Itálie

… má na svém území takřka 7 500 kilometrů pláží, z nichž převážná většina je písečná? A že ji ročně navštíví 42 milionů turistů, kteří dohromady utratí 30 miliard Euro?

… se může pochlubit více než 300 slunečnými dny v roce? To zaručuje krásné lyžování v téměř libovolném termínu. Nebo že nejoblíbenějším cílem českých lyžařů jsou Dolomity?

Už v školních lavicích se učíme o římské říši, v dějinách to není poslední zmínka o dnešní Itálii. Nemohu tu psát že Itálie byla v minulosti u všeho důležitého. Protože Itálie jak ji známe dnes, vznikla až v roce 1861. Itálie má něco přes 300 000 km² a cca 60 000 000 obyvatel. Hlavní město Itálie je Řím (2 774 000 obyvatel) druhé největší město je Miláno (1 256 000 obyvatel). Ale nechci Vás nudit tím co najdete na Wikipedii, chci se věnovat místům, které stojí za povšimnutí.

Dovolená v Itálii

Jednou z nejvyhledávanějších a turisticky velmi hojně navštěvovaných destinací je slunná a vášnivá Itálie. Země plná protikladů, slunce a temperamentu. Země moře, hor a historických památek. Zajímavostí Itálie je to, že na jejím území se nachází dva samostatné a zároveň jedny z nejmenších států na světě – Vatikán, kolébka náboženství a sídlo hlavy katolické církve, Papeže – a druhým je San Marino. Které jsou také častým cílem turistů.

Itálie je častým místem dovolených po celý rok. Díky horkému podnebí a malebným převážně pískovým plážím na jihu zde turisté vyhledávají nejrůznější destinace pro svou letní dovolenou, plnou exotiky, památek a výletů na romantická místa, kterých je zde nespočet. Naopak kvůli Alpám na severu země je oblíbeným místem pro zimní dovolené spojené s radovánkami ve sněhu a zimními sporty. Itálie se může chlubit luxusními lyžařskými středisky, horskými chatami, úžasnými sjezdovkami a dalšími možnostmi sportovního i relaxačního vyžití.

Itálie skýtá neuvěřitelné možnosti také ve vnitrozemí. Jsou to převážně již zmiňované historické památky, romantická místa a majestátní města, která se stala za desítky a stovky let turistickými atrakcemi a vyhledávanými oblastmi. Při zmínce zájezdech do Itálie se Vám jistě vybaví města jako Milán, Neapol, Benátky, Turín, Palermo, Florencie či v neposlední řadě samozřejmě Řím.

Díky antickým a starověkým památkám se Itálie stává cílem dovolenýchpoznávacích pobytů a nejrůznějším výletů až 100 milionů turistů ročně. Právě zde se totiž nachází nejvíce památek zapsaných do seznamu UNESCO. Země je každý rok doslova zaplavena turisty, a tak skýtá nesčetné množství ubytovacích kapacit s nejrůznějším komfortem, stupněm luxusu, vybavením, dostupností k oblíbeným oblastem a podobně.

Jelikož se Itálie rozkládá na Apeninském poloostrově, existuje pro nás, Evropany, několik způsobů jak se do této okouzlující oblasti dostat. Především v dnešní době platí, že nejrychlejším, nejpohodlnějším a stále častěji také nejlevnějším druhem cestování je letecká dopravaCena letenek do Itálie se v současnosti pohybuje na velmi nízké úrovni. Nejčastějším místem, kam se v Itálii létá je samotný Řím, Palermo, Miláno či Benátky. Dalším způsobem dopravy do Itálie je autobusová doprava, kterou zajišťují cestovní kanceláře zprostředkovávající celý zájezd či dovolenou. Mnoho lidí ještě dodnes jezdí do Itálie vlastním automobilem takzvaně na vlastní pěst. Obrovskou výhodou této země je, že Vám zde stačí běžný řidičský průkaz, ten mezinárodní zde vyžadován není.

Zájezdy do Itálie

Itálie, jako člen EU nevyžaduje po občanech České republiky víza, pokud nechtějí v zemi setrvat déle než tři měsíce. Pro vstup za hranice země Vám postačí cestovní pas, jehož platnost musí být minimálně šest měsíců po příjezdu do Itálie.

Jak jsme již zmiňovali v úvodní stránce, Itálie je cílem zimních i letních dovolených. Pro letní dovolené si turisté vybírají v drtivé většině přímořské destinace na jihu země. Mezi nejvyhledávanější destinace patří například oblast Neapol, Catanie, Sicilské Palermo, Salermo, Bari a spousta dalších. Všechna tato letoviska nabízí prosluněné pláže, luxusní ubytování a spoustu zajímavých míst a historických památek.

Pro zimní dovolenou jsou vyhledávané severní horské oblasti v Alpách. Nesčetné rekreační oblasti nabízí nejrůznější možnosti pro sportovní vyžití, relaxaci i odpočinek. Nejčastějším cílem sportovních nadšenců a jiných rekreantů jsou oblasti jako Jižní Tyrolsko, Dolomity, Piemont, Foglaria, Val Pusteria či Civetta. Nejoblíbenějším sportem je samozřejmě lyžování a nebo snowboarding. Dnes je již samozřejmostí pro drtivou většinu hotelů wellness jako sauna, whirpool, vyhřívané venkovní bazény a další.

Při Pobytu v Itálii není možné neochutnat zdejší vyhlášenou kuchyni. Typická jídla jako špagety, makarony, mozzarella, celkově těstoviny, nejrůznější druhy pizz a vyhlášená vína. Budete-li chtít v restauracích nějaký vyhlášený a typický předkrm, nabídnou Vám většinou Bruschetta, topinka s olivovým olejem a zeleninou nebo Suppli, smažené rýžové kuličky. Mezi nejčastější hlavní chody patří třeba Saltimbocca alla Romana, specialita z telecího masa s parmskou šunkou a šalvějí. Počítejte s tím, že objednáte-li si v restauraci jídlo, dostanete poměrně malou porci. Italové jsou totiž zvyklý jíst jídla o více chodech. Jinak jsou italská jídla vcelku levná, především jedná-li se o pizzy.

Letenky a ubytování

Itálie je díky vysokému počtu návštěvníků doslova přeplněná hotely, apartmány a dalšími ubytovacími kapacitami, které najdete doslova na každém rohu. Po celém území Itálie najdete přes více než devatenáct tisíc hotelů. Nejvíce je jich soustředěno v kulturním a historickém centru země – Římě. Jen tady najdete přes 1 100 hotelů s nabídkou nejrůznějšího vybavení a luxusu.

Pokud chcete cestovat po městě, jeho památkách a blízkém okolí, je pro Vás nejvhodnější ubytování v hotelu, protože v něm nestrávíte téměř žádný čas kromě noclehu a není tak potřeba utrácet zbytečně peníze za vybavení nebo služby, které nevyužijete. Pokud jste si přijeli dopřát klidnou a relaxační dovolenou, pak vyzkoušejte například některý z pohodlných apartmánů, jejichž součástí bývají také bazény, většinou i snídaně, blízké restaurace, obchůdky a další. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ ubytování, vždy platí pravidlo, že ubytování byste měli mít zarezervované alespoň těsně před odjezdem do Itálie, protože hotely a další ubytovací kapacity zde bývají beznadějně obsazené.

Nejrychlejším způsobem jak se do Itálie a dále do Vámi vybrané destinace dostat je pomocí letecké dopravy. Jak již bylo řečeno, jedná se o nejrychlejší, nejpohodlnější a také, což je v poslední době stále padajících cen letenek značně aktuální. Na letence navíc ještě ušetříte v případě, že si ji pořídíte v akční nabídce, či last nebo first minute.

Dalšími možnostmi cesty do Itálie jsou autobusová doprava, která je zajištěna cestovní agenturou, přes kterou jste si zájezd či poznávací pobyt v Itálii zakoupili. Tato doprava cenově nevyjde právě nejdráže, ale také nepatří mezi obzvláště pohodlné, protože cesta trvá dlouho a po většinu cesty se nesmíte ze svého sedadla hnout, s výjimkou odpočinkových přestávek. Dalším způsobem jak vycestovat do Itálie je vlastní doprava osobním automobilem. I tady ovšem platí totéž co u dálkového autobusu.

Řím

Římu jsme věnovali celý příspěvek, který najdete zde: Řím, ale pokud si chcete přečíst jen něco ve zkratce, pokračujte níže. Nejnavštěvovanější oblastí Itálie, co se památek a jiných skvostů týká, je právě Řím, hlavní město. Řím patří mezi jedno z evropských nejstarších měst. Pověst o jeho založení se vážně k roku 753 před naším letopočtem. Pověst o vlčici, která vychovala dva bratry Romula a Rema, podle nichž se město jmenuje (Roma), zná určitě každý. Město vyniká hlavně obrovským množstvím antických a renesančních památek, romantickou a mystickou atmosférou. Proto je Řím cílem několikadenních výletů, dovolených i různých poznávacích zájezdů. Velkou výhodou je i to, že zvolíte-li si leteckou dopravu, místem přistání bude právě Řím.

Co určitě musíte v Římě navštívit:

  • Aventin – pahorek, kde se konaly v minulosti závody válečných vozů a dalších zábav. V současné době je zde sídlo velmistra Řádu maltézských rytířů.
  • Campo de‘ Fiori – velmi romantické náměstí, oblíbený cíl turistů. Nachází se zde květinové stánky s nejkrásnějšími květinami v celém Římě. Náměstí je lemováno malými restauracemi a obchůdky s pamlsky.
  • Caracallovy lázně – zřícenina lázní, pojmenovaných po významném římském císaři Caracallovi. Svou funkci plnily dlouhá staletí, až do období římsk-gótských válek v 6. století, kdy byly téměř zničeny. Další ránou pro tento unikátní komplex bylo zemětřesení v roce 2009. Dnes jsou s výjimkou míst se zachovalou mozaikovou podlahou přístupné veřejnosti.
  • Kapitol – další z řady známých římských pahorků. Kapitol je z nich největším a dá se také říct, že asi nejznámějším. Velmi známým místem na pahorku je nejspíše náměstí Piazza del Campidoglio.
  • Vatikán – nejmenší nezávislý stát na světě, ležící uprostřed Říma. Sídlí zde Svatý stolec, hlava katolické církve. Vatikánu náleží například Svatopetrské náměstí, bazilika sv. Petra či Vatikánské muzeum.

Řím nabízí turistům nesčetné množství nejrůznějších památek kromě našeho krátkého výčetu. Mezi další skvosty, které toto majestátní město skýtá a neodmyslitelně k němu patří je například antické koloseum, Pantheon či Andělský hrad.

Památky Itálie

Nejen Řím je kolébkou památek a historických skvostů. Architektonické unikáty, pamětihodnosti, oblíbená a slavná místa najdete po celém území Itálie po stovkách, protože Itálie byla již od svého založení významným centrem obchodů, pokroku a místem pobytu mnoha známých osobností. Pokud chcete procestovat památky od severu k jihu a v poměrně krátkém čase, je ideální využít možnost letecké dopravy po území Itálie, pokud Vás čas netlačí můžete si klidně půjčit osobní automobil a vlastně takto Itálii procestovat. V tomto případě bude ale určitě lepší, když si ubytování v daných oblastech zarezervujete ještě před svým příjezdem do Itálie. Většina ubytovacích kapacit je totiž beznadějně obsazená.

Nejznámější místa Itálie:

  • Benátky – nejznámější a nejromantičtější místo. Toto renesanční město je proslavené především krásnými projížďkami v gondolách po malebných uličkách. Kromě toho určitě nezapomenete ani na návštěvu hlavního náměstí Piazza San Marco.
  • Milán – další z historických měst, na jehož kompletní prohlídku byste potřebovali minimálně dva dny. Mezi nejznámější památky Milána patří například Palazzo Reale, novoklasicistní palác, Piazza Fontana, Piazza Duomo, chrám San Gottardo či Palazzo della Ragione a spousta dalších významných staveb.
  • Pisa – město proslavené především jedinečnou šiknou věží. Účastníci poznávacích zájezdů sem ale nejezdí pouze za touto jednou z mnoha unikátů města. Jejich dalšími cíli jsou například nejimpozantnější náměstí Itálie Piazza Duomo, univerzitní pracoviště Domus Galileana – pojmenovaného na počest místního rodáka Galilea Galilei, a další historické perly.
  • Pompeje – dnes již moderní město, nacházející se jen kousek od původního starověkého města Pompejí, zničených původně zemětřesením a po několika letech sedmimetrovou vrstvou žhavého popela a pemzy po výbuchu nedaleké sopky. Zničené město dnes slouží jako svědectví o životě antických lidí.

Dalšími historicky významnými městy Itálie jsou například Ferrara, Vatikán, Řím, Ravenna, Modena či Neapol. Pro ty z Vás, kteří oplývají dobrodružnější povahou skýtá možnost výletu také největší sopka Evropy – Etna.

Shrnutí

Itálie patří mezi nejoblíbenější destinace českých turistů a to už slušnou řádku let. Nesmírně bohatá historie, téměř nekonečné písčité pláže a vynikající italská kuchyně dokážou zlomit i velkého odpůrce letní dovolené. Itálie je pochopitelně zemí, která vyrostla na základech mocného Římského impéria a zlomky, které zde po něm zbyly, táhnou turisty z celého světa. V čele pochopitelně stojí samotný Řím, ale i další místa už si vydobyla světový věhlas.

Pokud máte rádi přírodu, pořádné kopce, tak určitě musíte navštívit Dolomity na severu Itálie. Krásy Dolomit můžete obdivovat jak v létě, tak v zimě. Preferujete-li malebnou krajinu, krásné historické města a městečka, tak pouvažujte o cestě do Toskánska.

V minulosti byla Itálie rozdělena na mnoho států, království, městských republik. Kdo by neznal Benátky, nebo Řím, popřípadě Florencii. Jak už to v různých průvodcích bývá, všude je krásně. Ale z vlastní zkušenosti mohu říci že průvodci o kráse Benátek opravdu nelžou.

Itálie to nejsou jen hory, památky, historie, dobrá kuchyně, víno, ale je to i moře. Itálie je poloostrov a velmi vhodné podnebí pro to, aby jste si na plážích u moře mohli užívat dovolenou u moře.

Pár dalších míst, které by jste měli v Itálii navštívit. Assisi, Sienu, San Gimignano a mnoho dalších.

Za všechny zmíníme Benátky jako město stovek vodních kanálů, Milán se svou unikátní gotickou katedrálou, ale i Turín, Terst nebo Janov turisty lákají. Typická je Itálie i svou příjemnou atmosférou, když jsou charismatičtí a temperamentní Italové příjemní a pohostinní. Rodina je pro Italy vším, a pokud se ubytujete v rodinném domku i s jeho původními obyvateli, což je v Itálii poměrně populární, sami to poznáte, stejně jako vynikající italskou kuchyni. Pizza, těstoviny na tisíce způsobů, ale i italská vína také svou slávou přesahují hranice této krásné země na jihu Evropy.

Nejzajímavější last minute

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?