Portugalsko

… je zemí fotbalu? Zdejší fotbalový tým F. C. Porto je známý po celém světě. Nebo že mořeplavec, který objevil přímou cestu do Indie, Vasco de Gama, pochází z Portugalska?

Portugalsko je takovou evropskou klasikou, která je letecky poměrně snadno dostupná, a i co se týče ceny, protože Portugalsko je jakousi stálicí v nabídkách last minute. Užívat si zde můžete především pohodovou a klidnou dovolenou u moře okořeněnou o trochu historie. Portugalci jsou klidným národem, který nikam nespěchá a na všechno má čas, což je určitě velká výhoda oproti destinacím, které jsou v jiných zemích přecpané turisty, kteří toho chtějí stihnout co nejvíc. To se vám zde ani ve velkých letoviscích nestane.

Je sice pravda, že Portugalsko není mezi českými turisty tak oblíbenou destinací, protože jim bohatě postačí větší a bohatší Španělsko, ale na druhou stranu se především pro dobrodruhy jedná o vynikající místo na dovolenou. Celé Portugalsko je sice malé, ale o to více rozmanité a jsme si jistí, že vás uchvátí. Hlavním městem je pochopitelně fotbalový Lisabon, ale i Porto, nebo Algarve, které má podle místních nejkrásnější pláže, svou slávou a oblíbeností nezůstávají pozadu. Zároveň má Portugalsko hned pět nádherných měst, která jsou i na seznamu UNESCO.

O Portugalsku

Portugalskou republiku můžeme zařadit mezi nejzápadnější státy Evropy. Zabírá velmi malou část Pyrenejského poloostrova, kde s ním sousedí o poznání větší Španělsko. Asi polovinu státu omývají vody Atlantského oceánu. Pobřeží tvoří nížiny a hranice se sousední zemí naopak pohoří Serra de Sao Mamede, Serre de Estrela, Serra de Marao, Serra de Noguera a Serra de Gerez. Portugalsko tvoří kromě země na poloostrově také Azovské a Madeirské ostrovy, ležící západně a jihozápadně od Portugalska.

Rozlohou i počtem obyvatel ho můžeme přirovnat například k České republice. Mezi severní a jižní částí této malebné země je velký rozdíl. Mluvíme nyní tedy stále o geologické stránce. Díky horám je sever země v zimě velmi oblíbeným lyžařským letoviskem. Teploty se zde pohybují pod kolem mínus deseti stupňů. V létě zde teploty vystoupají asi ke dvaceti stupňům. Na jihu jsou teploty o poznání vyšší. V zimě se pohybují kolem nuly a v létě až ke čtyřiceti stupňům! Pokud se sem tedy chystáte na letní dovolenou, je ideálním obdobím jaro nebo začátek podzimu, kdy jsou teploty o něco nižší a příjemnější.

Kdo se sem vydá na dovolenou, nemůže neochutnat některou z vyhlášených portugalských specialit. Stejně jako ovlivnili národy, které zde pobývaly architekturu a tradice, zasáhly do jisté míry také do tradiční kuchyně. Nejběžnějším jídlem je samozřejmě odedávna vždy to, čeho má daná oblast nejvíce a čemu se zde daří. V případě Portugalska jsou to hlavně ryby a mořské plody (na jihu země), vepřové maso, pirohy a samozřejmě nejrůznější polévky. K dobrému jídlu také dobré pití. Zapijte lahodnou portugalskou kuchyni skleničkou výborného vína z oblasti Porto, které je vyhlášené po celém světě.

Pokud se rozhodnete investovat peníze do letenky do Portugalska, ať už za jakýmkoliv účelem, určitě byste neměli vynechat jak památky, tak i relaxaci na některé z nádherných pláží, které omývají vody Atlantského oceánu.

Dovolená v Portugalsko

Rozhodli jste se pro strávení relaxační dovolené nebo poznávacího zájezdu do Portugalska? Skvělá volba! Nezapomeňte ale vyřídit všechny všechny potřebné formality. Díky tomu, že je Portugalsko součástí schengenského prostoru, není k překročení jeho hranic potřeba pracně vyřizované vízum. Postačí Vám pouze platný cestovní pas a nebo občanský průkaz.

A jak se do Portugalska co nejpohodlněji dostat? Pro nás, středoevropany existují celkem vzato dva způsoby dopravy. První je poměrně zbytečně zdlouhavý, ne zrovna moc pohodlný a také není právě nejlevnější. Řeč je o autobusové dopravě. Druhý způsob dopravy je o poznání rychlejší, daleko pohodlnější a dá se říci že i levnější. Spousta z Vás už určitě tuší, že mluvíme o letecké dopravě. Tento druh dopravy je v posledních letech čím dál populárnější právě díky pohodlí, krátké době letu a stále padajícím cenám letenek. Na výběr máte navíc z obrovské spousty leteckých společností, které nabízí různé slevy, last minute i služby.

Dopravu bychom tedy měli vyřešenou. A co teď? Určitě ubytování! V tak krásné zemi, jakou Portugalsko beze sporu je, patří k nejčastějším ubytovacím zařízením samozřejmě hotely. Najdete zde nejrůznější úrovně hotelů, od dvou až po luxusní pětihvězdičkové, poskytující značné pohodlí, komfortnost a více služeb. Druhým nejčetnějším typem ubytování jsou penziony, které nabízejí poněkud přátelštější a útulnější zázemí.

Portugalsko je jednou ze zemí, které nabízejí vyžití pro nadšené aktivní turisty i pro ty, jenž upřednostňují lenošení a odpočinek na pláži nebo v hotelovém bazénu a wellnes. Mezi nejoblíbenější letoviska a cíle turistů patří bezesporu například hlavní město Lisabon nebo druhé největší město Portugalska – Porto.

Letenky a ubytování

Portugalsko je krásnou a zajímavou zemí plnou zajímavostí a památek z jeho dlouhé a pestré historie. Poblíž nejfrekventovanějších a nejkrásnějších turisticky vyhledávaných oblastí je situováno nejvíce hotelů, hostelů a ubytovacích kapacit. Ty v „centru dění“ pochopitelně také odpovídají cenově svému umístění tak, jako je tomu všude jinde.

Pokud nepatříte právě mezi ty, kteří si mohou dovolit pětihvězdičkový hotel plný luxusu, protože máte hlouběji do kapsy a spokojíte se s málem, je pro Vás nejvhodnější ubytování v takzvaných noclehárnách. Jedná se o zajištěné ubytování pouze přes noc, v místnosti, kde je jen několik postelí a kde se Vás pravděpodobně sejde víc naprosto neznámých lidí. Nepředstavujte si však takovouto noclehárnu jako ubytovnu pro bezdomovce apod. Většinou se jedná o poměrně slušně vybavený dům a tak i pokoje si zachovávají jistou míru důstojnosti. Za noc v tomto typu zařízení se platí asi od dvou set korun, cena se ale samozřejmě liší podle stanovené taxy toho daného zařízení.

O něco dražší už je ubytování na dvouhvězdičkovém hotelu, které Vás může přijít až na necelou tisíci korunu. Opět ale záleží na místě, kde je situován. Například pětihvězdičkový hotel v centru Lisabonu Vás vyjde klidně i na pět tisíc za noc. Proto pokud nehodláte v městě setrvávat i přes den, Vás vyjde levněji ubytování mimo město.

Pokud hledáte způsob jak ušetřit pokud možno i na dopravě, je dobré si vybrat období, kdy do Lisabonu létá nejméně turistů, nebo hledat a zkoušet stihnout zakoupit letenku v době, kdy je nabízena jako last minute nebo v nějaké slevové akci.

Při pořizování letenky si dávejte pozor, zda uvedená cena zahrnuje také zpáteční cestu, či různé letištní taxy a poplatky. Zvláštní příplatky také bývají za další zavazadla navíc, nebo za zavazadla překračující určité rozměry. Často jsou tak počet věcí, které na dovolenou potřebujete omezen limity a právě těmito příplatky, protože ne každému se chtějí platit další ne zrovna malé peníze za kufry s věcmi, které by mohl oželet.

Lisabon a Porto

Ačkoliv je Portugalsko samo o sobě krásnou, rozmanitou a na zajímavosti bohatou zemí, za návštěvu určitě mimo jiné stojí především dvě jeho významná města, kterými jsou Lisabon a Porto. Pojďme si je alespoň trochu přiblížit. Začněme třeba hlavním městem Portugalska – Lisabonem. Lisabon je nejen hlavním, ale také největším městem tohoto státu. To však není jediné NEJ, kterým se může pochlubit. Lisabon se totiž díky své poloze stal nejzápadnějším hlavním městem v Evropě (co se pevniny týká, pokud bereme v potaz také ostrovy, je nejzápadnějším městem samozřejmě Reykjavík na Islandu).

Lisabon je kupodivu poměrně malé město, co se rozlohy týká. Ve srovnání s Prahou je téměř pětkrát menší, ale jeho počet obyvatel je jenom o Polovinu nižší, což značí o poměrně vysoké hustotě zalidnění. I přesto je jedním z oblíbených letovisek pro dovolené či poznávací zájezdy. Lisabone je město doslova zasypané spoustou historických památek jako jsou například hlavně kostely, kláštery a další památky, poblíž kterých se nachází spousta typů ubytování.

Dalším stejně významným, druhým největším městem Portugalské republiky je přístavní město Porto. Pokud nejste zrovna sběhlí v zeměpisu a přesto Vám přijde, že jste už o městu určitě museli slyšet, vězte že tomu tak je. Město se do povědomí široké veřejnosti vrylo především slavným kvalitním portským vínem, které pochází právě odsud.

Město je plné starých budov, malých krásných historických uliček a za zmínku stojí především historické centrum města, které je dokonce na seznamu památek UNESCO. Město si uvědomuje význam vysokého počtu turistů a tak nabízí spoustu možností, kde se ubytovat. Dalším velkým kladem Porta je letiště, díky kterému nemusíte létat jenom do Lisabonu a pak řešit ještě dopravu sem, ale přiletíte přímo. Počítejte ale bohužel s tím, že v turistické sezóně si za letenku do Porta o něco připlatíte. Rozdíl by se ale měl zhruba rovnat případným nákladům za cestu z letiště v Lisabonu do Porta.

Památky a zajímavosti

Portugalská republika je velmi starou a významnou zemí s dlouhou, bohatou a zajímavou minulostí. Uvádí se, že území dnešního Portugalska bylo osídleno už před třemi tisíci lety. Pobývali zde například starověcí Řekové, Kelti, Římané nebo třeba Arabové. Všechna tato období formovala architekturu i tradice obyvatel, které po sobě zanechali do dnešní doby mnoho památek a unikátů.

Mnoho z architektonických památek Portugalska jsou považovány za tak krásné, že jsou zařazeny na seznamu světového dědictví UNESCO. Jednou z takových památek je například nádherný komplex cisterciáckého kláštera z první poloviny dvanáctého století – Alcobaca. Dominantou kláštera je největší kostel v Portugalsku.

Další stavbou ze seznamu UNESCO je opět klášter. Tentokrát se jedná o komplex s katedrálou Panny Marie Vítězné, rozprostírající se v malebném městečku Batalha nedaleko od Lisabonu.

Jste blázni do historie a milujete staré budovy, pozůstatky středověkých staveb, hradeb a podobné skvosty? Vydáte-li se na dovolenou do Lisabonu, určitě nevynechejte prohlídku nedalekého městečka Óbidos. Historické centrum tvoří staré budovy a velmi zachovalé pozůstatky obrovských hradeb, do města střeží vstup dvě starobylé brány a nad městečkem drží ochranou ruku starý římský hrad nesoucí stejné jméno jako město. Chcete si naplno vychutnat a užít skvělou neopakovatelnou atmosféru Óbidosu? Využijte možnosti některého ubytovacích zařízení a užijte si nádherné prostředí městečka například při západu slunce.

Velké množství památek objevíte bezesporu také v již zmiňovaném Lisabonu či Portu. Za Lisabon jmenujme například sakrální stavby jako kostel svatého Rocha, klášter Matky boží, kláštěr řádu svatého Jeronýma nebo třeba budovu Národního divadla či zříceninu hradu Sao Jorge. Za přístav Port vzpomeňme třeba nádherně zdobené nádraží Sao Bento, katedrálu nebo třeba kostel Torre dos Clérigos.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?