Kuba

… je rájem doutníků? Ročně se jich ručně ubalí na 500 milionů. Nebo že je Kuba rodištěm populárního tance Salsa? Nebo že nejpopulárnějším alkohol je známý karibský rum? 

Kuba je stále oblíbenější a také největší ostrovní stát v Karibiku. V posledních několika letech se začíná těšit stejné oblibě, jako například Egypt. Tato nevelká ostrovní země má svou unikátní živou a temperamentní kulturu a navzdory kolem vládnoucí chudobě si stále udržuje svoji krásu a živost.

Už po příjezdu na ostrov na Vás dýchne všudypřítomná koloniální španělská kultura, mísící se s typickými kubánskými tradicemi. Kuba je opravdu velmi zvláštní země. Je jen velmi málo míst, kde jsou lidé tak chudí a přitom si plnými doušky dokáží užívat naplno života. Kdybyste měli jedním slovem charakterizovat Kubu, nenašlo by se žádné, které by ji vystihlo takovou jaká je.

Tropická Kuba je vyhledávanou oblastí pro strávení báječné, klidné exotické dovolené. Většinou se doporučuje vyrazit sem na jaře, začátku léta a nebo v zimě. Ke konci léta a na podzim jsou zde poměrně časté hurikány a bouře. Průměrné teploty se na ostrově pohybují kolem pětadvaceti stupňů, teplota moře má jen o pár stupínků méně. Všeobecně se teploty za celý rok nepřehoupnou většinou přes třicet stupňů. V létě se obvykle dostanou na příjemných osmadvacet a v zimě na 24°C. Co se týká srážek, patří mezi nejsušší měsíce kupodivu únor, březen a duben. Naopak nejdeštivější jsou od května do října, který je v průměru měsícem s největším počtem srážek.

A kdy je lepší na Kubu vyrazit? Máte-li v představě dovolenou plnou relaxace, sluníčka a pohodlí, vyrazte sem určitě v období sucha. Denní teploty jsou víc než příjemné, slunce svítí téměř pořád, ale je zde také mnoho turistů a tomuto období také odpovídají i ceny. V období dešťů jsou sice ceny o poznání nižší, vyskytuje se zde i daleko méně turistů, obrovskou nevýhodou je však nestálé počasí, vysoké množství srážek a riziko tornád, hurikánů a bouří.

Většině lidí se při zmínce o Kubě jistě vybaví komunistický režim a vláda Fidela Castra. U nás je obvykle díky několik desítek let trvající drsné vládě odsuzován, pro Kubánce šlo kupodivu po letech nájezdů a drancování Španělů, Angličanů či nejrůznějších pirátů, o vítanou změnu. Obyvatelstvo je sice chudé, ale režim jim kupodivu vyhovuje. Země si udržela i nadále post významného producenta tabáku, třtinového cukru a kvalitního rumu.

Kuba je především velmi stále živá, lidé se prakticky neustále usmívají, jsou přátelští a srdeční, téměř všude v ulicích najdete pestré barvy a hudbu linoucí se otevřenými okny domků a bytečků.

Kuba je největší ostrov Karibiku

Stále oblíbenějším letoviskem se stává ostrovní stát Kuba. Tento stát je největším ostrovem Karibiku. Okamžitě po příjezdu si vás tato exotická země získá nádhernou přírodou, koloniální španělskou kulturou, která je propojená s typickými kubánskými tradicemi, a zejména nádherným azurovým mořem.

Největší turistickým střediskem je poloostrov Varadero. Jedná se o velmi úzký výběžek, který je lemovaný dlouhými písčitými plážemi, a na kterém se nalézá velké množství hotelů. Od počátku minulého století se právě Varadero stalo cílem tisíců turistů. Tento poloostrov si vás získá nejen okouzlující přírodou, ale také zajímavou kulturou a tradicemi. Pokud jste vyznavači sportu, ani v tomto směru vás Varadero nezklame. Kromě klasických vodních a plážových sportů si zde můžete zahrát tenis nebo oblíbený golf. Právě v Karibiku se totiž nalézají nejlepší golfová hřiště na světě. Velice oblíbené jsou také různé výlety po ostrově či procházky po okolí.

Nekrásnějším městem Kuby je jeho hlavní město Havana. Právě Havana je často označována jako Paříž Karibiku. A toto označení si jednoznačně zaslouží. Díky tomu, že se jednalo o španělskou kolonii, si dokázala Havana zachovat své specifické kouzlo a vzhled. Toto město dokonce naleznete zapsáno v seznamu světových památek UNESCO. Havana je tedy ideální místo, kde můžete strávit svoji dovolenou. Nejen, že je zde obrovské množství hotelů, ale nabízí také mnoho zajímavých míst, kam můžete vyrazit na výlet. Vynechat byste rozhodně neměli oblasti jako například Plaza de la Catedral, Plaza de la Revolución, Museo de la Revolucion, Necópolis Cristobal Colón, Obispo a mnoho dalších.

Pokud se rozhodnete trávit dovolenou v této exotické zemi, nejvhodnější doba je na konci léta a na podzim, kdy jsou zde teploty relativně snesitelné. Pohybují se kolem 25 stupňů Celsia.

Dovolená na Kubě

Dovolená na Kubě je sama o sobě velmi silným zážitkem především díky pověsti ostrova, politické situaci i magické přírodě kolem. Každý rok sem zavítá stále více a více turistů, které láká vidina klidné, odpočinkové dovolené na ostrově kypícím životem, barvami, nespoutanou dravou přírodou a luxusně vybavenými ubytovacími zařízeními.

Pro strávení báječné exotické dovolené na Kubě, musíte bohužel před odjezdem bohužel obětovat nějaký čas na vyřízení víza, které je pro cestu na Kubu povinné. Vízum by Vás mělo stát do tisíci koruny. Pokud si vyberete pro zprostředkování Vaší dovolené dobrou cestovní kancelář, poskytne Vám možnost vyřízení víza jejich prostřednictvím, čímž Vám ušetří značné množství času.

Rozhodnete-li se, že si svoji dovolenou zařídíte sami, máme zde pro Vás několik rad, co udělat a na co určitě nezapomenout. V první řadě je to výběr a rezervace ubytování. Bylo by opravdu nepříjemné se po všem tom pracném zařizování dostat až do hotelu a zjistit, že kvůli možné chybě nebylo Vaše ubytování zarezervováno. Ujistěte se proto pečlivě, zda jsou všechny formuláře správně vyplněny a zda Vám přišel zpětně potvrzující email či jiná zpráva.

Další důležitou věcí, kterou je nutné zařídit, je koupě či rezervace letenek v námi vybraném termínu. Ceny letenek na Kubu jsou rozmanité. Záleží na mnoha faktorech, které cenu ovlivňují. Jedná se například o termín odletu, třídu, kterou chcete letět atd.

Kuba bohužel neoplývá nijak závratným množstvím památek, ale i zde najdete architektonické skvosty, zejména pozůstatky španělské nadvlády. Většinou si turisté na Kubě užijí spíše lenošení na písečné pláži u azurového čistého moře nebo dovádění a vodních aktivit v hotelovém bazénu, kterých nabízí nesčetné množství, z kterého si vybere opravdu každý.

Letenky a ubytování

Ceny letenek na Kubu, stejně jako letenek do spousty jiných částí Země, zažívají v posledních letech obrovský boom. Je to především zásluhou takzvaných nízkonákladových leteckých společností, které díky maximálním úsporám při letu, ovšem nikoliv na úkor bezpečí, doslova srazili ceny letů na šokující minima.

Lety nízkonákladových společností patří sice mezi ty, kde se pohodlí či nabízené služby nepohybují nijak vysoko, ale za to si díky jejich ceně může dovolit naprosto každý, ať už se jedná o důchodce nebo třeba studenty.

Pro ty, kdo si raději připlatí na pohodlí a komfortnost nabízí několik možných leteckých tříd, rozdělených právě poskytovanými službami. Tyto třídy se také mimo jiné výrazně liší samozřejmě cenou. Mezi nejlevnější z nich patří takzvaná economy class, za premium economy class si už o něco málo připlatíte a hlouběji do peněženky budete muset sáhnout, vyberete-li si business či dokonce first class.

Konečnou cenu letenky na Kubu samozřejmě ovlivňuje ale daleko více faktorů. Je to například termín Vašeho odletu, zpáteční letenka a další letištní taxy, které se k ceně letenky připočítávají. Budeme-li teď hovořit o dolní hranici cen za letenku, může Vás jedna letenka, včetně zpáteční cesty a tax vyjít od krásným patnácti tisíc korun. Budete-li mít navíc štěstí a natrefíte-li na některou z četných slevových akcí či last minute, zaplatíte za letenku ještě méně.

Co se týká ubytování, nejsou sice možnosti výběru tak velké, jako u jiných, turisticky vyhledávaných oblastí a zemí, ale i tak si tu vybere každý. Klasickým typem ubytování tu jsou samozřejmě hotely. Tento typ ubytování poskytuje nejrůznější služby a možnosti vyžití. Většina hotelů nabízí svým návštěvníkům například vyhřívaný bazén s nabídkou nejrůznějších vodních aktivit, welness či restauraci, klimatizaci na pokoji a podobné.

Pro ty, kdo by měli zájem o ubytování typické pro Kubu, tu máme ovšem také tip. Jedná se o tzv. „Casa particular“. Rozhodnete-li se, že chcete strávit dovolenou v tomto typu ubytování, očekávejte spíš ubytování v rodině místních. Na Kubě není přesně stanoveno, co by toto ubytování mělo obsahovat. Je jen na majiteli domu, zda pronajme polovinu nemovitosti, či jeden pokoj.

Hlavní město Havana

V drtivé většině zemí světa platí jedno nepsané pravidlo. Hlavní město, bývá buď to největším a nebo nejkrásnějším. To poslední platí také v případě hlavního města Kuby. Město působí v místním koloritu dokonce tak úchvatně, že je mu přezdíváno jako Paříži Karibiku. Díky faktu, že se jednalo o španělskou kolonii si zachovala Havana své specifické kouzlo a vzhled. Havana je dokonce zapsáno na seznamu světových památek UNESCO.

Hlavní město Kuby má pro zemi obrovský význam, ať už po kulturní, obchodní, politické či dopravní stránce. Ve městě se nachází důležité mezinárodní letiště Jose Martiho, které je také nejčastějším místem příletu spousty turistů mířících sem na svou báječnou dovolenou. Kromě letiště zde najdete také významný přístav, železnici nebo hlavní kubánskou silnici Carretera Central.

Doprava, nejen v Havaně, ale po celém území Kuby, může na nás Evropany působit poněkud zvláštně, protože jsme zvyklí na zcela jiné poměry. Pro tuto oblast jsou typickými dopravními prostředky takzvané staré „ameriky“ společně s typickými sovětskými žigulíky, mezi nimiž se snaží dostat kupředu nejnovější Audi. Jelikož je většina obyvatel poměrně chudá, stalo se nejčastějším dopravním prostředkem pro většinu obyvatelstva jízdní kolo.

Hlavní město Havana je pro strávení dovolené na Kubě ideální. Nejenže skýtá velké množství nejrůznějších ubytovacích kapacit, ale také nabízí mnoho zajímavých míst, kam můžete vyrazit na výlet. Mezi skvosty Kuby, které byste určitě měli navštívit je například Plaza de la Catedral, Plaza de la Revolución, Museo de la Revolucion, Necópolis Cristobal Colón, Obispo a mnoho dalších.

Zajímavosti

Kuba oplývá spoustou zajímavostí a unikátů, které jsou typické právě pro ni. Vezmeme je ale popořadě a začneme těmi historickými. Jak jsme již zmiňovali v předchozím článku, většina památek a architektonických skvostů pochází z období, kdy Kubu měli pod nadvládou Španělé. Nejvíce jich zůstalo právě v hlavním městě – Havaně. Proto je také jednou z nejvyhledávanějších oblastí pro strávení příjemné dovolené spojené s poznávacími výlety. Mezi nejkrásnější památky patří například:

  • Plaza de la Catedral – nádherné náměstí hlavního města, kde najdete spoustu starých budov a krásnou Katedrálu de San Cristóbal de la Habana.
  • Plaza de la Revolución – je jedno z nejznámějších náměstí hlavního města Havany. Proslavilo se především nádhernými a zachovalými budovami a projevy významného diktátora Fidela Castra.
  • Plaza Vieja – další z historických náměstí Havany, je obklopeno opět spoustou starých budov, které vytváří turisty velmi žádanou a vyhledávanou atmosféru.
  • Museo de la Revolucion – velké a hodně známé muzeum nacházející se v Havaně. Muzeum je pojato v originálním a netradičním duchu. Najdete zde například takové delikatesy, jako šicí stroj, na kterém se šili uniformy pro vojáky, maketa bytu v němž se plánovala revoluce či postavu samotného a slavného Che Guevary.

Řekne-li se Kuba, určitě se všem jako první vybaví mimo jiné také kubánské produkty, které tuto zemi proslavili po celém světě. Jsou pro především kvalitní kubánské doutníky, které jsou rozváženy do celého světa. Kromě nich se Kuba proslavila také výbornými kubánskými rumy jako jsou například Havana Club, Legendario či Bacardi, které se přidávají do drtivé většiny míchaných nápojů a koktejlů u nás.

Mimo všechny tyto věci je Kuba typická ještě něčím. Kamkoliv přijdete, setkáte se na Kubě s obrovským množstvím barev a velmi příjemnými místními obyvateli.

Shrnutí

Tento karibský stát v podstatě turisty rozděluje na dvě poloviny. Ta první si nedokáže představit, že by v takto exotickém státě především kvůli bezpečnosti a problematickému režimu strávila dovolenou, ale naopak pro tu druhou je Kuba snem. Všudypřítomný kontrast nádherných domečků v porovnání s komunistickými funkčními stavbami, moderní vilové čtvrti, ale chudá předměstí apod. Přesně taková je Kuba, zajímavá, unikátní a jen těžko popsatelná.

Po ulicích se prohánějí staré dobré „ameriky“, které ale následují typické žigulíky. Místní si pak hoví na zápraží s doutníkem a starosti všedního dne nechávají doslova plavat; tato pohoda na vás také zanechá výraznou stopu. Je opravdu těžké Kubu popsat někomu, koho tato barevnost a rozmanitost nefascinuje, nicméně ten zbytek pouze šetří, aby se sem mohl podívat, protože Kuba je pochopitelně celkem vzdálená. Nejznámějšími místy jsou pak samozřejmě hlavní město Havana, město Kryštofa Kolumba Baracoa, ale i menší městečka na pobřeží mají svůj půvab.

Nejzajímavější last minute

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?