Norsko

Norské království se nachází na západním pobřeží Skandinávského poloostrova a je známé především díky svým fjordům, které lemují celé jeho pobřeží. Norsko je docela rozlehlá země, ale na mnoho lidí zde nenarazíte. Většina místních obyvatel se zdržuje převážně ve velkých městech.

Prvními osadníky byli Vikingové, kteří se zde usídlili již na konci doby železné. V roce 1380 vstoupila země do personální unie s Dánskem. Spojenectví mezi těmito státy trvalo i po skončení unie, a to až do roku 1814, kdy Dánsko přišlo o území Norska po prohře s Napoleonem. Norsko tak připadlo Švédsku, jehož součástí bylo až do roku 1905. Během druhé světové války byla země napadena a obsazena německými vojsky. Norsko byla jedna z prvních zemí, které vstoupily do NATO, není ale součástí Evropské unie, to obyvatelé této země už dvakrát odmítli.

Jestliže se rozhodnete strávit v této krásné severské zemi svou dovolenou, nemusíte si vlastně vyřizovat žádné doklady. Úplně vám postačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz, který ale musí mít strojově čitelnou zónu. V Norsku sice neexistuje přihlašovací povinnost, ale zdejší ubytovací zařízení jsou povinny návštěvníky registrovat a ohlásit policii.

Nejsnadnějším způsobem, jak se do této krásné země dostat, je prostřednictvím letecké dopravy. Zvolit si ale můžete také cestu s autobusovým dopravcem nebo se do Norska vydat na vlastní pěst vlastním autem. Ubytovat se pak můžete například v některém zdejším hotelu, levnějším hostelu nebo penzionu. Velmi oblíbené je v Norsku ubytování v chatkách či boudách. Pokud se rozhodnete, že zde strávíte aktivní dovolenou, například že projedete Norsko na kole nebo že budete sjíždět zdejší řeky na raftu, můžete zvolit jako formu ubytování kempování, které je téměř po celé zemi povoleno.

Do Norska přijíždějí turisté především za překrásnou divokou přírodou, kterou si nejlépe vychutnají v některém z místních národních parků, kde mohou pozorovat stáda volně žijících sobů, kochat se překrásnými smaragdovými jezery nebo chytat pstruhy v místních potocích a řekách. Z historických památektoho Norsko sice nemá mnoho co nabídnout, ale to, co může, jistě každého milovníka historie potěší. K těmto historickým skvostům patří například gotická katedrála ve městě Trondheim. Jedná se vlastně o korunovační dóm norských králů Nidarosdomem.

Po celé zemi se také nachází přibližně 28 dřevěných sloupkových kostelíků. Navštívit byste také měli město Alto, kde si můžete prohlédnout muzeum skalních rytin. Také zde naleznete jeden z nejstarších roubených kostelů na světě, Urnesu Stavkirke. Pokud vás zajímají památky spíše technického zaměření, nesmíte si nechat ujít jízdu po Flamsbana, což je jedna z nejstrmějších železničních tratí na celém světě.

Doprava a ubytování v Norsku

Protože se Norsko nachází na evropském kontinentu, můžete zvolit hned několik různých způsobů, jak se sem dostat. Máte na výběr mezi leteckou dopravou, využitím autobusových linek nebo si můžete udělat výlet vlastním autem.

Tím nejrychlejším způsobem je samozřejmě letecká doprava. Letenka vás přitom vyjde na něco kolem 100 EUR, ale závisí na destinaci, do které cestujete a na časovém předstihu, ve kterém si letenku zakoupíte. Pokud si zvolíte jako způsob dopravy autobus, bude vás to stát přibližně stejně, jako byste zaplatili za v předstihu objednanou letenku. Tento způsob dopravy je ale hodně zdlouhavý, cesta může trvat až 24 hodin, přičemž cesta autem trvá z Prahy do Osla přibližně 15 hodin.

Možnosti ubytování jsou zde opravdu široké a vybere si tu opravdu každý. Záleží na tom, kolik jste ochotni za ubytování zaplatit. Rozhodnete-li se stanovat, máte na výběr mezi stanování v kempech, kde máte k dispozici i různé služby a jednoduše zařízené chatky, nebo se můžete ubytovat samostatně, a to téměř kdekoliv. Na venkově, v lesích i v horách. Výjimkou jsou pole a odpočívadla. Dodržet také musíte minimální vzdálenost od kteréhokoliv obydlí, která je stanovena na 150 metrů. Dalším pravidlem je, že stanovat na jednom místě více jak 48 hodin můžete jen v případě, že stanujete ve vysokohorských oblastech.

V Norsku je také velmi oblíbené ubytování v chatkách a boudách, z nich některé mají typickou norskou střešní krytinu pokrytou travnatým porostem. Cena za ubytování se odvíjí podle toho, jak jsou tyto chatky zařízené. Levnější zařízení reprezentují v Norsku hlavně hostely a také rodinné nebo privátní penziony. Ušetřit za ubytování se vám podaří při zakoupení tzv. Fjord Pass v ceně 120 NOK, který umožňuje za jistých okolností uplatnit slevu při ubytování po celém Norsku.

Dovolená v Norsku

Norsko je opravdu velmi zajímavá země, do které se můžete vydat prožít například aktivní dovolenou a projet tak celou zemi třeba na kole.

K cestě do této severské země vám přitom stačí jen platný cestovní pas, vízum občané České republiky pro vstup do Norska nepotřebují. Není požadováno ani žádné očkování. Mezi ty doporučené patří očkování proti žloutence typu B a tetanu. Vzhledem k tomu, že se asi velkou část své dovolené budete pohybovat ve volné přírodě, doporučuje se ještě vakcinace proti vzteklině a klíšťové meningoencefalitidě.

Nejrychlejší způsob, jak se do této země dostat, je použít leteckou dopravu. Pokud si letenku zarezervujete v předstihu, můžete za ni zaplatit rozumnou cenu. Dalšími možnostmi jsou zvolit si mezi autobusovou dopravou a cestováním vlastním autem.

Ubytovat se pak můžete v různě zařízených hotelech, levnějších hostelech a penzionech nebo se ubytovat ve velmi populárních chatkách či boudách. Jestliže jste se rozhodli užít si v Norsku aktivní dovolenou třeba na kole, můžete využít toho, že je téměř po celé zemi povoleno se kdekoliv utábořit.

Norská kuchyně nepatří mezi nejvýznamnější. Mnozí ji kvůli malému množství používaného koření považují za nudnou a bez chuti. Nejčastěji se v Norsku připravují jídla z různých druhů masa, především rybího, losího či sobího. Jako příloha se většinou podávají brambory a dušená zelenina. Nejčastěji se zde jí ryby, které umí Norové připravovat na různé způsoby. Originální jsou například rybí koule nebo „lutefisk“, sušená treska, která se před finálním uvařením ještě naloží do nálevu. Kromě rybích specialit stojí za ochutnání také místní hnědý sýr vyrobený z kozího mléka nebo velmi oblíbené vafle.

Nejoblíbenějším nápojem je zde káva, kterou si můžete dát téměř na každém rohu. Po celém Norsku jsou totiž rozesety kavárny, které nabízí různé druhy velmi kvalitní kávy. Není proto divu, že se Norové v pití kávy řadí mezi přední místa zemí s její největší konzumací.

Oslo

Hlavním městem této krásné severské země je Oslo, které se, stejně jako většina hlavních měst, stalo politickým, kulturním i obchodním centrem v zemi.

Podle archeologických nálezů bylo toto místo osídleno už před více jak 7000 lety. Historie tohoto města jako takového se datuje od roku 1048, kdy bylo založeno králem Haraldem III. Hardradou. Ve 13. století zde nechal král Hakon V. Magnussen postavit královskou rezidenci a pevnost Akershus. Po morové epidemii význam města začal klesat a k jeho úplné zkáze nakonec přispělo i velké množství požárů. Za vlády krále Christiana IV. Dánského bylo město znovu vystaveno a přejmenováno na Christiania. V roce 1905 bylo vybráno jako hlavní město nového norského království a dostalo jméno Kristiania. Zpět na Oslo bylo přejmenováno až v roce 1925.

Jako v každém hlavním městě se i v Oslu nachází velká řada významných památek. Jednou z nich je už zmíněná pevnost Akershus. Nachází se zde i mnoho muzeí, z nichž byste si neměli nechat ujít návštěvu muzea Vikingskipshuset, kde můžete obdivovat vikingské lodě. Jednou z dominant celého města se stala budova Radnice z roku 1931, zdobená řadou reliéfů a skulptur zobrazující výjevy z historie Norska. Ve velkém sále každoročně probíhá předávání Nobelových cen míru. Další významnou budovou je královský palác, který obklopuje park s bohatou sochařskou výzdobou.

Z dalších významných míst stojí za zmínku i Národní galerie, kde se nachází významná díla norských malířů, například „Výkřik“ od Edvarda Muncha. Dále je tu Národní divadlo, okolo něhož je umístěno velké množství soch připomínající známé umělce.

Za návštěvu stojí i budova norského parlamentu nebo zdejší katedrála. Na co jsou ale Norové právem hrdí, je národní skokanský a lyžařský areál Holmenkollen postavený už v roce 1892, který prošel v roce 2010 celkovou rekonstrukcí. Navštívit zde můžete rovnou nejstarší lyžařské muzeum Skimuseet.

Památky a zajímavosti v Norsku

Norsko je překrásná země, do které se díky severské divoké přírodě a mnohým významným historickým památkám jistě zamilujete. Kromě Osla stojí za návštěvu i další významná města, například Lillehammer, dějiště ZOH z roku 1994. Významným městem je také Bergen s hanzovním přístavem Bryggen, kde se nachází několik čtvrtí s dřevěnými domky nebo muzeum lepry.

Ve městě Trondheim najdete nejslavnější severskou katedrálu Nidarosdomem, korunovační dóm norských králů, který patří mezi největší gotické chrámy v celé Skandinávii. Mezi další významná města patří rovněž dřevěné městečko Stavanger, hornické město Røros, nebo město Alto, kde se nachází muzeum skalních rytin.

V Norsku je k vidění i jeden z nejstarších roubených kostelů na světě, Urnesu Stavkirke, který byl postavený už v roce 1. pol. 12. století. Mezi výčtem významných norských památek nesmí chybět ani 28 dřevěných sloupkových kostelíků dochovaných z 12. – 14. století. Najdete je po celém Norsku a zajímavé jsou především svými bohatými vyřezávanými vikingskými motivy.

Pokud vás zajímají technické památky, neměli byste vynechat Flåmsbana, jednu z nejstrmějších železničních tratí na světě. Veškeré informace o její výstavě se můžete dovědět v muzeu Flambsbana Museet. Vydat byste se také měli na pěší túru po Zlaté cestě a jako trasu zvolit Trolí cestu, která v 11 zatáčkách překonává převýšení 800 metrů. Narazíte zde také na nejvyšší skalní převis v Evropě, na tzv. Trolí zeď.

V jihozápadním Norsku se nachází největší národní park v celé zemi, Hardangervidda, kde najdete nejpočetnější stáda divokých sobů v celé Evropě. Nachází se zde rovněž spousta jezer a potoků, ve kterých se dají chytat pstruzi. Nejstarším národním parkem v Norsku je Národní park Rondane pocházející již z roku 1962. V blízkosti tohoto parku se nachází další národní park Jotunheiem. Významnou přírodní atrakcí je také největší ledovcová plošina v Evropě, kterou obklopuje národní park Jostedal.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?