Indie

Oficiálním názvem Indie je Indická republika, ale Hinduisté svůj stát nazývají Hindustan, což je v perštině název řeky Indus. Samostatnosti se dočkala teprve v roce 1947, kdy se od ní oddělily muslimské části Západního a Východního Pákistánu. Indie se díky vysokému počtu obyvatel stala druhou nejlidnatější zemí světa. Jednotným jazykem je zde angličtina, jinak má Indie více jak 16 úředních jazyků, mezi kterými je například hindština, bengálština nebo telugština.

Za nejpříznivější dobu, kdy se doporučuje Indii navštívit, je pokládáno období mezi listopadem a březnem, protože na většině území panuje příjemné počasí. Výjimkou jsou horské severní oblasti – Himaláje. Díky své velké rozloze jsou rozdíly mezi severem a jihem značné. Na severu nalezneme zasněžené vrcholky Himalájí, na jihu se rozprostírá věčně zelená tropická Kerala.

Indie je v současnosti druhou nejrychleji rostoucí ekonomikou na světě, kromě toho má velké množství historických a kulturních památek. Jako jedna z kolébek lidské kultury vždy přitahovala velký zájem jak pro poutníky, tak pro dobyvatele. Kromě památek se Indie může pochlubit i krásnou přírodou. Jsou zde korálové ostrovyAndamany se smaragdovým mořem, písečné pláže, háje banánových a kokosových palem, ale také čajové plantáže. Známé je také svými posvátnými chrámy.

Pokud se rozhodnete vydat se do Indie, můžete si klidně nechat hodinky doma. Zde totiž čas, kromě pár výjimek, nic neznamená. Smiřte se tedy s tím, že většinou budete čekat, jak na vstup do muzea, tak na příjezd vlaku či na odjezd autobusu. Čas je dodržován, nebo dokonce zkracován, jen u konce pracovní doby v bankách a na úřadech.

Indie může být různá, rozmanitá, protikladná, překvapující, šokující, mnohobarevná, ale v žádném případě není nikdy nudná. Díky své rozloze, filozofii a konzervativnímu kastovnímu systému nebyla Indie, až na velká města, příliš ovlivněna západním životním stylem, masovou turistikou ani komercí.

Indie se do podvědomí lidí vryla jako místo, kde se zrodil hinduismus a buddhismus, učící o převtělování duší. Náhle se tak stala cílem mnoha lidí, kteří hledají osvícení. I díky tomu získala Indie pověst země, kde může být člověk svobodný. Tato země nabízí celou řadu jedinečných aktivit. Vykoupat se může v posvátné řece Ganze, nalézt svého guru či meditovat v hinduistickém chrámu nebo v buddhistickém klášteře. Kromě toho se můžete potápět na korálových útesech, povozit se na velbloudech či slonech nebo se vydat na procházku v opuštěných horských údolích.

Důležitým dokladem při cestě do Indie je platný cestovní pas opatřený indickým vízem, které získáte na velvyslanectví Indie v Praze. Časová platnost cestovního pasu by přitom měla být alespoň 6 měsíců ode dne vstupu do Indie. Vyřízení žádosti trvá přibližně 7 dní a je nutné si uvědomit, že je pouze jedno vstupní. Pokud tedy plánujete zároveň s Indií navštívit i jiné státy a pak se do Indie vrátit, raději si už v Praze vyřiďte šesti měsíční vízum pro více vstupů.

Letenky a ubytování v Indii

Do Indie se nejrychleji dostanete v případě, že použijete leteckou dopravu. Pokud výběr dostatečně promyslíte a prozkoumáte více nabídek, dá se letenka pořídit i za rozumnou cenu. Pomocí internetu lze nalézt letenku přesně podle vašich představ. Její cena se pohybuje od 10 000 do 20 000 Kč, samozřejmě pokud si zvolíte první třídu, bude se cena pohybovat o něco výš.

Musíte se ovšem smířit s tím, že z České republiky do Indie není možné letět přímou cestou. Pokud vám přestupy nevadí, můžete se do této vzdálené země dostat přímo z Prahy, a to s jedním, ale i s více přestupy. Mezipřistání probíhá většinou na velkých mezinárodních letištích jako je Heathrow v Londýně nebo Charles de Gaulle v Paříži. Přímé lety jsou ale v nabídce našich okolních států, konkrétně Rakouska a Německa. Výhodou přímých letů je jejich rychlost. Do Indie se tak dá dostat během 8 hodin. Jestliže je to vaše první návštěva v Indii, připravte se hned po přistání na kulturní šok. Západní Evropa se od Indie totiž dost podstatně liší.

Ubytování v Indii je velmi rozmanité. Ubytovat se můžete v luxusních pětihvězdičkových hotelech, v hostelech nebo v chatkách na pobřeží. Záleží na vašich finančních možnostech a na regionu. V pěti a čtyř hvězdičkových hotelech můžete počítat s klimatizací, která je v celém hotelu. Ve tří hvězdičkových jsou klimatizované pouze pokoje a ve dvou a jedno hvězdičkových hotelech s klimatizací nelze počítat. V levnějších hostelech jsou turisté ubytovaní ve společných pokojích. Turistické oblasti nabízí jako další možnost ubytování v bungalovech, ve kterých se nachází jedna nebo i více ložnic, zařízená kuchyně a koupelny.

Až si budete vybírat ubytování, nezapomeňte na nebezpečí malárie. Doporučuje se zvolit takové ubytovací zařízení, které má klimatizaci a okna, která se nedají otevřít.

Dovolená v Indii

Po právu označovali Britové Indii za perlu svého impéria. Je to země bengálských tygrů, jógy, posvátných krav nebo Mahátmy Gándhího. Dovolenou zde můžete prožít na mořských plážích nebo mezi horskými štíty v Himalájích. Prohlédnout si můžete mnoho kulturních památek, ale také moderní velkoměsta, kterými jsou Bombaj či Dillí.

Letecká doprava je tím nejrychlejším způsobem, jak se do této pestré země, plné neopakovatelných zážitků, dostat. Pozor ale na kulturní šok, který zde mnoho turistů ze západního světa po přistání prožívá. Ubytování se doporučuje v ubytovacích zařízeních, kde je klimatizace a okna se nedají otevřít. V pobřežních turistických oblastech se můžete ubytovat v bungalovech, které jsou vybavené kuchyní, koupelnami a ložnicemi.

Předtím, než se do Indie vydáte, si musíte zkontrolovat, zda máte platný cestovní pas a k němu je nutné si vyřídit indické vízum, o které si musíte zažádat na Indickém velvyslanectví v Praze. Jeho platnost by měla trvat ještě přinejmenším 6 měsíců ode dne vstupu do Indie. Při cestě do Indie vás čeká mnoho nezapomenutelných zážitků. Tato země vás okouzlí nejen svou jedinečnou přírodou, svými nezaměnitelnými historickými památkami, ale především svou atmosférou.

Mezi turisty nejnavštěvovanější památky patří samozřejmě hlavní město Dillí a další velkoměsto Bombaj. Symbolem Indie je ale nejextravagantnější památník lásky, Taj Mahal. Mnoho turistů míří také do Kalkaty, hlavního města východoindického států Západní Bengálsko, které získalo nelichotivou pověst přelidněné metropole plné bídy. Často navštěvované jsou také buddhistické chrámy nebo třeba Růžový palác. Nachází se zde také množství národních parků, které lákají turisty na svou největší místní šelmu, tygra bengálského.

Dillí

Hlavní město Dillí je jak politickým, tak finančním centrem Indie, které se skládá z velmi bohatých a luxusních čtvrtí, ale i slamů, což jsou naopak chudinské čtvrti.

Historie tohoto města sahá až do doby středověku, možná dokonce ještě do doby mytologie. Od 9. do 12. století zde vládl rod Čauhánů, který byl poražen afghánským dobyvatelem Mahmúdem z Ghazny. Od této doby začali muslimové ovládat severní část země. Poté, co se Indie stala Britskou kolonií, bylo Nové Dillí prohlášeno hlavním městem. Do té doby byla hlavním městem Kalkata, která ale neměla tak výhodnou pozici pro řízení státu. Nové Dillí bylo založeno v roce 1911, k slavnostnímu otevření pak došlo 13. února 1931.

Město Dillí je rozděleno na dvě části, na novou a starou Dillí. Staré Dillí bylo hlavním městem muslimské Indie, a to až do 19. Století. Naproti tomu Nové Dillí vybudovali Britové ve 20. letech 19. století a bylo hlavním městem v době, kdy zde vládli. Nejedná se ale o největší město v Indii, podle počtu obyvatel se řadí dokonce až na třetí místo.

K nejvýznamnějším památkám Starého Dillí patří Červená pevnost, která své jméno získala podle červeného pískovce, ze kterého je postavena. Jednalo se o sídlo indických panovníků a je obehnané 2 km dlouhými hradbami. Poblíž pevnosti stojí mešita Jama Masjid, největší muslimský svatostánek v Indii, na jehož nádvoří se vejde až 25 000 lidí. Turisty oblíbeným místem je bazar Chandni Chowk, kde se dá koupit různé indické zboží a suvenýry. Nové Dillí pak představuje úplný opak. Díky svým širokým bulvárům, hotelům a zeleným parků připomíná typické evropské velkoměsto. Je zde řada bank, restaurací, obchodních center, ale i prezidentský palác a vládní budovy. Situované je kolem Connaught Place, velkého kruhového náměstí s parkem uprostřed.

Památky a zajímavosti v Indii

Přestože je Dillí hlavním městem této země, bývá turisty při jejich dovolené mnohdy opomíjené, a to i přesto, že se zde nachází celá řada významných historických, náboženských ale také moderních zajímavostí. Asi tou nejvýznamnější památkou je Červená pevnost, která kdysi sloužila jako sídlo indických panovníků. Nedaleko od ní stojí nejvýznamnější muslimský svatostánek, mešita Jama Masjid.

Ve městě Agře se nachází pravděpodobně nejznámější indická památka, Taj Mahal. Dal ho postavit císař Shah Jahan na památku své druhé ženy, které zemřela při porodu už 14. dítěte. Se stavbou se začalo v roce 1631 a trvala 22 let. Tato architektonická perla je postavena z mramoru a celý její povrch je ozdoben polodrahokamy a drahokamy. Ke kaligrafické výzdobě byl použit černý mramor. V roce 1983 byl Taj Mahal zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO a v roce 2007 byl dokonce zařazen mezi sedm nových divů světa.

Kalkata kdysi bývala hlavním městem Indie. To se však změnilo poté, co se tato země stala Britskou kolonií. Dnes je Kalkata nechvalně známá jako přelidněná metropole plná bídy. Nejznámější obyvatelkou Kalkaty se stala Matka Tereza, která zasvětila svůj život boji proti zdejší chudobě. Bombaj je dnes již zastaralý název hlavního města indického státu Maháráštra. Dnes se mu říká Mumbai. Leží na západním pobřeží indického poloostrova a patří mezi nejdůležitější indické přístavy.

V centru Ásámu leží národní park Kaziranga, který patří k nejrozlehlejším plochám ve východní Indii, které doposud nebyly dotčeny lidskou existencí. Tento park se stal domovem pro jednorohé nosorožce, tygry, slony, pantery, medvědy a také pro tisíce ptáků. Za návštěvu jistě stoji i „město jeskyň“ nacházející se na ostrově Elephanta v Ománském zálivu. Jedinečné je svými nástěnnými malbami, které jsou spojovány s kultem boha Šivu.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?