Tunisko – Tunis

… je domovem Berberů, starých domorodých kmenů, které byly v minulosti hojně vytlačovány do neobydlených oblastí. Berberem je například fotbalista Zinedine Zidan.

Tunisko

Mezi nejoblíbenější destinace pro letní dovolené patří bezesporu Tunisko. Tato malá země na severu Afriky láká již spoustu let milióny turistů každý rok svými nádhernými plážemi, exotickou kulturou, teplým mořem a horkými písečnými plážemi. Tunisko je starou a typickou arabskou zemí. Turisté sem přijíždějí v průběhu celého roku, protože průměrné celoroční teploty se zde pohybují kolem třiceti stupňů. Teplota vody a vzduchu se tu navíc moc neliší, takže Tunisko je ideálním místem pro strávení úžasné, horké a exotické dovolené v každém ročním období.

Tunisko je, klasicky kromě nejvyhledávanějších turistických destinací, relativně velmi levnou zemí. Ceny na okrajích rušných destinací se pohybují většinou v podobné výši jako u nás, někdy dokonce i méně. V centru turistických oblastí se samozřejmě ceny vyhoupnou na relativně vysokou hladinu.

Tunisko patří mezi země, které spíše než obrovské množství památek a turistických zajímavostí může spíše cestovatelům nabídnout nádherné pláže, nejvyšší možný luxus, sportovní radovánky, teplé moře a obchůdky s typickými tuniskými suvenýry.

Tunisko je skvělou volbou snad ve všech směrech. Vyberete-li si šikovně leteckou společnost, může Váš let trvat pouze něco kolem dvou hodin. Doprava do místa Vašeho ubytování je celkem rychlá, pohodlná a levná už jenom díky faktu, že nejfrekventovanější letiště jsou situována v blízkosti nejvyhledávanějších turistických destinací. Odsud se už snadno některým z místních dopravních prostředků dostanete do Vašeho hotelu či penzionu. Budete-li si chtít v Tunisku pronajmout automobil, je i tato možnost reálná. Počítejte ovšem s nutností mezinárodního řidičského průkazu.

Před cestou do Tuniska je dobré si uvědomit, že je to islámská země, takže zde platí jiné tradice, zásady a zákony, než na jaké jsme zvyklí. Pokud se chystáte do některých z tamních památek, určitě se sebou přibalte dlouhé kalhoty nebo případně dlouhou sukni a halenku rovněž s dlouhým rukávem. Jednak byste mohli svým, u nás naprosto běžným krátkým letním oblečením, především starší generaci do jisté míry pohoršit a také by Vás nemuseli na prohlídku mešit a podobných staveb vůbec pustit. Další věcí, která se Vám v kufru neztratí a nezabere téměř žádné místo jsou pro jistotu prášky proti průjmu. Především v posledních letech se už nejedná o žádnou častou katastrofu, ale čas od času někoho tato nepříjemnost na dovolené potká.

Co se týká potravin a pití, i tady jako v mnoha jiných afrických zemích platí pravidlo, že je lepší v zájmu vlastního zdraví kupovat balenou pitnou vodu a vyhnout se pouličnímu prodeji jídla jako jsou stánky s rychlým občerstvením apod. Jinak je Tunisko velmi krásnou exotickou zemí, ideální pro strávení horké a klidné letní dovolené.

Tunis

Tunis a Tunisko. Dvě tak podobná jméno, která si často spousta lidí plete, označují dvě odlišné skutečnosti. Tunisko je název turisticky oblíbené a vyhledávané země, zatímco Tunis je jeho hlavním městem a jednou z nejoblíbenějším oblastí státu. Tunis je prakticky hlavním kulturním, politických, turistickým i obchodním centrem země. Město se dělí na staré město, založené Araby někdy kolem roku 703, středověké čtvrti a na moderní části a přístav. Staré oblasti města Vás uchvátí starobylými stavbami jako jsou například mešity, paláce a staré domy významných osobností. Život ve staré části Tunisu plyne svébytným stylem, pomalu, důstojně, tradičně.

V nových čtvrtích je život o něco dál. Tradice se zde už nedodržují tak přísně jako v historické části města. Město je celkově oproti jiným velmi čisté, s pečlivě udržovanými zahradami a parčíky. Tunis je celkově velmi zajímavým místem. Přijedete-li sem, určitě Vás uchvátí dokonalým a plynulým spojením starobylé architektury s moderními budovami, kavárnami, obchody, restauracemi, novými hotely a dalšími druhy ubytovacích zařízení.

Hlavní ulicí nové části Tunisu je Bulvár 7. listopadu. Neoficiálně bývá také přezdíván jako Bulvár Habiba Bourguiby. Většinou se zde proplétáme mezi davem turistů, kteří se snaží dostat po bulváru až do starého Tunisu (tzv. mediny, jak je tato část označována). Velmi frekventovaným místem je také místní letiště, které patří mezi jedno z hlavních v zemi a je nejčastějším místem příletů turistů na jejich skvělou exotickou dovolenou v Tunisku.

Tunis je bohatým městem hlavně na architektonické památky, zvláště pak samozřejmě stará část města. Na prohlídku Tunisu Vám určitě nebude stačit ani den, a proto si musíte sami uvážit, co pro Vás opravdu stojí za shlédnutí a co navštívíte. Mezi taková místa patří například Muzeum Bardo. Je to hlavně muzeum jakési kultury zdejších obyvatel v průběhu let. Najdete zde unikátní mozaiky z nedalekého historického významného města Kartága a spoustu dalších skvostů.

Dovolená v Tunisku

Dovolená v Tunisku je velmi unikátním zážitek především pro vyznavače lenošení a relaxace na prosluněné pláži, plné slunečníků, barů a různých stánků s občerstvením nebo půjčovnou sportovních potřeb. Dovolená v Tunisku Vám dodá ztracenou energii, načerpáte spoustu silných dojmů, krásně se opálíte a poznáte život jiné kultury.

V dnešní době snad neexistuje žádná cestovní kancelář, v jejíž nabídce by zájezdy do Tuniska chyběly. Cena dovolené v Tunisku se může pohybovat od deseti tisíc až klidně po padesát tisíc a více. Záleží jenom na tom, kolik luxusu si chcete dopřát. Nejvýhodnější zájezdy se dají koupit prakticky za pakatel formou last minute. Cena takového last minute v Tunisku spadne většinou i na polovinu původní ceny!

Tunisko bohužel patří mezi země, kde mají občané České republiky, stejně jako občané jiných zemí, vízovou povinnost. I v tomto mají obrovskou výhodu ti, kteří se rozhodli cestovat prostřednictvím cestovní kanceláře. V tomto případě se totiž kromě výběru destinace a balení zavazadel nemusíte už starat o nic dalšího. Cestovní agentura za Vás vyřídí všechny potřebné doklady a rezervace ubytování, včetně víza. Pokud cestujete takzvaně na vlastní pěst, musíte si o vízum zažádat na tuniském velvyslanectví v Praze. Ať už tak či onak, v obou případech platí, že Váš cestovní pas musí mít ještě platnost minimálně šest měsíců.

Tuniskou měnou je tuniský dinár. Ten se v současné době pohybuje asi kolem dvanácti korun. Celkově jsou ceny v Tunisku poměrně podobné těm u nás a tak Vás dovolená v Tunisku nevyjde ani tak draze jako v jiných exotických zemích. Nejlevnějšími suvenýry jsou zde například typické tuniské oblečení.

Cestování po Tunisku je možné použít stejných dopravních prostředků jako u nás. Mezi městy se nejsnadněji dopravuje samozřejmě osobním automobilem. Pokud nemáte možnost řídit nebo si vypůjčit automobil, využijte služeb taxíků, vlaků, autobusů nebo louage. Louage jsou něco jako minibus. Přepraví až osm osob, objíždí stanovené trasy, ale neodjede nikdy dřív, než se úplně naplní.

Ubytování a letenky

I když není Tunisko na hotely a různá ubytovací zařízení zrovna bohatá, určitě máte pořád poměrně široké možnosti výběru. Nejvyhledávanější turistické oblasti Tuniska nabízí dohromady téměř necelé dvě stovky hotelů a jiného ubytování v různé kvalitě a cenové relaci. Největší koncentraci ubytovacích zařízení naleznete především v oblastech jako jsou Hammamet, hlavní město Tunis, Djerba, Monastiru a nebo Sousse.

Hotely v Tunisku rozděluje počet hvězdiček podle stupně komfortu. Všeobecně se o tuniských hotelech říká, že v porovnání s našimi hotely, odpovídá jejich úroveň o hvězdičku nižšímu hotelu než je tomu u nás. Obvykle v Tunisku ani hotel s méně než třemi hvězdičkami nenajdete. Ceny hotelů se liší podle komfortu, poskytovaných služeb, stravy apod. Za noc v Tunisku můžete zaplatit od několika set až například po tři tisíce.

Víceméně jedinou, nejběžnější a nejpohodlnější dopravou na místo Vaší dovolené je ta letecká. Cesta po souši je díky moři, které odděluje Evropu od severní Afriky, nemyslitelná a lodní doprava by se znatelně prodražila. Z daných možností tedy jasně vítězí letecká doprava. Díky takzvaným nízkonákladovým leteckým společnostem jsou navíc letenky do Tuniska dostupné prakticky komukoliv. Stejně jako u víz platí také u dopravy, že pokud máte objednanou dovolenou v Tunisku přes cestovní kancelář, nemusíte se starat ani o tuto stránku věci. Agentura za Vás všechno vyřídí.

Ceny nejlevnějších letenek do Tuniska se včetně zpáteční cesty a dalších poplatků spojených s letenkou, se pohybují kolem devíti tisíc korun. Podle Vaši volby cestovní třídy a dalších služeb cena letenky roste. Nejvýhodněji koupíte letenku ve slevových akcích, nebo v last minute nabídce, kdy se může cena dostat mnohdy až na polovinu.

Nejvíce se v Tunisku létá na letiště přímo v hlavním městě Tunisu, oblíbeném ostrově Djerba nebo do Hammametu. Let trvá poměrně dlouho a tak je občas výhodnější si za pohodlí trochu připlatit a užít si už i samotnou cestu za Vaší exotickou dovolenou.

Zajímavá místa

Tunisko je krásnou muslimskou zemí s bohatou a pestrou minulostí. Už od počátku existence tohoto území zde po sobě lidé zanechávali jedinečné skvosty, stavby a jiné prvky, které dnes můžete vidět jenom zde. Mezi největší lákadla Tuniska, vábící sem každoročně miliony turistů na poznávací zájezdy nebo dovolené, patří hlavně starobylá města jako jsou například:

  • Tunis – ačkoliv je celé hlavní město Tunis krásným místem, turisté spíše vyhledávají starou část města, takzvanou medinu. Tu tvoří staré budovy a náboženské stavby jako Olivová mešita (nebo také známá jako Velká mešita Jama Ez Zitouna), muzeum Bardo, palác Dar Ben Abdallah, který býval sídlem vládců Tuniska, katedrála Saint Vincent de Paul, nebo rustikální tržnice, které se dodnes těší velké oblibě turistů. Pokud by Vás více lákal kousek přírody, pak zavítejte například do místního parku Belvedére. Sice se nemůže pochlubit extrémně dlouhou historií, ale skýtá krásnou velkou zoologickou zahradu a mnohé další. Nová část Tunisu je spíše soustředěná na turistický ruch jako takový. Je zde soustředěno mnoho ubytovacích kapacit, restaurací, hotelů či kaváren.
  • Kartágo – neexistuje snad nikdo, kdo by už někdy alespoň neslyšel o majestátním a starobylém městě Kartágu. Jedná se o kdysi velmi významnou oblast Tuniska, především po vojenské a strategické stránce. Kartágo jako takové na konci Punských válek padlo a dnes tak můžete obdivovat hlavně trosky a zbytky z budov takzvaného Římského Kartága, jenž vzniklo na místě původního.
  • Monastir – dalším z turisticky nejvyhledávanější destinací v Tunisku. Pro Tunisany je známý hlavně jako rodiště prvního prezidenta Habíba Burgiba (podle nějž je pojmenován již zmiňovaný bulvár). Právě jeho mauzoleum je hojně vyhledávanou památkou. Turistům se zde vystavují náhrobní kameny, osobní věci rodiny prezidenta a mnoho dalších věcí. Web kde najdete více informací o Monastiru najdete zde: Mahdia, Tunisko.

Tato místa patří asi k nejnavštěvovanějším z celého Tuniska. Tedy alespoň z pohledu turisty. Samozřejmě jsou i další destinace, která lákají hlavně plážemi a azurovým mořem, ale už nenabízí tolik památek. Mezi ně můžeme zařadit třeba Hammamet, Sousse apod.

Shrnutí

Tunisko je jednou z velmi dobrých alternativ, jak strávit příjemnou dovolenou na pobřeží Středozemního moře a to především pro turisty, kteří rádi poznávají lehce odlišné kultury. I přesto, že je Tunisko v „úzkém kontaktu“ s Evropou a přejímá především ve velkých městech západoevropský životní styl, stále se nachází na africkém kontinentu, což se zde pochopitelně projevuje. Tunisko tak je sice moderní a z pohledu turistické infrastruktury stoprocentně připravenou zemí, ale na druhou stranu vás dokáže zaujmout i svou původní atmosférou.

Bez pochyby zajímavá je i poměrně „divoká“ historie Tuniska a určitě vás oslní i všudypřítomné lány s exotickým ovocem, krásné pláže a romantické oázy. Přesně takové je Tunisko i ve svém hlavním městě, kterým je pochopitelně vcelku známý Tunis, když se tyto názvy (Tunis a Tunisko) často zaměňují. Ale i možná slavnější Djerba, Monastir a další jsou místy, která oplývají opravdu především historií; kdo by neznal Hannibala, nebo slavné Kartágo. To všechno vám ve spojení s exotickou přírodou a krásnými plážemi Tunisko nabídne.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?