Praha

Hlavním městem České republiky je překrásná, historická Praha, která zaslouženě patří k nejnavštěvovanějším městům v Evropě. Zlatá, stověžatá, kamenná Praha, Praha – srdce Evropy, to je jen malý výčet přívlastků, které Prahu velmi výstižně popisují.

Praha, jako hlavní město České republiky, vystupuje už asi jedenáct století. Významným datem je rok 1348, kdy císař Karel IV. Lucemburský založil Nové Město a z Prahy udělal jedno z nejvýznamnějších měst středověké Evropy. Za jeho vlády vzniklo mnoho významných staveb, včetně první university ve střední Evropě. Významným panovníkem byl i císař Rudolf II. Habsburský, který z Prahy učinil kulturní centrum. Po konci třicetileté války vliv Prahy o něco klesl. V roce 1784 nechal císař Josef II. spojit samostatná pražské města v jedno, tedy v Prahu.

Praha, která se nachází uprostřed Evropy a zaujímá tak velmi významné postavení, co se dopravy v Evropě týká, je bez větších problémů přístupná nejen ze všech koutů republiky, ale také ze zahraničí. Jakožto hlavní město disponuje Praha mimo jiné i nejvytíženějším letištěm v ČR. Jedná se o letiště Václava Havla. Hustá je zde silniční i železniční síť.

Praha nabízí svým návštěvníkům širokou nabídku různých forem ubytovacích zařízeních, takže si zde vybere úplně každý. K dispozici jsou luxusní pětihvězdičkové hotely, kvalitně zařízené tří hvězdičkové hotely i velmi skromně vybavené hotýlky. Dále máte na výběr z penzionů, hostelů, motelů i botelů. Počítejte ale s tím, že se jedná o hlavní město, takže se ceny za ubytování budou pohybovat o něco výš, než v jiných částech republiky.

Praha je známá především díky svým historickým památkám, na které narazíte téměř na každém kroku. K těm nejvýznamnějším patří Pražský hrad s katedrálou svatého Víta i Starým Královským palácem, jehož součástí je Vladislavský sál. V areálu Pražského hradu si dále můžete prohlédnout baziliku sv. Jiří nebo projít se Zlatou uličkou. Vynechat nesmíte ani procházku přilehlých zahrad.

V Praze najdete i několik ostrovů, z nichž tím nejkrásnějším je pravděpodobně Kampa. Nejznámějším náměstím v Praze je proslulé Václavské náměstí, kde se nachází pomník sv. Václava a Národní muzeum. Staroměstské náměstí je slavné především díky pražskému orloji. Nezapomeňte se projít po jednom z nejznámějších mostů v Evropě, po slavném Karlově mostě.

Během své dovolené v Praze si nenechte ujít ani návštěvu Židovské čtvrti. Máte-li dostatek peněžních prostředků, vydejte se na nákupy do Pařížské ulice. V Praze určitě nevynechejte Petřín, ze kterého je jeden z nejkrásnějších pohledů na město. Především v případě, že vystoupáte na místní rozhlednu. Kromě ní se zde nachází i hvězdárna a zrcadlové bludiště. Když už je řeč o zahradě, dětem jistě uděláte radost návštěvou zoologické zahrady, která je největší v celé republice. Po celé Praze se nachází i velká řada muzeí a galerií.

Doprava a ubytování v Praze

Praha je už řadu let nejnavštěvovanějším místem v České republice, proto také svým návštěvníků nabízí jak širokou škálu různých forem ubytování, tak především velmi dobrou dopravní dostupnost.

Ať už se chystáte na dovolenou do hlavního města ČR z kteréhokoliv koutu této země, či ze zahraničí, dostupnost by neměla být žádným problémem. Vydat se sem můžete jak po silnici, tak vlakem. Pokud sem míříte vlastním autem, připravte se raději na to, že budete mít problémy s nalezením vhodného parkovacího místa.

Díky své výhodné strategické poloze patří Praha mezi významné dopravní křižovatky v celé Evropě. Najdete zde významné mezinárodní letiště, které je, stejně jako největší nádraží v Praze, dobře propojeno s centrem města. Asi nejlepším způsobem, jak se můžete po Praze rychle pohybovat, je metro. Další možností je použít městské autobusy a tramvaje.

Jako každá metropole, nabízí i Praha svým návštěvníkům velmi širokou škálu ubytovacích zařízení. Nejvíce zastoupeny jsou hotely, a to jak malé hotýlky nabízející jen základní ubytovací služby, tak velmi luxusní hotely patřící pod některý světový hotelový řetězec. Ubytovat se tak můžete například v hotelu Hilton, Mandarin Oriental nebo Hotel Radisson. Tyto hotely jsou situovány především do centra města, čemuž odpovídá i cena.

Pokud vám tento druh ubytování nevyhovuje a nebo nemáte dostatek finančních prostředků a přesto se chcete ubytovat v centru města, můžete zamířit do některého menšího hotýlku. Jestli je i toto pro vás příliš nákladné, ubytujte se v některém místním hostelu. Právě tento druh ubytovacího zařízení totiž patří k těm levnějším. Pokud budete mít štěstí, seženete pokoj v hostelu už za 300Kč za noc. Většinou ale za noc zaplatíte v průměru 500 Kč. Pokud si jako ubytovací zařízení zvolíte penzion nabízející poměrně dobrou kvalitu ubytování, zaplatíte asi 1 000Kč na osobu za noc.

Dovolená v Praze

Praha se díky svým úžasným památkám a jedinečné atmosféře už řadu let umisťuje v první desítce nejnavštěvovanějších měst v Evropě.

Praha je překrásné, historické město, které během své existence získalo už mnoho zajímavých přívlastků. Například díky poloze se o Praze říká, že je to srdce Evropy. Velmi rozšířeným přívlastkem je také Stověžatá Praha. Nejvýznamnějších věží je v Praze asi 120, ovšem celkový počet všech pražských věží se odhaduje přibližně na tisíc. Dalšími známými přívlastky jsou například Zlatá Praha, Kamenná Praha nebo Praha – matka měst.

Do Prahy se bez problémů dostanete jak po silnici vlastním automobilem nebo autobusem, tak po železnici. V Praze se nachází i významné mezinárodní letiště. Pokud se tedy vracíte ze zahraniční dovolené a máte ještě pár dní volna, určitě si nenechte Prahu ujít. Než se ale do metropole České republiky vydáte, nezapomeňte si zajistit vhodné ubytování. V Praze můžete vybírat jak z hotelů, tak z penzionů, hostelů i motelů. Zajímavou zkušeností pro vás může být ubytování v botelu.

Praha, to jsou především úchvatné historické památky, které uchvacují už mnoho let návštěvníky z celého světa. Největší dominantou je Pražský hrad zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nedaleko se nachází významná katedrála svatého Víta. Pokud si troufáte, můžete vystoupat po schodech do jedné z věží, ze které je nádherný výhled na okolí. V Praze nezapomeňte navštívit Vyšehrad, kde si můžete prohlédnout Vyšehradský hřbitov, kostel sv. Petra a Pavla, rotundu sv. Martina, Vyšehradské sady nebo baziliku sv. Vavřince. Vynechat nesmíte ani procházku po Karlově mostu.

Praha je také kulturním střediskem celé České republiky. Nachází se zde mnoho divadel, kin, muzeí, konají se zde zajímavé výstavy i koncerty. Opomenuti nejsou ani náruživý sportovci. Každý rok se zde koná mnoho významným sportovních akcí, které sem lákají sportovce z celého světa.

Pražský hrad

Největším lákadlem celé Prahy je bezpochyby nádherný Pražský hrad, symbol českého státu a největší hradní komplex na světě, zapsaný na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Tento rozsáhlý areál najdete v samém centru Prahy, na kopci nad údolím řeky Vltavy, která celou metropolí protéká.

Založení hradu se datuje do roku 880, kdy ho, s největší pravděpodobností, nechal vybudovat kníže Bořivoj. Celý hradní komplex tvoří několik paláců a církevní stavby. Díky tomu, že tyto budovy pocházejí z různých období, můžete obdivovat stavby různých architektonických slohů. Od vzniku Československého státu je Pražský hrad místem, kde sídlí prezidenti.

K nejvýznamnějším památkám, které můžete v komplexu Pražského hradu navštívit, patří Starý Královský palác s Vladislavským sálem, Bazilika a klášter sv. Jiří, Zlatá ulička lemovaná domky pocházejícími z 16. století a především Katedrála sv. Víta. Dalšími památkami jsou Obrazárna Pražského hradu, Prašná věž Mihulka, pevnostní věž Daliborka, kde si můžete prohlédnout expozici útrpného práva a Rožmberský palác. Pokud se budete chtít podívat také do reprezentačních prostor Pražského hradu, máte možnost bohužel jen jednou, někdy dvakrát do roka. Zpravidla to bývá první sobotu po 8. 5., tedy u příležitosti Dne osvobození od fašismu. Druhý termín je v říjnu, kdy se oslavuje vznik Československé republiky.

Po prohlídce historických památek se zajděte projít do zahrad, které Pražský hrad obklopují. Těch se zde nachází celkem 6. Tou nejvýznamnější je Královská zahrada, dále se tu nachází Dolní a Horní Jelení Příkop, Rajská zahrada, zahrada na Valech, zahrady pod jižním průčelím a v neposlední řadě též zahrada na Baště.

U Pražského hradu si nenechte ujít střídání stráží. Nejkompletnější střídání probíhá vždy v pravé poledne, ale pokud to nestihnete, můžete se sem vrátit vždy v celou hodinu, kdy probíhá menší střídání stráže.

Památky a zajímavosti v Praze

Praha je rájem pro všechny milovníky historických památek, kterých se po Praze nachází opravdu velké množství, od významných hradů přes církevní památky až po důležitá muzea a galerie.

Největší pražskou dominantou je Pražský hrad, zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Během návštěvy Pražského hradu si nenechte ujít ani prohlídku katedrály svatého Víta a určitě se projděte také nově zrekonstruovanou Zlatou uličkou. Významnou pražskou památkou je také Karlův most, nejstarší stojící most v Praze. Most nechal postavit Karel IV. jako náhradu za Juditin most. Na Karlově mostě se nachází asi 30 soch a sousoší a každý den sem přichází mnoho muzikantů a malířů, kteří nabízejí návštěvníkům své produkty.

Během své dovolené v Praze nezapomeňte navštívit ostrov Kampa, kde zažijete neopakovatelnou atmosféru staré Prahy. Kromě krásného parku si zde prohlédnete muzeum Kampa nebo Lennonovu zeď. Druhým nejvýznamnějším náměstím v Praze je bezpochyby Staroměstské náměstí, kde se nachází slavný Orloj, který je jedním z nejlépe dochovaných orlojů na světě. Vynechat nesmíte ani prohlídku Václavského náměstí s Národním muzeem a pomníkem sv. Václava.

Kdo by neznal jednu z nejluxusnějších ulic v celé Praze, slavnou Pařížskou ulici, kde se ve výlohách obchodních domů objevují výrobky takových věhlasných značek jako je Dior, Prada nebo Louis Vuitton. Nedaleko této ulice se nachází čtvrť, kde žije převážně židovská komunita. Za prohlídku zde stojí například Židovská radnice, Starý židovský hřbitov a šest synagog.

Pokud si budete chtít celé město prohlédnout z výšky, vydejte se na Petřín, kde se mimo jiné nachází také rozhledna. Až se dostatečně vynadíváte, projděte se i zdejším parkem a rozhodně si nenechte ujít návštěvu hvězdárny či zrcadlového bludiště. Na Petřín se dostanete jednak pěšky, jednak lanovkou.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?