Černá Hora

Černá Hora leží v jihovýchodní Evropě, sousedí s Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, a Albánií. Rozkládá se na pobřeží Jaderského moře, což z ní činí oblíbený cíl letní dovolené řady moře chtivých turistů. Černá hora ale zdaleka nenabízí jen moře. Je to země skýtající neobyčejné přírodní krásy, unikátní starobylá městečka a řadu historických památek.

Nabízíme celou řadu last minute Chorvatsko.

Černá Hora, přestože leží na břehu moře, je velice hornatý stát, nejvyšší vrcholy dosahují výšky přes 2500 m.n.m. Rozdíl nadmořské výšky mezi pobřežím a nedalekými horami je tedy hodně velký. Černá Hora je jako jeden z mála evropských států relativně málo dotčená civilizací, najdete zde řadu míst, která si stále udržují svou původní podobu. Přestože se jedná o poměrně malý stát, bylo na jeho území vyhlášeno hned pět národních parků (Biogradska Gora, Durmitor, Lovćen, Prokletije a Skadarské jezero). Milovníci přírodních krás zde tedy skutečně mají co obdivovat.

V letní sezóně Černá Hora láká k dovolené u moře. Na břehu Jadranu se nacházejí hlavní turistická letoviska, jako je Budva, Kotor, Ulcinj, Sveti Stefan či Sutomore. Pobřeží je zde velmi členité, s množstvím malých zálivů, skalních útesů, ostrovů a poloostrovů. Několik kilometrů dlouhé písečné pláže, jako jsou třeba v Itálii, zde tedy příliš nenajdete. Jsou ale výjimky, nejdelší pláží je Velika Plaža u Ulcinje, která měří 13 kilometrů. Vzhledem k velkému počtu slunečných dnů se v Černé Hoře můžete v moři koupat až 180 dnů v roce.

Hlavním městem Černé Hory je Podgorica. Ta ale není turisticky příliš atraktivní, jedná se spíše o průmyslové město. Turisté bažící po historických památkách mnohem více navštěvují městečko Cetinje, které po staletí bývalo hlavním městem a je tedy označováno za kulturní centrum země. Mezi další velká města Černé Hory patří Bijelo Polje , Nikšić či Pljevlja.

  • Hlavní město: Podgorica
  • Oficiální jazyk: srbština (v turistických centrech je šance domluvit se anglicky, případně i německy)
  • Měna: Euro
  • Časová zóna: UTC+1, letní čas UTC+2

Černohorská vláda umožnila občanům ČR vstup na území Černé Hory na základě předložení platného občanského průkazu. Jelikož se ale jedná o jednostranné opatření, Ministerstvo zahraničních věcí ČR raději doporučuje použít pro cestu do Černé Hory platnýcestovní pas. Ten budete potřebovat i v případě, že byste chtěli navštívit i sousední Srbsko.

Dovolená Černá Hora

Černá Hora je velmi zajímavá a turisty ještě příliš neobjevená země, kde můžete strávit nádhernou dovolenou. Je přímo ideální zemí pro dovolenou ve stylu – pár dnů výlety po horách a pár dnů odpočinek u moře. Jestliže nemáte rádi přelidněné pláže u obrovských hotelů, pak je pro Vás Černá Hora tím pravým místem pro letní dovolenou.

Poznávací zájezdy do Černé Hory jsou nejčastěji zaměřeny na zdejší národní parky. Těch je na poměrně malém území hned pět. Některé zájezdy jsou kombinované s pobytem u moře a nebo míří i do sousedních zemí. Mezi nejoblíbenější patří poznávací zájezd s turistikou v pohoří Durmitor, Bjelasica a Komovi. Z další nabídky cestovních kanceláří vybíráme například zájezd Bosnou a Hercegovinou do Černé Hory s výletem do Albánie, Poklady Černé Hory, Albánie a Makedonie, Kulturní a přírodní krásy Černé Hory s návštěvou Albánie a nebo specializované zájezdy do Národního parku Durmitor či do národního parku Prokletije.

Černá Hora má téměř 300 km pobřeží, z toho více než 70 km tvoří kvalitní pláže. Kromě toho zde bývá až 240 slunečných dnů v roce. Dovedete si představit ideálnější podmínky pro letní dovolenou? Mezi oblíbená přímořská letoviska v Černé Hoře patří Budva, Bečiči, Sutomore či Sveti Stefan.

Budva – jedno z nejmalebnějších turistických středisek v Černé Hoře. Starobylé městečko s pěknými plážemi (nejoblíbenější je 1600 metrů dlouhá Slovanská pláž). Středisko nabízí mnoho hotelů a dalších možností ubytování, kromě toho se zde po celou letní sezónu koná řada kulturních akcí a festivalů.

Bečiči – středisko s řadou luxusních hotelů a s nádhernými plážemi s možnostmi sportovního vyžití (bazény, skluzavky, tobogány, tenisové kurty, plážový volejbal a další).

Sutomore – velmi oblíbené turistické letovisko s více než kilometr dlouhou pláží. Podél ní vede promenáda s řadou restaurací, kaváren, barů i zábavních podniků.

Sveti Stefan – jedno z nejluxusnějších středisek na celém východním pobřeží Jaderského moře. Nádherné písečné pláže a možnosti sportovního vyžití (vodní skútry, potápění, jachting , windsurfing, sportovní rybolov a další).

Svou dovolenou v Černé Hoře můžete obohatit i o ochutnávku místních specialit. Jelikož jste u moře, rozhodně byste neměli vynechat ryby a další dary moře. Mezi typické černohorské speciality patří zdejší pršut, tedy výborná sušená šunka, která se krájí na tenoučké plátky. Z dalších masových specialit ochutnejte pljeskavicu (smažená placka z různých druhů mletého masa), čevapi či ražniči. Z alkoholických nápojů je oblíbená rakije, která se pálí a pije i v jiných balkánských zemích.

Ubytování Černá Hora

Černá Hora v současné době velmi podporuje turistický ruch, dochází zde ke stavbě nových hotelů, turistická letoviska se zde rychle rozvíjejí. Nabídka ubytování je poměrně široká, můžete si vybrat z nabídky hotelů všech kategorií, nebo můžete zvolit ubytování v penzionu či ubytování v soukromí.

Nejširší nabídka hotelů je samozřejmě v hlavním městě Podgorica a dále v turistických letoviscích na břehu moře. Jelikož ale turisté do Černé Hory nepřijíždějí jen za koupáním, ale také za poznáváním, nádhernou přírodou a bohatou historií, ubytovací kapacity jsou rozmístěné i v dalších historických městečkách a v blízkosti významných přírodních památek, zejména národních parků. Odtud pak můžete podnikat rozmanité výlety za krásami Černé Hory.

Nejlevnější ubytování v hotelu na pobřeží se dá pořídit již za 30 EUR, cena však samozřejmě závisí na kvalitě ubytování i na poskytovaných službách. Pokud chcete například ubytování s výhledem na moře, pak si ve většině hotelů musíte připlatit.

Jestliže vás nelákají turistická centra a při své dovolené u moře hledáte spíše klid a soukromí, pak bude nejlepší hledat ubytování soukromí či v nějakém příjemném penzionu. V Černé Hoře je řada privátních vilek, apartmánů a studií, které nabízejí poklidné ubytování za příznivé ceny. Ubytování si vždy nejprve prohlédněte, cenu si domluvte předem a nebojte se smlouvat.

Na pobřeží najdete i řadu příjemných kempů. Jestliže nejste nároční, ale chcete opravdu levné ubytování, pak můžete zvolit ubytování nazvané turbáza či sportbáza. Jedná se v podstatě o turistické chaty s jednoduchým ubytováním, většinou se společným sociálním zařízením.

Zájezdy do Černé Hory jsou v hlavní turistické sezóně samozřejmě dražší než mimo ni. Pokud chcete Černou Horu navštívit uprostřed léta a přitom ušetřit, vybírejte včas z nabídek first minute, nebo si naopak počkejte na poslední chvíli, na takzvané last minute zájezdy.

Doprava

Černá Hora sice není z České republiky tak blízko, jako třeba sever Itálie či Chorvatska, přesto není doprava na dovolenou do Černé Hory problém. V zásadě máte několik možností, jak se do Černé hory dostat.

  • autem
  • autobusem
  • letadlem
  • vlakem
  • lodí

Autem se dá do Černé Hory dojet za zhruba 16 hodin. Nejoblíbenější trasa vede přes Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko a částečně i přes území Bosny a Hercegoviny (jen krátký úsek).

Cesta autobusem s některou z cestovních kanceláří sice trvá o něco déle, než cesta autem, ale zase ji máte bez starosti s plánováním cesty i se samotným řízením.

V Černé Hoře jsou dvě mezinárodní letiště – v hlavním městě Podgorica a ve městě Tivat. Charterové lety cestovních agentur obvykle létají na letiště Tivat, protože je blíže k pobřeží. Z letiště v Podgorici to zase máte blíže do centrální části země. Je možno využít i letiště v chorvatském Dubrovníku, odkud je to do severní části Černé Hory poměrně blízko.

Nejkratší a nejrychlejší vlakové spojení s Černou Horou je z Prahy do Podgorice přes Budapešť a Bělehrad. Cesta trvá zhruba 27 hodin.

Některé cestovní kanceláře mají ve své nabídce plavby lodí po Jaderském moři, při kterých můžete navštívit jak Chorvatsko, tak i Černou Horu a další země na jeho pobřeží. Mezi nejznámější přístavy v Černé Hoře patří Bar, Budva, Herceg Novi či Kotor.

 

Kam v Černé Hoře na výlet

Ať už pojedete na dovolenou do Černé hory samostatně či s cestovní kanceláří, určitě vás bude zajímat, která zajímavá místa byste neměli vynechat, nebo která přímořská letoviska nabízejí nejlepší podmínky pro koupání a vodní sporty. Mezi nejvyhledávanější turistické lokality patří Biogradská Gora, Bjelasica, Boka Kotorská, Budva, Durmitor, Kotor, Prokletije, Skadarské jezero, Sveti Stefan, Visitor či Žabljak.

Přímořská letoviska Černé Hory

Budva – Budva je hlavním turistickým střediskem Černé Hory. Nabízí nádherné písečné pláže, čisté moře a kvalitní služby. V letní sezóně se zde koná řada kulturních akcí a hudebních festivalů.

Sveti Stefan – Sveti Stefan je původně malá rybářská osada rozkládající se na skalnatém ostrůvku nedaleko pobřeží. Rybářské domky byly postupně přestavěny na luxusní hotelové apartmány. Rezidence je určena pro movitější hosty a navštěvují ji i známé osobnosti.

Přírodní krásy Černé Hory

Skadarské jezero – Skadarské jezero je největším jezerem na Balkánském poloostrově, leží na hranici mezi Černou Horou a Albánií. Rozkládá se mezi pohořími Prokletije, Rumija a Katunský kras a skalní tyto skalní masivy dotvářejí jeho jedinečnou kulisu. Oblast byla vyhlášena národním parkem.

Durmitor – Národní park Durmitor je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je proslulý zejména kaňony řek Tara, Piva, Komarnice a Sušice.

Biogradska Gora – Součástí národního parku Biogradska Gora je jeden ze tří posledních evropských pralesů. Známé je také ledovcové Biogradské jezero.

Lovćen – Národní park Lovćen leží v centrální části stejnojmenného pohoří.

Boka Kotorská – Boka Kotorská je nejjižnější evropský fjord a zároveň i největší přírodní záliv na jihu Jaderského moře. 28 km dlouhý záliv se zařezává hluboko do krasového pohoří a nápadně připomíná severské fjordy.

Historická města

Kotor – Kotor je staré přístavní město, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Je dodnes chráněno dochovanými středověkými hradbami. Ve staré části města můžete obdivovat malebné úzké uličky a náměstíčka.

Herceg Novi – Město pocházející již ze 14. století je turisty vyhledávané zejména kvůli svému historickému centru a také kvůli nádherným okolním plážím. Díky soustavě parků a zahrad se jedná o velmi zelené město s nádhernou vegetací.

Klášter Morača – Klášter je považován za jednu z nejkrásnějších středověkých památek Černé Hory.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?