Kréta

Ostrov Kréta – Řecko

Mezi nejkrásnějšími a nejnavštěvovanější ostrovy ve Středozemním moři patří bezesporu také řecký ostrov Kréta, na kterém kromě překrásných pláží můžete obdivovat také mnoho historických památek i přírodních zajímavostí. Tento kouzelný ostrov se nachází asi 160 km od řecké pevniny a kromě Středozemního moře, které ho omývá ze severu, ho lemuje i Libyjské moře na jihu.

Nádherné pláže, čisté moře, mnoho zajímavých historických památek a úchvatná příroda samozřejmě jedinými artikly, které sem přilákají každý rok tisíce lidí. Pověstná je i krétská kuchyně, na níž si můžete pochutnat v místních restauracích.

Dějiny Kréty jsou úzce spjaty s mykénskou, ale především s minojskou civilizací. Ostrov je rovněž opředen mnoha řeckými mýty. Tou nejznámější je asi báje o Minotaurovy, kterého věznil minojský král Mínos v paláci Knossos.

Na tento úchvatný ostrov se můžete dostat několika způsoby. Tím nejjednodušším je samozřejmě využití služeb leteckých společností. Počítat ale musíte s tím, že mimo hlavní sezónu vás čeká minimálně jeden přestup. Většinou se létá jen do Athén a odtud se pak můžete vydat na ostrov buď dalším letadlem, nebo lodí. Takže další variantou je také silniční doprava. Možností, kde se lze na Krétě ubytovat, je skutečně velmi mnoho. Vybírat můžete z hotelů, hostelů i penzionů, také z různých venkovských a prázdninových domů. Další variantou je pronájem apartmánu nebo celé vilky někde blízko moře.

Největšími městy na ostrově jsou Chania a hlavní město Heraklion. V Chanii, druhém největším městem na ostrově, zažíjete v místních kavárničkách tu pravou krétskou atmosféru. Za návštěvu jistě stojí i zdejší Námořní muzeum. V Heraklionu můžete obdivovat benátskou architekturu, velmi dobře zachované hradby a mnoho kostelíků a muzeí, z nichž to nejdůležitější je bezesporu Archeologické muzeum. Velmi významným městem je i Rethymnon.

Pokud patříte mezi milovníky přírody, zvláště pěší turistiky, určitě se vydejte na výlet do soutěsky Samarie, která patří mezi nejdelší v celé Evropě. Mezi nejoblíbenější pláže na ostrově patří Falasarna a Elafonisi, které se nacházejí v západní části Kréty. Ale i další pláže na ostrově se těší velké oblibě. O tom, že se jedná o jedny z nejkrásnějších a nejčistších pláží svědčí i fakt, že mnoho místních pláží získává každoročně mezinárodní ocenění. Jestli se nacházíte na takové pláži poznáte podle toho, zda je na ní vyvěšena modrá vlajka.

Mezi další místa, která byste měli na Krétě určitě navštívit, patří i město Agios Nikolaos, které nabízí návštěvníkům kromě křišťálově čisté vody a nádherných pláží i Archeologické muzeum nebo úchvatné sladkovodní jezírko. Na jihu ostrova zavítejte do města Matala, jehož největšími lákadly jsou místní jeskyně. Významnou pláží je zde Red Beach, kde se můžete opalovat na písku, který má načervenalou barvu.

Ubytování na Krétě

Kréta, jako jedna z nejoblíbenějších turistických destinací, kterou může Řecko nabídnout, samozřejmě disponuje velkým množstvím různých ubytovacích zařízení, z nichž těmi nejobvyklejšími jsou hotelová zařízení.

Nejširší zastoupení mají zajisté hotely patřící do střední kategorie. Nejčastěji se tedy setkáte s hotely dvou, tří a čtyř hvězdičkovými. Ceny za ubytování se v těchto hotelech pohybují od 2 000Kč, ale vyšplhat se mohou až ke 14 000Kč za noc. Od 14 000Kč se pak pohybují ceny v luxusních hotelech. Levnější formu ubytování představují na Krétě penziony nebo hostely, kterých ale není mnoho. Pokoj v těchto zařízení pak seženete do 2 000Kč. Pronajmout si také můžete apartmán, kterých je po celém ostrově opravdu velké množství. Za jednu noc v apartmánu zaplatíte cenu od 1 000Kč až po 4 000Kč.

Ať už se chystáte trávit svou dovolenou na Krétě v luxusním hotelu, skromně zařízeném hotýlku, v pronajatém apartmánu nebo snad v přepychové vile, určitě si zajistěte ubytování v dostatečném časovém předstihu. Využít k tomu můžete různé rezervační systémy, kterých na internetu naleznete velké množství.

Jestliže toužíte po soukromí, můžete využít možnosti a pronajmout si luxusní vilu, která má k dispozici i vlastní bazén. Pokud vás pojede víc, určitě vás mile překvapí i cena, za kterou si celou vilu můžete pronajmout. Cena je totiž vždy uváděna za celou vilu, takže po té, co ji vydělíte počtem osob ve vile vám vyjde docela rozumná výsledná částka. Za noc tak můžete zaplatit dokonce jen 500Kč. Za tuto cenu máte k dispozici celou přepychovou vilu se vším potřebným vybavením.

Kromě již zmíněných možností, ve kterých se můžete ubytovat, stojí za zmínku i další varianty, kterými jsou například prázdninové domy, venkovské domy nebo prázdninové areály. Velké zastoupení zde mají také rezorty, ve kterých se ceny pohybují v průměru okolo 10 000Kč.

Letenky na Krétu

Kouzelný ostrov Kréta patří mezi nejnavštěvovanější řecké destinace a nejvyhledávanější ostrovy nacházející se ve Středozemním moři. Především v období hlavní turistické sezóny je celý ostrov v obležení tisíců turistů, kteří sem přilétají z celého světa, aby zde mohly strávit svoji dovolenou. Vydat se na tento nádherný ostrov, plný antických památek, můžete nejen z pražského letiště Václava Havla, ale také z letiště v Brně nebo v Ostravě.

Pokud neletíte s cestovní kanceláří, musíte počítat s tím, že s běžnou leteckou společností budete muset přestupovat. To platí především v období mimo hlavní turistickou sezónu. Nejběžnější je letecké spojení Praha – Athény – Heraklion. Z pevninské části se na ostrov můžete také dostat prostřednictvím lodní dopravy. V tomto případě za letenku zaplatíte cenu od 9 000Kč do 12 000Kč. S nízko rozpočtovými společnostmi se dá pořídit letenka už od 3 500Kč mimo sezónu. V době hlavní turistické sezóny zaplatíte cenu od 5 000Kč až do 9 000Kč. Pokud budete chtít za letenku co nejvíce ušetřit, rozhodně s její koupí neotálejte, a kupte si ji raději nějaký ten měsíc dopředu.

Na Krétě se nacházejí hned dvě významná mezinárodní letiště. To nejvýznamnější, letiště Nikos Kazantzakis Airport, naleznete jen pár kilometrů od hlavního města Heraklionu. To druhé, letiště Souda Airport, leží v severozápadní části Kréty na poloostrově Akrotiri blízko města Chanie. Kromě těchto dvou letišť se zde nachází ještě vnitrostátní letiště, které naleznete u města Sitia.

Jestliže jste si koupili celý zájezd u cestovní kanceláře, nemusíte po příletu řešit otázku, jak se z letiště dostanete do hotelu. Před letištěm už na vás bude čekat průvodce i s autobusem, který všechny klienty rozveze do konkrétních oblastí a k danému hotelu. Pokud cestujete na vlastní pěst, můžete k cestě z letiště využít služeb půjčovny aut, místní hromadnou dopravu nebo si vezmete taxi.

Heraklion

Heraklionu, hlavním městě celého ostrova, se nachází velké množství různých památek, na které byste se měli během své návštěvy zajít určitě podívat. Nejvíce památek se samozřejmě nachází v historické části města. Oblíbené jsou i místní muzea, především Archeologické muzeum, ve kterém se nachází mnoho důležitých exponátů, převážně z minojského období.

Historie tohoto úchvatného města je stejně bohatá, jako celého ostrova. V mínojském období to byl velmi důležitý přístav a v době, kdy zde vládli Arabové, kteří mu dali jméno Chandak, zde probíhaly největší trhy s otroky. Roku 1204, kdy zde vládli Benátčané a město se jmenovalo Candia, zde byly vystavěny hradby a byl zde vybudován přístav, který se stal největším ve východní části Středozemí. Pod nadvládu Turků, kteří ostrov léta obléhali, se město dostalo v roce 1669. Své současné jméno, které dostalo podle bájného hrdiny Herakla, pak získalo v roce 1898.

památek, které byste měli ve městě rozhodně navštívit, je nejdůležitější benátská pevnost, která byla vybudována na obranu proti Turkům. Zajít podívat byste se měli i do místního přístavu, kde se kromě rybářských loděk nachází také zbrojnice.

Další významnou stavbou je také byzantský kostel sv. Tita, jenž byl v době turecké nadvlády přestavěn na mešitu, která byla v roce 1856 zničena zemětřesením. Současná podoba kostela pochází z roku 1925. Prohlédnout si zde můžete i bývalou benátskou loži, z které je dnes radnice nebo Morosiniho lví kašnu s fontánou, která se stala symbolem celého města.

Ovšem největším lákadlem je místní Archeologické muzeum, ve kterém si můžete prohlédnout artefakty, které byly objeveny na místních nalezištích. Nachází se zde nejrozsáhlejší sbírka minojské kultury na celém světě. Dalšími významnými muzei, která jsou ve městě k dispozici, jsou Muzeum sakrálního umění nebo Historické muzeum.

Památky a zajímavosti na Krétě

Ostrov Kréta je známý svými historickými památkami, které tvoří hlavně rozsáhlá archeologická naleziště nacházející se v blízkosti hlavního města Heraklionu. Na ostrově ale můžete obdivovat také různé přírodní krásy a zajímavosti.

Asi nejznámějším místem na Krétě je palác Knossos. Tento palác kdysi sloužil jako hlavní sídlo mínojských vládců a údajně se jedná o místo, kde věznil král Mínos Minotaura. Britský archeolog sir Arthur Evans, který se zde pustil do vykopávek, také začal pracovat na rekonstrukci paláce. Tyto práce ale neschvalují historici, kteří tvrdí, že většinu rekonstrukcí provedl Evans podle svých představ a ne podle skutečností.

K nejvýznamnějším archeologickým nalezištím patří i palácový komplex ve Faistu, kde byl nalezen Disk z Faistu, který je popsán doposud nerozluštěným písmem. Dalším důležitým nalezištěm je i Agia Triada. K nejvýznamnějším zdejším stavbám patří například dva kostely z doby benátské nadvlády. Tím nejvýznamnější artefaktem je ale sarkofág mínosjké princezny.

letovisku Malia můžete zavítat do palácového komplexu, jehož největší zajímavostí je kernos, tajuplný kámen s otvory po svém obvodu a se záhadnými obrazci, které dodnes nedokázali archeologové rozluštit. Významnou archeologickou oblastí je také Gortýna, kde je nejvýznamnější památkou tzv. pretorium, sídlo vládce provincie nebo chrám, který byl zasvěcen bohu Apollónovi. Nejvýznamnější památkou je ovšem Gortýnský zákoník z 5 století př. n. l., který se zabývá trestnými činy.

Překrásné památky najdete také v historických městech Chania nebo Rethymnon. Z přírodních zajímavostí stojí za zmínku především známá soutěska Samaria, náhorní plošina Omalos nebo kaňon Imbros. Kréta je také často spojována s různými řeckými mýty, například se říká, že se ve zdejší jeskyni narodil Zeus, vládce bohů. Další významnou bájí je i mýt o Minotaurovy nebo o letcích Daidalovi a Ikarovi.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?