Španělsko

… hostí každý rok rajčatovou bitvu? Ta se ve městě Buňolu koná už od roku 1945 poslední středu v srpnu. Nebo že se zde každý rok konají světoznámé býčí zápasy?

Dovolená ve Španělsku

Španělsko je jedním z největších států Evropy. Oficiálně je tato fascinující země Španělským královstvím, kterému vládne král Juan Carlos I. Španělsko se rozkládá na Pyrenejském poloostrově na jihozápadě Evropy. Je to slunná a horká země, která je z většiny obklopena mořem. Díky tomu je lákadlem pro turisty, hledající exotickou dovolenou, pláže plné rozpáleného písku a průzračné moře.

Španělsko je odraného středověku významnou zemí s vysokým postavením a vlivem. Pochází odtud mnoho důležitých mořeplavců, objevitelů, malířů, vynálezců, ale také tvrdých panovníků. Ti všichni po sobě zanechali nesmazatelnou stopu ve tváři své země. Vzniklo tak hrdé a majestátní Španělsko, jak ho známe dnes. Milióny a milióny turistů vyráží každý rok na poznávací zájezdy nebo exotické dovolené k moři. Ať už jedou do této nádherné země s jakýmkoliv cílem, nikdy nezapomenout navštívit alespoň některou z místních perel. A nemusí se automaticky jednat pouze o historické a architektonické skvosty. Velkému počtu návštěvníků se těší také moderní budovy a obchodní centra, které denně obslouží stovky tisíc milovníků módy, vkusu, designu, nebo jenom náhodných zvědavých kolemjdoucích.

Do Španělska se dostanete snad všemi možnými dopravními prostředky. Nejvíce vyhledávanou je letecká doprava. Díky velkému počtu letišť se snadno dostanete do Vámi vybrané oblasti a odtud taxíkem, MHD nebo ve větších městech metrem k Vašemu hotelu, apartmánu, či jinému druhu ubytování. Španělsko hostí ročně milióny turistů a nabízí jim různé druhy ubytování s rozličným pohodlím, službami i cenou. Kromě běžných hotelů, rozdělených počtem hvězdiček podle komfortnosti, můžete využít mnoha dalších ubytovacích kapacit.

Typickými jsou pro Španělsko například takzvané Paradory. Jsou to státní hotely na velmi dobré úrovni, ale také pouze pro movitější, protože jejich cena se pohybuje v poněkud vyšších sférách než třeba běžné pokoje ve tříhvězdičkovém hotelu. Průměrná cena za ubytování ale samozřejmě klesá a stoupá podle dané lokality a turistického ruchu v ní. Pokud máte hlouběji do kapsy, nebo je Váš rozpočet na dovolenou trochu nižší, vyjde Vás levněji určitě ubytování na okraji města nebo dané destinace.

Před odjezdem do Španělska je nutné si rezervovat ubytování. V případě, že jedete na poznávací zájezdy nebo dovolenou s cestovní kanceláří, všechny tyto starosti Vám odpadnou. Kromě výběru destinace a ubytování za Vás všechno vyřídí cestovní agentura. Vy si tak už jen v klidu zabalíte kufry a budete si užívat ničím nerušenou dovolenolu snů v horkém Španělsku.

Letenky a ubytování ve Španělsku

Doprava do Španělska může být různá. Pro nás, Evropany, je ideální například doprava dálkovým autobusem, vlakem, osobním automobilem nebo, asi nejpohodlnější z daných možností, letecká doprava. Cesta letadlem je oproti zbývajícím typům dopravy velmi rychlou, pohodlnou a v neposlední řadě také levnou záležitostí. Zvláště v poslední době ceny letenek do Španělska strmě padají. Letenky do Španělska se tak stávají dostupnými naprosto pro každého.

Nejlevnější letenky do Španělska najdete u takzvaných nízkonákladových leteckých společností, které nabízí lety do nejrůznějších oblastí a turistických destinací po celém světě za minimální ceny. Cena letenky samozřejmě závisí na několika aspektech, které určují její výši. Jsou to především komfortnost, služby na palubě letadla, poplatky spojené s pořízením letenky nebo přičtení ceny za zpáteční letenku. Nejlevnější letenky do Španělska si v dnešní době můžete pořídit už za necelých 1500 Kč včetně všech ostatních poplatků. Tak Vás letenka vyjde dokonce ještě levněji, než cesta osobním automobilem nebo dálkovým autobusem.

Ve Španělsku se nejčastěji využívá letiště v Barceloně či Madridu. Záleží na tom, do jaké destinace míříte. Z letiště se nejsnadněji do místa, kde máte zarezervováno ubytování dostanete taxíkem. Dá se ovšem také využít MHD. Jako ve většině jiných zemí, jsou i tady nejčastějším typem ubytování hotely nebo apartmány. Obvykle je součástí hotelu také restaurace, kde máte možnost celodenního stravování. Najdete ale i takové hotely, kde je možnost studené snídaně, protože nemají vlastní restauraci.

Ve Španělsku najdete také státní hotely, jejichž úroveň, komfortnost a služby jsou na vysoké úrovni, které také ale odpovídá cena pokojů. Tyto hotely jsou ve Španělsku označovány jako Paradory (Paradores Nacionales ). Nejlevnější možností ubytování jsou ubytovny na okrajích, nebo úplně mimo turisticky vyhledávaná města. Studenti si dokonce mohou na studentský průkaz zamluvit studentskou ubytovnu. Relativně nízké ceny za nocleh nabízejí také kláštery. Jedná se o velice zvláštní zážitek, rezervace je zde ale nutná.

Dovolená ve Španělsku

Před cestou do Španělska si určitě zjistěte alespoň pár základních informací, které se Vám určitě budou hodit. Jsou to například potřebné doklady, základní zákony a tradice, které jsou mezi obyvateli striktně dodržovány, orientační ceny apod. Pro vycestování do Španělska Vám bohatě postačí platný cestovní pas či občanský průkaz. V případě, že jedete na dovolenou do Španělska s cestovní kanceláří, vyřídí většinu formalit za Vás. Jestli se vydáte do Španělska osobním automobilem, připravte si kromě těchto dokladů také mezinárodní řidičský průkaz.

Přestože patří Španělsko mezi relativně bezpečné státy, je určitě na místě dodržovat základní pravidla jako například nevyhledávat osamocená místa, nechávat důležité doklady, letenky či větší obnosy peněz v hotelovém trezoru, v místě, kde jste ubytování nebo jiném bezpečném místě, dbát zvýšené opatrnosti na kabelky, fotoaparáty a další osobní věci, které zrovna u sebe máte atd. Na svou báječnou dovolenou do Španělska můžete dokonce vzít i svého čtyřnohého miláčka, za předpokladu, že splní stanovené podmínky a jen s platným cestovním pasem pro domácí zvířátka.

Co ještě určitě udělat před cestou do Španělska? Pokud nejedete s cestovní agenturou, pak si určitě nezapomeňte zarezervovat ubytování. AčkolivŠpanělsko skýtá obrovské množství hotelů, penzionů, apartmánů a dalších ubytovacích zařízení, většina z nich se musí objednávat dopředu a málokdo Vás ubytuje okamžitě po příjezdu, pokud nemáte provedenou rezervaci.

Španělsko nabízí dovolenou, na jakou si jenom vzpomenete. Kromě zimní dovolené můžete do této fascinující země vyrazit za horkými slunečnými plážemi, čistým azurovým mořem nebo za kouzelnými památkami, bohatou historií a silnými tradicemi, kterými se může pochlubit jenom Španělsko.

Hlavní město Madrid

Hlavním městem Španělského království je Madrid. Toho unikátní město, ležící v samotném srdci země, je oblíbeným cílem nejrůznějších poznávacích pobytů a takzvaných Eurovíkendů. Ačkoliv nemá přístup k moři, je hojně vyhledávaným místem díky architektonickým památkám, dodnes dodržovaným tradicím a temperamentu i přátelské povaze místních obyvatel. I když je Madrid starobylým slavným městem, kdo by čekal oblast plnou jenom starých budov a památek, silně by se zmýlil. Madrid je městem plným protikladů. Samozřejmě v něm najdete spoustu památek a architektonických skvostů, ale objevíte zde i moderní budovy a stavby, které Vás ohromí svou monumentálností a neuvěřitelným designem.

Madrid je sídlem královské rodiny, která obývá palácový komplex v centru města. V západní Evropě se jedná o největší komplex vůbec. Společně s muzeem Prado, muzeem královny Sofie nebo spoustou historických a významných náměstí, tvoří nejkrásnější památky Madridu.

Na své si v Madridu určitě přijdou také milovníci nákupů a nákupních středisek. Nejznámějším místem pro uspokojení této vášně je především ulička Gran Vía, která je všemožnými obchůdky doslova proslavená. Narazíte zde také na výkřik moderní architektury, známý jako Brána Evropy nebo velké majestátní náměstí Plaza de Espaňa.

Madrid, třímilionové hlavní město Španělska, nabízí stovky hotelů a jiných možností ubytování pro turisty. Zájezdy do Madridu jsou hodně rozšířené, hlavně poznávací zájezdy za kulturou a památkami. Proto je město doslova nabité nejrůznějšími možnostmi ubytovacích zařízení, restauracemi a dalšími službami pro turisty, doslova na každém rohu.

Mezi jednotlivé části města se nejlépe cestuje metrem a nebo MHD, ta má ale nevýhodu v případě dopravní špičky nebo zácpy. Metro je navíc klimatizované, takže jako dopravní prostředek po Madridu jednoznačně vyhrává.

Zajímavá místa

Španělsko jako jedna z významných historických oblastí oplývá jedinečnými památkami, připomínajícími majestátnost a velkolepost království. Kromě nich jsou vyhledávanými místy také moderní stavby nebo místa dýchající typickou španělskou kulturou. Ta je unikátní například světoznámou koridou, flamencem nebo výbornou španělskou kuchyní. Při své kouzelné dovolené , určitě navštivte některou z vyhlášených místních restaurací.

  • Korida – jinými slovy také býčí zápasy, slavná a mnohými také odsuzovaná unikátní tradice typická pouze pro Španělsko. Býčí zápasy se konají i v jiných zemích, na které mělo Španělsko obrovský vliv. V posledních letech je korida odsuzována a ochránci zvířat považována za týrání zvířat.
  • Katedrála v Burgosu – tuto věhlasnou katedrálu můžete znát například z významného literárního díla Píseň o Cidovi. Právě zde by měl najít hrdina Cid místo svého posledního odpočinku.
  • Královský palác – jeho významem pro Španělsko ho lze přirovnat k Buckinghamskému paláci v Británii. Dodnes je sídlem královské rodiny, významným a jedním z největších palácových komplexů v Evropě.
  • Altamira – slavná jeskyně na severu Španělska se starými jeskynními malbami zvířat (například zubr, laň, divoké prase..apod.). Za roky výzkumu se zde nashromáždila spousta archeologických vykopávek.
  • Córdoba – Córdoba je jedním z historicky nejvýznamnějších měst jižního Španělska. Za shlédnutí stojí především jeho historické centrum a mnoho tamních památek. Córdoba patřila mezi nejznámější a nevlivnější města své doby.
  • Santiago de Compostela – je hlavním městem autonomní oblasti Galicie. Ve středověku se stalo významným poutním místem a kulturním centrem.
  • Granada – další z unikátních španělských měst, bývalé hlavní město středověkého Granadského království. Město je plné pamětihodností jako Generalife, Alhambra, kartouza a nebo čtvrť Albayzín.

Španělsko nabízí mnoho krásných míst také milovníkům přírody v podobě několika úchvatných národních parků.

Shrnutí

Španělsko je podle mnohých nejkrásnějším místem v Evropě, kde můžete strávit svou letní dovolenou. Ohromná kulturní bohatost, velká města s nespočtem památek, a také různorodá letoviska, ze kterých si můžete vybírat, lákají každoročně miliony turistů. I když není Španělsko zemí, která by měla tak bohatou přírodu, protože je sužováno opravdu vysokými teplotami, pro turisty, kteří si chtějí především poležet na pláži a „sem tam“ navštívit nějakou tu památku, je ideální. Zároveň jsou Španělé typičtí svým aktivním nočním životem, vynikající kuchyní a radostí ze života.

Vzhledem k velkému územnímu rozsahu se zde navíc nachází velký počet oblastí, ze kterých si můžete vybrat. Nejsevernější je Katalánsko a pobřeží Costa Brava se slavným centrem, kterým je Barcelona. Více na jih se pak nachází Valencie a v podstatě celé jižní pobřeží zaujímá Andalusie, jejímž centrem je španělský skvost, Sevilla, nicméně by neměla být vynechána ani Granada, či Cordóba. Lehce odstrčené je hlavní město Madrid, které se nachází ve vnitrozemí, a tak je častým cílem pouze jednodenních výletů. Navíc vás všude bude provázet corrida, vynikající víno Sangría, a také flamengo, což jsou v podstatě symboly života ve Španělsku.

Nejzajímavější last minute

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?