Turecko

… že v Turecku je 99,8% muslimů? Nebo že nejvyšší horou Turecka je 5 165 metrů vysoká hora Ararat? Nebo že největší turecké město Istanbul se rozkládá v Evropě i Asii?

Dovolená v Turecku

Turecko, celým názvem Turecká republika, je jedním z mála států, které leží hned na dvou kontinentech současně. Turecko se rozprostírá jak v Evropě, tak i v Asii. Díky jeho velké rozloze můžeme směle říci, že v Evropě se nachází jenom kousek z tohoto zvláštního exotického státu. Když se rozhodujete, kam vyrazíte v létě na dovolenou za teplem, častým vítězem je právě Turecko. Tato exotická nádherná země láká každoročně nepředstavitelné množství turistů, kteří se sem vypraví za azurovým mořem, krásnými a luxusními hotely či unikátní a nepopsatelnou kulturou této staré, tradicemi a pověstmi opředené země.

Turecko má až neuvěřitelně velké pobřeží, díky čemuž se nabízí obrovské množství nejrůznějších destinací. Ať už si zvolíte pobřeží u Středozemního moře či Egejského moře, zaručeně nebudete litovat. Nejhojněji vyhledávané jsou oblasti Antalyi, Alanya, Side, Kemer, Istanbul a další. Řekne-li se Turecko, každému se určitě vybaví kromě báječné dovolené také tolik typické vodní dýmky, čajovny a pocit harmonie, orientální břišní tanečnice a typická východní kultura.

Dalším faktem, který se mnohým automaticky vybaví je pověstná vysoká kvalita ubytování v Turecku. V Turecku snad neexistuje hotel či penzion, který by měl méně než tři hvězdičky. Téměř samozřejmostí každého tureckého ubytování jsou klimatizace a nádherné velké venkovní bazény s čistou vodou.

Turecko je oblíbeným cílem dovolených a poznávacích zájezdů také proto, že se jedná o poměrně levnou zemi a pokud navíc zakoupíte ubytování v nabídce last minute Turecko a využijete nízkonákladových leteckých společností, vyjde vás tato úžasná dovolená na pakatel. Navíc je obrovskou výhodou téměř všudypřítomné smlouvání a dohadování o ceně, díky čemuž se dá také výrazně ušetřit. To platí téměř u všeho, kromě ubytování ve většině hotelů a penzionů.

Dovolenou v Turecku je možné doporučit prakticky komukoliv. Ať už jste nadšencem, který miluje panenskou přírodu, či zapálený historik, v Turecku si každý přijde na své. Turecko skýtá především památky z období antiky. Občas si zde můžete připadat téměř jako v Řecku. Ostatně historie starověkého Řecka a Turecka spolu velmi úzce souvisí. Architektura antických chrámů a staveb se v Turecku velmi nápadně podobná řeckým chrámům a budovám.

Dovolená v Turecku

Mezi nejčastěji nabízené letní dovolené nebo pobytové zájezdy, patří také Turecko. Do Turecka se vydává každoročně neuvěřitelných asi třicet milionů turistů. Tato exotická země se tak dostává ke špičce pomyslné pyramidy návštěvnosti, mezi země jako je Egypt, Francie, Itálie nebo například Řecko. A co že to turisty do Turecka tak láká? Je to především horké a exotické podnebí, azurově čisté moře, odlišná kultura a přijatelné ceny. Značnou výhodou je také stálost počasí. V létě prší v Turecko jen opravdu zřídka, takže se nemusíte bát, že by Vám déšť zkazil Vaši báječnou dovolenou.

Pro vstup do Turecké republiky občané Česka vízum nepotřebují. Tento fakt ovšem platí pouze pro turistické účely a za podmínky, že délka pobytu nepřesáhne 90 dní. V takovém případě Vám postačí platný cestovní pas. Chystáte-li se ale do Turecka za jiným účelem, vízum se pro vás stává povinným.

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy do Turecka za velice lákavé a dostupné ceny. Navíc ještě ušetříte, jestliže si zakoupíte dovolenou v Turecku v akční nabídce last minute, kdy se ceny pohybují někdy i kolem původní hodnoty zájezdu. Ubytování v Turecku obvykle představuje poměrně luxusní několika hvězdičkový hotel minimálně se snídaní nebo polopenzí. Pokud však budete chtít, můžete si vybrat také all inclusive.

Ať už jedete do jakékoliv destinace a na jakýkoliv hotel, vždycky můžete mluvit opravdu o luxusu. Hygiena je zde na opravdu vysoké úrovni a totéž můžeme říct také o nabízených službách turistům. Téměř v každém hotelu najdete možnost připojení na wifi zdarma, restaurace, bary, venkovní bazén, welness či fitness, na pokojích vlastní televizory, minitrezory, vlastním sociálním zařízením a spoustou dalšího vybavení.

Letenky a ubytování

Nejpohodlnějším a prakticky také jediným možným způsobem jak se dostat do Turecka je letecky. Nemusíte se obávat šoků z vysokých cen, ani si na letenku nebudete muset brát půjčky. Díky stále populárnějším nízkonákladovým leteckým společnostem ušetříte za letenku spoustu peněz. Do ceny letenky jsou již navíc započítány i veškeré poplatky a služby poskytované cestujícím.

Letecká doprava poskytuje cestujícím značnou dávku komfortu a je taky nejrychlejším způsobem, jak se dopravit do Turecka. V ceně letenky je zahrnuta také cesta zpátky, takže vás v konečném důsledku letenka do Turecka opravdu nevyjde nijak draze.

Nejběžnějším typem ubytování v Turecku jsou, jak jsme již zmiňovali, hotely. Ty jsou počtem hvězdiček ohodnoceny podle komfortnosti a poskytovaných služeb. Všeobecně pro Turecko platí, že jsou zde hotely velice čisté a na vysoké úrovni. Každý pokoj je hezký a slušně vybaven. Součástí vybavení bývá například vlastní televizor, připojení k internetu zdarma, vlastní sociální zařízení, telefon, minibar, často také malý trezor, klimatizací či malým kuchyňským koutem.

Turecku nenajdete hotel, který by měl méně než tři hvězdičky. Obvykle bývá součástí hotelů také restaurace, bary, welness centrum, nepostradatelná turecká lázeň nebo ve větších hotelích také malé obchodní centra. Většinou je ubytování součástí zájezdu. Pokud si hledáte ovšem hotel na vlastní pěst, je dobré projít si nejrůznější recenze, ať víte, co čeho jdete.

Díky horkému počasí nabízí téměř všechny hotely vyhřívaný bazén a s ním spojené další vodní aktivity. Součástí plážového servisu jsou také plážová lehátka či slunečníky. Ubytování v Tureckus je prostě vždy velmi pohodlné a na úrovni. Proto není důvod se v tomto směru čehokoliv obávat.

Istanbul

Ačkoliv je hlavním městem Turecka krásná Ankara, nejoblíbenější destinací a jedním z nejvýznamnějších měst je Istanbul. Neoficiálně platí za nejmodernější a nejkrásnější město celého Turecka. V minulosti bylo toto majestátní město známé například jako Konstantinopol nebo Cařihrad. Istanbul se může dokonce pochlubit takovou unikátností, jako je rozloha hned na dvou kontinentech zároveň. Město se dělí na několik částí. Z nich je pro turisty asi nejzajímavější ta, která je označována jako staré město. Zde se nachází nejvíce historických památek a architektonických skvostů.

Pro ubytování v Turecku je určitě lepší zvolit spíše novější část Istanbulu. Hlavními oblastmi poskytující ubytování na velice slušné úrovni jsou například Sultanahmet, Kutlugun sokak a nebo Akbiyik caddesi. Nejběžnější jsou zde hlavně nejrůznější hotely a penziony. V současné době je možné sehnat ubytování od, v přepočtu, asi 160 Kč za noc. Ceny se ale samozřejmě pohybují podle úrovně hotelu, poskytovaných služeb a turistické oblasti.

Doprava po Istanbulu je bez větších problémů. Totéž platí také o cestě do města jako takového, protože letiště v Istanbulu je jedním z nejvyužívanějších v celém Turecku. Odtud se snadno dostanete dál například metrem. Kdo by ale čekal klasické stanice hluboko pod zemí, zmýlil by se. Metro je zde většinou nad zemí a připomíná spíše tramvaj.

Po svých poznávacích výletech po Istanbulu můžete využít také například autobusy, minibusy, vlaky, taxi či dokonce loď. Například taxi vás vyjde podstatně levněji než třeba u nás. Cena se ve většině případů v těchto dopravních prostředcích nesmlouvá. V Turecku je zvykem dopravovat se do vzdálenějších měst letecky. Budete-li se chtít dostat na druhou stranu města, přes úžinu Bospor, máte na výběr mezi již zmiňovanou leteckou dopravou nebo trajektem, který zde jezdí.

Zajímavá místa

Nespornou výhodou Turecka a jeho zajímavostí je fakt, že asi všechny turisticky oblíbená a vyhledávaná místa se nachází jen kousíček od nejfrekventovanějších oblastí. Odpadá tak zbytečné, zdlouhavé a únavné cestování za dalekými památkami a skvosty. Turecké skvosty jsou typické především tím, že zde zůstaly z nejrůznějších období existence Turecka. Mezi nejkrásnější a nejoblíbenější architektonické perly můžeme zařadit například Mešita Sultana Ahmeda, která je turistům známá spíše jako Modrá mešita. Tato nádherná a mohutná stavba se rozprostírá na území Istanbulu. Mešita se stala jakýmsi symbolem města a řekne-li se Istanbul, vybaví se téměř každému jako první právě tato unikátní mešita.

Dalším obdobným majestátním dílem je chrám Boží Moudrosti, taktéž v Istanbulu. Známá je především díky tomu, že se původně jednalo o křesťanskou stavbu, která byla poté přestavěna na mešitu. Ale ani účel mešity neplnila dlouho. Stavba byla zanedlouho uzavřena a nyní slouží jako muzeum.

Protože je Istanbul místem, kde je koncentrace památek, ubytovacích zařízení i dalších možností asi nejvyšší, tak u památek v Istanbulu ještě chvíli zůstaneme. Dalším skvostem, za kterým se určitě při návštěvě Istanbulu vydejte, je palác Topkapi. Tento skvost byl odedávna sídlem tureckých sultánů. V paláci se nachází známá klenotnice, která zahrnuje drahé zlaté a stříbrné předměty jako jsou šperky, dýka, trůny, předměty denní potřeby a spousta dalších.

Historickým skvostem, který určitě nesmíme opomenout je jeden z divů světa – překrásný Artemidin chrám v Efesu. V době své největší slávy byl jedním z největších a nejkrásnějších chrámů světa.

Turecko a zvláště pak samotný Istanbul doslova oplývá nepřeberným množstvím nejrůznějších nádherných historických budov a míst, jejichž vyjmenováváním bychom zde strávili mládí, takže si několik dalších příkladů jenom ve zkratce vyjmenujme:

  • Perge – je jedním ze starobylých krásných měst s bohatou historií
  • Pamukkale – svah utvořený travertinem s nádhernými jezírky
  • Kapadocie – římská provincie na území Turecka

Jedinečná dovolená v Turecké republice

Pokud jste milovníci exotických zemí, určitě musíte navštívit Tureckou republiku. Jedná se o jednu z mála zemí, která se rozprostírá na dvou kontinentech. Nalézt jej můžete jak v Evropě, tak i v Asii. Turecko každý rok navštíví tisíce turistů, jež láká nejen čisté azurové moře a dlouhé pláže, ale také zajímavá a odlišná kultura a tradice.

Místa, která stojí za to v Turecku navštívit, jsou mimo jiné oblasti Antalya, Alanya, Side, Kemer, Istanbul a další.

Antalya je jedním z nejvyhledávanějších míst v Turecku. Jde nejen o velmi krásné a zajímavé město, ale Antalya je také významným přístavem. Toto město si vás zaručeně získá krásou přírody, architektonickými památkami nebo různými přírodními úkazy.

Právě Antalya bývá cílem mnoha turistů. Někdy se můžete setkat s označením „Turecká riviéra“. Pokud vás přestane bavit celodenní opalování na pláži, můžete se vydat navštívit některou z místních památek. Podívat se můžete na Starý přístav, Flétnový či Useknutý minaret či na Hadriánovu bránu. Za návštěvu určitě stojí také národní park Olimpos. Při procházce po okolních městech se pak můžete dozvědět něco o místních tradicích a kultuře.

Starověké město Perge, letovisko Side nebo Termessos, což jsou vysoko položené zachovalé ruiny starověkého města, taktéž láká k prohlédnutí. Hojně navštěvované je také starověké město Aspendos, kde se nachází nejzachovalejší amfiteátr a obrovský akvadukt.

Pokud se víc jak památkám věnujete sportu, nemusíte se bát. Sportovního vyžijí je tu dostatek. Oblíbené jsou různé pěší túry po okolí nebo třeba rafting. Navštívit Antalyu můžete také v zimě. Kousek od letoviska si můžete příjemně zalyžovat a v nedalekém moři si pak třeba zaplavat.

Dovolená v Turecku je opravdovým zážitek na celý život. Tato exotická země si vás jistě získá a budete se sem rádi vracet i v dalších letech. Tak na nic nečekejte, a sjednejte si exotickou dovolenou přes německé cestovní kanceláře.

Jak se správně pojistit při cestě do Turecka?

Turecko je úchvatná země, která si vás získá malebnou přírodou i pohostinností místních. Každý rok sem míří turisté hlavně z Evropy, aby si odpočinuli u moře a načerpali nové síly. Rozhodli jste se i vy, že letos vyrazíte poznat krásy této úchvatné země? Pokud ano, poradíme vám s tím, jak si vyřídit výhodné cestovní pojištění. Bez něj prostě nesmíte odjet!

Rozhodující jsou limity

Stále hodně lidí dělá tu chybu, že si vybírá zahraniční cestovní pojištění pouze na základě jeho ceny. Je to obrovský omyl, který je může dostat do celoživotních problémů. Uvědomte si, že cena za lékařskou péči je vysoká. Zejména v případě vážných úrazů se může vyšplhat i na několik milionů korun. S nekvalitní pojistkou si tak koledujete o celoživotní dluh.

Při výběru se neřiďte cenou, ale zaměřte se na pojistné limity. Pro cestu do Turecka by mělo pojištění mít limity ve výši 5 000 000 Kč. Za takové pojištění se platí cca 20 Kč na den, což není částka, která by vás zruinovala. Současně s limity sledujte podmínky pojištění na cesty do Turecka. Je nezbytně nutné, aby pojištění pokrývalo všechny aktivity, kterým se chcete na dovolené věnovat. Je například nutné se připojistit pro sporty.

S připojištěním!

Kromě základní pojistky je dobré si sjednat ještě připojištění zavazadel. Pokud cestujete letadlem, nemáte jistotu, že vaše kufry absolvují cestu bez úhony. Pokud dojde k poničení, zpoždění či ztrátě zavazadel a budete mít připojištění, pojišťovna vám za způsobené škody zaplatí. Pokud váš kufr letecká společnost poškodí, reklamaci proveďte hned na letišti!

Vhodným doplňkem je také pojištění odpovědnosti. To vás ochrání v případě, když druhé osobě způsobíte neúmyslně zdravotní nebo majetkovou újmu.

Výhodněji online

I za kvalitní pojištění nemusíte platit moc. Cenově výhodnější je, když si sjednáte cestovní pojištění online. Ušetříte tím čas i peníze.

Shrnutí

Pokud byste hledali stát, jehož obliba mezi turisty v poslední době nejvíce narůstá, bude Turecko bezpochyby na prvních místech pomyslné hitparády. Když si budete procházet nabídku last minute zájezdů, budou tam turecká letoviska v každém případě figurovat v největším počtu. Často se uvádí, že Turecko je v podstatě takovou levnou exotickou zemí, což turisty nesmírně láká. Málokdo si může dovolit strávit dovolenou ve vzdálených končinách Asie, ale právě Turecko na vás vzhledem k velkému počtu kulturních vlivů i v tomto směru zapůsobí a to za opravdu nízkou cenu.

Nemusíme snad zdůrazňovat, jak významné památky Turecko má. Největším skvostem je pochopitelně Istanbul, město mnoha tváří, jehož dominantami jsou mešity Hagia Sofia a Modrá mešita. Pro turisty se ale mnohem atraktivnější stává Turecká riviéra, protože Istanbul je přeci jen rušným velkoměstem. Riviéra na jihu pak nabídne klidná městečka jako například Antalya, Alanya, Bodrum a další, která vám nabídnou vše, co luxusní destinace v Evropě. Právě proto je Turecko dnes tak oblíbené, nabízí naprosto vše zabalené do lehce exotického kabátku.

Nejzajímavější last minute

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?