Mallorca

Španělsku náležící Mallorca je díky své rozloze 3640 km2 největším ostrovem patřící do souostroví Baleárských ostrovů, a rovněž největším ostrovem celého Španělska. Ostrov leží ve Středozemním moři. Kromě překrásných pláží a průzračného moře vás okouzlí i nádherná příroda. Například po celém ostrově se nachází aleje s pomeranči, olivami nebo fíky.

Mallorca patří mezi nejslunnější ostrovy ve Středozemním moři. Nemusíte se ale bát žádný vysokých teplot, a to ani v letních měsících. V době hlavní turistické sezóny se teploty vyšplhají jen asi k 30°C a voda v moři má příjemných 25°C.

Vzhledem k výborné strategické poloze, kterou Mallorca zaujímá, byl tento ostrov důležitým obchodním střediskem už ve středověku. Její význam ale postupně začal klesat po objevení Ameriky. Od té doby vládla na ostrově katolická církev spolu s konzervativní šlechtou. Ke zvratu k lepšímu došlo v 60. letech, kdy se na ostrově začal rozvíjet cestovní ruch. Dnes Mallorca patří mezi nejnavštěvovanější ostrovy ve Středozemním moři. O velké oblibě tohoto ostrova svědčí i fakt, že se sem přestěhovala nebo si zde aspoň vystavila rekreační domy celá řada umělců. Patří mezi ně například i Michael Dougles, Robert Graves nebo Roger McGough.

Na své si na ostrově přijdou i milovníci sportu. Na Mallorce se nachází mnoho golfových hřišť, zahrát si můžete také tenis nebo se vydat na projížďku na kole či na koni. Vybrat si také můžete ze široké nabídky vodních sportů. Kromě opalování na pláži a koupání v moři můžete také vyrazit na výlet do vodních parků nebo do delfinária. Pestrý je zde také noční život.

Na tento malebný ostrov se můžete v zásadě dostat jak letecky, tak využitím silniční a lodní dopravy. Samozřejmě ten nejjednodušší způsob představuje letecké doprava, se kterou se na Mallorcu dostane za necelé tři hodiny. Ubytovat se pak můžete například v některém luxusním hotelovém komplexu nebo si třeba pronajměte apartmán nebo některou chatku v blízkosti moře.

Až si půjdete po celodenním opalování na pláži a plavání v moři sednout do některé zdejší restaurace, určitě si objednejte některou místní specialitu. Výborné jsou například pokrmy připravené z mořských plodů. Tradičním jídlem je na Mallorce arros brut, šafránová rýže s kuřecím a vepřovým masem a se zeleninou.

Turisty na Mallorcu lákají jednak překrásné bělostné pláže a průzračné moře, ale i nádherná příroda, která si navzdory velkému množství turistů uchovává původní podobu. Ostrov udělá radost i milovníkům pěší horské turistiky, kteří mohou vyrazit například na severovýchodní pobřeží, kde se nachází pohoří Serra de Tramuntana. Na Mallorce se nachází rovněž dva jeskynní komplexy, které najdete v blízkosti města Porto Cristo. Navštívit byste měli i podhorský klášter Valldemosa, ve kterém pobýval známý polský skladetel Fryderik Chopin.

Doprava a ubytování na Mallorce

Nejsnadnějším způsobem, kterým se na překrásný španělský ostrov Mallorcu dostanete, je samozřejmě letadlem, ale pokud vám nevadí dlouhé cestování, můžete se na ostrov dostat kombinací silniční a lodní dopravy. Ubytovat se pak můžete v různých typech ubytovacích zařízení, od klasických hotelů přes apartmány až po kempy.

Z pražského letiště Václava Havla trvá let přibližně 2 a půl hodiny a cena letenek se pohybuje od 4 000Kč do 7 500Kč. Ušetřit můžete v případě, že si přes webový rezervační systém zakoupíte letenku na Mallorcu nejlépe 3 – 4 měsíce před plánovanou cestou. Mezi další odletová místa patří Ostrava a Brno, ale připlatíte si. Za letenku v těchto případech zaplatíte nejméně 8 000Kč.

Jestliže máte dobrodružnější povahu, můžete se na Mallorcu vydat také využitím silniční dopravy. Autem nebo autobusem se nejdříve musíte dostat do španělského hlavního města Barcelony a odtud vás pak na ostrov dopraví loď.

Na Mallorce se nachází opravdu velké množství různých ubytovacích zařízení, ze kterých si můžete vybrat. Nejrozšířenějším ubytovacím zařízením jsou samozřejmě hotely. Vybírat můžete jak z luxusních hotelů, tak hotelů ve střední kategorii až po levné malé hotýlky. Cena za pokoj se odvíjí od počtu strávených dní, úrovně hotelu a také od období, ve kterém se na Mallorcu chystáte. V průměru za 7 dní pobytu během hlavní turistické sezóny zaplatíte kolem 10 000Kč.

Možné je se na Mallorce ubytovat i v soukromých prostorech. Ideálním řešením je proto pronajmutí si apartmán, což je ve většině případů dvoupokojový byt. Nedílnou součástí je i koupelna a WC. Luxusnější variantou ubytování v soukromých prostorech představují venkovská sídla. Jedna noc vás pak vyjde na 3 000Kč. Levnější variantu ubytování představují na Mallorce ubytovny, kde za noc zaplatí jedna osoba okolo 500Kč. Jestli máte raději spaní pod širým nebem, můžete si zajistit místo v některém z místních kempů.

Letoviska na Mallorce

Na Mallorce si můžete vybírat z velké řady různých letovisek, záleží jen na vás, jestli dáváte přednost ruchu velkoměst, nebo jestli toužíte po klidné dovolené strávené v přírodě.

Na jihozápadě ostrova se nachází oblíbené letovisko Paguera, které nabízí svým návštěvníkům písčité pláže i překrásnou promenádu, kde se můžete občerstvit. Nedaleko od něj se nachází další významné rekreační středisko Santa Ponsa, ve kterém je k vidění přístav plný kotvících jachet, vodní park, Marineland nebo ponorka Nemo. Pro sportovní nadšence jsou tu k dispozici dvě golfová hřiště. Památným místem je místní pobřeží, kde se v roce 1229 vylodil král Jakub I.

Nejoblíbenějšími středisky na ostrově jsou Can Pastilla a El Arenal, které na sebe plynule navazují. Určená jsou především pro ty, co touží zažít aktivní dovolenou plnou akce a zábavy. Nachází se zde velmi oblíbené prázdninové centrum Playa de Palma s různými obchůdky, restauracemi i nočními kluby. Navštívit zde také můžete největší vodní park na ostrově, Aquacity.

Na východním pobřeží je nejoblíbenějším letoviskem Cala d’Or, které patří mezi nejluxusnější na ostrově. Ve středisku Cala Mandía, které tvoří hotelový komplex Insotel Club Cala Mandía, stojí za návštěvu jeskyně Cuevas de Drach nebo mořské akvárium. Velmi vyhledávaným letoviskem je i Porto Colom, které nabízí překrásnou zátoku, písečnou pláž, množství obchodů i restaurací.

Často navštěvovaným letoviskem je i Can Picafort, které nabízí překrásnou pláž pokrytou bílým pískem. Na výlet můžete vyrazit třeba k římskému městu Alcudia nebo do rezervace S´Albufera. Navštivte také region Andratx, od kterého se můžete vydat na blízké ostrovy Sa Dragonera nebo Es Pantaleu. Tu nejkrásnější pláž na ostrově naleznete v jeho severovýchodní části v letovisku Cala Mesquida. Dalšími oblíbenými letovisky jsou Cala Milor a Sa Coma, v jejich blízkosti se nachází Safari park.

Palma de Mallorca

Největším městem na Mallorce je Palma de Mallorca, které naleznete v zátoce Palem v jihozápadní části ostrova, a které je také hlavním městem tohoto slunného ostrova.

Kromě důležitého letiště, které spojuje ostrov se zbytkem světa, se zde nachází také velmi významný přístav, ve kterém kotví opravdu velké množství lodí, především jachet. Město Palma de Mallorca hraje také důležitou roli v oblasti obchodu, průmyslu, ale především v cestovním ruchu.

Samotné město bylo založeno už ve 2. stol. př. n. l. v době, kdy zde vládli Římané. V té době bylo město jedním z nejdůležitějších přístavů ve Středozemním moři. I když dlouhou dobu odolávalo nájezdům Vandalů, nakonec bylo poraženo a připojeno k Východořímské říši. Po jejím pádu se připojilo k říši Byzantské. Od 7. století do roku 1229 vládli městu Arabové, kteří udělali z města významné obchodní i kulturní centrum. Pod Španělsko vrátil Mallorcu až v roce 1229 král Jakub I. Aragonský, který dal hlavnímu městu i nový název, který mu zůstal dodnes.

Palma de Mallorca patří mezi města, kde se snoubí moderní budovy hotelů a restaurací spolu s významnými historickými stavbami. Nejzajímavější památky naleznete v historické části města, kde vás hned na první pohled zaujme překrásná gotická katedrála La Seu. Její výstavbu zahájil v roce 1229 král Jakub I., ale dokončena byla až o 300 let později. Po celém městě se nachází také velké množství kostelů, které vznikly přeměněním židovských synagog za vlády Jakuba I.

Nedaleko katedrály se nachází Parc de la Mar, kde najdete umělé jezero s vodotryskem. V létě se v nedalekém amfiteátru konají různé bezplatné kulturní programy. K vidění jsou zde i památky z dob, kdy zde vládli Arabové. Nejvýznamnější památkou jsou arabské lázně Banys Àrabs, ve kterých se můžete projít překrásnou palmovou zahradou. Dobře zachovalý je i samotný lázeňský prostor se skleněnou kupolí.

Památky a zajímavosti na Mallorce

Svůj čas na ostrově můžete rozdělit mezi lenošením na pláži a poznáváním tohoto překrásného ostrova, například tím, že se vydáte za místními památkami. Během své dovolené na Mallorce nesmíte zapomenout navštívit hlavní město, ve kterém se nachází spousta zajímavých historických památek. Tou nejvýznamnější památkou je bezpochyby překrásná katedrála La Seu. Dalšími památkami jsou arabské lázně Banys àrabs de Palma nebo palác Almudaina.

Vydáte-li se na západ od centra hlavního města, narazíte na významný hrad Bellver, který byl vybudován na příkaz krále Jakuba I. Tento hrad zde stojí už od roku 1229 a od té doby primárně sloužil jako sídlo panovníků. Prohlédnout si zde můžete sbírku klasicistních soch.

Za návštěvu stojí i přístav Puerto D\’Alcúdia, který nabízí svým návštěvníků asi 10 km dlouhé písčité pláže, čisté moře a množství restaurací a kaváren. Navštívit zde můžete chráněnou bažinatou oblast, která je domovem pro desítky druhů ptáků, obojživelníků i ryb.

Od teplého počasí můžete aspoň na chvíli utéct do jeskyně De Campanet, která se nacházejí asi 40 km od hlavního města. Tato jeskyně je jedna z nejmenších a zároveň nejvelkolepějších na celém ostrově. Objevena byla náhodně při hledání podzemních zdrojů vody a dnes je přístupná veřejnosti. Po prohlídce se můžete vydat i do blízkého města Campanet, kde stojí za prohlídku místní kostel Svatého Michala, který pochází z roku 1220.

Jedním z významných míst na ostrově, které bystě měli určitě navštívit, je město Pollença, ve kterém probíhají různé kulturní akce. Například se zde každoročně koná oblíbený festival klasické hudby. Velký zájem vzbuzuje i náboženská demonstrace „Davallament“, konající se vždy na Velký pátek. Navštívit může i místní kostel, ve kterém se nachází slavný portrét Panny Marie namalovaný ve 13. století. Velkou událostí je i rekonstrukce bitvy, připomínající vítězství nad tureckými piráty.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?