Rhodos

Řecký ostrov Rhodos

Ostrov slunce, leží na pomezí dvou moří, Egejského, které ho omývá ze západní strany a Středozemního, ve kterém se můžete koupat u východního pobřeží. Od Tureckého pobřeží, které leží jihozápadním směrem, je vzdálený jen asi 15 kilometrů.

Na ostrově najdete jak nedotčenou přírodu, která je přímo stvořená pro trávení klidné dovolené, tak rušná letoviska s množství barů a tanečních klubů, kde si můžete vyzkoušet různé vodní sporty. I když se jedná o jeden z největších řeckých ostrovů, určitě ho stihnete za dobu své dovolené celý prozkoumat.

Rhodos, stejně jako další řecké ostrovy, má velmi bohatou a zajímavou historii. Civilizace se na ostrově začala doopravdy rozvíjet až po příchodu Achájců. Ve 12. století př. n. l. přišli na ostrov Dórové, za jejichž vlády se nejdůležitějšími městy staly Lindos, Kamiros a Ialyssos. Asi nejdůležitější pozici zastával ostrov v období řecké antiky. Díky své výhodné strategické poloze se na ostrově rozvíjel především obchod. Někdy ve 3. století př. n. l. byl vybudován na ostrově rhódský kolos.

Naopak v době Římské říše zažíval ostrov úpadek. Situace se ještě zhoršila v roce 155 n.l., kdy postihlo ostrov ničivé zemětřesení. V roce 1306 koupili ostrov rytíři řádu sv. Jana – Johanité, pro které ostrov poskytoval výhodné zázemí pro křižácké výpravy. Z této doby pocházejí i nejkrásnější místní památky, například klášter na hoře Filerimos. Johanité ostrov opustili v roce 1522, kdy byl dobyt Turky. Od roku 1912 byl Rhodos pod nadvládou Italů, kteří opravili zdejší středověké památky. Svobody se ostrov dočkal až v roce 1948 kdy byl připojen k řeckému státu.

Na Rhodos se nejrychleji a nejpohodlněji dostanete letecky. Na tento řecký ostrov míří každý týden několik leteckých spojů. Ve většině případů se ale musíte smířit s minimálně jedním přestupem. Během hlavní turistické sezóny přilétají na ostrov především charterové lety. V této době můžete také sehnat spoj bez mezipřistání. Na ostrově najdete opravdu velmi širokou paletu různých ubytovacích zařízení. Kromě hotelů se můžete také ubytovat v některém místním apartmánu, kde máte možnost poznat místní kulturu.

I když Rhodos patří k velkým řeckým ostrovům a je největším ostrovem souostroví Dodekánes, během své dovolené ho bez větších problémů stihnete procestovat. Vydat se musíte do známého Údolí motýlů. Díky skalním růžím, které rostou po celém ostrově, dostal ostrov přívlastek ostrov růží. Pokud máte rádi přírodu, vydejte se na Rhodos v květnu, kdy je ostrov zahalen v syté zeleni trávy a většina stromů a dalších rostlin je v plném květu.

Kromě památek a překrásné nedotčené přírody jezdí turisté na tento malebný řecký ostrov především za proslulými plážemi, které jsou i několik kilometrů dlouhé. Mezi nejznámější patří pláž Tsambika nebo záliv Kalithea.

Doprava a ubytování na Rhodosu

Rhodos je překrásný řecký ostrov, na který létají i mimo hlavní turistickou sezónu mnohé letecké společnosti. Rhodos patří mezi nejnavštěvovanější řecké ostrovy, takže není žádným překvapením, že zde najdete velké množství ubytovacích zařízení.

Na Rhodos, stejně jako na další řecké ostrovy, se nejrychleji a nejpohodlněji dostanete prostřednictvím letecké dopravy. Vypravit se na Rhodos můžete také s některou cestovní kanceláří. Charterový let trvá z pražského letiště Václava Havla na mezinárodní letiště v Rhodosu necelé tři hodiny. Odletovými místy jsou kromě Prahy také Brno nebo Pardubice. Většina těchto letů jsou přímé spoje, ale seženete také lety s jedním nebo dvěma mezipřistáními. Cena letenky na Rhodos se pohybuje v průměru okolo 11 000Kč.

Jestliže si rezervujete letenku na Rhodos v časovém předstihu tak 3 až 4 měsíce, můžete na ní dost podstatně ušetřit. To samé platí v případě, že jako odletové místo zvolíte některé německé letiště nebo letiště ve Vídni či Bratislavě.

Ubytovacích zařízení se na ostrově vyskytuje dostatečné množství. Většina z nich se nachází v těsné blízkosti pláže. Pokud se budete chtít ubytovat v některém luxusním hotelu, zamiřte rovnou do většího města jako jsou Rhodos nebo Faliraki. Jestliže dáváte přednost klidnější formě ubytování, rezervujte si apartmán v menším městě nebo vesnici. Cestujete-li s některou cestovní kanceláří, vybíráte si hotel až podle toho, ve kterém letovisku se chystáte strávit svou dovolenou. Většina hotelů a apartmánů na ostrově se řadí mezi ubytovací zařízení střední kategorie.

Při ubytování si dejte pozor na to, za jaké služby platíte. Za některé služby totiž musíte platit zvlášť. Zvlášť si musíte platit například klimatizaci, která sice je součástí každého pokoje, ale ovladač k ní dostanete až po zaplacení na recepci. Připlatíte si za ni asi 5-7 euro na den.

Letoviska na Rhodosu

Na ostrově si můžete vybírat z velké řady různých letovisek a turistických středisek, které nabízí turistům jak klidné prostředí v přírodě, tak ruch velkoměst s množstvím barů a kaváren. Nejvyhledávanějším letoviskem je Kalithea a její písčito-skalnatá pláž. Největší zážitek ale nabízí pláž uvnitř bývalých lázní, kde úžasnou atmosféru vytváří stavby v italsko-arabském stylu, které obklopují palmy.

Dalším oblíbeným střediskem je bývalá rybářská vesnička Falikari, která je určená především pro milovníky lenošení u moře na písčitých pláží u průzračně čistého moře. Navštívit zde můžete i jeden z největších vodních parků v Evropě. Falkiri jsou asi nejrušnějším městě na ostrově, kde se na hlavní třídě vyskytuje velké množství diskoték, klubů, restaurací a dalších zařízení. Pěšky se od tohoto města můžete dostat na nejpopulárnější pláž na ostrově, Ladiko. Asi půl kilometru od této pláže se nachází zátoka Anthony Quinn.

Ve východní části ostrova se nachází malé středisko Afandou Beach, kde stojí jen pár menších hotelů a apartmánů, které jsou ve většině případů hodně skromně zařízené. Dalším menším letoviskem je Kolymbia, takže je stejně jako středisko Afandou určena především pro ty, co vyhledávají spíše klidnější prostředí. Vybírat si zde můžete jak z oblázkových, tak písčitých pláží.

Krásným a oblíbeným letoviskem je i Lindos, kterému dominuje místní akropole. Najdete zde zbytky chrámu zasvěceného Athéně Lindské, ale i pevnost johanitů. Významnou památkou je i byzantský kostel Panagia, ve kterém můžete obdivovat překrásné vnitřní malby. Za koupáním se můžete vydat například do zátoky sv. Pavla.

Jedním z nejnovějších letovisek na Rhodosu je Pefkos, neboli Pefki, které je vzdálené jen 5 km od Lindosu. Najdete zde množství obchodů, taveren i barů. Milovníci vodních sportů, především windsurfingu, by měli zamířit do malého letoviska Ixia.

Hlavní město Rhodos

Hlavní město Rhodos, které je dodnes správním místem souostroví Dodekanésos, naleznete v nejsevernější části ostrova. Žije se zde spíše životem připomínající městský styl západoevropského města. Najdete tu velká obchodní centra a mnoho různých hotelů, od těch luxusních až po nejjednodušeji zařízené, ale také množství restaurací, taveren a barů. I přesto se ve městě dají najít i oblasti připomínající pravou řeckou kulturu i způsob života.

Hlavní město by se dalo rozdělit na moderní a historickou část. Samozřejmě pro turisty je přitažlivější ta druhá zmíněná oblast, která je zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Tato významná městská část je obehnána pozoruhodně dochovanými hradbami. Můžete zde obdivovat překrásné antické, byzantské nebo židovské památky. Najdete zde i budovy pocházející z doby, kdy na ostrově vládni maltézští rytíři. Z památek byste neměli vynechat opevnění Starého města, Apollonův chrám nebo antický stadion.

V moderní části byste neměli vynechat návštěvu přístavu Mandráki nebo katedrály Evangleismos. Za prohlídku stojí i místní zajímavá muzea. Pokud s sebou máte malé děti, můžete se spolu s nimi vydat na projížďku městem malým vláčkem. Po prohlídce města si zajděte do některé místní taverny, restaurace či malé kavárničky, kde vám nabídnou k jídlu pravé řecké speciality.

Na kamenných sloupech v přístavu můžete vidět bronzové sochy jelena a laně, které jsou také symbolem města a najdete je dokonce i na městském znaku. V místech, kde dnes stojí hlavní město Rhodos, stával kdysi jeden z původních sedmi divů světa, rhodský kolos, obrovská bronzová socha boha Hélia.

Tu pravou řeckou atmosféru zažijete ale až večer. Při procházce osvětleným městem se můžete zastavit v místní taverně, objednat si třeba zmrzlinu nebo některý jiný oblíbený dezert a přitom poslouchat krásnou hudbu.

Památky a zajímavosti na Rhodosu

Po celém ostrově se nachází celá řada různých historických památek i přírodních zajímavostí, které byste měli během své dovolené na Rhodosu určitě navštívit.

Velké množství památek se nachází v hlavním městě Rhodos. Obdivovat zde můžete Palác velmistrů, který dnes slouží jako muzeum, Suleymanovu mešitu nebo turecké lázně. I v Novém městě se najde několik zajímavých míst, které stojí za prohlídku. Jsou jimi například mešita Murat-Reis a blízký turecký hřbitov. Kromě historických památek musíte určitě zavítat i do mořského akvária.

Až se budete procházet městem, zajděte se podívat i k místnímu nejdůležitějšímu přístavu Mandraki, kde kdysi stával jeden ze sedmi divů světa, Rhódský kolos, obrovská bronzová socha boha Hélia. Prohlédnout si zde můžete i na molu stojící tři větrné mlýny nebo pevnost Agios Nikolaos. Po obou stranách přístavu stojí sloupy, na kterých jsou sochy jelena a laně.

Vyrazit byste měli i do oblasti Agios Stefanos, kde si můžete prohlédnout zbytky chrámů bohyně Athény a boha Apolóna. Kdysi v této oblasti stával i antický stadion a divadlo.

Z přírodních zajímavostí můžete na ostrově obdivovat například místo zvané Sedm pramenů, údolí Rodini nebo proslulé Údolí motýlů, neboli Petaloudes, kde v období mezi červencem a zářím můžete vidět tisíce motýlů. Pokud máte dostatek sil, můžete se vydat na 270 metrů vysoký kopec Filerimos, na jehož vrcholu kdysi stávala Akropole města Ialyssos, jehož součástí byl i Athénin chrám. Prohlédnout si zde můžete také křesťanskou baziliku, byzantský kostel nebo křížovou chodbu kláštera Filerimos.

Významnou akropoli a chrám Athény Lindské si můžete prohlédnout v turistickém letovisku Lindos. V tomto středisku stojí za návštěvu i kostel Panagia. Z dalších významných památek stojí za zmínku i hrady Monolithos a Kritina nebo maják ve městě Prasonissi.

Další ostrovy které můžeme doporučit:

 

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?