Maďarsko

Maďarsko je relativně malý vnitrozemský stát ve střední Evropě, rozprostírající se jen nedaleko nás. Řekne-li se Maďarsko, každému se dozajista vybaví skvělé odrůdy vín, typické ostré guláše, perkelty, věhlasné lázně či zvláštní temperament místních obyvatel. Dá se dokonce říct, že je Maďarsko zemí neomezených možností. Kromě moře zde najdete všechny možné nejčastější oblíbené cíle zájezdů, poznávacích výletů a dovolených. Maďarsko je ideálním místem dovolené především pro aktivní odpočinek.

Asi nejvyhledávanějšími jsou maďarské termální lázně, které každoročně hostí desítky a stovky tisíc rekreantů. Léčivých pramenů, termálních koupališť či lázní je v Maďarsku nespočet. Narazíte na ně prakticky na každém Vašem kroku. Mezi nejvýznamnější maďarské lázeňské oblasti patří především oblast největšího místního i evropského jezera Balaton (nebo také Blatenské jezero).

O tom, že je Maďarsko velmi svébytnou a živou zemí, svědčí například originální a tradiční tanec čardáš, ostré jídlo i temperamentní povahy místních obyvatel, či nádech tajemna. Historie dnešního Maďarska byla poměrně divoká a často bývalo pod něčí nadvládou. Díky tomu najdete dnes na území Maďarska unikátní stavby nejrůznějších kultur, které se staly nejvyhledávanějšími cíli poznávacích zájezdů.

Maďarsko Vám určitě velmi mile překvapí příjemnými cenami, téměř shodnými s těmi našimi, takže se nemusíte obávat o své finance vyhrazené na dovolenou, nebo si hlídat každý Forint či Euro. Kromě již zmiňovaných typických rysů Maďarska bychom neměli opomenout ani místní unikátní jazyk. Asi málo lidí, nehovořících maďarsky, by dokázalo tomuto velice zvláštnímu jazyku porozumět.

Rozhodnete-li se pro návštěvu Maďarska, není téměř žádné roční období špatnou volbou. Samozřejmě, že léto je pro zájezdy ideální, navíc jsou zde příjemné teploty kolem 25°C a téměř neprší, ale také zima v Maďarsku není nijak extrémně chladná. Průměrné teploty se tu pohybují kolem nuly a zřídkakdy klesnou do minusových hodnot. K návštěvě lákají především větší a známá města. Kromě hlavního města Budapeště to jsou například Debrecín, Segedín, univerzitní město Pécs (česky Pětikostelí) či Miskolc.

Dovolená v Maďarsku

Maďarsko je zvláštní zemí nabízející Vám zcela jiný způsob strávení dovolené, než jaký nabízejí jeho sousední státy jako Chorvatsko či Ukrajina. Ačkoliv nemá Maďarsko vlastní moře, vynahrazuje tento malý nedostatkem unikátními a světově proslulými lázněmi či známým jezerem Balaton a spoustou dalších. Dovolená v Maďarsku je především pro osoby milující aktivní odpočinek či již zmiňované lázně. Oblíbenými a vyhledávanými jsou také poznávací zájezdy po Maďarsku, které nabízejí denně výlet za některými ze zajímavostí této unikátní země.

Ať se již chystáte strávit dovolenou čí zájezd do Maďarska jakýmkoliv způsobem, je v každém případě dobré zjistit si před odjezdem do země potřebné informace týkající se například potřebných dokladů, finanční stránky pobytu, dopravyubytování či základních předpisů, aby jste se tak vyhnuli případným zbytečným nepříjemnostem.

Pro vstup na území Maďarské republiky potřebujete jako doklad pouze platný cestovní pas, nebo na základě Schengenské smlouvy platný občanský průkaz. V případě, že s Vámi cestují Vaše mladistvé děti, je nutné aby byli zapsány alespoň ve Vašem dokladu, se kterým cestujete. Vydáte-li se na cestu vlastním osobním automobilem, pak budete určitě potřebovat platný český řidičský průkaz a technický průkaz vozidla. Cestujete-li s vypůjčeným vozidlem, je dobré mí se sebou úředně ověřenou plnou moc k používání vozidla. Při ztrátě či odcizení dokladů musíte tuto skutečnost nahlásit u maďarské policie. Ta Vám vystaví doklad o ztrátě a poté je nutné na Zastupitelském úřadě České republiky, který sídlí v Budapešti, zažádat o náhradní prozatímní cestovní doklad, který Vám poslouží pouze pro cestu zpět.

V Maďarsku je doposud používanou měnou Maďarský forint. Všeobecně platí, že lepší kurzy pro směnu jsou u nás, než v Maďarsku, takže je lepší si peníze vyměnit ještě před odjezdem. Celkově nejsou ceny v Maďarsku nijak extrémně rozdílné od těch našich. V přepočtu na české koruny zaplatíte například za chléb asi 18 Kč (cca 200 forintů), kilo brambor dokonce jen 12 Kč (cca 130 forintů), či za kopeček zmrzliny asi 7 Kč (70 – 80 forintů).

Ubytování a doprava

Maďarsko je jednou ze zemí, která nabízí snad všechny možné druhy ubytování . Pokud jste dobrodružné povahy, anebo máte hluboko do kapsy, můžete si sbalit spacák či karimatku a ustlat si prakticky kdekoliv. Chystáte-li se ale pod stan, rozhodně si najděte nejbližší kemp, protože ve volné přírodě je vMaďarsku zakázáno stanovat. Paradoxně bývají kempy dražší, než ubytování v apartmánu .

Ačkoliv i tady platí pravidlo rezervovat si vše včas a s předstihem, je téměř zaručeno, že i když se vydáte doMaďarska takzvaně na slepo, podaří se Vám sehnat ubytování téměř kdekoliv přímo na místě. Tato možnost se týká především ubytování v soukromí , typu „pokoje k pronájmu“. Volné pokoje k pronájmu na poslední chvíli najdete hlavně na vesnicích a v menších městečcích. Ve středních a větších městech už to může být problém.

Nejběžnějším typem ubytování jsou nakonec samozřejmě hotely . Ceny se zde pohybují od několika set až po několik tisíc. Záleží samozřejmě na pohodlí, stravě a vybavenosti. Cenová kategorie hotelů v Maďarsku není označována hvězdičkami, jak tomu bývá u drtivé většiny ostatních zemí, ale znakem Eura. Jedno Euro znamená, že za nocleh zaplatíte do asi třiceti Eur, dva znaky Eura znamenají,že nejdražší pokoj by měl stát do 60ti Eur a tři znaky už symbolizují ceny nad 60 Eur za noc.

Celkově se ceny v Maďarských hotelích hodně podobají těm našim. Chcete-li ale hodně ušetřit, pak určitě navštivte Maďarsko mimo sezónu, tu za noc můžete zaplatit pouze třetinu původní ceny!

A jak se do Maďarska co nejpohodlněji a nejlevněji dostat? Jelikož není Maďarsko nijak daleko, patří mezi nejčastěji zvolený dopravní prostředek osobní automobil, dálkový autobus, vlak nebo již méně využívaná letecká přeprava . Většina z veřejných dopravních prostředků staví spíše v hlavním městě Budapešti.

Budapešť

Více než dvoumilionové hlavní město Maďarska –Budapešť, je jedním z velkoměst, které se mohou chlubit největším počtem historických architektonických památek a zajímavostí. Tím se z něj stává jedno z nejlepších míst pro poznávací zájezdy či dovolené. Město je kulturním, politickým a hospodářským centrem země a může se chlubit například slavnými Budapešťskými lázněmi . Díky památkám, hojně navštěvovaným místem, lázních a další spoustě zajímavostí nabízí Budapešť velké množství ubytovacích kapacit .

Naskytne-li se Vám výhled na Budapešť , možná že vám lehce připomene pohled na Prahu. Majestátní město ležící na gigantickém Dunaji , který ho jakoby půlí do dvou částí. Není divu, že tak Budapešť získala přízviska jako Paříž na Dunaji , či Královna Dunaje. Vydáte-li se večer za kulturou či zábavou, určitě strávíte příjemný večer. Budapešť totiž skýtá velké množství stylových kavárniček, restaurací, barů nebo cukráren, kterými je doslova proslavena.

Jestliže se rozhodnete projít všechny památky Budapešti , určitě se zde ubytujte a počítejte s vícedenním výletem , protože za jeden den opravdu není šance, že byste všechny památky stihli. Za návštěvu určitě stojí některé z místních muzeí, budova parlamentu, Náměstí Hrdinů , Městský park (Varosliget), Budínský hrad (Královský palác), Matyášův chrám, Rybářská bašta nebo třeba Bazilika svatého Štěpána.

Pýchou města jsou lázně . Ty tu vznikly díky více než sto dvaceti vyvírajícím léčivým pramenů. Hodně známé jsou například Královské lázně, připomínající Turky. Raritou je možnost opalování se nazí na terasách Gellertových lázní. Za shlédnutí stojí také například známé majestátní mosty přes místy až 500 m širokou řeku Dunaj.

Budapešť je nejčastějším výstupním místem letecké, vlakové či autobusové dopravy . Celkově je zde infrastruktura na velmi dobré úrovni, takže není větší problém se odtud dostat do místa, kde jste ubytováni.

Zajímavosti

Maďarsko je turisticky velice zajímavou oblastí. Skýtá mnoho historických památek, typických právě pro Maďarsko , architektonických skvostů, přírodních zajímavostí, kulinářských zázraků a možností zábavy, takže ze svého poznávacího zájezdu vytěžíte maximum, byť by trval sebekratší dobu. Za návštěvu stojí například:

  • Lázně – díky vysokému počtu termálních pramenů, jejichž počet přesahuje číslo 120, vzniklo po téměř celém území Maďarska mnoho termálních lázní. Nejznámější najdete v městech Budapešť, Bükfürdó, Hevíz, Harkány, Hajduszoboszlo, Zalakaros, Mosonmagyaróvár nebo třeba ve městě Sarvár a další.
  • Budínský hrad – jinak také nazývaný jako Královský palác. Jedná se o unikátní a rozlehlý hradní komplex v Budapešti, kdysi sídlo uherských panovníků.
  • Klášter Tihany – klášter byl založen roku 1 055 jako místo posledního odpočinku rodu arpádovců, tehdejších vládců dnešního Maďarska. Chvíli sloužil klášter dokonce jako vězení pro bývalého císaře a jeho ženu. V současné době zde najdete muzeum opatství a Balatonu.
  • Szigliget – zřícenina dvojhradu, který byl na příkaz Vídeňské válečné rady zničen. Poté byl částečně zrekonstruován. Dnes je jedním z prvků nádherného okolí jezera Balaton.
  • Balaton – největší jezero v Evropě, říká se mu také Maďarské moře. Patří společně s Budapeští mezi nejčastější cíle dovolených a poznávacích zájezdů . Díky hloubce do 3 metrů se rovnoměrně prohřívá, takže voda je příjemná na koupání i hojně využívaná pro vodní sporty jako jachtink, výletní plavby a mnohé další. Okolí Balatonu je jednou z nejvýznamnějších lázeňských oblastí Maďarska.
  • Velká synagoga v Budapešti – největší synagoga v Evropě a čtvrtou největší synagogou světa. Ulice Dohány, v níž synagoga stojí, bývala kdysi hranicí budapešťského ghetta.

To je jenom malý výčet z nepřeberného množství možností, kam se v Maďarsku podívat. Výběr míst, kam se podíváte nejspíše hodně ovlivní oblast, kde si vyberete ubytování, ale i tak se určitě nic nestane, protože v Maďarsku narazíte na zajímavosti a památky doslova na každém kroku.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?