Moskva

Moskva a další města

Téměř všechna velká ruská města ohromí své návštěvníky starobylou typickou ruskou architekturou a zvláštní atmosférou. Mezi nejnavštěvovanější města patří kromě samozřejmého hlavního města Moskvy také Petrohrad, Omsk, Kazaň či Jekatěrinburg. V těchto a dalších větších městech je pochopitelně největší koncentrace památek, hotelů a různých ubytoven.

Moskva – asi nejkrásnější, nejkrásnější a také hlavní město celého rozlehlého Ruska. Moskva je také obvyklým přistávacím místem tisícovek turistů ročně. Celkem najdete v Moskvě pět letišť, z nichž nejvyužívanější je Vnukovo, Domodevovo a Šeremetěvovo. Moskva se řadí společně s Londýnem mezi největší evropská města. Její centrum tvoří stovky let starý slavný Kreml a Rudé náměstí. Město je rovněž sídlem mnoha desítek univerzit, významným kulturním, politickým i hospodářským centrem.

Petrohrad – název města se v průběhu jeho existence měnil. Původně Sankt Petěrburg dostalo po 211 letech své existence jméno Petrohrad, po smrti V. I. Lenina bylo na šedesát sedm let přejmenováno na Leningrad, aby se v roce 1991 opět vrátilo k názvu Petrohrad. Město je postaveno na močálech a až do vzniku sovětského Ruska bylo hlavním městem. Právě v tomto městě měla začít výstřelem z křižníku Aurora Velká říjnová socialistická revoluce.

Jekatěrinburg – je čtvrté největší město Ruské federace. Město je proslaveno mimo jiné také Transsibiřskou magistrálou, která městem prochází. Univerzitní město Jekatěrinburg je významné také památkami jako jsou chrámy, generálními konzuláty apod.

Omsk – sedmé největší město Ruska rozprostírající se na jihu Sibiře. Omsk je sídlem pravoslavného biskupa, muslimského duchovního – takzvaného imána, či kozáků. Po druhé světové válce zde zůstalo mnoho výrobních závodů, továren a později také komplex Sibněft na zpracování surové ropy, který se stal největší v Rusku.

Kazaň – další z významných a největších ruských měst. Je proslavené především spoustou zachovalých architektonických památek, z nichž je neznámější asi Kreml, kde se nachází největší ruská mešita či hrad.

Dovolená v Moskvě

Moskvu, hlavní a největší město Ruské federace, najdete v západní části země na březích stejnojmenné řeky. Sami Rusové dávají hlavnímu městu různé přezdívky, například „třetí Řím“, „matička Moskva“ nebo „srdce Ruska“. Jedná se také o kulturní a ekonomické centrum celého ruského státu.

Moskva je zajímavá i díky kontrastu mezi historickými budovami a novými stavbami. Ve městě tak můžete vidět historické chrámy, od jejichž zlatých kopulí se odrážejí sluneční paprsky, malé domky postavené ze dřeva, které doplňují různé pomníky a paneláková sídliště. K tomu všemu přibývají moderní výškové budovy obchodních center, luxusních hotel, ale také zábavní parky.

Moskva má, stejně jako celé Rusko, velmi bohatou a zajímavou minulost. První zmínky pocházejí z roku 1147. Základy dnešního Kremlu se začaly budovat v roce 1156 knížetem Jiřím. V roce 1326 se z Moskvy stalo sídlo pravoslavných. Do 18. století se z tohoto města stalo centrum celého Ruska. Významnými událostmi bylo například obsazení napoleonskými vojáky v roce 1812. Temnější období Ruska nastává v roce 1917, kdy se do čela země dostal Lenin a bolševická vláda následovaná Komunistickou stranou Ruska. Významné jsou i střety Ruska a USA.

Říká se, že nejlepší dobou pro návštěvu Moskvy jsou zimní měsíce. Město je ale překrásné v každém období, například v květnu a červnu jsou zdejší parky nádherně rozkvetlé a naopak mezi měsíci zářím a říjnem zas můžete obdivovat krásně zbarvené listí stromů.

K cestě do Moskvy si budete muset vyřídit vízum, k jehož získání budete potřebovat cestovní pas, jehož platnost musí být o 6 měsíců delší jak platnost ruského víza a musíte v něm mít minimálně dvě prázdné stránky. Dále budete potřebovat vyplněnou vízovou anketu, kopii cestovního pojištění, fotografii, letenky nebo jízdenky a v neposlední řadě pozvání do Ruské federace nebo turistické doklady. Turistické vízum vás přijde na poměrně dost peněz. Na délku pobytu kratšího jednoho měsíce zaplatíte asi 1 000Kč a vyřízení bude trvat 10 dní. Vyřídí vám ho také během tří dnů, ale to si musíte dalších 1 000Kč připlatit.

Nejčastěji využívaným dopravním prostředkem, který vás přepraví do Moskvy, je letecká doprava. V blízkosti hlavní ruského města se nachází několik letišť, z nich těmi nejpoužívanějšími jsou například Šeremetěvo nebo Vnukovo letiště. Ubytování v Moskvě patří mezi ty nejdražší, kde za pokoj ve tříhvězdičkovém hotelu zaplatíte 5 000 rublů.

Nejznámějšími památkami v Moskvě jsou bezpochyby Rudé náměstí, chrám Vasila Blaženého, Leninova mauzoleum a především Kreml, sídlo současného ruského prezidenta. Ve městě ale můžete obdivovat také řadu ručně zdobených kostelů. Jako v každém hlavním městě, i zde se nachází celá řada zajímavých muzeí a galerií. Najdete tu také mnoho restaurací, kde můžete ochutnat místní pověstnou kuchyni.

Ubytování a stravování v Moskvě

Při plánování vaší dovolené v Moskvě si nezapomeňte vyčlenit dostatečné množství peněžních prostředků na ubytování. To totiž není v tomto městě vůbec levné. S rezervací hotelu byste si měli pospíšit. Moskva je velmi oblíbený cíl mnoha turistů, kteří si sem jezdí prohlédnout například slavný Kreml nebo pověstné Rudé náměstí.

Existuje zde široká nabídka různých druhů ubytovacích zařízení, vybírat můžete od dražších luxusních hotelů až po nejlevnější studentské hotely a hostely. Jestliže chcete zažít naprostý přepych, zvolte si ubytování v centru města, například v hotelu Ritz-Carlton stojícího v blízkosti Rudého náměstí. Cena za ubytování se zde pohybuje kolem 28 000 rublů.

Jestliže po luxusu netoužíte a naopak byste chtěli za ubytování co nejvíce ušetřit, můžete se ubytovat v některém hostelu. Toto ubytovací zařízení patří mezi nejlevnější varianty, kdy za přespání ve společném pokoji zaplatíte cenu od 600 rublů. Zlatý střed představují hotely spadající do střední kategorie, například ubytování ve tříhvězdičkových pokojích vás bude stát v průměru 5 500 rublů.

Pokud jde o ruskou kuchyni, dalo by se k ní přiřadit několik přívlastků, jako jsou chutná, výživná, nápaditá a velmi sytá. Důležitými surovinami, používanými při vaření, jsou především ryby, houby, zakysaná smetana a dále zelí a velmi oblíbená červená řepa. Rusko se také proslavilo svým výtečným kaviárem. Asi nejznámějším ruským pokrmem je boršč, polévka připravená jako vývar z hovězího masa a kostí spolu s červenou řepou a další zeleninou.

Ruským národním nápojem je světově známá vodka, která se vyrábí destilací především žita, ale také z dalších obilnin, výjimečně i z brambor. Stále více oblíbeným nápojem se stává pivo. Často se zde také popíjí šampaňské. Z nealkoholických nápojů je nejoblíbenější čaj, popíjený snad ke každému jídlu.

Letenky do Moskvy

Pokud se rozhodujete, jaký zvolit pro cestu do Moskvy dopravní prostředek, tak tím nejsnadnějším způsobem je využít letecké spoje. Za zpáteční letenku zaplatíte okolo 10 000Kč. Jestliže se rozhodnete letět přímým spojením z Prahy do moskevského letiště Šeremetěvo, zabere vám cesta asi 3 hodiny. Vybrat si můžete také let s přestupem, který sice bude trvat o něco déle, přibližně 5 hodin, ale pokud takto koupíte letenku, podaří se vám na ní dost podstatně ušetřit i tři tisíce.

Důležitým letištěm v Rusku je Šeremetěvo, jinak také Sheremetyevo International Airport, které najdete necelých 30 kilometrů od Moskvy. S Moskvou toto letiště spojuje věčně ucpaná dálnice. Proto je lepší zvolit jako cestu do města vlak Aeroexpress. Touto cestou se do centra dostanete asi za půl hodiny a zaplatíte za ni okolo 300 rublů. Taxi vás bude stát necelé 2 000 rublů. Toto letiště je cílové pro přímé spoje mířící z Prahy a Karlových Varů.

Dalším významným letištěm je Vnukovo International Airport ležící přibližně 30 kilometrů od centra. Do města vás dopraví vlak Aeroexpress. Autobus vás vysadí na nejbližší stanici metra. Na toto letiště velmi často létají letadla vypravená z Brna. Čtyřicet kilometrů od města se nachází letiště Domodědovo, které patří k největším ruským letištím. Často sem létá například německá nízko nákladová letecká společnost Air Berlin. I z tohoto letiště do města váš přepraví vlak Aeroexpress.

Do ruského hlavního města se ale můžete také vydat vlakem nebo autobusem. Vlakem se do Moskvy dostanete za víc jak 30 hodin a protože budete projíždět Běloruskem, musíte si opatřit tranzitní vízum. Do Moskvy také jezdí několikrát týdně autobus, kde vás zpáteční jízdenka vyjde asi na 4 000Kč. Výhodou oproti vlaku je, že si nemusíte obstarávat tranzitní vízum. Na hranici s Ruskem vás ale čeká velmi podrobná kontrola, která můžete trvat i více jak hodinu.

Památky a zajímavosti v Moskvě

Moskvě se nachází mnoho krásných a zajímavých památek, především nádherných pravoslavných chrámů. Nejznámější budovou je sídlo prezidenta, Velký kremelský palác, který tvoří komplex pravoslavných chrámů. Mezi nejvýznamnější sakrální stavby patří chrám Nanebevzetí Panny Marie, chrám sv. Archanděla Michaela, kde se nacházejí hrobky ruských carů nebo chrám Zvěstování. Významným kostelem je „Uspenskij sobor“, kde byli korunování ruští panovníci.

Druhým nejvýznamnějším místem v Moskvě je Rudé náměstí, na kterém se nachází překrásný chrám Vasila Blaženého. Celé náměstí obklopuje několik zajímavých staveb. Najdete tu také historický obchodní dům GUM, ve kterém můžete nakoupit různé suvenýry. O významu tohoto náměstí svědčí i to, že bylo v roce 1991 zapsáno na seznam památek UNESCO. Nachází se zde i mauzoleum Lenina, před kterým stále stojí dlouhé fronty. Toto mauzoleum je otevřeno 3 dny v týdnu a prohlédnout si ho můžete spolu s hřbitovem.

V Moskvě nemusíte obdivovat jen překrásné historické památky, stojí zde i několik výškových budov, například Moskovskiy Mezhdunarodniy Delovoy Tsentr, moskevské obchodní centrum nebo mrakodrap Věž federace.

Příznivci umění mohou zajít do Treťjakovské galerie, kde je umístěna expozice ruského umění nebo navštívit slavné moskevské divadlo Bolšoj. Významnými muzei jsou i Státní historické muzeum nebo Památník pokořitelů kosmu.

Další církevní památkou je chrám Dvanácti apoštolů, který se může pochlubit pěti kopulemi, dále kostel Uložení roucha Bohorodičky. Během dovolené byste neměli vynechat ani Zvonici Ivana Velikého s 21 zvony. Vedle této zvonice se na kamenném podstavci nachází Carský zvon vážící 200 tun, který zdobí litiny s vyobrazením panovníků. Významnou stavbou je i Lomonosova univerzita. Nabrat síly na další prohlídky místních památek můžete v některém parku, například v Patriarchových rybnících.

Eurovíkend v Moskvě

Největší ruské město Moskva je jedno z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších míst na světě, které určitě stojí za vaši pozornost. Stačí jedna návštěva, a toto překrásné město, plné historických památek, si zamilujete do konce života.

K poznání Moskvy můžete využít například poznávací zájezdy typu eurovíkend. Tyto zájezdy pořádají různé cestovní kanceláře. Některé zprostředkovávají pouze leteckou přepravu, ubytování a stravování, jiné vám k tomu nabídnou i doprovod zkušeného průvodce. Podle toho, jaký druh zájezdu si vyberete, se pak odvíjí i výsledná cena. V průměru se cena za čtyřdenní zájezdpohybuje okolo 20 000Kč.

Doprava je v drtivém případě zajištěna prostřednictvím některé letecké společnosti. Z České republiky létají pravidelné linky jak z letiště Václava Havla v Praze, tak z Karlových Varů nebo z brněnského letiště. S největší pravděpodobností přistanete buď na letišti Vnukovo, nebo Šeremetěvo. Cestovní kanceláře většinou nabízejí ubytování v hotelech střední kategorie.

Hlavním cílem turistů jsou samozřejmě moskevské památky. Těmi nejvýznamnějšími jsou Kremelský palác a Rudé náměstí, které obklopují další významné budovy, například chrám Vasila Blaženého nebo obchodní dům GUM. Najdete zde také Leninovo mauzoleum. Poznat Moskvu a její historii můžete také v místních muzeích a galerií, z nichž stojí za zmínku Státní historické muzeum, Památník pokořitelů kosmu nebo Treťjakovská galerie. Večer pak můžete zajít třeba na divadelní představení do známého moskevského divadla Bolšoj.

Ne jen na památky se turisté těší. Rusko je ve světě známé také díky své kuchyni, takže si v restauraci nezapomeňte objednat některé ruské tradiční jídlo, například boršč. Eurovíkend v Moskvě si určitě užijete, zažijete zde nezapomenutelné chvíle a prohlédnete si památky, které nenajdete jinde ve světě

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?