Korsika

Korsika – Francie

Ve středozemním moři, asi 170 kilometrů od jižních břehů Francie a jen 80 kilometrů od západního pobřeží Itálie, se nachází překrásný ostrov Korsika patřící k Francii.

Díky své rozloze, 8 778 km2, je Korsika čtvrtým největším ostrovem ve Středozemním moři. Rovněž se jedná o nejhornatější ostrov ležící v tomto moři. Zajímavý je i tvar ostrova, který připomíná sevřenou dlaň se vztyčeným ukazováčkem. Hlavním městem tohoto překrásného ostrova je Ajaccio, v němž se nachází mimo jiné mnoho soch zdejšího rodáka, Napoleona Bonaparte.

Korsika je skutečným rájem pro všechny, co milují přírodu. Zdejší krajina si totiž, i přes velké množství turistů, kteří tento ostrov navštíví, uchovává svůj původní ráz a část z ní je dokonce civilizací nedotčená. I proto dostala Korsika přezdívku „Perla Středozemí“.

Asi nejznámější osobností, která se na Korsice narodila, je slavný francouzský vojevůdce Napoleon Bonaparte. Není ale jediným významným rodákem. S historií Korsiky je úzce spjat i známý mořeplavec a objevitel Ameriky, Kryštof Kolumbus. Pro obyvatele tohoto ostrova jsou významnými osobnostmi také Theodor von Neuhoff, poslední korsický král a Pasquale Paoli, kterému se zde přezdívá „otec korsického národa“.

Korsika je skvělým místem pro trávení letní dovolené. Opalovat se budete na plážích s jemným zlatým pískem a koupat v azurově zbarveném moři. Najdete zde i kouzelné zátoky s rybářskými vesničkami. „Hora v moři“, tento přívlastek získala Korsika díky žulovému pohoří, které dosahuje výšky 2 170 metrů. Korsika je také ideálním místem pro aktivní dovolenou. Zdejší řeky můžete sjíždět na kajaku, výlety po okolí si můžete užívat pěšky, na kole nebo na koni. Panují zde skvělé podmínky i pro rogalisty, zdejší vrcholky hor zas přitahují horolezce z celého světa.

Na Korsiku se dostanete jak letecky, tak autobusem. Z Francie vás pak na ostrov převeze trajekt. U cestovních kanceláří se ve většině případů setkáte se zájezdy na Korsiku zprostředkovanými buď autobusovou dopravou nebo vlastním automobilem. S leteckými zájezdy se téměř vůbec nesetkáte. Velké hotelové komplexy na Korsice nehledejte. Tento ostrov totiž není příliš vyhledávaný, proto zde najdete spíš menší hotýlky. Těch větších je tu opravdu velmi málo. Ubytovat se můžete také v penzionech, hostelech, na farmě nebo v prázdninovém domě.

K nejoblíbenějším letoviskům na ostrově patří hlavní město Ajaccio, dále druhé nejvýznamnější město Bastia nebo překrásné Borgo, v jehož blízkosti se nachází dvě největší jezera na ostrově. Zamířit můžete také do letoviska Belgodere, kde se budete opalovat na známé pláži Lozari nebo do oblíbené vinařské oblasti Porto Vecchio. K nejvyhledávanějším místům na Korsice patří například Filitosa. Jedná se o naleziště, které najdete blízko městečka Propriana. Všechna tato letoviska nabízí svým návštěvníkům i mnohé historické památky, především dochované pevnosti.

Doprava a ubytování na Korsice

Na Korsiku se lze dostat dvěma možnými způsoby, jednak letecky, jednak kombinací silniční dopravy, tedy autobusem nebo vlastním automobilem, s využitím trajektu.

Bohužel, v současné době neexistuje na tento kouzelný ostrov přímý let z České republiky. Přímým letem se sem dostanete například z Vídně, Mnichova nebo Berlína. Z ČR pořádají bez přestupové lety jen cestovní kanceláře, i těch je ale velmi málo. Na Korsice se nachází dvě letiště. To první najdete u hlavního města Ajaccio a to druhé u města Bastia. Pokud tedy zvolíte dopravu letadlem, počítejte s přestupem v některém francouzském městě, jako je Marseille, Paříž nebo Lyon. Stejně jako silniční dopravu, i tu leteckou můžete zkombinovat s trajektem.

Častěji, než s leteckou dopravou, se setkáte s autobusovou přepravou. Z Francie či Itálie se pak na Korsiku dostanete pomocí trajektu. Ten vyplouvá z přístavů Savona, Janov, Livorno a Piombina z Itálie, a z Nice, Marseille a Toulonu z Francie. Trajektempojedete i v případě, že pojedete vlastním autem. Ten se vám jistě bude hodit i na samotném ostrově.

Vzhledem k tomu, že Korsika nepatří k hojně navštěvovaným destinacím, nenachází se zde žádné obrovské hotelové komplexy. Větší koncentraci hotelů najdete v turistických městečkách u východního pobřeží. Nachází se zde spíše menší hotely a hotýlky, ve kterých si můžete pronajmout pokoj.

Výběr hotelu úzce souvisí s výběr letního střediska, ve kterém budete trávit svoji dovolenou. Největší výběr ubytovacích zařízení je samozřejmě v hlavním městě Korsiky, v Ajaccionu. Kromě hotelů se zde můžete ubytovat také v hostelu nebo penzionu. K dispozici jsou také ubytovny typu bed & breakfasts. Pokud toužíte po ubytování v soukromí, můžete si na dobu vaší dovolené na Korsice pronajmout chatku nebo prázdninový dům. Ubytovat se můžete také na farmě, což vám dává možnost nejlépe poznat místní lidi a jejich kulturu.

Letoviska na Korsice

Přestože Korsiku nenavštěvuje tak velké množství turistů, jako jiné destinace, najdete zde několik známých a oblíbených turistických letovisek.

K těm nejoblíbenějším patří zajisté LÎle Rousse, přístav, který založil v roce 1758 Paqual Paoli, jehož sochu najdete v centru města. Během hlavní sezóny je město v obležení turistů, které sem lákají převážně zdejší překrásné pláže. Velmi oblíbené je rovněž hlavní město celého tohoto tajuplného ostrova, Ajaccio, kde se kromě muzea a památníku nachází také rodný dům francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparte.

Druhým významným městem na Korsice je Bastia, u kterého se nachází druhé nejvýznamnější letiště na ostrově. Najdete ho na severovýchodním pobřeží. Jeho největším lákadlem je zdejší pevnost. K dalším známým letoviskům patří i Soleranza, kterou naleznete na jihu ostrova na tzv. „Perlovém pobřeží“. Je to ideální místo pro rodiny s dětmi, kteří si zde kromě polehávání na pláži a koupání v moři mohou užít také různé výlety a procházky po okolí. Oblíbeným střediskem a zároveň významnou vinařskou oblastí je město Porto Vecchio. Z místních památek stojí za zmínku zdejší zachovalá pevnost a menší síť starobylých uliček.

Krásnou dovolenou si užijete i v letovisku rozkládajícím se u městečka Belgodere, kde můžete lenošit na dlouhé, písčité pláži Lozari. Nádherné turistické letovisko najdete v jihovýchodní části ostrova. Jedná se o město Propriano a původně se jednalo o rybářskou vesničku.

Nedaleko města Bastie se nachází oblíbené letovisko Borgo, které je z jedné strany lemováno mořem s překrásnou širokou pláží, z té druhé největšími jezery na ostrově. Toto místo je ideální jak pro procházky po okolní krajině, tak pro náruživé sportovce, kteří se zde mohou věnovat různým vodním sportům. Turistických letovisek se samozřejmě na Korsice nachází daleko víc, toto byl jen malý výčet některých z nich.

Hlavní město Ajaccio

Hlavním městem Korsiky je Ajaccio, překrásné korsické město a rodiště slavného vojevůdce Napoleona Bonaparte, které naleznete na západním pobřeží ostrova.

Ajaccio je, stejně jako mnoho dalším hlavních měst, nejvýznamnějším kulturním i historickým centrem celé Korsiky a zároveň i důležitým dopravním uzlem. Nachází se zde nejvytíženější letiště na ostrově i důležitý přístav.

Město Ajaccio založili v roce 564 př. n. l. Řekové jako významný přístav. Bohužel bylo v 10. století zničeno Saracény a nově vybudováno až po roce 1452. Ajaccio bylo vlastně jen menší, nevýznamné město, které se proslavilo až jako rodné místo Napoleona Bonaparte. Ve 20. století se z něj stalo hlavní centrum separatistického odboje na Korsice.

Jak už bylo řečeno, jedná se o rodné město slavného vojevůdce Napoleona Bonaparte. Ve městě ho připomíná například pomník s jeho sochou nebo rodný dům, na který se můžete zajít podívat na náměstí Letizia. Jednu z jeho nejslavnějších soch naleznete na náměstí Place General de Gaulle. Nejstarší sochu, Napoleona obklopeného čtyřmi lvy, naleznete na náměstí Place du Palmier. V Hotel de Ville si můžete prohlédnout obrazy a busty jeho rodiny, a také Napoleonovu posmrtnou masku, část rakve a model lodě, která jeho mrtvé tělo přepravila z ostrova Sv. Heleny.

Vynechat nesmíte ani návštěvu zdejšího muzea, Musée Capitellu, kde si můžete prohlédnout řadu zajímavých obrazů, bust, ale především rukopis biskupa Agostino Giustinianiho a zákoník Code Corse. Naproti muzeu se nachází nově opravená citadela, z jejíchž hradeb je překrásný výhled na zdejší pláž St. Francois. Významnou památkou je také pevnost, která je bohužel pro turisty většinou uzavřena. Za vzácnými památkami můžete vyrazit do muzea Muzeum Fesch, na jehož nádvoří se nachází hrobka Chapelle Impériale, která patří rodu Bonapartů. Za odpočinkem můžete zamířit na náměstí Place Foch, které je lemované velkým množstvím kaváren a restaurací.

Památky a zajímavosti na Korsice

Korsika je nádherný ostrov, který se díky menšímu počtu turistů můžete pochlubit nedotčenou přírodou, překrásnými dlouhými oblázkovými i písčitými plážemi, ale také množstvím letovisek, ve kterých si můžete prohlédnout také řadu zajímavých historických památek.

V hlavním městě Ajaccio se nachází řada soch a památníků připomínající nejslavnějšího korsického rodáka, Napoleona Bonaparte. Prohlédnout si zde můžete také jeho rodný dům nebo rodinnou hrobku. Nachází se zde také několik zajímavých muzeí. Z církevních památek si nezapomeňte prohlédnout katedrálu Notre-Dame-de-l’Assomption d’Ajaccio. Druhým největším městem na Korsice je Bastie, kde se nachází překrásný kostel Saint Jean-Baptiste. Důležitým historickým městem je Bonifacio na jihu ostrova, které je známé svým historickým centrem, ve kterém si můžete prohlédnout například citadelu a další významné dochované stavby.

K nejnavštěvovanějším městům na ostrově patří například přístavní město Porto Vecchio nebo například Calvi, o kterém se tvrdí, že je to rodiště slavného mořeplavce Kryštofa Kolumba. Městu Corte, které se mělo stát hlavním městem v případě, že by se Korsika osamostatnila, dominuje hrad, ve kterém se nachází muzeum, ze kterého je překrásný výhled na okolní krajinu.

Pokud toužíte během dovolené poznat zdejší nedotčenou přírodu, zamiřte do vnitrozemí, které je křižováno množstvím turistických tras, které jsou rozlišeny podle stupně náročnosti. Ty nejtěžší vedou přes horská jezera až k vrcholkům zdejších hor.Z přírodních zajímavostí stojí za zmínku i Agriatská poušť.

Největším lákadlem Korsiky jsou samozřejmě místní nádherné pláže, kterých se na ostrově nachází přes 200. Opalovat se můžete jak na oblázkových, tak písčitých plážích. Vybírat můžete mezi velkými a rušnými letovisky i menšími středisky, kde si užijete většího klidu. Dopřát si můžete také různé aktivity, například vodní sporty jako jsou šnorchlování, potápění nebo surfování.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?