Dánsko

Území Dánského království se rozkládá na Jutském poloostrově a patří k němu ještě asi 400 dalších ostrovů, z nich je pouze 82 obydlených. Těmi největšími jsou ostrovy Fyn a Sjalland. Dánsko je považováno za nejmenší skandinávskou zemi, a to i přesto, že na Skandinávském poloostrově vůbec neleží.

Jedná se o konstituční monarchii a momentálně zde vládne královna Markéta II., která společně s ostatními členy královské rodiny sídlí v hlavním městě Kodani. Jednou z nejoblíbenějších královen na dánském trůnu byla královna Dagmar, dcera Přemysla Otakara I.

Tato skandinávská země je tvořena převážně rovinami a nížinami. Naleznete zde jak moderní města, ve kterých se nachází velká spousta historických památek, tak malebné vesničky se severskou přírodou. HistorieDánska je pevně spjata s Vikingy, jejichž přítomnost dodnes připomínají starobylé hrady a pevnosti.

Pokud se vydáte do Dánska, stačí vám, když s sebou budete mít platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Vízum potřebujete jen v případě, že se do této severské země vydáte na dobu delší, než jsou 3 měsíce.

Nejpohodlněji a nejrychleji se do Dánska dostanete, pokud použijete leteckou dopravu. Do Kodaně se dá také dostat vlakem z Prahy přes německý Hamburk. Pravidelnou dopravu zajišťuje také několik autobusových společností. Rozhodnete-li se do Dánska vydat vlastním autem, vyplatí se vám to jen v případě, že vás pojede víc. Nesmíte ale zapomenout vzít s sebou platný mezinárodní řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu pojištění.

Ubytovat se zde lze v hotelích, které jsou rozděleny podle vybavenosti a poskytovaných služeb do pěti kategorií, jejichž počet označují hvězdičky. Levněji se dá ubytovat v kempech, kterých je v celém Dánsku kolem 500. Další levnou variantou ubytování jsou mládežnické ubytovny.

Nejvyhledávanějším turistickým cílem je hlavní město Kodaň, ve kterém se nachází celá řada historických a kulturních památek. Toto město je také proslulé svými muzei, kterých je zde opravdu velké množství. Patří sem například i Muzeum pohádek Hanse Christiana Andersena. Druhým nejnavštěvovanějším místem je Legoland, zábavní park firmy Lego, který leží blízko města Billund. Ke své návštěvě zve i druhé největší město Arhus, druhý největší přístav v zemi. Pokud jste milovníky květin, nenechte si ujít návštěvu přístavního městečka Kolding. Nachází se zde totiž největší a nejkrásnější botanická zahrada v celé Skandinávii. Jednou z nejvyhledávanějších památek v Dánsku je hrad Kronborg, nacházející se v blízkosti města Helsingorn. Právě na tento hrad totiž William Shakespeare umístil děj jeho dramatu Hamlet. Každoročně se zde proto konají festivaly s inscenacemi této jeho významné hry.

Zájezdy do Dánska

Dovolená v Dánsku je určena především pro ty zájemce, kteří chtějí poznat nádherná města, překrásnou přírodu a seznámit se s novými, kultivovanými lidmi. Například hlavní město Kodaň se již tradičně počítá mezi čtyři nejkrásnější města starého kontinentu. Zážitky můžete čerpat v historické a kulturní severské metropoli, nebo se nechat okouzlit úchvatnou severskou přírodou. Dánsko je po právu nazýváno perlou severu.

Nejpříhodnější dobou pro návštěvu je období mezi dubnem a říjnem. K cestě do Dánska potřebujete pouze platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. V případě, že cestujete vlastním autem, potřebujete ještě platný mezinárodní řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu pojištění. Vízum si musíte vyřídit jen v případě, že se chystáte zůstat v Dánsku déle jak 3 měsíce.

Při cestě do Dánska si nezapomeňte vyměnit českou korunu za tu dánskou. Dánsko totiž dostalo výjimku od Evropské unie, a nemuselo tedy zavést jako svou měnu euro. Platit eurem můžete jen v některých obchodech.

Pokud se ubytujete přímo v Kodani, počítejte s tím, že si docela dost připlatíte. Levnější variantou je ubytování v mládežnických ubytovnách. Další levnější možnost představuje ubytování v kempech.

Do Dánska se jezdí především za historickými památkami. Mnoho významných památek se nachází přímo v hlavním městě Kodani. Jednou z nich je i královský palác Amalienborg slot. Kodaňským symbolem se ale stala socha Malé mořské víly sedící na jednom z balvanů u pobřeží. Legoland je druhým nejnavštěvovanějším místem v Dánsku. Na své si zde přijdou jak ti nejmenší, tak i jejich rodiče. Dalšími vyhledávanými místy jsou hrad Kronborg, vodní zámek Egeskov Slot, zámek Frederiksborg nebo nejdelší most na světě spojující Dánsko se Švédskem.

Ubytování a stravování v Dánsku

Ubytovat se v Dánsku lze, stejně jako v jiných zemích, v různých druzích ubytovacích zařízení. Vybrat si můžete několikahvězdičkové hotely nebo si zvolit ubytování v kempu ve vlastním stanu.

Rozdělení hotelů v Dánsku je stejné jako u nás v České republice. Rozlišují se podle toho, jak je daný hotel vybavený a jaké poskytuje služby. Nabídku moderních luxusních 5 hvězdičkových hotelů doplňují starší a skromnější hotely, které ale poskytují rovněž určitý komfort i čistotu.

Po celém Dánsku je různě rozmístěno kolem 500 kempů, které jsou převážně umístěny v blízkosti velkých měst. Podle vybavenosti jsou rozděleny stejně jako hotely do pěti kategorií. Stanování a kempování je ve volné přírodě přísně zakázáno.

Levné ubytování pak poskytují mládežnické ubytovny. Primárně jsou sice určeny pro mládež do 26 let, ale ubytovat se zde může každý. Stále více populární je ubytování v soukromí nebo na farmách či statcích. Pokud je vás minimálně 6, můžete využít možnosti pronajmout si letní prázdninový dům. Tyto domy leží především na pobřeží Jutského poloostrova. Musíte ale počítat s tím, bývají i několik let dopředu zamluveny.

Bohužel Dánsko nepatří k nejlevnějším zemím Evropy a to jak ohledně ubytování, tak i v oblasti jídla. Například základní potraviny jsou i o 42% dražší než je průměr Evropské unie. K levnějším variantám pak patří restaurace typu fast food. Restaurace v Dánsku jsou sice čisté, upravené a jejich jídlo je i velice chutné, bohužel si jejich návštěvu mohou dovolit pouze ti zámožnější.

Dánským národním nápojem je pivo. Nejoblíbenějším alkoholickým pitím je kořeněný nápoj zvaný Gammel Dansk Bitter Dram a z nealkoholických nápojů mají Dánové nejraději kávu, kterou pijí kdykoliv a v jakékoliv formě.

Kodaň

Kodaň je hlavní město Dánského království, sídlo královské rodiny a zároveň i turisty nejvyhledávanější místo.

Byla založeno v roce 1043 a původně to byla malá rybářská vesnička. Mezi 12. a 13. stoletím se z města stalo významné obchodní středisko. Během 17. století bylo ve městě vystavěno mnoho překrásných barokních budov, které se dodnes zachovaly a jsou jeho chloubou. Kodaň zažila i několik přírodních pohrom, díky kterým byla téměř zničena. Velké škody utrpěla i během druhé světové války. Město prošlo řadou rekonstrukcí a dnes vás uchvátí svou krásou a ohromí svou poklidnou atmosférou.

Největšího zájmu se dostává královskému paláci, který představuje největší komplex budov v rokokovém stylu, a to v celém Dánsku. Bylo v něm také otevřeno muzeum, kde si návštěvníci mohou prohlédnout originální nábytek, galerii s oděvy spolu s doplňky. Zámek Rosenborg je další významnou památkou, nacházející se v Kodani. Významným je pro Dány především tím, že jsou zde uschovány Dánské korunovační klenoty.

Symbolem Kodaně ale není královský palác, ale socha Malé mořské víly. Je vyrobena z bronzu a stala se nejvíce fotografovaným objektem v celé Kodani.

Naleznete zde opravdu velké množství muzeí a galerií, z nichž tím nejznámějším je asi Muzeum pohádek Hanse Christiana Andersena. Dále jsou tu Poštovní a telefonní muzeum, Geologické muzeum nebo Dánské židovské muzeum.

Kodaň nejsou jen stará historická místa a budovy, za návštěvu jistě stojí i architektonické skvosty, které byly vybudovány nedávno. K těmto budovám patří i knihovna Black Diamond nebo nová budova opery. Významným dílem je budova radnice na Radničním náměstí. V předsálí radnice můžete shlédnout unikátní hodinový stroj, obdobu našeho pražského orloje.

Výhled na město vám zprostředkuje kruhová věž Rundetarn a vynechat nesmíte ani Tivoli, nejstarší zábavní park na světě, který byl založen v roce 1843.

Památky a zajímavosti Dánska

Dánsko díky svým překrásným historickým památkám, kulturním zajímavostem a v neposlední řadě i svou jedinečnou přírodou přiláká k návštěvě každoročně tisíce turistů.

Každý, kdo se do této skandinávské země vydá strávit dovolenou, nesmí při své návštěvě vynechat hlavní město Kodaň. Prohlédnout si zde můžete celou řadu zajímavých historický ale i současných budov, mezi které patří královský palác Amalienborg, zámek Rosenborg nebo jedna z nejkrásnějších staveb, palác Borsen, postavený v holandském renesančním stylu. Vynechat nesmíte ani Tivoli, nejstarší zábavní park na světě. K budovám, které byly postaveny nedávno, patří budova knihovny Black Diamond nebo stavba nové opery. Kodaň je proslulá i svými muzei, kterých je zde nepočítaně. Mezi ty nejvýznamnější se řadí Muzeum památek Hanse Christiana Andersena.

Ve městě Billund se nachází originální zábavní parkLegoland. Postaven byl už v roce 1968 a je sestaven přibližně z 33 miliónů lego kostiček.

Hrad Kronborg, ležící ve městě Helsingor na ostrově Sjaelland je slavný díky anglickému spisovateli Williamu Shakespeareovi, který právě sem umístil děj jednoho ze svých veleúspěšných dramat, Hamleta. Mimo to byl hrad v roce 2000 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Jedinečnou památkou v Dánsku je známý vodní zámek Egeskov Slot. Nachází se v jižní části ostrova Fyn. Na tomto ostrově leží i město Odense, třetí největší město Dánska a rodiště asi nejznámějšího dánského rodáka, Hanse Christiana Andersena. Za nejkrásnější renesanční stavbu Dánska je považován zámek Frederiksborg, vévodící městu Hillerod. V zámku se dnes nachází národní historické muzeum, kde můžete, mimo jiné, spatřit kopii náhrobku Tycho de Brahe.

technických zajímavostí nelze nezmínit nejdelší most na světě, který spojuje Dánsko se Švédskem. Jeho délka je 16 km.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?