Hong Kong

Hong Kong

Hong Kong je území, které najdete u jihovýchodního pobřeží Číny, skládající se z několika ostrovů a pevninské části poloostrova Kowloon. Hlavní část města se nachází na ostrově Hong Kong Island, z kterého se na pevninskou část můžete dostat trajekterm Star Ferry.

Přestože se jedná o velmi kosmopolitní město postavené v západním stylu se spoustou mrakodrapů a moderních hotelů, zachovává si tradiční čínský způsob života. Státním zřízením je Hong Kong zvláštní administrativní zónou Čínské lidové republiky. Toto město je autonomním územím, kde mezinárodní politice a ozbrojeným silám velí čínská vláda.

Historie tohoto města je velmi dlouhá a zajímavá. Kvůli své výhodné poloze byla tato původně malá vesnička mnohdy předmětem sporů o vlastnictví. Svou základu zde už v době starověku měli piráti. I když nejvýznamnějšími Evropany, kteří měli na město velký vliv, byli Angličané, rozhodně nebyli prvními. Už v roce 1513 sem zavítali Portugalci. Až na konci 17. století začala s Čínou obchodovat britská Východoevropská společnost. V roce 1842 si Británie tento ostrov pronajala, a to až do roku 1997, kdy přešel pod správu Čínské lidové republice. Jednání o navrácení ale začala už v roce 1930 a byla ukončena společným prohlášením, kdy se celé toto město stalo zvláštní administrativní zónou Číny. Dnes Hong Kong patří mezi nejvýznamnější obchodní a bankovní centra na světě.

Jestliže nebudete trávit v Hong Kongu více jak 90 dní, můžete se do tohoto kosmopolitního města vydat na dovolenou klidně bez víza. Úplně vám postačí platný cestovní pas, který bude platný ještě nejméně 3 měsíce po vašem návratu do České republiky. Neplatí tu ani žádné přihlašovací povinnost či jiný typ registrace. Nesmíte ovšem zapomínat, že pokud budete chtít z Hong Kongu vycestovat do kontinentální Číny, už vízum potřebovat budete.

Nejlepší dobou na návštěvu Hong Kongu je na konci roku v měsících listopadu a prosinci, nebo na jaře v březnu a dubnu. V těchto měsících zde není takové horko a jen zřídka kdy prší. Pokud vám nevadí teplejší počasí, můžete sem vyrazit i v jinou dobu. Do Hong Kongu létají pravidelné linky z velkých mezinárodních evropských letišť. Hned po přistání můžete obdivovat první významnou hongkongskou stavbu, tím je samotné mezinárodní letiště, které patří mezi nejlepší na světě. Ve městě je velmi široká nabídka různých ubytovacích zařízení. Rezervovat hotel byste si měli ale v dostatečném předstihu.

K turisticky nejvíce navštěvovaným místům ve městě patří například obchodní čtvrť Kowloon, Nefritový a Ptačí trh nebo chrám Wong Tai Sin. Dalšími zajímavými místy jsou Hongkongský park nebo hora Victoria Peak. Trajektem můžete vyrazit na některý ostrov či poloostrov Kowloon. Hong Kong se také může pochlubit i jedním z největších zábavních komplexů v Asii, tím je Ocean Park. Během vaší dovolené byste si měli minimálně jeden den vyhradit také na návštěvu ostrova Macau.

Ubytování a stravování v Hong Kongu

Pokud se rozhodnete vydat se do Hong Kongu, raději si včas zarezervujte ubytování, předejdete tak mnoha nepříjemnostem. Toto město se totiž řadí mezi nejnavštěvovanější města na světě, a protože je zde nedostatek ubytovacích kapacit, mohlo by se vám stát, že se po příjezdu nebudete moct ubytovat v hotelu, který by vám vyhovoval. Rezervace hotelu se doporučuje především během hlavní turistické sezóny, která trvá od května do listopadu a v době, kdy se zde konají významné akce nebo veletrhy.

Vybírat je určitě z čeho. K dispozici je široká nabídka různých ubytovacích zařízení, které se, na rozdíl od evropské kvalifikace, dělí do čtyř kategorií. Pokud budete chtít ušetřit a nevadí vám jednoduše zařízené pokoje, můžete zvolit ubytování v nižší kategorii, kdy za pokoj zaplatíte mezi 700 – 800 HKD, pokoj ve střední kategorii vás bude stát od 850 – 1250 HKD.

Jestliže dáváte přednost komfortnějšímu ubytování, můžete si vybrat mezi hotely zařazenými do vyšší kategorie, kde zaplatíte 1250 – 2850 HKD a kategorií de luxe, kde zaplatíte více jak 2850 HKD. Kromě hotelů jsou k dispozici i levné studentské ubytovny. Samozřejmě se zde nachází i celá řada hotelů patřících mezi významné mezinárodní hotelové řetězce, například Shangri La, Four Seasons nebo Mandarin Oriental.

Hongkong je ve světě známý mezinárodní kuchyní, kde se spojují východní a západní chuti. Takže si zde můžete zajít do restaurace podávající jídla vařená podle původních receptů z různých čínských provincií, ale také tu najdete i mnoho stravovacích zařízení typu fast food jako jsou McDonald, KFC nebo Pizza Hut.

Na jídlo si můžete zajít třeba do některé místní restaurace. Mnohé z nich jsou na dobré hygienické úrovni a neutratíte tu tolik peněz jako za jídlo podávané v mezinárodních hotelích, kde jsou pokrmy i nápoje předražené. Kvalita jídla je přitom srovnatelná.

Hong Kong letecky

Samozřejmě nejrychlejším způsobem, jak se do tohoto moderního města můžete dostat, je prostřednictvím některé letecké společnosti. Bohužel z pražského letiště se přímou linkou do Hong Kongu prozatím nedostanete.

Cena, za kterou si můžete koupit letenku, se v průměru pohybuje kolem 23 000 Kč, záleží ale na letecké společnosti, se kterou letíte a v jakém časovém předstihu jste si letenku zajistili. Cesta například z Frankfurtského letiště trvá přibližně 11 hodin. Mezinárodní letiště Hong Kong International Airport najdete na uměle vytvořeném ostrově Lantau, který s pevninou spojuje přes dva kilometry dlouhý most Tsing Ma. Od centra Hong Kongu je toto letiště vzdálené asi 34 kilometrů.

Toto letiště je výjimečné hned z několika hledisek. Například tím, že většina plochy v interiéru je pokryta koberci. Je to velmi moderní, čistý a opravdu velký komplex, v kterém se ale snadno zorientujete. O velikosti terminálu vypovídá i fakt, že je vnímán jako největší uzavřený prostor na celém světě. Najdete zde také mnoho důležitých zařízení a obchodů, například směnárny, banky, informační střediska, ale také restaurace nebo bary. Také se tu nachází kino a hned vedle runwaye je situováno golfové hřiště. Není proto divu, že mezinárodní letiště Hong Kong získalo v roce 2008 cenu za nejlepší letiště světa.

Do města se z letiště můžete dostat hned několika způsoby, které jsou rychlé a poměrně levné. Asi nejpoužívanější je Airport Express provozující přímé linky až do samotného centra města. Za tuto cestu zaplatíte kolem 100 HKD, přibližně 200 Kč a pojedete asi půl hodiny. Další možností je využití kyvadlové autobusové dopravy. Je sice pravda, že je to pomalejší způsob, ale dopraví vás až k vašemu hotelu. To si ale raději předem ověřte. K dispozici jsou i veřejné autobusy, za které zaplatíte 40 HKD. Cesta taxíkem do centra vás přijde asi na 330 HKD.

Ocean Park

Hong Kong se může pochlubit jedním z největších zábavních komplexů v Asii, kterým je Ocean Park. Nachází se zde mnoho různých atrakcí, například mořský park, kam si můžete zajít užít show s delfíny a kosatkami. Prohlédnout si můžete také akvárium s korálovým útesem. Bavit se zde budou nejen děti, ale určitě i dospělí. Maskotem tohoto parku je Wai Wai, všemi milovaný lachtan s knírem.

Tato turisty vyhledávaná atrakce se nachází na ostrově Hong Kong Island, konkrétně v jeho jižní oblasti a zahrnuje části Wong Chuk Viset a Nam Long Shan. Založený byl už v roce 1977 a zabírá plochu okolo 87 hektarů.

Celý tento obrovský komplex je rozdělen do šesti tematických částí. V první části s názvem Headlands Rides najdete různé adrenalinové atrakce, například ruské kolo nebo rychlostní dráhu Dragon. Ve druhé úseku Adventure Land se můžete projet na horské dráze Mine Train nebo si užít jízdu na asi nejdelším pojízdném eskalátoru na světě, které dosahuje úctyhodné délky okolo 255 metrů. Velmi oblíbená je třetí část Marine Land s velkou nádrží, kde můžete obdivovat krásný korál, kolem kterého proplouvají různí mořští živočichové ze všech světových moří. V této části se nachází také největší lákadlo celého komplexu, oceánské divadlo, kde probíhají představení různých mořských živočichů, především lvounů, delfínů nebo kosatek.

Do další části Lowland Gardens lákají návštěvníky především 4 velké pandy, které si můžete prohlédnout opravdu z velké blízkosti. Areál pokračuje úsekem Whisker’s Harbour, kde najdete divadla, ve kterých probíhají například různá komická vystoupení. Komplex uzavírá Bird Paradise, voliéra s nejrůznějšími druhy ptáků.

Velkou oblibu tohoto obřího komplexu dokazuje i to, že se ho jeho majitelé chystají v budoucnu rozšířit. Údajně chtějí zvětšit počet stávajících atrakcí, a to až na jejich dvojnásobek.

Památky a zajímavosti v Hong Kongu

Když se řekne Hong Kong, mnohým lidem se vybaví moderní město plné výškových budov a moderní architektury, ale najdete tu i celou řadu historických památek, například z dob kolonizace.

Centrum města se nachází na ostrově Hong Kong Island, kde můžete obdivovat velmi moderní budovy, především mrakodrapy. Jednou takovou významnou výškovou budovou je Two International Finance Centre, která se se svými 415 metry řadí mezi nejvyšší budovy na světě. Kromě výškových budov stojí za zmínku i budova Central Plaza, dostihová dráha Happy Valley Racecourse nebo jeden z nejdelších závěsných mostů na světě, Tsing Ma. Často navštěvovaným místem je i 552 metrů vysoký kopec Victoria Peak, který vám nabídne překrásný výhled na toto významné město.

Jak už bylo řečeno, Hong Kong tvoří několik ostrovů, z nichž těmi nejvýznamnějšími jsou Lamma Island, Cheung Chau nebo Lantau Island, na které vás dopraví trajekty. Celodenní výlet byste si měli udělat i na další samosprávní oblast Číny, Macao. Na rozdíl od Hong Kongu, kde hlavní roli hráli Britové, Macao bylo více ovlivněno Portugalci, kteří byli 450 let jejími kolonizátory. Hlavním lákadlem jsou místní kasina, ale k vidění jsou zde ale také křesťanské kostely a buddhistické chrámy. Vydat byste se měli i na poloostrov Kowloon, kde můžete navštívit například moderní muzeum nebo „promenádu hvězd“. Další zajímavou oblastí je New Territories, nejnovější část Hong Kongu.

Mezi historické pamětihodnosti patří například síň předků zdobená řezbami a barevnými dekoracemi z roku 1525, Tang Chung Ling Ancestral Hall, dále Kun Lung Gate Tower, vstupní brána nacházející se ve vesnici San Wai nebo Tai Fu Tai Mansion, rezidence čínského mandarína. Dochovalo se i několik významných budov z koloniálního období například Government House, věž s hodinami Clock Tower nebo Western Market, cihlová budova s mnoha obchody a butiky.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?