Indonésie

Indonéská republika, ostrovní stát ležící v jihovýchodní Asii, láká každoročně mnoho turistů, aby zde strávili dovolenou, především svou unikátní přírodou, bohatou kulturou a delikátní kuchyní.

Hlavním městem tohoto překrásného souostroví je Jakarta, které naleznete na ostrově Jáva. K Indonésii patří asi 17 000 ostrovů, což z této země činí největší souostroví na světě. Úředním jazykem je zde indonéština, ale domluvíte se i anglicky nebo nizozemsky. Většina obyvatel je muslimského vyznání, ale jsou zde zastoupeni také křesťané, buddhisté a hinduisté. V čele této republiky je prezident a víceprezident, nachází se zde sice několik království a sultanátů, ale jejich panovníci dnes plní pouze reprezentativní a kulturní funkce. Na jedné straně zde tedy naleznete vyspělou společnost, na straně druhé kmeny, které doposud neovlivnila moderní civilizace.

Indonésie je zajímavá i díky své poutavé historii. Už v 8. století, kdy byla tato oblast centrem obchodu mezi Indií a Čínou, zde vznikl první státní útvar. V 18. století začali mít o tuto exotickou zemi zájem Nizozemci a od té doby se do podvědomí lidí zapisuje jako Nizozemská východní Indie. Druhá světová válka se zapsala do historie této země jako období, kdy byla okupována Japonci. Svou nezávislost země získala v roce 1945.

Mezi doklady, které si nesmíte zapomenout vyřídit před cestou do Indonésie, jsou platný cestovní pas, který bude platit ještě 6 měsíců po vaší návštěvě Indonésie a platné vstupní vízum. Kromě toho s sebou musíte také mít důkaz o pokračování cesty, například zpáteční letenku. V současné době žádná letecká společnost nenabízí možnost letět do Indonésie z Prahy bez mezipřistání.

Základem indonéské kuchyně je především rýže. Indonéská jídla jsou mnohem ostřejší a zároveň sladší než evropské pokrmy. Jídlo podávané v restauracích je poměrně drahé, pokud budete chtít ušetřit, raději zvolte soukromou jídelnu, které se říká warung. V Indonésii se nejčastěji pije káva a čaj. Zdejší specialitou je jeruk, vymačkaný konkrétní druh mandarinky nebo limetky, zalitý horkou vodou. Co zde ale není moc k dostání, jsou alkoholické nápoje, a když už se vám podaří nějaký koupit, bude mít jen malý obsah alkoholu.

Pokud se rozhodnete strávit dovolenou v Indonésii, určitě si nenechte ujít jezero Toba nebo hinduistické a buddhistické chrámy na Bali, vystoupejte na sopku Rinjani, navštivte barevná jezera Kalimutu, projděte se po zlatých píscích na pláži Kuta a určitě si nezapomeňte vyzkoušet potápění, protože toto místo je proslulé i svým podmořským světem. Nezapomínejte ale na to, že se zde doposud nachází aktivní sopky, díky kterým často dochází k sopečným výbuchům, zemětřesením a tsunami.

Dovolená v Indonésii

Indonésie je zemí velice rozmanitou, exotickou a poměrně levnou. Je rozložena jednak na několika velkých ostrovech, například Sumatra, Jáva, Bali, jednak na stovkách menších ostrůvků. Z části také zasahuje do ostrovů Borneo a Nová Guinea a několika stovek menších ostrovů. Každý z ostrovů se od ostatních dost podstatně liší, ať už jde o etnické složení obyvatelstva či otázku náboženství.

Nejvíce vytížené letiště v Indonésii je Soekarno-Hatta International Airport na ostrově Jáva, které patří mezi nejpřesnější letiště na světě. Jen opravdu zřídka zde dochází k výraznému zpoždění jak při odletu, tak příletu letadla. Na tomto ostrově leží ještě jedno letiště, Juanda International Airport, které je třetí největší v Indonésii. Ostrov Bali má samozřejmě také své vlastní letiště, Ngurah Rai International Airport.

Ceny za ubytování se v Indonésii pohybují poměrně nízko. Výjimkou je hlavní město Jakarta a ostrov Bali, kde za ubytování sice zaplatíte o něco víc, než v jiných částech země, ale je zde širší nabídka ubytovacích zařízení. K těm dražším druhům ubytování patří samozřejmě luxusní hotely a kompletně zařízené vily, které si lze pronajmout ve vybraných oblastech. Levnější ubytování pak poskytují ubytovny, hostely nebo menší hotýlky. Některé indonéské rodiny nabízejí dokonce ubytování přímo u nich doma.

Ostrov Jáva je jedním z nejvíce zalidněných ostrovů na světě. K vidění je tu mnoho zajímavých historických památek, například chrámový komplex Borobudur, chrámy v Prambananu, nebo Sangiran, které proslavil nález pozůstatků prehistorického člověka. Druhému největšímu ostrovu Bali dominuje posvátný vulkán Gunung Agung. Turisté sem přijíždějí za krásnou pláží Kuta, která je známá svým zlatým pískem, noční podniky, kluby a obchody. Nachází se zde velké množství hinduistických památek a konají se zde pozoruhodné chrámové slavnosti.

Letenky a ubytování v Indonésii

Nejrychlejší a nejsnadnější cestou, jak se dostat na toto rozmanité souostroví, je zvolit jako dopravní prostředek leteckou přepravu. Do Indonésie létá celá řada leteckých společností a mnoho cestovních kanceláří nabízí do této exotické země své zájezdy.

Bohužel z České republiky do Indonésie nelétá žádný přímý spoj. Z Prahy tak musíte nejdříve přicestovat do Amsterdamu, Londýna, Paříže nebo Frankfurtu a odtud se teprve vydat do Asie. Z Evropy se létá nejčastěji na letiště Soekarno-Hatta v hlavním městě Jakartě na ostrově Jáva, nebo na ostrov Bali na letiště Ngurah Rai. Pokud se na cestu připravíte včas a využijete promočních cen, můžete na letence do Indonésie docela ušetřit.

Před tím, než se do této nádherné země vydáte, si nezapomeňte vyřídit všechny potřebné doklady. Budete potřebovat platný cestovní pas a vízum. Na mezinárodních letištích a přístavech můžete získat turistické vízum platné 30 dní. Turisté, kteří mají zájem o delší pobyt, pak musí o vízum požádat na Indonéské ambasádě v Praze.Pokud přijíždíte z oblasti s endemickým výskytem zimnice, tedy z Afriky nebo Jižní Ameriky, musíte být očkováni proti žluté zimnici. To je jediné povinné očkování, které musíte před vstupem do země podstoupit. Kromě toho se ještě doporučuje být očkován proti hepatitidě A a břišnímu tyfu.

Indonésie je poměrně levná země, hlavně v otázce ubytování. Trochu víc za ubytování zaplatíte samozřejmě v hlavních turistických destinací, jako je Jakarta, ostrov Bali nebo některé oblasti Bornea. Na některých plážích se můžete ubytovat v bungalovech, které jsou postavené z přírodních materiálů, nebo v kompletně zařízených vilách. Ubytovat se také můžete samozřejmě v hostelech, ubytovnách, nebo v levných hotelech, které jsou známé pod názvem losmem nebo wisma. Téměř po celé zemi je také možné kempovat.

Jakarta

Hlavní město Indonésie Jakarta, které leží na ostrově Jáva, není jen největší zdejší město, ale je to také hospodářské, kulturní a politické centrum. V historii byla známá pod jiným jménem, Sunda Kelapa nebo Batavia.

Jakarta byla už ve 12. století důležitým přístavem, tehdy se jí ovšem říkalo Kalapa. Z Kalapy na Jakartu bylo město přejmenováno 22. června 1527. Toto místo později převzali Holanďané, kteří mu začali říkat Batavia. Za druhé světové války město obsadili Japonci, kteří mu vrátili jméno zpět na Jakartu. Hlavním městem Indonésie se stala v roce 1949.

Ubytovat se ve městě může v různých ubytovacích zařízeních. K dispozici je několik desítek hotelů, apartmánů, penzionů, hostelů či rezortů a rezidencí. Počítat ale musíte s tím, že v hlavním městě zaplatíte za ubytování o něco víc, než v ostatních oblastech, kde je ubytování podstatně levnější. Ceny za ubytování nejsou v Indonésii totiž moc vysoké.

Indonéská kuchyně je stejná jako celá země, tedy velice rozmanitá. Rozlišují se dvě nejznámější lokální kuchyně, a to javanská, která je sladká a jemně pikantní, a západosumatranská, která je naopak velmi pikantní. Najíst se můžete jak v klasických restauracích, tak u pojízdných pouličních stánků. K pití dostanete nejčastěji převařenou teplou vodu, přeslazený ledový čaj nebo silnou kávu kopi, do které se přidává koření. Balená voda, stejně jako mezinárodní limonády, jsou všude k dostání.

Když budete trávit svou dovolenou na tomto exotickém souostroví, nenechejte si jeho hlavní město ujít. Nachází se zde například Národní monument, mešita Istiqlal, která je největší stavbou svého druhu v celé jihovýchodní Asii. Za návštěvu stojí i národní muzeum, známé taky jako Gedung Gajah, postavené už v roce 1778. Nachází se zde také prezidentský palác se slavnou botanickou zahradou a symbol indonéského boje za nezávislost, Suhartův památník.

Památky a zajímavosti v Indonésii

Indonésie je velice rozmanitá a tolerantní země, kde žije mnoho různých národů, které mají své vlastní zvyky, náboženství i kulturu. Například na ostrově Jáva žijí převážně muslimové, Bali je pak hinduistická a Floresje zase křesťanským ostrovem. Oficiálně se zde slaví všechny svátky jakéhokoli vyznání, na což je nutné brát zřetel při plánování vaší dovolené.

Ostrov Jáva nabízí turistům kromě hlavního města i mnohá další významná místa. Například ve městě Yogyakarta můžete navštívit spoustu historických budov a muzeí. Ve městě Bandung zase naleznete celou řadu holandských staveb, které zde byly postaveny na přelomu 18. a 19. století. Turisty ale nejvíce lákají dva největší chrámové komplexi v Indonésii. Tím jedním je Prambanan, zasvěcený hinduismu, tím druhým je Borubudur, který je naopak zasvěcen buddhismu. Z přírodních zajímavostí je nejvýznamnější Národní park Bromo-Tengeer-Semeru.

Turisticky nejnavštěvovanější oblastí je ostrov Bali, známý díky své kultuře, překrásným plážím a přitažlivému vnitrozemí. Krásná není jen příroda kolem vás, ale i ta pod vodou. A proto není divu, že je tento ostrov často vyhledáván milovníky podmořského světa. Pokud se rozhodnete strávit zde dovolenou, udělejte si jeden den čas a navštivte Trans Studio, největší zastřešený zábavní park na světě.

Území Indonésie se rozkládá asi na třech čtvrtinách rozlohy Bornea. Pro své divoké řeky a nebezpečné džungle je toto území často vyhledávané turisty, kteří se nechtějí jen opalovat na pláži, ale touží prožít aktivní dovolenou a vyzkoušet si něco výjimečného. Ve městě Benjarmasin si můžete prohlédnout mešitu Sabilal Muhtadin nebo si zajít něco koupit na plovoucí trhy.

Na ostrově Sumatra se nachází město Medan, ve kterém jsou dodnes k vidění stavby z doby, kdy zde vládli nizozemci. Prohlédnout si můžete vodárenskou věž Tirtanadi, starou radnici nebo hlavní poštu. Na severu tohoto ostrova leží jezero Toba, které je největším sopečným kráterovým jezerem na zemi.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?