Srí Lanka

… je známá Cejlonským čajem, který k ní patří jako slivovice k Moravě. Na Srí Lance jsou staré jeskynní chrámy, v nichž je možné najít 2000 let starou malbu.

Dovolená na Srí Lance

Mezinárodní letiště nacházející se v blízkosti hlavního města Colombo slouží jako jediná vstupní brána na Srí Lanku. Jiný způsob, jak se na tento exotický ostrov dostat, v dnešní době bohužel neexistuje.

Pokud jde o cestovní doklady, pro cestu na Srí Lanku potřebujete jednak cestovní pas a od roku 2012 je nutné také vízum, které si vyřídíte za poplatek 50 USD na osobu. Vyřídit si ho můžete prostřednictvím cestovní kanceláře, letecké společnosti nebo osobně na ambasádě Srí Lanky. Potřebujete k tomu jen platný cestovní pas, mít potvrzenou zpáteční letenku a disponovat dostatkem peněžních prostředků během pobytu. Očkování nejsou povinná, mezi doporučenými najdete očkování proti žloutence typu A, B a tetanu a některé další, což se odvíjí od místa vašeho pobytu na ostrově během dovolené.

Jak již bylo řečeno, jediným způsobem, jak se dá na Srí Lanku dostat, je využitím letecké přepravy. Nedostanete se sem ani v případě, že se nacházíte v některé sousedící zemi. V minulosti sice bylo možné se na tento krásný ostrov dostat lodí, ale tato možnost byla kvůli malému zájmu zrušena. I když se tu nachází přibližně 20 letišť, jen jedno z nich je mezinárodní. Ostatní slouží jen k vnitrostátní přepravě.

Tím mezinárodním letištěm je Colombo International Airport, které najdete přibližně 35 km od hlavního města. Koupit letenku z Prahy na Srí Lanku je lepší v dostatečném předstihu, protože pak můžete zakoupit letenku za lepší cenu. Z naší republiky není bohužel možné se sem dostat přímou cestou. S přestupy trvá cesta něco kolem 14 hodin.

Srí Lanka se během posledních let stala jednou z nejoblíbenějších jihoasijských destinací, kam míří každý rok tisíce turistů. Nejvyhledávanější jsou samozřejmě místní pláže, kde si můžete odpočinout, opálit se a vykoupat v příjemně teplé vodě. Pokud se vám nechce celý den jen ležet na pláži, můžete se vydat prozkoumat zbytek ostrova.

Ubytování a stravování na Srí Lance

Srí Lanka patří mezi nejnavštěvovanější státy v jihovýchodní Asii, která každoročně přiláká mnoho turistů toužících po odpočinku na pláži, prohlídce starobylých památek i po ochutnání místní výtečné kuchyně.

Ceny za ubytování se odvíjí podle zařízení hotelu, jeho umístění a podle ročního období. Pokud ale budete smlouvat, což je v této zemi zcela běžné, můžete za ubytování něco ušetřit. Z celé řady ubytovacích zařízení představují luxusní pětihvězdičkové hotely tu nejpohodlnější možnou variantu. Ubytovat se také můžete v penzionu, noclehárně nebo v ubytovnách. Skvělým způsobem ubytování je využít služeb tzv. Guest houses, pod čímž se může skrývat třeba malý pokojík v domě místních obyvatel, ale i celý hotel.

Stejně jako letenku je lepší si hotel vybrat a rezervovat v dostatečném předstihu a ještě svoji rezervaci pro jistotu potvrdit. Doporučuje se také hned při příjezdu si s místními hoteliéry vyjasnit, za jaké služby přesně platíte, abyste pak při odjezdu nebyli nemile překvapeni.

Stejně jako celá země, je mi místní kuchyně zcela originální. Základem téměř všech jídel je ovoce a zelenina vypěstovaná na ostrově. Srílanské restaurace jsou známé svou dlouhou přípravou pokrmů, proto je lepší si objednat a do restaurace se vrátit později. Další zvláštností je, že se zde nejí příbory, ale používají se jen vlastní ruce. Nejvíce tradičním jídlem na Srí Lance je rýže s kari, která je podávaná velmi pálivá. Jako přílohy se nejčastěji podává tzv. pol sambol, směs kokosových ořechů, chili a koření. Dalšími přílohami jsou různé druhy masa a zelenina.Srí Lanka je světově proslulá především díky svému výbornému černému čaji, který se dováží snad do každého koutu světa. Velmi oblíbeným pitím je zde také toddy, přírodní nápoj z kokosových palem. Na rozdíl od jiných asijských států je zde běžně k dostání celá řada alkoholických nápojů.
Místní vodu se doporučuje pít po převaření, ale nejlepší je si koupit vodu balenou.

Památky a zajímavosti na Srí Lance

Tento ostrovní stát toho má turistům opravdu hodně co nabídnout, od krásných bílých pláží přes zajímavou floru i faunu až po zříceniny historických budov i měst. Významných míst najdete na Srí Lance opravdu velké množství, ať už jde o důležitá města, národní parky nebo pověstné bílé pláže.

Hlavním důvodem, proč na tento exotický ostrov jezdí každoročně tisíce lidí, jsou její pláže, které pokrývá zářivý bílý písek. K nejvyhledávanějším plážovým letoviskům patří například Hikkaduwa, Unawatuna nebo Nilaveli. Oblíbeným způsobem trávení dovolené jsou i horské túry po místních horách. Výhled z vrcholků těchto hor na okolní planiny vám vaši námahu při výstupu jistě vynahradí.

Při vaší návštěvě Srí Lanky byste určitě neměli vynechat návštěvu některého z místních národních parků, kde můžete pozorovat zajímavé rostliny i živočichy, například jeleny, daňky ale i levharty. Významným národním parkem je Yala nacházející se na jihovýchodním pobřeží. Dalšími národními parky jsou mokřadní rezervace Bundala, park Minneriya, kde se nachází i stejnojmenná vodní nádrž nebo park Uda Walawe. Navštívit můžete i poslední velkou nenarušenou oblast deštného pralesa na Srí Lance, lesní rezervaci Sinharádža.

Na tomto ostrově nejsou k vidění jen přírodní zajímavosti, ale i mnohé historické památky nebo významná města, mezi které patří například královské město Polonnaruva, kde si můžete prohlédnout ruiny královského paláce Royal Palace, královské lázně nebo třeba areál Gal Vihara. Významným archeologickým nalezištěm a poutním místem je historická Anuradapura, kde se nachází pozůstatky chrámů, paláců a muzeí.

Přímořské město Galle je pověstné nejlepším opevněním postaveným Evropany v jihovýchodní Asii. Centrem kultury je nejkrásnější město Kandy, které obklopují čajové plantáže. Nachází se zde chrám Dalada Maligawa, chrám zubu. Dále tu najdete Národní muzeum, archeologické muzeum nebo botanickou zahradu.

Hlavní město Colombo

Hlavním městem tohoto ostrovního státu je Colombo, a i když se jedná o velmi moderní město s velkým počtem výškových budov, najdete tu také několik památek z koloniálního období.

Díky své výhodné strategické poloze bylo Colombo známé starověkým cestovatelům už před více jak 2000 lety. Mezi prvními kolonizátory byli Portugalci a Holanďané, kteří začali s pěstováním skořice. Colombo se stalo hlavním městem v roce 1815, kdy se celá země stala britskou kolonií a zůstalo jím i po roce 1948, kdy Srí Lanka, tehdy Cejlon, vyhlásila nezávislost. O svoji pozici hlavního města přišlo až v roce 1978, kdy se veškeré administrativní funkce přesunuly do města Šrí Džajavardanapura Kotte, které dnes leží v předměstské části Colomba. Z toho důvodu je právě Colombo vnímáno jako hlavní město Srí Lanky.

Na pozůstatky z dob britské kolonizace narazíte například v severní části města, kde se nachází pevnost Galle, zapsaná na seznamu UNESCO. K významným památkám patří i budova Radnice nebo mešita Jami ul Alfar. Nachází se zde také několik významných buddhistických chrámů, například chrám Gangaramaya nebo Seema Malaka. Tím nejvýznamnějším je ale chrám Kelaniya Raja Maha Viharaya, který patří mezi tři místa na Srí Lance, které navštívil Buddha. Za návštěvu stojí i sloní sirotčinec v Pinnawela.

Procházku byste si také měli udělat po dvou nejvýznamnějších čtvrtích ve městě, a to čtvrti Fort a Pettah. V první zníměné oblasti se nachází například sídlo úřadu prezidenta a parlamentu. V pěší zóně Galle Face Green narazíte na největší koncentraci hotelů a obchodů zaměřených na prodej drahokamů, hedvábí či koženého zboží.Čtvrť Pettah se stala díky velké spoustě prodejců s různým zbožím nejrušnějším bazaremve městě. Koupit zde můžete téměř všechno, od šperků přes textil až po potraviny. Kousek od Colomba se nachází město Dehiwela, které je známé především díky své zoologické zahradě, která patří mezi ty největší v jihovýchodní Asii.

Indický oceán – zážitková dovolená

Srí Lanka

Oblíbeným místem turistů je ostrovní stát Srí Lanka, dříve Cejlon, který se nalézá v Indickém oceánu nedaleko Indie. Lidé si na Srí Lanku jezdí především odpočinout nebo se dozvědět něco o místní kultuře. Pokud rádi sportujete, můžete se zde věnovat rybaření, golfu nebo různým vodním sportům. Srí Lanku budete určitě milovat díky její rozmanité přírodě. Na svazích hor najdete čajové, rýžové i kokosové plantáže, v deštných pralesích pak můžete vidět rozmanitou faunu i floru.

Pokud se již rozhodnete do této země zavítat, rozhodně stojí za zhlédnutí nádherně zdobené hinduistické a buddhistické chrámy, které zdobí velké množství soch Buddhy.

Maledivy

Máte rádi sluníčko, nekonečně dlouhé bílé pláže a křišťálově čisté moře? Pokud ano tak rozhodně musíte zavítat na skutečný ráj na zemi. Řeč je o souostroví Maledivy. Toto souostroví je tvořeno devatenácti korálovými ostrovy, které jsou označovány jako atoly. Každý z nich je tvořen malou skupinou malých ostrůvků.

Nejvhodnější doba, kdy se vydat na dovolenou na Maledivy, je na začátku roku, kdy se zde teplota pohybuje kolem 30°C. Tato země vás ohromí svoji florou a také místní kulturou. Pokud jste vyznavači sportu, určitě vás potěší možnost šnorchlování a potápění či plachtění a windsurfingu.

Seychely

Skutečným rájem na zemi je souostroví Seychely, které se nalézají v Indickém oceánu. Tato země je známá především díky svým nádherným plážím. Kdo sem zavítá, však zjistí, že Seychely nabízí mnohem více. Dokonalá příroda chytne za srdce i toho největšího morouse. Právě na Seychelách roste více jak 700 druhů kvetoucích rostlin a více jak 80 druhů dřevin.

Pokud sem zavítáte kvůli potápění, rozhodně vás rozmanitý vodní svět nezklame. Narazit můžete na různé druhy ryb či želv. Pokud budete mít štěstí, uvidět můžete i žraloka obrovského. Kromě potápění se můžete věnovat dalším vodním sportům, jako třeba surfování nebo šnorchlování. Seychely vás budou díky své jedinečné přírodě a úchvatným plážím vždy lákat k opětovnému návratu.

Shrnutí

Srí Lanka je nádherným ostrovem v Indickém oceánu, který je snem mnoha cestovatelů, ale na rozdíl od jiných destinací v této oblasti je Srí Lanka poměrně cenově dostupná. Do nedávna byla sice vnímána jako lehce riziková země, kde zuřila občanská válka, nicméně ta byla v květnu 2009 oficiálně ukončena, a tak už dnes nic nebrání tomu, aby Srí Lanka ještě více těžila s velké turistické obliby. Cejlonský čaj, rozsáhlá rýžová pole a plantáže s exotickým ovocem, ale i naprosto běžná projížďka na slonovi vás potkají jen v málokterém státu světa.

Právě příroda a to jak flóra, tak na Srí Lance především fauna dokládají nesmírnou bohatost ostrova. Navíc se nejedná o civilizací natolik dotčenou oblast, takže se tu setkáte s typickou místní kulturou a pohodovou atmosférou, což pochopitelně neznamená, že by velká turistická letoviska nenabízela i kvalitní hotely. Hlavním městem je Kolombo, ale i další letoviska, která jsou především centry plážového odpočinku, vás zaujmou – jedná se v první řadě o místa Hikkaduwa, Nilaveli a Unawatuna, která se těší vysoké oblibě stejně jako celá Srí Lanka.

Nejzajímavější last minute

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?