Budapešť

Maďarsko – Budapešť

Budapešť je hlavním městem Maďarské republiky. Najdete ho na březích řeky Dunaje, která město rozděluje na západní část Buda a východní Pešť. Pro turisty je toto město přitažlivé především díky svým historickým památkám, ze kterých je nejvýznamnější Budínský hrad nebo budova parlamentu. Po prohlídce města si můžete odpočinout například ve světoznámých budapešťských lázních. Nachází se zde kolem 80 různých termálních a minerálních vod, což z Budapešti dělá jedinou lázeňskou metropoli nejen v Evropě, ale i na světě.

Podle historiků území, kde se dnes nachází toto významné evropské město, obývali už Keltové. Od poloviny druhého století př. n. l. se zde usídlili Římané, po nichž zde dodnes zbyly důležité památky. Toto místo bylo často napadáno barbary, kvůli kterým Římané museli z tohoto místa odejít. Na tomto místě pak svou říši postavil vojevůdce Attila. Během 13. století zde Maďaři nechali postavit hrad. V té době se rozlišovala dvě samostatná města, křesťanská Buda a Pešť, kde se pohybovali bulharsko-slovanští a muslimští obchodníci. Ke spojení těchto dvou měst došlo až v 19. století.

Budapešť bývá často srovnávána s naší Prahou. Obě města se nacházejí ve střední Evropě a obě mají zajímavou a pestrou minulost. Dominantou obou měst je majestátní hrad obklopený kopci na břehu řeky. Díky svým architektonickým památkám širokým bulvárům si Budapešť vysloužila přezdívku „Paříž na Dunaji“.

Asi 15 kilometrů od Maďarské metropole se nachází mezinárodní letiště Ferihegy odkud vás do vašeho hotelu či jiného ubytovacího zařízení dopraví mikrobus, taxi, autobus, nebo vlak. Ubytovat se můžete v různých typech ubytovacích zařízení, od luxusních hotelů přes jednoduše zařízené hotely až po penziony a hostely. Rezervovat letenku nebo si zajistit ubytování se turistům doporučuje raději několik dní dopředu.

Město je oblíbenou destinací, kam každoročně zavítá tisíce turistů, kteří sem jezdí jednak za překrásnými památkami, jednak za unikátní kulturou. Maďarsko je také světoznámé díky své kuchyni. Mezi typická jídla patří světově známý maďarský guláš nebo segedínský guláš. Světově známé je také čabajská klobása nebo uherský salám. Byl by hřích, být v Budapešti a neochutnat vynikající tokajské víno.

Ve městě se nachází celá řada zajímavých míst a historických památek. K těm nejvýznamnějším patří například Královský palác nebo budova parlamentu. Z církevních památek stojí za zmínku Matyášův kostel, bazilika sv. Štěpána, ale také místní synagoga, která patří mezi největší v celé Evropě. Dochovali se i artefakty z doby, kdy zde sídlili Římané. Nachází se zde celá řada významných muzeí, galerií, divadel a také dvě opery. V centru města naleznete Gellértovu skálu, která se tyčí do výšky 235 metrů. Na vrcholu tohoto kopce se nachází citadela a socha svobody. Přes řeku Dunaj vede velké množství mostů, z nichž tím nejznámějším je Řetězový most.

Doprava a ubytování v Budapešti

Do Budapešti se můžete dostat z České republiky několika způsoby, vlakem, autobuse, vlastním autem nebo prostřednictvím některé letecké společnosti. Cesta vlakem vám zabere asi osm hodin, ale je to rozhodně příjemnější, než cesta autobusem. Konečná stanice je v Budapešti na nádraží Keleti. Pokud zvolíte autobusovou dopravu, zaplatíte za zpáteční jízdenku z Prahy kolem 900 Kč a cesta vám bude trvat asi osm hodin. Autobus vás vysadí na nádraží Népliget.

Nejlepším způsobem, jak se do tohoto překrásného města vydat, je vlastním autem. Tento druh dopravy je nejrychlejší a auto můžete využít i při pohybu ve městě nebo pro výlety do dalších částí Maďarské republiky. Z Prahy se do Budapešti dostanete asi za šest hodin.

Sice se můžete do Budapešti vydat i letadlem, ale to se moc nevyplatí, protože z Prahy do hlavního Maďarského města je to přibližně 530 km. Jestliže se ale rozhodnete tuto dopravu využít, můžete si zakoupit letenku u dvou leteckých společností, s ČSA nebo MALÉV. Let trvá přibližně hodinu a půl a přistanete na největším maďarském letišti, Ferihegy, které se nachází asi 15 kilometrů od centra města.

Do města se můžete dostat například minibusem, který vás vyjde na 1 500 HUF v případě, že míříte do blízkého okolí letiště a od 3 000 HUF v případě, že se váš hotel nachází až v centru. Vezmete-li si taxi, zaplatíte od 3 600 do 5 800 HUF. Autobus vás bude stát asi 400 HUF, vlak vás do města dopraví za 300 HUF.

Vybrat ubytování v hlavním městě Maďarska si můžete v různých hotelech, od luxusně zařízených, po jednoduše vybavené. Můžete si také rezervovat penzion či hostel, záleží na tom, kolik jste ochotni za ubytování zaplatit. Dobrou zprávou je, že ubytování v Budapešti patří mezi ty poměrně levnější. Ubytování v nejdražším hotelu vás přijde asi na 300 000 HUF, za tříhvězdičkový hotel zaplatíte asi 15 000 HUF. Nejlevnější ubytování poskytují hostely, kde za lůžko ve společném pokoji zaplatíte jen 2 800 HUF.

Památky a zajímavosti v Budapešti

Hlavní Maďarské město není známé jen díky svým překrásným historickým památkám, ale také díky své kultuře a především díky své vyhledávané maďarské kuchyni. Obecně se rozlišují tři zóny, které byste během své dovolené neměli vynechat, a těmi jsou budínský Hradní vrch s Královským palácem, dále centrum Pešti a tou poslední je park Városzliget.

Z doby, kdy toto území obývali Římané, se dochoval například akvadukt, římský vodovodní systém nebo amfiteátr, kde se konaly například souboje gladiátorů, ale také se zde pořádaly politické shromáždění nebo městské slavnosti.

Dominantou celého města je Královský palác, v něm dnes sídlí Maďarská národní galerie. Významnou budovou je také Parlament, kde se nachází asi 700 místností, na jejichž výzdobě se podíleli nejslavnější maďarští umělci. Zavítat byste určitě měli i do baziliky sv. Štěpána, ve které je dodnes uchována křesťanská relikvie, tzv. svatá pravice tohoto světce a krále. Další významnou církevní stavbou je také Matyášův kostel, ve kterém byli korunování uherští králové. Nachází se zde hrob krále Bély III. Podívat byste se měli i na Náměstí hrdinů, které bylo zbudované na počest nejdůležitějších maďarských osobností. Zavítat byste měli i do ulice Váci Utca, ve které si můžete příjemně posedět a prohlídnout si skvostnou architekturu.

Ve městě se nachází i největší synagoga v Evropě, která dnes slouží jako muzeum maďarských židů. Zajímavou stavbou je hrad Vajdahunyad stojící v městském parku. Byl totiž koncipován jako směs různých architektonických stylů, které byly spojeny do jedné pozoruhodné budovy. Mezi nejznámější mosty patří Řetězový most.

Z výšky si celé město můžete prohlédnout z vrchu Gellért, kde se nachází Citadela a památník Svobody. Skvělý výhled je také z Rybářské bašty, která měla původně sloužit jako opevnění. Období okupace nacisty nebo komunistické nadvlády si můžete připomenout třeba v Muzeu teroru nebo v parku soch, kde jsou vystaveny sochy bývalých levicových pohlavárů.

Mořské akvárium v Budapešti

Svou dovolenou v Budapešti můžete zakončit třeba návštěvou obchodního domu Campona, v jehož přízemí se nachází mořské akváriumTropicarium a oceanarium. Jedná se o areál zaměřený na vodní říši, a kde můžete pozorovat také různé živočichy z deštných pralesů. Vidět zde můžete celou podmořskou živočišnou říši, od malých rybiček až po žraloky, rejnoky, ale i překrásné mořské korály.

Najdete tu více jak 400 druhů zvířat a přes 100 druhů rostlin pocházející původně z Rudého moře, Karibiku, Indického oceánu a z dalších zajímavých míst.

Celý komplex je rozdělen na čtyři části, tři haly a žraločí lagunu. V první hale proplouvají ryby typické pro maďarské vody, které najdete i v českých a slovenských řekách. Ve druhé hale si můžete prohlédnout kosmany běločelé nebo zakrslé či leguány zelené. Součástí haly jsou i terária s hady. Třetí hala má vzhled tropické říční laguny, kde díky automatickému zavlažování mohou návštěvníci na vlastní kůže pocítit tropickou přeháňku. Z živočišné říše jsou zde k vidění velcí aligátoři američtí a volně se pohybující kosmani běločelí.

Pomyslnou třešničkou na dortu je žraločí laguna. Nádrží vede akrylátový tunel, který je dlouhý jedenáct metrů. Zatímco se procházíte tunelem, kolem vás i nad vámi proplouvají žraloci skvrnití, hnědí, tygří i píseční žraloci a mnoho dalších druhů ryb, žijící na korálových útesech. Dále můžete vidět různé druhy rejnoků, hada albína nebo například dravé piraně.

Podívat se sem můžete každý den i o svátcích, otevřeno je od 10 hodin dopoledne a zavírá se ve 20 hodin, přičemž pokladna je otevřena do 19 hodin. Cena vstupného se pohybuje kolem 210 Kč, zlevněné 150 Kč, děti do 4 let mají vstup zdarma. Konají se zde také různé doprovodné akce, například prohlídky s průvodcem, během nichž si mohou účastníci vyzkoušet krmení některých druhů živočichů.

Eurovíkend v Budapešti

Budapešť je krásné historické město, kde se nachází celá řada zajímavých památek a míst. Pokud chcete toto město poznat, můžete využít nabídku mnohých cestovních kanceláří, které nabízejí poznávací zájezdy do Budapešti formou eurovíkendu. Pokud si vyberete zájezd se zkušeným průvodcem, určitě nevynecháte žádnou zajímavost. Cena takového eurovíkendu se pohybuje od 6 000 Kč, k tomu je ale nutné připočítat další položky.

Budapešť je pro Čechy velmi zajímavá destinace, jednak svojí blízkostí, z Prahy do tohoto hlavního Maďarského města je to jen něco přes 500 kilometrů, jednak svou cenovou dostupností. Eurovíkend je pro poznávání tohoto města jak stvořený. Vybrat si můžete jak letecký tak autobusový eurovíkend, přičemž častěji narazíte spíše na zájezdy se silniční dopravou.

Typický den pak začnete například návštěvou místních lázní a pak se vydáte po toulkách městem, během kterých si můžete nakoupit například přítomné suvenýry. K večeru absolvujete okružní jízdu buď vyhlídkovým autobusem, nebo lodí. Po večeři máte možnost zajít si třeba do divadla nebo do některého nočního klubu či baru.

Mezi nejvýznamnější místa v Budapešti, které byste měli určitě navštívit, patří například královský palác, který je i dominantou města, a který se vznešeně tyčí nad řekou. Další krásnou památkou je budova parlamentu nebo bazilika sv. Štěpána zasvěcená prvnímu maďarskému křesťanskému králi. Podívat byste se měli také na Náměstí hrdinů nebo do Váci Utca, což je nejnavštěvovanější ulice ve městě.

V Budapešti panuje velmi čilý kulturní život, nachází se zde kolem 47 divadel, přes 60 muzeí, dvě opery, 16 koncertních síní a 7 amfiteátrů. Turisté sem nejezdí jen za významnými památkami, ale také poznat nádhernou cikánskou hudbu, pikantní jídla, ochutnat výborné tokajské víno nebo se naučit tančit známý maďarský tanec čardáš.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?