Alanya

Alanya – Turecko

Alanya je jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací v Turecku. Toto středně velké město se rozprostírá na pobřeží Středozemního moře, na východním okraji Turecké riviéry. Rozloha Alanye činí okolo 1 582 km2 a žije zde okolo 400 000 obyvatel.

V minulosti byla Alanya díky své poloze významným centrem starověkých i středověkých civilizací. Právě tuto oblast obývala celá řada národů. Od egyptských Ptolemaiovců, po Římany a vládce Osmanské říce. Největšího ohlasu však Alanya dosáhla v době středověku. Právě z této doby totiž pochází celá řada památek, které můžete během vaší dovolené obdivovat.

Alanya patří díky svému středomořskému počasí k oblíbeným letoviskům v celém Středozemí. Zatímco letní počasí je krásné a slunné, zima v Alanyi je deštivá a teploty se pohybují kolem 15 °C. Nejteplejším, a zároveň nejsušším měsícem v roce, je srpen. V tomto měsíci dosahují teploty až k 34 °C.

Turisté Alanyi navštěvují především díky krásným, čistým plážím a azurovému moři. A není divu, pláže jsou zde skutečně úžasné. Jsou dlouhé, velmi široké a pokryty jemným pískem. Asi nejznámější je tzv. Kleopatřina pláž, která bývá v letní sezóně zcela obsazena. Tato pláž je situovaná v jižní části, takže zde po celý den svítí sluníčko. Dokonce již několikrát získala prestižní ocenění Evropské Unie.

Zdejší moře je nezvykle čisté. Nenajdete zde žádnou špínu ani chaluhy. Pokud budete mít štěstí, můžete si užít i velké vlny, které vám celodenní relaxování na pláži určitě zpestří. Můžete se zde věnovat i vodním sportům, jako je surfing, windsurfing či kitesurfing. Zajezdit si můžete také na vodních lyžích nebo skútru. Velmi zajímavé je také potápění a šnorchlování, kdy se můžete podívat na část podmořského světa.

Nechcete-li strávit celý den na pláži, můžete se vydat podívat po památkách a seznámit se s místní kulturou a tradicemi. Za návštěvu rozhodně stojí hrad Kale, ze kterého je nádherný výhled na celé okolí. Kromě hradu uvidíte také hradby a bránu s perským nápisem. Turisté často navštěvují jeskyně, kterých je zde opravdu hodně. Užívat si můžete také krásné přírody s vodopády.

Nejsnadnějším způsobem, jak se do tohoto oblíbeného tureckého letoviska dopravit, je letadlem. Cesta je pohodlná a rychlá. Z Prahy do mezinárodního letiště v Antalyi se dostanete za zhruba dvě a půl hodiny. Z letiště do vašeho hotelu vás pak přiveze autokar.

Najít vhodné ubytování v Alanyi není vůbec žádný problém. Jelikož se jedná o oblíbené letovisko, je zde velké množství hotelů, od tříhvězdičkových až po pětihvězdičkové. Většina hotelů má více jak 5 pater. Pokud hledáte ubytování v nějakém bungalovu na zahradě, musíme vás zklamat. Hotely jsou ovšem velmi pěkné a stylově zařízené. Jelikož se jedná o poměrně mladé letovisko, většina nových hotelů se nalézá kousek od pláže. Pokud se ubytujete v hotelu blízko centra, můžete se naopak těšit na krásné bazény. Dovolená v Alanyi bývá nezapomenutelná a určitě se sem budete vždy rádi vracet.

Doprava a ubytování v Alanyi

Nejsnadnějším způsobem, jak se na na krásné letovisko Alanya dostanete, je samozřejmě letadlem. Vzdálenost mezi Českou republikou a Tureckem je přibližně 1 980 kilometrů a cesta letadlem trvá zhruba 2 a půl hodiny. Délka letu se odvíjí také od toho, z jakého letiště odlétáte a zda jsou nějaká mezipřistání. Pokud do Turecka vyrážíte z Brna, často bývá mezipřistání v Ostravě. Jestli-že odlétáte z Prahy, Karlových Varů či Pardubic, letadla většinou mezipřistání nemívají. Cena letenky se pohybuje kolem 8 000 Kč. Letadlo přistává na mezinárodním letišti, které se nachází ve 120 km vzdálené Antalyi. Je tedy nutné absolvovat transfer do Alanye autokarem.

Co se týká dopravy v Alanyii, nejvhodnějším dopravním prostředkem jsou tzv. dolmuše. Jedná se o sdílené taxi, na které stačí pouze mávnout a dovezou vás na vámi požadované místo. Pokud tedy chcete poznat celé město, určitě jich využijte.

Jelikož je Alanya jedno z nejnavštěvovanějších tureckých letovisk, není žádný problém najít vhodné ubytování. Nabídka je opravdu rozmanitá. Záleží tedy pouze na vašich přáních a finančních možnostech. Alanya je poměrně mladým letoviskem, takže zde najdete moderní hotely. Většina ubytovacích zařízení se nachází v blízkosti písečných pláží, aby to turisté neměli příliš daleko.

Pokud se nebudete chtít ubytovat v hotelu, ale třeba v nějakém bungalovu na zahradě, máte bohužel smůlu. Téměř všechny hotely mají totiž více jak 5 pater. Také všichni turisté nemohou bydlet v hotelích poblíž pláže. Proto u vzdálenějších hotelů naleznete alespoň opravdu luxusní bazény. Výhodou těchto ubytovacích zařízení ale je, že na nacházejí blízko centra města. Samozřejmostí je i stravování formou all inclusive.

Ve větších komplexech jsou pro turisty k dispozici také doplňkové služby, jako obchůdky, kadeřnictví, turecké lázně či různé sportovní atrakce, jako fitness centrum, šipky, volejbal, stolní tenis nebo basketbal.

Kleopatřina pláž

Letovisko Alanya je vyhledávanou oblastí především díky krásným písečným plážím. Tou nejvyhledávanější je bezesporu Kleopatřina pláž, která nese svůj název od egyptské královny Kleopatry.

Tuto oblast Kleopatře daroval její manžel Marcus Antonius. Podle legendy královna Kleopatra odmítla položit svoji nohu na jinou zem, než egyptskou. Proto sem nechal Marcus Antonius dovést egypský písek. V současné době se zde pěstuje především ovoce, zelenina a koření.

Kleopatřina pláž se nachází zhruba 100 metrů od hlavního centra Alanye. Je dlouhá více jak tři kilometry a tvoří ji zlatavý písek. Tato pláž je pravidelně udržovaná v čistotě. Jedná se o opravdu kvalitní pláž, což mimo jiné dokazuje také Modrá vlajka EU. Jelikož je tak kvalitní, je také hojně vyhledávaná. Především v době turistické sezóny je opravdu zalidněná. Pokud byste ji chtěli vidět prázdnou, museli byste si přivstat nebo ji navštívit v zimním období.

Pláž je obrácena směrem na jih, takže sem po celý den svítí sluníčko. Opalovat se tak můžete od brzkého rána až do večera. Kleopatřina pláž nabízí slunné počasí po většinu roku. Pokud sem tedy zavítáte v dubnu nebo v listopadu, můžete mít jistotu, že budete mít prosluněnou dovolenou.

Pokud jste aktivnější typ, můžete využít některou z vodních atrakcích, jako je třeba jízda na vodních lyžích, vodním skútru, windsurfing či kitesurfing. Na své si zde přijdou také milovníci potápění a šnorchlování. Pod mořskou hladinou totiž uvidíte nejrůznější a nejpestřejší druhy ryb a vodních rostlin.

Hrad v Alanyi

Turecké město Alanya se může pyšnit jednou významnou dominantou, a tou je zřícenina hradu, která stojí na vysokém kopci, který je ze tří stran obklopen mořem. Tento hrad tvoří jakousi hranici mezi západní a východní částí Alanye. Tato stavba spolu s jeho opevněním stojí na malém poloostrůvku v jižní části Alanye.

Zdi opevnění jsou dlouhé 6,5 kilometrů. Hrad má celkem 83 věží a 140 bašt. Tento hrad nese název Kale a nechal jej vybudovat seldžucký sultán Alaaddin Keykubat v roce 1226. Alanyjská pevnost byla původně vybudována na obranu proti v pádu křižáků.

Pokud si chcete na dovolené udělat příjemný výlet, můžete vyjít na hrad pěšky. Cestou procházíte kolem hradeb, které stojí také za shlédnutí. Na hradbách je zajímavá bašta, neboli dělová věž, na ochranu přístavu či úzká vstupní brána s perským nápisem. Jakmile vystoupíte na hrad, naproto vás nadchne překrásný výhled na moře, dlouhé pláže a celé město.

Taková to příjemná procházka vám zabere celý den. Pokud se na hrad vydáte autem, budete u pevnosti za hodinku. Využít můžete také služeb místní autobusové dopravy, která sem turisty pravidelně přiváží.

S každým hradem je spojena jistá legenda. A hrad Kale není žádnou výjimkou. Dle ní zde byli v minulosti drženi vězni. Ti neměli žádnou šanci se z vězení dostat. Byla jim však dána možnost, dostat se na svobodu. Stačilo splnit pouze jeden zdánlivě snadný úkol. A to shodit z okraje útesu, který byl vysoký 120 metrů, do vody těžký předmět. Přitom daný předmět měl skončit přímo v moři pod útesem. Někomu se to může zdát snadné, chyták ovšem spočívá v tom, že skála má takový tvar, který splnění tohoto úkolu dosti znesnadňoval. V případě, že se tento úkol vězni nepodařilo ani na třetí pokus splnit, byl sám shozen z útesu do moře.

Památky a zajímavosti v Alanyi

Pokud jednou navštívíte Alanyi, byla by velká škoda strávit celou dovolenou pouze relaxováním na písečné pláži. Určitě byste měli navštívit alespoň některou z místních památek a poznat kulturu a tradice.

Za návštěvu rozhodně stojí místní hrad Kale, ze kterého je nádherný výhled na celé okolí. Kromě tohoto výhledu na město uvidíte také krásné hradby a zajímavou bránu s perským nápisem. Velmi navštěvované jsou také místní jeskyně, kterých je v Alanyii opravdu hodně. Západně pod hradem se nachází krápníková jeskyně Dalmataš, která patří k nejnavštěvovanějším jeskyním. Její klima navíc působí blahodárně při léčbě astmatu. Pod hradem pak můžete nalézt další dvě jeskyně, a to Fosforlu a Konsalar. K nim se můžete dostat dvěma možnými způsoby. Buď to doplout sem na lodi, nebo sem můžete doplavat. Zhruba 12 kilometrů od Antalye je další jeskyně s názvem Dim. Tato jeskyně je druhou nejdelší, kterou můžete v Turecku navštívit.

Pro milovníky přírody jsou tu také nádherné vodopády Kursunlu. Vodopády se nachází uprostřed krásného borového lesa, který spolu s řekou, zeleným porostem a skalami tvoří přírodní park vyhlášený v roce 1991. Tyto vodopády se nachází hruba 20 kilometrů od Alanye, tedy asi 20 minut jízdy. Daná oblast je vhodná pro pěší turistiku nebo procházky. Jste-li aktivnější typ, tak se určitě vydejte na zdejší pohoří Taurus, ze kterého se vám naskytne krásný výhled do širokého okolí. V místních malých vesničkách se zase můžete podívat, jaký je zde folklor či tradice.

Na výlet se můžete vydat do nedalekého letoviska se starými římskými rozvalinami. Řeč je o městě Side, které turisty láká nejen zajímavou historií a památkami, ale také krásnými dlouhými plážemi a azurovým mořem. Opravdu zajímavé jsou archeologické vykopávky a ruiny římských staveb.

Velmi krásná je také plavba po řece plné krásných zákoutí. Můžete se tak plavit jak po řece, tak i po Středozemním moři. Součástí výletu je také návštěva Manavgatského vodopádu, který rozhodně stojí za shlédnutí. Jste-li aktivnější typ, můžete vyzkoušet i rafting.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?