Dubaj

Jméno Dubaj je společné pro hlavní město Spojených arabských emirátů a zároveň pro jeden z emirátů. Pro rozlišení hlavního města se tedy používá název Dubaj City. Město se nachází na pobřeží Perského zálivu, na území emirátu Dubaj. Dubaj City je obrovským, rozlehlým městem, kde je soustředěn prakticky všechen život emirátu. Podle statistik zde žije asi 99% celé populace emirátu Dubaj. Město je centrum veškerého kulturního, politického, hospodářského i sociálního života.

Ačkoli je drtivá většina obyvatel zaměstnána v hlavním městě, protože je zde mnoho pracovních příležitostí díky bohatému cestovnímu ruchu, kvůli značně drahým nájmům bydlí mnoho z nich v sousedním emirátu Šardžá, který začíná prakticky hned za branou Dubaje. Město je zátokou Dubai Creek rozděleno na jižní a severní část. Ty byly v minulosti samostatnými městy. Dnes rozdělují město na rozvinutější jižní a neprůbojnější severní část.

Jižní část města s nejznámější pláží Jumeirah, ulicí Sheikh Zayed Road, nejvyšší stavou světa Burj Khalifa a dalšími perlami je doslova přecpaná nejrůznějšími ubytovacími kapacitami, atrakcemi a originálními stavbami. Řekne-li se Dubaj, jistě se všem vybaví jako první unikátní stavby, jedinečné uměle vytvořené ostrovy, luxusní hotely, úžasné dovolené, nádherné pláže či azurové moře a nejeden světový rekord, co se především staveb týká.

Dubaj skýtá neuvěřitelné množství typů na dovolené, ať už chcete jenom celé dny prolenošit na horké pláži, nebo dáváte přednost poznávacím výletům po perlách a starých památkách Dubaje. Ne nadarmo je Dubaj označován za město neomezených možností. Najdete tu snad vše, na co si jen vzpomenete. Můžete zde strávit celou dovolenou v jednom z luxusních hotelů a odnesete si odtud neuvěřitelné množství zážitků, jako byste procestovali jinde minimálně celé město. Kromě pláží zde najdete úžasné, velké bazény, gigantická nákupní nebo zábavní centra a dokonce také nejdelší lyžařskou sjezdovku na světě, která je zasněžována pravým sněhem.

Mnohé z Vás to nejspíš hodně udiví, ale ceny v běžných obchodech, restauracích či na plážích nedosahují nijakých závratných výšek. Jen tak pro orientaci. Za pohlednici zaplatíte 1 – 2 Marocké Dirhamy. To je asi 2,25 – 5 Kč. Za džusy zaplatíte v přepočtu od 15 do 25 Kč, hamburger Vás vyjde v průměru na 22 Kč a Coca Cola či Mirinda do 25 Kč. Jak se můžete sami vidět, ceny jsou v Dubaji často ještě o něco nižší než v České Republice.

Dovolená v Dubaji

Ty, kdo by čekali, že se luxusní dovolená snů v Dubajiprodraží, příjemně překvapíme. Pobyt v některém v jedinečných hotelů zakoupíte už od 14 000 Kč. Nejčastěji se délka dovolené pohybuje kolem osmi dnů a součástí je i strava. Za takto nízkou cenu dostanete pokoj ve čtyřhvězdičkovém hotelu s klimatizací, satelitním televizorem, minibarem, malým trezorem, kávovarem, možností připojení k internetu zdarma a mnohé další. V každém hotelu, kde budete ubytováni jsou téměř samozřejmostí posilovny, bazény, sauny, čistírny, prádelny, obchodní centra a většinou také doprava do blízkých obchodních center.

Do Spojených arabských emirátů platí pro občany ČR, stejně jako pro řadu dalších cestujících z ostatních zemí, vízová povinnost. Podle délky pobytu se vyřizují:

 

  • Turistická víza – je to nejčastější tLyp vyřizovaných víz. Toto vízum Vám umožňuje pobyt na území SAE po dobu 30ti dnů. Platnost víza je 60 dní od jeho vyřízení.
  • Servisní víza – platnost víza je 14 dní.
  • Tranzitní víza – vízum je udělováno na 8- 96 hodin. U tohoto víza je povinnost doložení letenky do Dubaje a odletem odtud do jiné destinace.

 

Aby Vám bylo vízum do Dubaje vyřízeno, musíte doložit platný cestovní pas, jehož platnost je minimálně půl roku po odletu ze Spojených emirátů. Na základě této podmínky, není možné vystavit vízum na rychlopas, který má platnost jen půl roku. Většinou stojí turistické vízum 3 300 Kč. Manipulační poplatek pro zřízení víza je 650 Kč.

Dovolená v Dubaji je ideálním únikem od našich studených zimních měsíců, kdy je ve Spojených emirátech okolo 30°C. V době, kdy je u nás léto a teploty se pohybují okolo příjemných 25 °C naměříte v Dubaji až neuvěřitelných 50°C. Také proto je město vyhledávaným cílem dovolených především na podzim a v zimních měsících.

Úředním jazykem je arabština, ale v drtivé většině případů se domluvíte bez sebemenších problémů i anglicky. Před samotnou cestou do Dubaje je dobré seznámit se s místními zákazy a zákony, a vyhnout se tak mnohdy velmi nepříjemným nedorozuměním. Například je zakázáno na veřejnosti pít alkohol, fotografovat armádní a vládní sídla, nesmí se rovněž fotografovat arabské ženy ( u mužů si vyžádejte souhlas), během muslimského svátku zvaného Ramadán se nesmí na veřejnosti jíst, pít ani kouřit a také se nesmí vstupovat do mešit.

Nikde není psáno, že se musíte v Dubaji oblékat a zahalovat stejně jako místní obyvatelé, ale není určitě dobré upozorňovat na sebe minisukněmi, kratičkými šortkami či hlubokými výstřihy. Tradiční arabský oděvse dá zakoupit prakticky v kterémkoliv obchodě, ale neměly byste jej nosit na veřejnosti.

Letenky a ubytování

Nejrychlejší možnou dopravou do Spojených arabských emirátů je letecká doprava. Díky takzvaným nízkonákladovým leteckým společnostem je možné zakoupit letenku do Dubaje za velmi atraktivní ceny. V průměru se ceny nejlevnějších letenek do Dubaje pohybuje kolem krásných 8 600 Kč, včetně zpáteční letenky a dalších poplatků. Konečná cena letenky se samozřejmě odvíjí od Vašich nároků na pohodlí a služby. Nejdražší letenka v cestovní třídě First class s maximálním komfortem Vás vyjde i na 290 000 Kč.

Co se ubytování týká, počítejte s tím, že v Dubaji moc strohých či průměrných typů ubytování nenajdete. Město se přímo pyšní přepychovými a luxusními hotely, apartmány či plážovými vilami. V celém městě poskytuje možnost ubytování přes 390 prvotřídních hotelůDubaj City si potrpí na mohutnost, jak můžete vidět na každém kroku a tomuto trendu také odpovídá vzhled hotelů. Pokoje jsou honosně vybaveny a působí neuvěřitelně už na pouhý pohled. Evokují pocit minimálně zámeckého ložnice.

Za nejznámější a nejluxusnější hotel v Dubaji a na světě vůbec platí sedmihvězdičkový Burj Al Arab. Tento zázrak moderní architektury a technologií je snem každému, kdo někdy Dubaj navštívil. Samozřejmě ani tady opět nechybí oficiální přívlastek nej. Jako první sedmihvězdičkový hotel na světě je zapsán do Guinessovi knihy rekordů. Nejmenší z nabízených apartmánů zaujímá celkovou plochu 170 m čtverečních a rozkládá se hned na dvou patrech. Naopak největší z apartmánů má neuvěřitelných 780 m čtverečních, tvoří ho dvě honosná apartmá a zabírá cele patro hotelu. Každý pokoj má svou vlastní koupelnu, rotující nebesa, dále zde najdete jídelnu, vlastní recepci a výtah, knihovnu, kino a nebo mramorovo zlaté schodiště.

Neuvěřitelných 7 dní v tomto maximálním luxusu a pohodlí Vás vyjde také ale na neuvěřitelných 112 000 Kč. Spokojíte-li se s menším přepychem, pak Vám 7 dní může vyjít třeba jen na 14 000 Kč.

Zajímavá místa

Dubaj je plná především zajímavých a futuristických budov, přepychových druhů ubytování ale také historických památek. Je to místo, které drží nejeden rekord a kam si jezdí turisté užívat maximálního luxusu. Mezi nejznámější místa patří:

  • Burj Al Arab – nejluxusnější a nejznámější hotel světa. Stojí na uměle vytvořeném ostrově a má unikátní a jedinečný tvar plachetnice. Honosnost jeho interiéru se prakticky nedá popsat. Hotel je vysoký 321 m a je jako první sedmihvězdičkový hotel zapsán v Guinessově knize rekordů.
  • Burj Chalifa – (původně také Burj Dubai) je další ze slavných velikánů Dubaje. Burj Chalifa je se svými 828 m nejvyšším mrakodrapem světa. Byl dostaven teprve nedávno a 162 pater skýtá například luxusní hotel Armani, přes 700 majestátních bytů, kanceláře a vyhlídkovou plošinu nebo také plavecký bazén.
  • The World – uměle vytvořené ostrovy, které svou polohou zobrazují pohled na planetu Zemi. Z výšky jasně poznáte jednotlivé kontinenty, jež tvoří desítky drobných ostrůvků. Ostrovy jsou využity jako obytné i pro komerční využití.
  • Wild Wadi – jedinečný rozsáhlý vodní park s nesčetným množstvím tobogánů, vyhřívaných i chlazených bazénů, umělými osmnácti metrovými vodopády, obří skluzavkou či surfovacími stroji. Najdete tu rovněž atrakce z orientální legend a pohádek jako je například Sindibád apod.
  • Palms Islands – Palmové ostrovy jsou dalšími z řady jedinečných, uměle vytvořených ostrovů, vytvářejících určité tvary. Ostrovy napodobující palmy jsou celkem tři. V budoucnu se na nich má vystavět přes sto luxusních hotelů, vil a dalších staveb.
  • Hydropolis – unikátní hotelový komplex vystavěný pod vodní hladinou

Toto je pouze krátká zmínka o kurióznostech a zajímavostech Dubaje. V současně době jsou v budování nové a nové skvosty, které se opět chystají zaútočit na další NEJ.

Památky

Ačkoliv je Dubaj doslova přecpaná nejmodernějšími budovami, futuristickými hotely a nejrůznějšími přepychovými výstřelky módy, najdete zde také cenné historické památky a stavby, které stojí neméně za shlédnutí.

Jedním z takovýchto perel je například Mešita v Jumeirah. Nejznámější a nejkrásnější dubajská mešita, představující typickou architekturu islámu. Bohužel tato unikátní kamenná stavba není přístupná veřejnosti. Což je obrovská škoda, ale i pohled na noční osvícenou mešitu je doslova dech beroucí.

Dalším skvostem staré architektury je pevnost Al Fahidi. Původně sloužila jako obrana proti vpádů cizinců, dnes však slouží jako dubajské muzeum. Je tu vystaveno velké množství věcí a dokumentů, které vypovídají o městě, jeho rozvoji a významných meznících v jeho historii.

Významnou historickou památkou je také škola Al Ahmadiyya. Školní budova bylo postavena v roce 1912 a jedná se o první školu v Dubaji. V dnešní době se zde již nevyučuje a budova slouží jako muzeum vzdělávání. Zajímavostí je, že je otevřena denně a vstup je zdarma.

Mezi historické skvosty můžeme směle zařadit také jednu z nejstarších čtvrtí Dubaje – Al Bastakiya. Tyčí se tu spousta rekonstruovaných budov ve starém tradičním stylu. Kromě těchto staveb zde najdete také nejrůznější galerie, kavárny a obchůdky, takže určitě stojí za návštěvu.

Dubaj samozřejmě nabízí ke shlédnutí či prohlídce daleko více krás, skvostů a památek, které by byl hřích nenavštívit.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?