Kos

Kos (Řecko)

Ostrov Kos patří mezi největší a nejnavštěvovanější dodekanéské ostrovy. Dodekanésos v překladu znamená dvanáct. Dané souostroví je tedy tvořeno dvanácti ostrovy. Patří sem například turisty oblíbený Rhodos, Kalymnos či třeba Karpathos. V antice byl městským státem, velmi důležitým členem spolků řeckých měst. V minulosti se na jeho území vystřídali Římané, Saracéni, Janované, Benátčané, rytíři řádu svatého Jana, Turci a od roku 1948 se ostrov vrátil Řekům. Tento ostrov je rozhlohou třetí největší ze skupiny dodekánských ostrovů. Má velmi protáhlý tvar od výhodu na západ a měří téměř 50 kilometrů. Přibližně zde žije 26 000 stálých obyvatel.

Ostrov Kos bývá také často nazýván jako Hippokratův ostrov. Neboť právě zde působil zakladatel lékařské vědy – Hippokrat. Jde o nádherný zelený ostrov, který se rozprostírá v hlubokém zálivu, jež se zařezává do tureckého pobřeží. Ostrov Kos je oblíbený především díky své příznivé poloze, která vám tak umožní během jednoho pobytu navštívit další okolní řecké ostrovy a shlédnout nejen nádhernou přírodu, ale také historické památky.

Kos vás svými plážemi opravdu okouzlí. Naleznete zde pláže jemně písečné i oblázkové. Ty nejdelší se pak táhnou podél jižního i severního pobřeží. Mezi neznámější pláže patří Lambi nebo Thermes beach. Právě tato oblázková pláž je známa především díky své poloze přímo u termálních pramenů. Na ostrově si můžete užíváte nejen kilometrových bílých pláží, azurově čistého moře, ale můžete navštívit celou řadu zajímavých památek z dob antiky až po novověk.

Máte-li raději aktivnější dovolenou, ani v tomto vás Hippokratův ostrov nezklame. Jelikož je poměrně nížinatý, můžete zde nalézt celou řadu cyklostezek. V místních půjčovnách je možné pronajmout kolo a shlédnout krásy tohoto ostrova přímo z kola. Pokud se chcete na ostrově potápět, máme pro vás špatnou zprávu. Na celém ostrově je totiž zákaz potápění. Turisté tak často zavítají na jeden z vedlejších ostrovů, kde je potápění povoleno.

Hlavním městem tohoto ostrova je město Kos. Rozprostírá na severovýchodním pobřeží ostrova a od tureckého přístavu Bodrum je vzdálen jen asi 4 km. Hlavní město obývá kolem 12 000 obyvatel. Neboť se zde nalézá velké množství památek, patří hlavní město k nejvíce navštěvovaným oblastem ostrova.

V letních obdobích zde teplota vzduchu dosahuje 37 °C. Teplota moře se pak pohybuje kolem příjemných 25 °C.

Na ostrov Kos se můžete dostat různými způsoby. Nejrychlejší a také nejpohodlnější je využití služeb leteckých společností, které vás na tento ostrov dopraví zhruba za dvě a půl hodiny. Využít můžete také lodní dopravu. Ubytování na ostrově Kos vás zaručeně nezklame. Po celém ostrově se nalézají ty nejmodernější a nejluxusnější hotely, které turistům zajišťují ten největší komfort.

Doprava a ubytování

Nejsnadnějším a nejekonomičtějším způsobem, jak se dostat na ostrov Kos, je využití letecké dopravy. Letiště na bylo vybudováno uprostřed ostrova, takže dostupnost je opravdu velice dobrá. Let z České republiky na ostrov Kos trvá zhruba dvě a půl hodiny. Po příletu vás zdrží drobné celní procedury a následně vás transfer přepraví do vašeho hotelu, který není od letiště vzdálen více, jak 30 minut.

Na ostrov Kos se můžete dostat také lodí, které staví v přístavu ve městě Kos. Jedná se o malý přístav, který je však pro ostrov stěžejní. Jezdí sem nejen klasické lodě, ale také trajekty, které přímo do přístavu nezajíždějí, ale točí se před ním a následně couvají k přístavnímu terminálu.

Zájezdy na ostrov Kos dnes nabízí téměř všechny cestovní kanceláře. Pro strávení příjemné dovolené nepotřebujete žádné vízum či jiná potvrzení. Stačí vám pouze platný cestovní pas nebo jiný průkaz totožnosti.

Jelikož ostrov Kos patří k jednomu z nejnavštěvovanějších řeckých ostrovů, naleznete zde velkou spoustu hotelů, která turistům nabízí prvotřídní ubytování. Ubytovat se můžete nejen v místních hotelech, ale můžete si třeba pronajmout malou vilu. Cena takového ubytování je ovšem výrazně vyšší.

Hotely jsou většinou tříhvězdičkové až pětihvězdičkové. Čemuž také odpovídá kvalita poskytovaných služeb. Jen na okraj můžeme zmínit některé hotely, ve kterých se můžete na své dovolené ubytovat. V hlavním městě se můžete zabydlet například v hotelu Kosta Palace nebo Kos Aktis Art. Za zmínku stojí také hotely Akti Beach Club, Stella Maris, Summer Village, Princess of Kos nebo Akti Palace. Ubytovacích zařízení je na ostrově opravdu hodně, záleží teda pouze na našich požadavcích.

Turistická střediska

Na ostrově Kosmůžete zavítat do některých z následujících letovisek : Agios Fokas, Kardema, Kefalos, Lambi, Marmari, Mastichari, Město Kós, Psalidi a Tigaki.

První ze zmíněných letovisek je středisko Agios Fokas, které je turisty hojně navštěvováno. Rozprostírá se na východním pobřeží ostrova, necelých 10 kilometrů od hlavního města. Agios Fokas je vyhledávané především díky své poloze a vyvěrajícím horkým podzemním pramenům. Jejich teplota dosahuje kolem 50°C.

Dalším významným letoviskem je středisko Kardamena, jež naleznete na zeleném jižním pobřeží ostrova Kos. Jedná se o oblíbené rekreační středisko, které je od hlavního města vzdáleno zhruba 30 kilometrů. Ubytovací a stravovací služby jsou v tomto letovisku na vysoké úrovni. Můžete se koupat v hotelových bazénech nebo navštívit místní aquapark. Pokud máte rádi aktivnější dovolenou, můžete se vydat na motokáry nebo se projet na koni po pláži. Vyrazit můžete také na výlety, například na blízký ostrůvek Nisyros.

Ideální volbou pro strávení klidné dovolené je letovisko Kefalos, které leží přibližně 45 kilometrů od hlavního města. Atraktivitě této oblasti přidává malý zaliv, jež je lemovaný písečnými plážemi. Právě zde najdete výběžek, který je uveden snad v každém katalogu cestovních kancelářích. Na předměstí hlavního města Kos se rozprostírá malebné městečko Lambi. Pro svoji jedinečnost a krásu bývá stále jedním z hlavních cílů turistů.

Pokud chcete zažít dovolenou ve skutečné řecké osadě, destinace Marmari je pro vás tou pravou volbou. Jedná se o malou vesničku, která v posledních letech díky své jedinečnosti se těší stále větší oblibě. Z jeho břehů můžete dokonce dohlédnout až na tureckou pevninu. Vyrážíte-li na dovolenou s rodinou, určitě si vyberte letovisko Mastichari. Písečné pláže, křišťálové moře, exotická okolní krajina a romantické prostředí přístavního městečka s rybářskou tradicí vytváří jedinečnou atmosféru, která si vás okamžitě získá.

Hlavní město Kos patří k nejvíce navštěvovaným oblastem ostrova. Turisty láká zejména místní historie, kultura a moderní architektura. Také milovníci přírody si přijdou na své. Spousta zeleně, stromů, palem a rozmanitých květin. Městečko bylo ve 30. letech minulého století zasaženo ničivým zemětřesením. Vše bylo znovu vybudováno, takže nikdo nepozná, že by někdy k nějaké přírodní katastrofě na tomto oblíbeném letovisku došlo.

Letovisko Psalidi patří k jednomu z nejmodernějších destinací, které můžete na ostrově najít. Nalézá se v blízkosti hlavního města a vytváří tak malé předměstí. Jedná se o oblíbené místo, pokud chcete strávit příjemnou dovolenou na pláži a občas si vyrazit do hlavního města. Ubytovacích zařízení je zde dostatek, zejména pak hotelů, které se nachází blízko pláže. Na severu ostrova Kos se rozprostírá letovisko Tigaki. Jedná se o poměrně živou destinaci, kterou navštěvují zejména lidé, kteří obdivují krásnou přírodu.

Přírodní zajímavosti

Na ostrově Kos se nalézá celá řada přírodních památek, které stojí za shlédnutí. Jedním z nich se je atraktivní ostrov vulkanického původu, který se nese název Nyssiros. Právě on se stal často vyhledávaným místem turistů. Tento ostrov leží mezi ostrovem Kos a Tilos. Dostat se k němu můžete některou výletní lodí buď z ostrova Kos nebo Rhodos. Tento jedinečný ostrov je obklopen skalnatým pobřežím o rozloze téměř 42 km2. Pokud sem již zavítáte, určitě ochutnejte vynikající nealkoholický nápoj s mandlovou příchutí (Soumada), který zde vyrábějí místní obyvatelé. Nysssiros se do podvědomí turistů dostal především díky kráteru Stefnos a působivou kalderou, kterou najdete ve městě Mandraki.

Turisté jezdí na dovolenou na ostrov Kos především relaxovat. Odpočinout a načerpat novou energii můžete v termálních pramenech Empos Thermes, které se nachází přibližně 10 kilometrů od hlavního města ostrova Kos. Teplota těchto pramenů dosahuje až 60 °C. Pokud se obáváte, že je to na vás příliš vysoká teplota, nemusíte se ničeho bát. V termálním jezírku si najdete takové místo, které vám bude nejvíce vyhovovat.

Voda z Empros Thermes obsahuje velké množství iontů, síry, vápníku, sodíku a další látek, které jsou pro lidské tělo přínosné. Termální prameny jsou vhodné především pro lidi, kteří trpí kožními problémy, revmatismem nebo bolestmi kloubů. Místní voda má také příznivé léčebné účinky na cévní systém a svalová onemocnění.

Na túru si můžete vyrazit třeba na nejvyšší horu ostrova Kos, vrchol Dikeos, která je vysoká 846 m n. m. Zajímavostí je také solné jezero Alykés, do kterého v zimě vždy naprší, naplní se vodou a v průběhu léta vysychá. V jeho okolí se každý rok objevují hejna stěhovavých ptáků. V minulosti se právě zde těžila sůl. Toto solné jezero se rozprostírá v oblasti mezi Tigaki a Marmari.

Památky na Kosu

Ostrov Kos turisty láká nejen písčitými a oblázkovými plážemi a nekonečným azurovým mořem, ale také řadou zajímavých historických památek.

Na své dovolené můžete navštívit například starořecký léčebný chrám Asklépion. Tento chrám byl zasvěcený bohu lékařství Asklépiovi.Chrám se nalézá přibližně 4 kilometry od hlavního města Kósu. A právě v tomto chármu byl pravděpodobně vyučen i slavný řecký lékař Hippokratés. Další léčebný chrám pak můžete vidět v řecké provincii Thesálie.

Když už je řeč o Hippokratovi, nesmíme zapomenout na Hippokratův platan. Jedná se o strom, který se nachází v centru hlavního města. Legenda praví, že právě pod tímto stromem Hippokrates vyučoval své žáky. Platan zde roste více jak 2500 let, což je podle odborníků zcela nemožné a jeho stáří uvádí mezi 500-1500 roky. Podle nich se jedná o odnož právě Hippokratova platanu.

Za návštěvu určitě stojí také Odeon, někdy označovaný také jako Odeion. Jedná se o starou antickou stavbu, která sloužila pro pěvecká a hudební vystoupení či soutěže, nebo se zde odehrávaly nejrůznější umělecké přednesy. Svým vzhledem se velmi podobá amfiteátru. Jen s tím rozdílem, že je zastřešený.

Když již zavítáte na tento kouzelný ostrov, rozhodně musíte zajít na prohlídku římského domu, který nese název Casa Romana. Jedná se o nádhernou vilu římského stylu, která pochází zhruba ze 3. století př. n.l. Jde o skutečně nádhernou stavbu, ze které přímo srší historický duch. Zaujme vás nádhernými mozaikami, nástěnnými malbami a reliéry.

V hlavním městě Kos můžete navštívit také Defterdarovu mešitu, která se nalézá na Eleftheriově náměstí. Jedná se o krásnou budovu, která byla postavena v 18. století. Je zdobena klenbami a purpurově červenými stříškami. K mešitě neodmyslitelně patří minaret, který tu také naleznete. Po zdolání schodů se vám naskytne překrásný pohled na celý ostrov.

Mezi další památky, které zde můžete navštívit, patří Dionýsium, Hassanovu mešitu nebo Antickou agoru.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?