo 4 000 Kč za jednosměrný let
 • Lowcost : (nízkonákladové společnosti) – ideální, pokud objednáváte dlouho dopředu. Čím později objednáte, tím je letenka dražší.
 • Charterové letenky: vhodné spíše na poslední chvíli

Mezinárodní letiště Sofia (SOF) leží zhruba 10 kilometrů východně od centra města. Do centra se můžete dostat autobusem, nebo přímo do místa ubytování pomocí služeb taxi. Cesta taxíkem se cizinci může prodražit podobně jako u nás, takže se vyplatí sjednat cenu jízdného ještě před nastoupením do vozu.

Mezinárodní letiště Bourgas (BOJ)

 • leží zhruba 13 kilometrů od centra města. S centrem města je spojeno pravidelnou autobusovou dopravou.

Mezinárodní letiště Varna (VAR)

 • leží přibližně 9 kilometrů od centra města, kam jezdí pravidelná autobusová linka.

Ubytování v Bulharsku

Bulharsko bylo v minulosti turistickou destinací, jejímž slabším článkem byla úroveň ubytování a poskytovaných služeb. V posledních letech však došlo v této oblasti k výraznému zlepšení. Došlo k výstavbě nových a rekonstrukci stávajících ubytovacích zařízení, které jsou teď na úrovni srovnatelné se zbytkem Evropy.

Bulharsko nabízí ubytování všech kategorií a cenových úrovní. Najdete zde luxusní hotely, ale i levné ubytování v penzionech či privátech. Nejvyšší ceny jsou samozřejmě v hlavním městě Sofii a v turistických destinacích na pobřeží Černého moře. V poslední době v Bulharsku došlo k modernizaci zdejších lyžařských středisek a tím i k modernizaci ubytovacích kapacit v horských lokalitách.

Pokud pojedete na dovolenou do Bulharska s cestovní kanceláří, pak máte problém s ubytováním vyřešen. Cestovní kanceláře uzavírají smlouvy s prověřenými hotely či penziony, takže vy už si jen vyberete z jejich nabídky v tištěném katalogu nebo na internetu ubytování, které bude nejvíce vyhovovat vašim představám a požadavkům.

Jestliže se do Bulharska chystáte jako individuální turista, pak je potřeba věnovat výběru ubytování dostatečnou pozornost. Na internetu najdete poměrně širokou nabídku hotelů a penzionů. Můžete vybírat jak z řady velkých hotelů s širokou nabídkou služeb, tak i z nabídky menších rodinných hotelů, které nabízejí pohodlí a komfort za přijatelnou cenu.

Do Bulharska se můžete vydat i „na blint“, bez předchozí rezervace. Takto většinou jezdí mladí lidé, kteří se nechtějí předem vázat na jedno místo a navíc hledají ubytování za velmi nízkou cenu. Nejrůznější priváty skutečně nabízejí levné ubytování, vždy si ale nejprve nechte ukázat pokoj, který budete obývat. Ubytování v soukromí si také můžete zamluvit přes turistická informační centra či ubytovací kanceláře. Mějte na paměti, že v letní sezóně může být problém sehnat kvalitní ubytování na pěkném místě. Proto zejména v prázdninových měsících doporučujeme zarezervovat si ubytování s předstihem.

Zajímavá místa v Bulharsku

Bulharsko nabízí řadu velmi zajímavých míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Mezi nejvyhledávanější patří turistická letoviska na pobřeží Černého moře, historická města včetně hlavního města Sofie, národní parky a hory a v zimním období i lyžařská střediska. S ohledem na tato místa jsou i hotely, apartmány a další ubytovací kapacity umístěny co nejblíže k nim.

Přímořská střediska:

 • Albena: přímořské centrum ležící na severním pobřeží. Nabízí kompletní služby, sportovní vyžití, zábavu a také aquapark. Je vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak i pro náročné klienty.
 • Burgas: nevelké, ale mezi turisty oblíbené město s řadou památek, ale také s bohatým kulturním životem
 • Nesebar: malé městečko, typické pro bulharské pobřeží. Kromě historického centra nabízí i dvě velké pláže. Město je zapsáno na seznamu UNESCO.
 • Sozopol: rybářská vesnice s dochovanými domky z 19. století. Známé je také zdejší archeologické muzeum se sbírkou řeckých váz.
 • Varna: největší bulharské přístavní město se známou katedrálou se vzácnými nástěnnými malbami a také s Delfináriem, které je mezi návštěvníky Bulharska velmi oblíbené.
 • Veliko Tărnovo: středověké hlavní město, historický a architektonický skvost.

Historická města:

 • Balčik: jedno z nejstarších měst na pobřeží Černého moře je vybudováno na pískovcových terasách, bývá také nazýván ,,Bílé město“.
 • Obzor: příjemné městečko ležící na nádherné pláži. Je oblíbené jak mezi mladými, tak i mezi seniory. Mladší návštěvníci oceňují největší diskotéku na celém pobřeží Černého moře. Město Obzor nabízí řadu restaurací, kaváren, obchůdků a tržnic, kde můžete velmi levně nakoupit.
 • Primorsko : leží v přírodní rezervaci, která v kombinaci s širokými písečnými plážemi a průzračným mořem vytváří podmínky pro ideální dovolenou.
 • Slunečné pobřeží: největší prázdninové letovisko na pobřeží Černého moře. Je známé dlouhými širokými písečnými plážemi s množstvím atrakcí. Jedná se o velice rušné letovisko, které nabízí vyžití pro mladé, pro rodiny s dětmi, ale i pro náročné klienty.
 • Zlaté písky: středisko, které je vhodné pro ty, kdo vyhledávají rušný denní i noční život. Nabízí i luxusní ubytování a služby pro náročné klienty.

Přírodní památky:

 • Mys Kaliakra: úzký a protáhlý výběžek pevniny se skalnatými útesy a jeskyněmi.
 • Rodopy: pohoří nabízející příjemné výlety, mezi hřebeny se ukrývá množství klášterů a dalších historických objektů.
 • Ropotamo: známá chráněná přírodní rezervace se stejnojmennou řekou.
 • Zkamenělý les: území s původně zatopenými a postupně petrifikovanými kmeny stromů, které při troše fantazie připomínají různá zvířata a další útvary.

Shrnutí

Bulharsko je pro Čechy symbolem vcelku levné a dostupné dovolené v krásném a rozmanitém Černomoří. Nezáleží na tom, zda si chcete především odpočinout a ležet tak na pláži, či sportovat v horách, nebo se alespoň procházet historickými centry jednotlivých městeček, Bulharsko nabídne vše. Právě romantická historická centra, zajímavá architektura a bohatá kultura jsou ve spojení s čistými a upravenými plážemi hlavními lákadly, proč Bulharsko navštívit. Navíc mají Bulhaři vynikající kuchyni v čele s takovými pokrmy jako pravý šopský salát, musaku atd., přičemž ještě jednou opakujeme, že to vše za velmi dobré ceny oproti jiným evropským destinacím.

Pokud vám budeme chtít doporučit ta nejznámější a nejkrásnější letoviska, bude to především neoficiální centrum východního pobřeží, Varna, ale i mnohem menší Balčik je nádherný. Hlavně Češi si pak oblíbili malou vesničku Černomorec a naopak Albena je rájem movitých klientů, kteří mají ty největší požadavky. Vynechat nesmíme ani Nesebar, jehož unikátní centrum je i na seznamu UNESCO.

Nejzajímavější last minute

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?