Island

Islandu

Island, uchvacující ostrov plný protikladů a divů přírody. Svou rozlohou je po Velké Británii druhým největším ostrovem Evropy. Jeho břehy omývají na jihozápadu vody Atlantského oceánu a východní břeh Norské moře. Celý ostrov je jedním velkým divem světa. Při jeho rozloze 103 125 km2 zde žije pouze 317 630 obyvatel, což znamená, že na 1 km2 připadá 3,1 obyvatele. Island tedy patří mezi velmi klidné destinace s téměř nedotčenou přírodou plnou protikladů. Dá se říci, že je zemí ledu i ohně. Známý je především díky doposud aktivní sopečné činnosti, obrovským ledovcovým plochám, gejzírům, geotermálním pramenům, fjordům a člověkem nedotčené přírodě. Centrem veškerého života na Islandu je hlavní město Reykjavík. Ve městě a jeho blízkém okolí žije 60% obyvatelstva. Z celkového počtu místních, obývá vesnice pouhých 8%. I přesto je Island, podle průzkumů OSN, z hlediska kvality života nejlepším místem pro život. Kromě dnes již samozřejmých jazyků jako je angličtina se zde domluvíte hlavně v případě, že umíte islandsky. Islandština je totiž společně se znakovou řečí oficiálním úředním jazykem. Island se tak stal první zemí světa, která uznala znakovou řeč jak svůj úřední jazyk.

Všechny větší města ostrova mají v průměru pouze kolem deseti až pětadvaceti tisíci obyvatel. Také proto je zde hlavním dopravním prostředkem automobil. Autobusová doprava je soustředěná téměř výhradně na města a vlakovou dopravu byste zde hledali marně. Na ostrov se můžete dostat lodí, se kterou ale trvá cesta dva dny, nebo můžete využít rychlejší a snadnější leteckou dopravu. To platí i v případě cestování po Islandu. Hned po automobilové dopravě je nejrychlejším řešením využití služeb místních vnitrostátních aerolinek Air Iceland.

Obyvatelé Islandu patří odjakživa mezi velké milovníky sportu. Kromě všeobecně rozšířených sportů jako fotbal, basketbal, golf, atletika, plavání, šachy či jízdy na koni je zde velmi populární také tradiční sport zvaný Glíma. Tento fyzicky náročný sport můžeme pro přiblížení přirovnat například k wrestlingu. Jako národní sport bývá uváděna házená, ve které se mohou Islanďané chlubit opravdu bravurními výsledky. Dokonce se v tomto sportu řadí mezi nejlepší hráče na světě.

Jestliže se rozhodne pro zájezd na Island, pak určitě ochutnejte speciality místní kuchyně. Typické pokrmy, vezmeme-li v potaz polohu ostrova, tvoří především pokrmy z ryb, jehněčího a mléčné výrobky. Jenom pro zajímavost, typický islandský mléčný výrobek Skyr je pokrm podobný jogurtu a obsahuje obrovské množství proteinů, sacharidů, vápníku a velmi malé množství tuku. Z islandské kultury je pro nás asi nejznámější ta hudební stránka. Především tedy populární popová zpěvačka a herečka Björk.

Zájezdy na Island

Ostrovní stát Island je častým cílem zájezdů především pro milovníky panenské přírody. Nejčastěji kroky návštěvníků ostrova směřují k hlavnímu městu Reykvajíku a místním přírodním divům. Existuje spousta poznávacích zájezdů po Islandu, které nabízí například cesty za krásami ledovcové laguny Jökulsárlón na jihovýchodní části ostrova, nádhernými islandskými vodopády Seljalandfoss a Skógafoss (výška tohoto vodopádu je asi o 10 metrů vyšší než u slavných Niagárských vodopádů), geotermální oblast Geysiru, kde najdete například snad nejslavnější gejzír Geysir, který dal jméno všem těmto úkazům na světě nebo největší islandský horký pramen Deildartunguhver.

Kromě přírodních skvostů Islandu patří mezi časté cíle zájezdů po Island také historické památky jako nejstarší parlament světa Althing, který zasedal již v 10. století, světový dále unikát městečko Heimaey, jediné místo na ostrově Island, kde můžete na vlastní oči vidět pozůstatky částečného pohlcení lávou při výbuchu sopky Beerenberg v roce 1973. Hojně navštěvovaným je rovněž Perlan. Stavební památka stojící na nejvyšším Reykjjavickém kopci Öskjuhlíð s výhledem na velký ledovec a nejznámější sopku Heklu. Perlan (v překladu Perla) má tvar obrovské kopule vysoké 25,7 m, zastřešující šest velkých nádrží s horkou vodou a uměle vytvořený gejzír.

Pro chvíli odpočinku a relaxace zde skvěle poslouží restaurace, kde můžete mimo jiné ochutnat islandské speciality, rozsáhlá dokonalá zimní zahrada, kavárna a několik malých obchůdku, jenž jistě ocení především dámy. Další vyhledávanou oblastí je Dimmuborgir, jedinečný přírodní útvar z lávových polí a nádherných zvláštních útvarů vzniklých sopečnou činností, které vzniklo před asi dvěma tisíci lety. Na místě původního sopečného jezírka se nyní rozprostírají rozeklané sopečné věže tyčící se nad okolím jako strážci ostrova.

Letenky a ubytování

Ceny letenek v poslední době všeobecně klesají, ať se už se to týká letenky na Island, letenek do Španělska nebo na dálný východ. Letecké společnosti se doslova málem předbíhají, kdo nabídne lepší cenu letenek s větším komfortem a co nejmenším množstvím nutných přestupů. Na Island se dostanete jedině letecky nebo trajektem. Cesta samotným trajektem vyjde sice o něco levněji než letenka, ale když si k ceně připočtete ještě dopravu do přístavu, odkud trajekt vyjíždí (nejčastějším místem odjezdu bývá přístav Hirtshals v Dánsku), výrazně se celá cesta prodraží. Létání tak v konečném důsledku vyjde jako ta levnější varianta cesty.

Délka pobytu na ostrově se liší podle typu pobytu, který si vyberete. Obvykle se pohybuje v rozmezí od 6 do 14 dnů. Nejčastější nabídky zájezdů na Island jsou orientované na poznávací výlety po ostrově a krásách Islandu. Možností jak se po ostrově pohybovat je spousta. Cestovní kanceláře nabízí zájezdy s dopravou autem, na kole či dokonce pěšky. Záleží tedy jenom na Vás, co Vám bude nejvíce sedět a který druh si zvolíte. Většina zájezdů na Island je minimálně se snídaní či polopenzí. Za atraktivní ceny najdete zájezdy s ubytováním v například tříhvězdičkových hotelech. Pro cestovatele jako jsou trampové a další, nabízí dokonce cestovní kanceláře ubytování v chatkách a ve spacích pytlích ve právě ve stylu trampingu.

Výbornou možností, jak na letence, ubytování či celém zájezdu ušetřit jsou slevové akce a nebo last a first minute nabídky. V některých případech tak můžete ušetřit tisíce korun. Pro své zájezdy na ostrov Islandpoužívají cestovní kanceláře nejčastěji Ruzyňské letiště v Praze nebo letiště ve Vídni (VIE). Z cílového letiště zajišťují dopravu do hotelů cestovní kanceláře, stejně jako dopravu po ostrovech při poznávacích výletech.

Reykjavík

Hlavním a také největším městem Islandu je Reykjavík. Město bylo založeno původně jako osada Vikingy již v roce 874. Už tehdy dostalo svůj dosavadní název Reykjavík, což v islandštině znamená “kouřová zátoka“. Toto jméno město dostalo díky svému umístění. Rozprostírá se totiž na jihozápadním pobřeží ostrova, území bohatém na termální prameny a gejzíry. Osada by sama o sobě ničím významná nebyla, jejímu rozvoji výrazně dopomohl augustiniánský klášter postavený v roce 1226 na nedalekém ostrůvku Viðey.Město se pak v 18.století stalo významným obchodním a námořním místem. V tomtéž století se také z osady oficiálně stalo město, přesídlila sem ostrovní vláda a byla zde vybudována Univerzita Háskóli Íslands.

Město Reykjavík je nejvíce zalidněným městem Islandu. Se svými 118 tisíci obyvatel tvoří necelých 38% populace ostrova. Island jako takový je známý tím, že v počtu aut na obyvatele se řadí mezi nejvyšší. Přesto zde na dopravní zácpu prakticky nenarazíte a kupodivu je ve městě i jeho přilehlých částech dostatečná kapacita parkovišť. Mezi nejpoužívanější druh dopravy patří i přes zavedenou městskou autobusovou hromadnou dopravu stále automobilová. Přes celý Reykjavík vede široká víceproudová dálnice, která spojuje centrum města s předměstími. Vede tudy také důležitá hlavní okružní silnice Hringvegur, spojující Reykjavík s ostatními částmi ostrova. Ve městě se nachází mimo jiné také hlavní letiště ostrova a dva přístavy používané především pro rybaření a nakládku.

Reykjavík je častým cílem poznávacích zájezdů za kulturou Islandu, protože zde najdete většinu architektonických a historických památek ostrova. Mezi nejznámější a nejvyhledávanější památky patří například Městské muzeum Árbaejarsafn, katedrála Dómkirkjan, Perlan (již zmiňovaná stavení památka v kopulovitém tvaru), Národní muzeum Þjóðminjasafnið či také nejvyšší kostel na Islandu Hallgrímskirkja.

Přírodní zajímavosti

Island je vyhledávaným cílem různých poznávacích zájezdů především díky člověkem téměř nedotknuté krajině a jedinečným přírodním úkazům, které najdete jenom tady. Ostrov byl modelován ledovcem, který se tu během doby ledové rozprostíral. V současné době pokrývá ledovec asi 11% plochy ostrova.

Podnebí je na Islandu spíše subarktické a průměrné letní teploty se zde pohybují pouze kolem 13°C. Zimní pak naopak kolem – 2°C. Díky poloze Islandu je zdejší vegetace poměrně jednotvárná. Typickými dřevinami pro ostrov jsou jalovec, trpasličí vrby nebo zakrslé břízy. V hojném množství zde objevíte lišejníky, borůvkovité rostliny, v krátkém a ne příliš teplém létě vykvetou květiny jako smetánka, zvonek, turan nebo kakost či některé druhy z nízkých orchidejí. Z fauny na Islandu převládají především zimě odolná zvířata jako polární lišky, občas polární medvědi, Islandské ovce a hlavně velké kolonie ptáků jako papuchalci, racci, chaluhy nebo alky, vyskytující se zvlášť na pobřežních fjordech.

Co se přírody týče, jsou nejnavštěvovanějšími místy téměř všech nabízených zájezdů na Island hlavně místní termální prameny a gejzíry. Ty zde vznikly díky sopečné činnosti, kterou je dodnes ostrov známý, v posledních letech díky probuzení sopky Katly. Právě zde získal všeobecný název vařící proud vody vytryskující v nepravidelných intervalech nad zemský povrch – gejzír. Až do nedávna patřil mezi největší „atrakce“ Islandu tzv. Velký gejzír, který chrlil vodu až do výše 70 m. Dnes už není činný a tak se středem pozornosti stal gejzír Strokkur, jehož výška pravidelně tryskající vody dosahuje do výše asi jen 20 m. Nejpočetnější oblastí co se těchto úkazů týká, je oblast Haukadalur vzdálená od jižního pobřeží asi 50 km. Ostrov se může pochlubit hned čtyřmi národními parky Jökulsárgljúfur, Skaftafell, Snaefellsjökull a Þingvellir. Právě v posledním zmiňovaném parku vznikl slavný první parlament na světě – Althing.

Island je nádherným a úchvatných ostrovem s drsnou, ale o to krásnější přírodou a spoustou unikátů. Vaše návštěva tamních parků a hlavního města Vám učaruje a zaručí nezapomenutelné zážitky.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?