Turecká riviéra

Turecká riviéra, jedna z nejoblíbenějších turistických destinací, se nachází v jižní části Turecka na pobřeží u Antalyaského zálivu, které omývá Středozemní moře. Na své si zde přijdou jak milovníci historie, kteří zde mohou obdivovat nádherné starobylé budovy, tak ti, co si přejí prožít svoji dovolenou v moderních letoviscích na nádherných plážích.

Za Tureckou riviéru se označuje oblast, do které spadají všechna letoviska ohraničené z východní strany městem Alanye až po středisko Antylya na západní straně. V poslední době se ale k této oblíbené destinaci připojuje ještě letovisko Kemer, ležící západním směrem od města Antalya. Ze severu je tato oblast ohraničena pohořím Taurus.

Právě střediska Alanye a Antylya patří mezi nejoblíbenější místa, kam míří každoročně tisíce turistů, aby si zde odpočinuli na překrásných plážích. Obě tato města nabízejí svým návštěvníkům opravdu velmi vysokou úroveň nabízených služeb. Tureckou riviéru ale samozřejmě tvoří i další letoviska, z nich těmi nejznámějšími jsou například Side, Belek nebo často navštěvovaný Kemer. Všechna tato střediska mají společné krásné pláže, které omývá velmi teplé moře.

Oblast, kam dnes spadá Turecká riviéra, byla v minulosti nejvíce ovlivněna především Byzantskou a Římskou říší, které zde zanechaly nesmazatelné stopy. Jedná se především o různé historické památky, mezi nimiž najdete jak překrásné mešity, tak mnohé antické památky, jako jsou například amfiteátry.

Do této oblasti se můžete vydat různými způsoby, ale nejčastěji používaná je samozřejmě letecké doprava, se kterou se na Tureckou riviéru dostanete během tří hodin. Další, méně využívanou možností, je cestovat do Turecka prostřednictvím autobusové dopravy, popřípadě vlastním automobilem. V neposlední řadě můžete zvolit jako dopravní prostředek také vlak.

Co se ubytování týče, po celém území, kde se rozprostírá Turecká riviéra, se nachází opravdu velmi široká nabídka nejrůznějších ubytovacích zařízení. Nejčastěji se samozřejmě potkáte s hotely různých kategorií, nejrůznějšími penziony i hostely. Pronajmout si můžete také nádherné apartmány, vily, chatky nebo prázdninové domy. V poslední době je velmi oblíbená také agroturistika, takže máte možnost se ubytovat rovněž na farmě nebo ve venkovském domě.

Samozřejmě to, co na Tureckou riviéru každoročně přiláká velké množství návštěvníků z celého světa, jsou především místní překrásné pláže a velmi teplé Středozemní moře. Za významnými památkami míří turisté především do známých antických měst, jako jsou Syedra, Adanda Ad Cragum, Hamaxia nebo Nephelis. Po celém území a téměř v každém městě stojí významná mešita, z nich za zmínku stojí například mešita sultána Akbese nebo mešita Andizli. Vynechat nesmíte ani zdejší muzea. Mezi přírodní zajímavosti patří Národní park Olympos nebo Termessos, jeskyně Damlatas nebo jeskyně, která fosforeskuje.

Ubytování na Turecké riviéře

Turecká riviéra patří v posledních letech mezi nejnavštěvovanější destinace, které každý rok navštíví velké množství turistů z celého světa. Kromě krásných pláží, velmi teplého moře, historických památek a nádherné přírody, se zde nachází také mnohé hotelové komplexy, které nabízejí svým klientům služby na prvotřídní úrovni.

Nejvíce zastoupeny jsou samozřejmě hotely a hotelové komplexy. Ve velkém množství jsou zde zastoupeny pěti hvězdičkové hotely. Podle toho, kde se daný hotel nachází, se odvíjí také cena. Za noc v luxusním hotelu tak zaplatíte od 12 000Kč do 20 000Kč. V hotelu, který patří do střední kategorie, utratíte v průměru asi 4 000Kč.

Levnější formy ubytování představují kromě hotelů nižší kategorie, také penziony, hostely a ubytovací zařízení typu Bed & Breakfast. Ubytování v těchto zařízeních můžete sehnat už od 1 000Kč. Pokud si pronajmete apartmán, zaplatíte za noc cenu od 2 000Kč. Kromě apartmánu si můžete také pronajmout pokoj v prázdninovém domě, ve vile, ale také třeba celou chatu.

Velmi oblíbenou formou ubytování je především v poslední době agroturistika, kdy můžete využít příležitosti, a ubytovat se na některé místní farmě nebo v některém venkovském domě. Pro turisty představuje tato varianta ubytování, spolu s ubytováním v soukromí, ten nejlepší způsob, jak mohou poznat místní kulturu a zvyky. Ubytování na farmě přitom patří mezi ty levnější formy ubytovacích zařízení, kdy za noc zaplatíte něco málo přes 1 000Kč.

Jestliže se na Tureckou riviéru vydáváte sami a ne prostřednictvím služeb cestovní kanceláře, raději si zajistěte ubytování nějaký ten měsíc dopředu. Výhodou je, že si o hotelu, ve kterém se chcete ubytovat, můžete zjistit prostřednictvím recenzí různé informace. Především to, jak byly ostatní klienti s tímto hotelem spokojeni a popřípadě i to, co se jim nelíbilo.

Letenky na Tureckou riviéru

I když se do Turecka můžete vydat také prostřednictvím silniční dopravy, absolutně nejčastěji se potkáte s nabídkou zájezdů, které jsou zprostředkovávané leteckou dopravou. Ta představuje nejen velmi rychlou, ale zároveň také pohodlnou a poměrně levnou variantu cestování.

Nejdůležitější a nejrušnější letiště v celé oblasti se nachází v blízkosti jednoho z nejoblíbenějších letovisek v oblasti Turecké riviéry, města Antalye. Od centra města se toto letiště nachází jen asi 13 kilometrů. Největší nápor musí toto letiště vydržet samozřejmě v době hlavní turistické sezóny, kdy sem míří především charterové lety cestovních kanceláří, kteří sem přivážejí tisíce turistů z celého světa.

Do Antalye létají z České republiky přímé lety, a to nejen z hlavního města Prahy, ale také z Brna, Ostravy, Karlových Varů a dokonce i z Pardubic. Ceny letenek do Antalaye se pohybují řádově od 8 000Kč. Pokud ale budete muset kombinovat různé letecké dopravce, může se vám cena za letenku vyšplhat až k 30 000Kč. Jestliže si koupíte letenku v dostatečném časovém předstihu, můžete za ni nějakou tu tisícovku ušetřit.

Z letiště do centra, a do dalších míst na Turecké riviéře, vás pak dopraví buď taxík, nebo místní přepravní společnosti. Jestliže jste se ale rozhodli vydat se na svou dovolenou do Turecka prostřednictvím cestovní kanceláře, budou na vás před letištěm už čekat autobusy, které vás dopraví do vámi vybraných letovisek a ke konkrétnímu hotelu.

Jak už bylo řečeno, do Turecka se můžete vydat také autobusovou dopravou nebo vlastním automobilem. Cesta vás ale přijde na poměrně dost peněz a zabere vám minimálně den až dva. Ovšem pokud cestujete sami, můžete se během cesty zastavit i na dalších zajímavých místech. Pokud si ale chcete užít nejen samotnou dovolenou, ale také cestu, můžete se do hlavního Tureckého města vydat také vlakem Orient Express, který vyráží každý měsíc z Londýna do Istanbulu. Z hlavního města se pak do vašeho místa pobytu můžete dopravit autobusem.

Resorty na Turecké riviéře

Po celé Turecké riviéře se nachází celá řada zajímavých letovisek, které nabízejí svým návštěvníkům úchvatné pláže omývané čistým a teplým mořem, dostatečné množství ubytovacích zařízení i mnoho historických památek a přírodních zajímavostí.

Velmi významným letoviskem je Alanya, které tvoří východní hranici Turecké riviéry. Těšit se můžete na překrásné dlouhé pláže a teplé moře, které je omývá. Ve městě pak můžete obdivovat pevnost a její hradby. Dalším často navštěvovaným letoviskem je město Side, které se nachází asi uprostřed Turecké riviéry. Stejně jako na všech dalších letoviscích, i zde se nachází nádherné pláže, na kterých můžete klidně lenošit. Pokud máte rádi historii, toto město na vás určitě udělá dojem. Nachází se zde například římský amfiteátr nebo pozůstatky řeckých a římských chrámů.

Středisko, které se rovněž těší velké přízni mezi turisty, je oblíbený Belek, který je vhodný především pro velmi náročné turisty. Hotely v tomto letovisku nabízejí svým klientů různé služby, které poskytují na opravdu vysoké úrovni. Vyhledávaný je především milovníky golfu.

Ovšem nejvyhledávanějším letoviskem na celé Turecké riviéře je město Antalya, které se nachází v západní části riviéry. Najdete zde vše, co budete během své dovolené potřebovat. Úchvatné dlouhé pláže, čisté a velmi teplé moře zvoucí ke koupání, ale také historické památky a národní parky. Ubytovat se zde můžete téměř ve všech typech ubytovacích zařízení. Pokud se na Tureckou riviéru chystáte prostřednictvím letecké dopravy, můžete si být jisti, že přistanete na nedalekém letišti, které patří k nejvýznamnějším v této oblasti.

Jestliže dáváte přednost spíše klidnějším místům, vydejte se do letoviska Kemer, které nabízí svým návštěvníkům kromě pláží a čistého moře především překrásnou přírodu, která letovisko obklopuje. Klidnou a neporušenou krajinu můžete obdivovat například v národním parku Olympos.

Památky a zajímavosti na Turecké riviéře

Turecká riviéra je známá především svými kouzelnými plážemi a velmi teplým Středozemním mořem, které celé pobřeží tohoto letoviska omývá. Po celém území, především ve velkých městech, se nachází mnoho významných historických památek i přírodních zajímavostí, které můžete během své dovolené na Turecké riviéře navštívit.

Ve městě Alanya, které patří mezi nejnavštěvovanější letoviska na Turecké riviéře, se nachází také mnoho významných historických památek. Jsou jimi například místní pevnost s hradbami nebo přes 30 metrů vysoká Červená věž. Najdete zde i jednu z nejvýznamnějších mešit v oblasti, mešitu Andizli, kterou nechal ve 13. století postavit sultán Alaeddin. Kromě ní se zde nachází i mešita sultána Akbese, která je zvláštní především svým minaretem. Množství historických památek i přírodních zajímavostí nabízí také druhé hraniční město, Antalya.

Město Side, které dříve sloužilo jako důležitý přístav, nabízí svým návštěvníkům řadu zajímavých historických památek především z antické doby. Těmi nejvýznamnějšími jsou ruiny římských a řeckých chrámů nebo římský amfiteátr.

K přírodním zajímavostem, které můžete během své dovolené na Turecké riviéře navštívit, patří například oblast, ve které se nachází „hoříc skála“, přezdívá Chiméra. Jde o malou mýtinu, kde únik plynu způsobuje, že mezi skulinami skály hoří malé ohýnky. Navštívit zde můžete také dva Národní parky, park Olympos a park Termessos.

Za prohlídku jistě stojí i místní jeskyně. Jednou takovou je i fosforeskující jeskyně, kde se o svítící efekt starají třpytivé částice hornin. Další významným místem je jeskyně milenců, Asiklar. Podle legendy, pokud sem přijdou dva zamilovaní lidé a společně skočí do moře, už navždy zůstanou spolu. Nádhernou jeskyní je i Damlatas, která byla objevena náhodou, když se v nedalekém povrchovém lomu těžil kámen.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?