Amsterdam

Nizozemsko – Amsterdam

Metropole Amsterdam je hlavním městem Nizozemského království, které leží na řece Amstel a spadá do provincie severního Holandska. Jedná se o největší a nejlidnatější město v celé zemi, které je zároveň i finančním a kulturním centrem. Rezidence vlády, parlamentu a královské rodiny tu ale nenajdete. Tyto instituce mají svá sídla v Den Haagu. Zato zde mají svou centrálu významné světové společnosti, například Philips, ING nebo Heineken. Jedná se o velmi kosmopolitní město, ve kterém žije velké množství lidí různých národností a vyznávající různá náboženství.

Počasí v Amsterodamu je velmi proměnlivé. V jednu chvíli může svítit slunce, do toho může přijít přeháňka, kterou může vystřídat opět slunečné počasí. Jestli nevíte, kdy je nejlepší čas vyrazit do tohoto přístavního města, doporučuje se období od května do června.

Amsterdamu pocházejí první zmínky už z konce 13. století, kdy tato rybářská osada získala městská privilegia. Od té doby se začala rozvíjet v obchodní centrum. Nejvýznamnějším obdobím se stalo 17. století, kdy byly založeny Východoindická a Západoindická společnost. Holandsko okupoval i Napoleon, po jehož porážce sice Amsterdam zůstal hlavním městem, ale vláda přesídlila do Den Haagu.

Ubytovat se v Amsterdamu můžete v různých typech ubytovacích zařízení. Nejdražší formu představují nejluxusnější hotely, ale také pronájem hausbótu. Levnější ubytování poskytují skromněji zařízené hotely, penziony, hostely nebo kempy. Vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město celé země, pohybují se zde ceny za ubytování dost vysoko. Amsterdam se řadí mezi nejdražší evropská města.

Spíše než na dovolenou se do Amsterdamu jezdí formou poznávacích zájezdů. Velmi oblíbené jsou i eurovíkendy. Tyto zájezdy zprostředkovávají různé cestovní kanceláře, a to jak letecky, tak autobusem. K cestě vám přitom bude stačit pouze platný cestovní pas nebo občanský průkaz, vízum si nemusíte vyřizovat.

tradiční nizozemské kuchyni se říká, že je vydatná a jednoduchá. Moc oblíbená ovšem není, ani ve světě, ale ani u místních obyvatel. Jako typická jídla jsou uváděna například bramborová polévka, zelené zelí či kapusta a uzený salám nebo hnědé fazole se špekem. Z ryb se připravuje nejčastěji sleď nebo uzený úhoř. Specialisté jsou ale Holanďané na výrobu sýrů. V celé zemi, a především v hlavním městě, se nachází velké množství zahraničních restaurací, převážně čínských a indonéských. Najdete zde také známé americké restaurace typu fast food. Pokud jde o nápoje, nejčastěji se zde konzumuje jejich vlastní výtečné pivo značek Heineken nebo Amstel.

Hlavní město Nizozemska se stalo symbolem tolerance, a to nejen v otázce náboženství, ale také v otázce drog, konkrétně pokud jde o marihuanu. Ta je v celé zemi legální, ale musíte dodržovat různá omezení. Po celém městě se nachází celá řada coffee shopů, ve kterých můžete marihuanu přímo koupit.

Ubytování v Amsterdamu

Amsterodam patří mezi často navštěvovaná města, proto je lepší si rezervovat hotel dopředu, abyste měli jistotu, že ubytování opravdu seženete. K rezervaci můžete využít různé internetové portály, například Booking.com. Především to platí pro období turistické sezóny, ale také pro víkendy. Mnoho lidí sem míří také v době Vánoc a Velikonoc.

Ubytování v Amsterodamu poskytuje velké množství různých ubytovacích zařízení. Široká nabídka je tu například hotelů. Rezervovat si ubytování můžete jednak v jednoduše zařízených jedno nebo dvou hvězdičkových hotelech, v kvalitně zařízených tříhvězdičkových hotelech. Nebo si vyberte jeden z nejluxusnějších čtyř či pěti hvězdičkových hotelů. Za ubytování v nejdražším hotelu zaplatíte klidně i víc jak 1000 eur.

Samozřejmě tu najdete i další druhy ubytovacích zařízení, které jsou levnější než ubytování v hotelech. Jedná se například o penziony, hostely ale i kempy. Penzionů se v Amsterdamu sice moc nenachází, ale jejich ceny jsou více stabilní než ceny v hotelech. Jednou z nejlevnějších variant jsou hostely, vhodné především pro studenty a pro ty, kterým nevadí menší komfort. Hostelů se zde nachází několik druhů. Ubytovat se tak můžete v ubytovnách organizace Hostelling International, v oficiálních soukromých hostelech nebo v křesťanských hostelech poskytujících to úplně nejlevnější ubytování. Najdete je pod názvem „Shelter“. Ceny za ubytování v hostelu se pohybují kolem 20 eur.

Další variantu představují kempy, kterých je v Amsterdamu dostatečné množství. Rozlišují se kempy mládežnické a rodinné. Ubytovat se také můžete v bytech či apartmánech. Kromě hotelů představuje další dražší formu ubytování i pronájem hausbótu.

Nesmíte ovšem zapomínat, že se jedná o hlavní a jedno z nejnavštěvovanějších měst v celém Nizozemsku, takže se zde ceny pohybují o něco výš, než v ostatních částech země. Ani v oblasti ubytování tomu není jinak, a i v jednoduše vybavených ubytovacích zařízeních zaplatíte docela vysokou cenu.

Letenky do Amsterdamu

Do Amsterdamu se dostanete několika různými způsoby. Tou nejrychlejší a nejpohodlnější formou je samozřejmě letecká doprava. Zakoupit letenku byste si měli co nejdřív, obecně totiž platí, že čím dříve si let zamluvíte, tím méně za letenku zaplatíte.

Nejdůležitějším letištěm je Schiphol, vzdálené přibližně 20 km od hlavního města. Toto letiště je považováno za jedno z nejlepších letišť v celé Evropě, které poskytuje služby nejvyšší kvality. Je také základnou pro leteckou společnost KLM. Čekání na váš let si můžete zpříjemnit touláním se po různých obchodech, restauracích, barech či pobytem v relaxačních centrech, které jsou umístěny po celém letišti.

Tento způsob dopravy je díky současným cenám letenek poměrně dostupná varianta. Z Prahy vám let zabere asi 90 minut. Z pražského letiště Václava Havla zprostředkovávají přímé lety například ČSA nebo KLM. Rezervovat letenku si můžete přes různé portály, například přes Kralovna.cz. Cena letenek se v současné době pohybuje od 3000 Kč.

Z letiště do města se můžete dostat různými způsoby. Pokud si vezmete taxík, zaplatíte za cestu kolem 40 eur. Za cenu 10 eur vás z letiště do centra města přepraví autobus, který z letiště vyjíždí každou půl hodinu. V podzemí letiště se nachází nádraží, ze kterého vyjíždí vlak, který vás doveze na amsterodamské hlavní nádraží za 25 minut.

Do Amsterdamu se ale můžete vydat také vlakem, autobusem nebo vlastním autem. Cesta vlakem z Pražského nádraží vám zabere přibližně 13 hodin a budete muset přestupovat v Německu. Hlavním nádražím je Amstedamu Centraal Station. Autobusem se z Prahy do tohoto historického města dostanete přibližně za 14 hodin a za jednosměrnou jízdenku zaplatíte okolo 1700 Kč. Autem se dá dojet z Prahy přibližně za 8 hodin, ale samozřejmě záleží na mnoha okolnostech, například na zvolené trase.

Památky v Amsterdamu

V Amsterdamu se nachází celá řada zajímavých památek a míst, které byste během své návštěvy měli určitě navštívit.

Centrem města je náměstí Dam, dějiště mnoha významných historických událostí, které obklopuje celá řada zajímavých budov. Jednou z těchto budov je i královský palác, který byl postaven v polovině 17. Století a dříve sloužil jako soudní dvůr. Uvnitř paláce si můžete prohlédnout obrazy Rembrandtových žáků a empírový nábytek z doby prvního Nizozemského krále, Ludvíka Bonaparta. Dnes je palác státním majetkem, který je veřejnosti zpřístupněn. Dalšími významnými budovami na tomto náměstí je Nový kostel, v němž jsou králové a královny korunováni. Naproti Královskému paláci je umístěn Národní památník, který byl postaven na památku obětí druhé světové války.

Architektonickým skvostem je Begijnhof dvůr, jenž obklopuje asi čtyřicet domků, které dodnes slouží jako útulek pro neprovdané katolické ženy. Amsterdam a celé Nizozemsko je po celém světě známé díky brusírnám diamantů. Pokud vás toto řemeslo zajímá, můžete navštívit brusírnu Gassan Diamonds. V celém Amsterdamu se nachází více jak 1200 mostů, z nichž nejznámější je most Magere Brug.

Středem nočního života je náměstí Leidseplein, kde se nachází celá řada restaurací, barů, coffee shopů, divadel i kin. Každý den na něm probíhají různá představení klaunů, hudebníků i žonglérů. Nedaleko se nachází dva největší kluby, Melkweg a Paradiso. Když se mluví o Amsterdamu, nelze se nezmínit asi o nejznámější čtvrti v celém Holandsku, o čtvrti červených luceren. Tyto ulice lásky patří mezi největší turistické atrakce v Amsterdamu. Charakteristický je Amsterdam i svou sítí vodních kanálů.

Pokud patříte mezi milovníky umění, měli byste určitě zavítat do Rijksmuseum, kde je umístěn i obraz Noční hlídka od Rembrandta van Rijna. Jestliže máte raději Vincenta van Gogha, musíte zamířit do Van Gogh Museum. Dalším důležitým muzeem je Muzeum Anny Frankové.

Eurovíkend v Amsterdamu

Pokud budete chtít poznat toto krásné evropské město plné zajímavých míst a památek aniž byste museli sami něco organizovat a zařizovat, tak právě pro vás jsou jak stvořené poznávací zájezdy, především již zorganizované eurovíkendy.

Mnoho cestovních kanceláří nabízí zájezdy do Amsterdamu právě formou eurovíkendů, které trvají zpravidla 2 až 3 dny. Cestovní kanceláře zařídí vše potřebné, od dopravy přes ubytování. Ubytování je zajištěno především ve tří hvězdičkových hotelech.

Tyto víkendové pobyty jsou nabízeny jak formou letecké, tak autobusové dopravy. Levnější jsou samozřejmě eurovíkendy zprostředkované autobusovou dopravou, kde se ceny pohybují už od 5000 Kč. Pokud se rozhodnete letět do Amsterdamu, zaplatíte za tento eurovíkend cenu od 7000Kč. K cenám se ale musí připočítat další výdaje, například pojištění, strava nebo vstupné do různých objektů.

Během svého pobytu si můžete prohlédnout celou řadu zajímavých míst. Například se můžete zajít podívat na královský palác na náměstí Dam. Na tomto náměstí se nachází i Nový kostel, v němž jsou korunováni všichni nizozemští králové a královny. Nizozemskou architekturu si nejlépe prohlédnete v Begijnhofově dvoře. Projít se můžete po některém z mnohých mostů nebo se zajděte podívat do brusírny diamantů. Úžasná je i projížďka lodí po síti kanálů, křižujících celé město. Nezapomeňte si přivést z Amsterdamu nějaký ten suvenýr, například výborný nizozemský sýr, Goudu.

Svůj pobyt můžete spojit s různými významnými akcemi, které se v Amsterdamu konají. Například pokud se budete chtít do tohoto krásného města podívat na konci dubna, zažijete pak oslavy narozenin královny, kdy se celá země zahalí do oranžové barvy. Ve městě se v té době budou konat různé průvody, koncerty, karnevaly a bleší trhy.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?