Split

Split (Chorvatsko)

Chorvatské město Split, nacházející se na poloostrově mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem, je oprávněně považováno za jedno z nejkrásnějších měst v zemi. Během své existence se Split stal významným kulturním, hospodářským ale především dopravním centrem celé Dalmácie. Jedná se o velmi významný dopravní uzel, vždyť ve městě, nebo v jeho okolí, najdeme letiště, autobusové a železniční nádraží, osobní i nákladní přístav a také jachtařské mariny.

Za svou slávu vděčí město, kromě své výhodné strategické polohy, především římskému císaři Diokleciánovi. Kdysi na místě, kde dnes stojí toto překrásné chorvatské město, bývala osada Aspalathos. A právě ji si vybral císař Dioklecián jako místo, kde chtěl trávit své volné dny po té, co se vzdal moci. Po jeho smrti byl palác i nadále využíván dalšími římskými císaři. V 5. století se Split stal biskupským sídlem a o století později zde našli útočiště utečenci z nedalekého města Salon, které bylo zničeno Avary a Slovany.

V době rakouské nadvlády byl Split jedním z hlavních měst, která bojovala za obrození Chorvatů. V roce 1918 se město spolu s celou Dalmácií stalo součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Během druhé světové války byl Split okupován Italy a později i Němci. Osvobození se dočkal v roce 1944, kdy byl vrácen Chorvatsku v rámci Jugoslávie.

Pokud vám nevadí zdlouhavé cesty, můžete se do druhého největšího Chorvatského města vydat na dovolenou třeba vlakem, autobusem nebo i na vlastní pěst osobním automobilem. Odměnou vám pak budou významné historické památky a překrásné oblázkové i písečné pláže spolu s azurově zbarveným mořem. Vybrat si ale můžete také leteckou dopravu, která je podstatně rychlejší a pokud se rozhodnete, koupit si letenku z Bratislavy, i poměrně levnější.

Ve Splitu se nachází velká řada různých ubytovacích zařízení od luxusních hotelů přes hotely patřící do střední kategorie až po nejlevnější hotýlky, hostely a penziony. Na jídlo si pak můžete zajít do některé místní restaurace či vinárny, kde ochutnáte zdejší speciality a především chorvatské víno.

Největší dominantou Splitu je palác císaře Diokleciána. V tomto komplexu můžete navštívit například sklepní prostory, vyhlídkovou věž, mauzoleum, klenotnici nebo Jupiterův chrám přeměněný na baptisterium sv. Jana Křtitele. Kromě paláce můžete ve městě obdivovat také františkánský klášter a také lidovou čtvrť známou svou překrásnou architekturou.

Vydat se také můžete na blízký vrch Marjan nebo se vykoupat v moři u místních pláží. V tomto historickém městě se nachází také velké množství různých muzeí a galerií. Těmi nejvýznamnějšími jsou například Muzeum chorvatských archeologických památek, etnografické muzeum, muzeum města Splitu, muzeum historie námořnictví, přírodovědecké muzeum nebo Národní umělecká galerie.

Ubytování a stravování ve Splitu

Vybrat si ubytování v chorvatském přístavním městě není žádný problém, protože v celém Splitu se nachází celé řada různých ubytovacích zařízení. Ochutnat místní speciality pak můžete ve sklepních vinárnách či překrásných restauracích.

Asi nejluxusnějším hotelem ve Splitu, určeném pro velmi náročnou klientelu, je hotel Park sídlící v budově z roku 1920. Je sice dost drahý, ale zato si zde klienti mohou užít opravdový luxus. Nejvíce hotelů ale samozřejmě spadá do střední kategorie, hotelů označenými třemi hvězdičkami najdete ve Splitu opravdu velké množství. Pokud ale chcete za ubytování co nejvíce ušetřit, máte na vybranou z hotelů nižší kategorie, různých hostelů, penzionů, motelů a mnoha dalších.

Než ale vyrazíte na dovolenou, rezervujte si raději některé ubytovací zařízení dopředu. Využít k tomu můžete některý rezervační systém nebo služeb cestovní kanceláře. Prostřednictvím referencí si tak dopředu ověříte, zda se jedná opravdu o dobrý hotel s požadovanými službami.

Ve Splitu najdete také celou řadu restaurací a vináren, kde můžete ochutnat místní speciality i výborná chorvatská vína. Mezi nejoblíbenější zdejší vinárny patří například Enoteka Terra, kde můžete k vínu přikusovat velmi pikantní salámy nebo třeba velmi oblíbený pršut. Vzhledem k tomu, že se jedná o přístavní město, nesmí na jídelníčku chybět ani pokrmy připravované z ryb a další mořské speciality. Významnou rybí restaurací je Kod Jože, kde si můžete objednat například humří rizoto.

Při procházce městem jistě narazíte i na restauraci s názvem Stelon, která patří mezi nejoblíbenější nejen u místních obyvatel, ale i u návštěvníků. Tuto restauraci si jistě zamilujete už jen díky její jedinečné atmosféře a překrásnému prostředí. K výběru máte opravdu velké množství různých pokrmů, od pizzy až po jídla připravovaná na grilu.

Doprava do Splitu

Než vyrazíte na svou dovolenou do Splitu, je nutné si zjistit, jaké cestovní doklady budete vlastně pro překročení hranic potřebovat. Občanům České republiky uznávají chorvatské úřady platný cestovní pas, popřípadě platný občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. I přesto ale Ministerstvo vnitra České republiky radí všem cestovatelům, mířícím do této velmi oblíbené destinace, aby si s sebou vzali cestovní pas.

Jestli máte zkontrolovanou platnost vašeho cestovního dokladu, už vám nic nebrání vydat se na cestu. A jaký dopravní prostředek je pro cestování do tohoto nejkrásnějšího chorvatského města nejvhodnější? Mnoho turistů volí dopravu vlastním automobilem, a to i přes to, že cesta je dost náročná, vždyť z Prahy je to do Splitu přes 1 000 kilometrů. Cesta se vám prodraží i díky chorvatským dálnicím, na kterých je nutné zaplatit mýtné. Pokud vám ale nevadí dlouhé cesty, můžete se do Splitu vydat také vlakem nebo autobusem. Cesta vlakem z Prahy trvá v průměru asi 25 hodin.

Další variantou je letecká doprava. Dobrou zprávou je, že z Prahy, ale také z Ostravy, létají do tohoto přístavního města přímé spoje. Nevýhodou je pak jejich vysoká cena, která se pohybuje okolo 4 000Kč za zpáteční letenku. V průměru trvá let z Prahy asi hodinu a půl a nejčastěji se létá s leteckou společností Smart Wings. Pokud se rozhodnete letět z Ostravy, ještě si za letenku připlatíte přinejmenším 2 000Kč. Mnoho turistů proto kupuje letenku z Bratislavy, odkud do Splitu létá nízko nákladová letecká společnost Danube Wings, která nabízí daleko výhodnější letenky.

Ať už poletíte z České nebo Slovenské republiky, určitě vystoupíte na letišti Split, které je od centra vzdálené necelých 20 kilometrů. Do města vás dopraví autobus na pravidelné lince, který vyjíždí každých dvacet minut. Cesta trvá asi 30 minut a zaplatíte přibližně 2 – 3 eura.

Diokleciánův Palác ve Splitu

Ze všech památek a zajímavostí, které se v jednom z nejkrásnějších chorvatských měst nachází, je bezesporu tím největším lákadlem Diokleciánův palác, o jehož významu svědčí i to, že byl už v roce 1977 zařazen na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Palác nechal vybudovat na konci třetího století římský císař Dioklecián, kterému sloužil jako reprezentační sídlo a opevněný vojenský tábor. Jedná se o úžasnou antickou stavbu, ve které si mísí antické a byzantské prvky, a která se dodnes dochovala v perfektním stavu. V tomto obrovském komplexu se dnes nachází mnoho obchodů, restaurací a kaváren. Dokonce je možné se v paláci ubytovat.

Za nejkrásnější část celého paláce je mnohými považováno malé náměstíčko uprostřed paláce, kde můžete vidět mramorový ochoz s řadou sloupů, který tvoří tzv. peristyl. V dávných dobách zde stával Diokleciánův trůn a nacházel se zde i vstup do císařových soukromých komnat. Palác je významný také díky svému rozsáhlému sklepení, které se dnes používají také jako galerie. Krásný výhled na celé město se vám naskytne z věže zdejší zvonice. Oblíbenou atrakcí je i samotné opevnění, skládající se z hradeb a tří bran, zlaté, stříbrné a zelené. Kdysi zde stávala ještě čtvrtá, měděná brána, ta se ale bohužel nedochovala.

V paláci si můžete prohlédnout celou řadu zajímavých míst. Nachází se zde například renesanční kostelík sv. Rocha. Vynechat nesmíte ani Jupiterův chrám, který byl během 8. století přestavěn v křesťanské baptisterium sv. Jana Křtitele nebo klenotnici a knihovnu, kde jsou dnes umístěna významná umělecká díla.

Další významnou památkou nacházející se v tomto velkolepém paláci je Diokleciánovo mauzoleum, v jehož interiéru s původní výzdobou se nachází mnoho významných uměleckých děl. Toto mauzoleum sloužilo v raném středověku jako mariánská katedrála a později jako katedrála sv. Dominika, patrona města. Součástí tohoto mauzolea byla i krypta, ze které je dnes kaple sv. Lucie.

Památky a zajímavosti ve Splitu

Chorvatské přístavní město Split se může pyšnit celou řadou zajímavých míst a památek, které sem každoročně přilákají tisíce turistů. Ty nejvýznamnější najdete samozřejmě v historickém centru města, kde se nachází i Diokleciánův palác. Není to ale zdaleka jediné místo ve Splitu, které byste měli během dovolené navštívit. V samotném centru se nachází také promenáda nebo část nazývána Staré město. Nedaleko od centra je městský přístav.

Promenáda Riva je z jedné strany omývána mořem, z druhé je lemována restauracemi, palmami a budovami Starého města a Diokleciánova paláce. Staré město najdete západně od Diokleciánova paláce. Je tvořeno především starými kamennými domy a jeho největší náměstí Narodni trg, kde se nachází i radnice, je obklopené domky postavenými v benátském stylu. Toto náměstí najdete u západního vchodu do paláce.

Až se dostatečně nasytíte města, vydejte se na nedaleký vrch Marjan, z něhož je překrásný výhled nejen na město, ale také na moře a nedaleké ostrůvky. Cesta na Marjan není nijak náročná, stačí se vydat na západní konec promenády a pak po schodech vystoupat několik desítek metrů. Cesta vás pak zavede až na vyhlídku, kde si můžete celé město prohlédnout. Pokud budete mít dost sil, můžete se vydat ještě o něco výš po štěrkovitých cestách. Cestou budete míjet několik kostelíků.

Chorvatsko je ale známé především díky svým plážím, na kterých tráví svou dovolenou každoročně velká spousta turistů. I ve Splitu se nachází několik pláží, tou nejznámější je pláž Bačvice, která ale nepatří k nejčistším. Zato tu najdete mnoho restaurací, barů a diskoték. Další pláže naleznete východním směrem od této pláže nebo pod vrchem Marjan. Pláže ve Splitu jsou oblázkové i písčité. Na mnohých z nich rostou borovice, které poskytují návštěvníkům pláže trochu stinného prostoru. Ve městě jsou k dispozici také placená koupaliště.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?