Sicílie

Sicílie – Itálie

Turisty velmi oblíbený italský ostrov Sicílie leží ve Středozemním moři a od nejbližšího bodu italské pevniny ho dělí jen asi 3 kilometry velká Messinská úžina. Jedná se o největší ostrov ve Středozemním moři, který má díky své výhodné strategické poloze velmi bohatou historii. Sicílie vždy patřila k nejdůležitějším zemědělským oblastem. Ostrov je zajímavý i svým tvarem, kterým připomíná trojúhelník. Kromě Středozemního moře na jihu Sicílii také omývá Tyrhénské moře na severu a Jónské moře na východě.

Krásný starý přístav s dřevěnou rybářskou lodí ve Cefalu, Sicily, Italy.

Tento překrásný ostrov byl podle historiků osídlen už v pravěké době. Zachované jsou ale jen památky pocházející z barokního období, protože ničivé zemětřesení, které ostrov postihlo v roce 1693, zničilo velké množství významných budov. Díky tomu je pro sicilskou architekturu typická kombinace více stavebních stylů. Patrné je to především na katedrále sv. Agáty v Catanii nebo na katedrále v Syrakusách, v které je umístěn řecký chrám bohyně Athény.

Díky své poloze byla Sicílie osídlena už v dávných prehistorických dobách. Prvními známými obyvateli byly Řekové, kteří na ostrov přišli už v 8. století př.n.l. Později je vystřídali Římané a po jejich pádu se na Sicílii vystřídalo mnoho dalších dobyvatelů, mezi kterými byli i Normané, Štaufové nebo Španělé. Zatímco se na Sicílii střídali různí vládci, na samotném ostrově žili v míru křesťané, muslimové a judaisté. To se změnilo za vlády Španělů, kteří zavedli protireformace. K Itálii se Sicílie přidala v roce 1861.

Vydat se na tento malebný italský ostrov můžete nejen prostřednictvím letecké dopravy, i když je to nejrychlejší a nejlevnější způsob přepravy, ale také silniční dopravou. Tento způsob dopravy je ale velmi zdlouhavý a poměrně dost drahý, ať už se vydáte vlastním autem, s autobusovým dopravcem nebo třeba vlakem. Letenku na Sicílii si přitom můžete zakoupit už od 2 000Kč.

Nejrozšířenějším ubytovacím zařízením na ostrově jsou samozřejmě hotely, ať už jedno hvězdičkové, nebo luxusní, označené pěti hvězdičkami. Další možnosti, kde se ubytovat, představují letní byty. Stále více oblíbené jsou také pobyty na statku, tzv. agroturistika.

Po celém ostrově se nachází různá letoviska, ze kterých si můžete vybírat. Pokud máte raději velká města se spoustou obchodů, restaurací a barů, zamiřte raději do letovisek, jako jsou hlavní město Palermo nebo druhé největší město na Sicílii, do Catanie, nebo do města Syrakusy. Dáváte-li přednost klidnějšímu prostředí malého městečka, vyberte si spíše letovisko Porto Rosa nebo třeba středisko Mazzaro.

Největším lákadlem na ostrově, kromě překrásných písčitých pláží a křišťálově čisté vody, je doposud činná sopka Etna, na jejíž vrchol se můžete podívat. Díky bohaté historii se po celém ostrově nachází celá řada historických památek, mezi nejvýznamnější patří kostel San Giovanni degli Eremitikrálovský palác Palazzo dei Normanni, areál Parco Archeologico della Neapolis, vila Romana del Casale a mnoho dalších.

Doprava a ubytování na Sicílii

Vzhledem k tomu, že ostrov Sicílie neleží moc daleko od Italské pevniny, můžete sem vyrazit třeba vlakem nebo po silnici autobusem nebo vlastním automobilem. V tom případě se ale připravte na velmi zdlouhavou a nepohodlnou cestu. Nakonec ještě musíte absolvovat kousek trasy lodí přes Messinskou úžinu.

Stará středozemí ulice s turisty v Cefalu, Středověké město

Mnohem lepší, pohodlnější i levnější je proto využití letecké dopravy, i když přímý spoj mezi Prahou a letištěm v Palermu nebo Catanii zatím bohužel nefunguje. Důležitým letištěm je na Sicílii Palermo Airport, které je od hlavního města Sicílie Palerma vzdálené asi 35 km. Do centra vás z letiště dopraví například autobus, vlak nebo taxi. Nejrušnějším letištěm je ale Catania-Fontanarossa Airport, které leží jen 5 km od druhého největšího sicilského města Catanie. Letenku zakoupíte už od 2 000Kč, ale její cena se může vyšplhat až k 10 000Kč.

Po celé Sicílii se nachází spousta letovisek, které nabízí různé typy ubytovacích zařízení. Nejběžnější jsou samozřejmě hotely a hotelové komplexy, kterých najdete po celém ostrově velké množství. Vybírat můžete jak z luxusně zařízených pětihvězdičkových hotelů, tak hotelů vybavených podstatně skromněji. Nejširší nabídka je samozřejmě tvořena hotely ve střední kategorii. Některé hotely na ostrově jsou vybudovány na útesech, ze kterých je překrásný výhled na okolí. Jejich součástí jsou i opalovací terasy a schůdky, které vás zavedou na pláže, které jsou určeny pouze pro klienty hotelu.

Kromě populárních hotelů máte možnost se na Sicílii ubytovat také v letních bytech nebo na statku. Agroturistika je především v poslední době hodně oblíbená. Pro turisty představuje tento způsob ubytování jedinečnou příležitost, jak poznat místní kulturu a také kuchyni. Jak už bylo řečeno, Sicílie patří mezi nejnavštěvovanější ostrovy ve Středozemním moři, proto byste si měli zajistit ubytování v dostatečném časovém předstihu.

Letoviska na Sicílii

Než se vydáte na svou letní dovolenou na překrásný italský ostrov Sicílie, měli byste si předem vybrat, v kterém letovisku budete trávit většinu času. Na celém ostrově se nachází opravdu velké množství letovisek, od rušných velkoměst až po malé střediska situovaná v malebné přírodě.

 Panoramatický pohled na bílé písčité pláže Mondello v Palermu, Sicílie. Itálie.

Oblíbeným letoviskem je na východním pobřeží Letojani, nabízející turistům překrásné pláže a průzračně čisté moře. Po celé místní promenádě naleznete celou řadu různých barů, kaváren a obchodů. Dalším často navštěvovaným střediskem je Giardini Naxos, kde můžete obdivovat historické stavby i vykopávky, které připomínají historii tohoto městečka. Toto místo je významné i tím, že zde Řekové v roce 735 př.n.l. založili své první město na ostrově.

Pokud dáváte přednost rušnému prostředí, zamiřte do letoviska Taormina, které patří mezi největší a nejdražší střediska v celé Itálii. Kromě historických památek a známé promenády Corco Umberto je město Taormina oblíbené také jako výchozí bod k výletům na velkolepou sopku Etnu.Zvolit si můžete také letovisko Porto Rosa v severní části ostrova. K dispozici jsou v něm překrásné písečné pláže a vydat se odtud můžete i na blízké Liparské ostrovy. Pokud vás obtěžuje revma, měli byste zamířit na ostrov Vulcano, kde vám od bolesti pomůže koupel v bahně. Vyhledávané jsou na ostrově i jeho pláže s černým pískem. Asi nejkrásnější pláž na celém ostrově se nachází v letovisku San Vito lo Capo. Pověstná je především čistou a průzračnou vodou.

Pokud máte rádi historii, vydejte se do tři tisíce let starého městečka Cefalu, které se nachází v severní části ostrova Sicílie. Zažijete zde skutečnou sicilskou atmosféru, kterou si budete moct vychutnat při procházkách v uzoučkých uličkách nebo při odpočinku v některé místní kavárně. Pověstná je i místní čistá pláž. Oblíbeným letoviskem je i Mazzaro, kam míří každoročně tisíce lidí, takže jsou místní pláže téměř pořád plné.

Palermo

Hlavní město Sicílie, Palermo, naleznete v severní části ostrova. Díky své dlouhé a bohaté historii můžete dnes ve městě obdivovat velké množství zajímavých památek.

Katedrála Cattedrale di Palermo

Stejně jako celá Sicílie, i Palermo má velmi bohatou historii. První zmínky pocházejí už z 8. století př.n.l., kdy na místě, kde dnes Palermo stojí, vznikla fénická kolonie. Dobýt město se během válek s Kartágem několikrát pokoušeli Syrakusy. Významnými obyvateli, kteří měli velký vliv i na celý ostrov, byli Normané, kteří zde vládli v letech 1072-1180. Po nich se vlády v Palermu, a vlastně na celé Sicílii, ujali Španělé. Výraznou změnou si město prošlo v 16. a v 17. století, kdy došlo ke změně v uspořádání města a kdy zde byla vybudována i nová opevnění.

Hodně patrný je na mnoha budovách vliv arabské architektury. Překrásné jsou i stavby, u kterých došlo ke kombinaci různých architektonických stylů. Jedná se například o místní kostel San Giovanni degli Eremiti, ve kterém se kombinovali arabské a evropské prvky. Dalšími významnými církevními památkami jsou i kaple Cappella Palatina, kterou najdete v královském paláci Palazzo dei Normanni, dále kostel Chiesa del Gesu nebo katedrála Cattedrale di Palermo. Nachází se zde rovněž největší operní dům v celé Itálii, Teatro Massimo. Dnes patří hlavní město Sicílie Palermo mezi jedno z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších měst na ostrově.

Do města můžete vstoupit branou Porta Nuova, která zde stojí už od 16. století, a odtud se můžete vydat například ke královskému paláci Palazzo dei Normani, který dnes slouží jako místo, kde se schází sicilská vláda a parlament. Tento palác ale není jediný, který se v Palermu nachází.

Navštívit byste měli i středověký palác Palazzo Chiaramonte, jehož vnitřní prostory bohužel nejsou přístupné. Odpočinout si můžete v zahradě Orto Botanico, která je považována za jednu z nejkrásnějších nejen v Itálii, ale v celé Evropě.

Památky a zajímavosti na Sicílii

Druhým největším městem na Sicílii je Catania, kterou naleznete v blízkosti Etny. V samotném městě stojí za prohlídku řada významných barokních památek, například katedrála sv. Agáty. Dalším významným historickým městem jsou i Syrakusy, ve kterém se narodil Archimédés. Zajímavou stavbou je zde místní barokní katedrála, do které je včleněn řecký chrám bohyně Athény.

Ercole chrám v údolí s chrámy, Agrigento, ostrov Sicílie, Itálie

Dominantou celého ostrova je bezesporu nejvyšší činná sopka Etna, jejíž vrchol je ve více jak 3 300 m.n.m. V žádném případě byste si neměli nechat ujít výlet na tuto úchvatnou sopku. Do vyšších poloh se můžete dostat třemi způsoby, buďto terénním autobusem, lanovkou nebo pěšky. Další přírodní zajímavostí je kaňon Gola dell’Alcantara, který vytvořila řeka Alcantara.

Nedaleko města Agrigento můžete navštívit důležité archeologické naleziště známé jako Údolí chrámů. K nejznámějším patří chrám Concordia, dále chrámy bohyně Juno a slavného Herakla, či léčitele Asklepiovi. Vynechat nesmíte ani návštěvu Agrigentského archeologického muzea, kde si můžete prohlédnout modely všech chrámů, jak vypadaly v původním stavu.

Co byste ale na Sicílii rozhodně neměli vynechat, je římská vila Romana del Casale. Tato vila je známá díky nejucelenějšímu souboru římských mozaiek zdobící celý dům. Nejznámějšími mozaikami jsou Dívky v bikinách a Malý lov. Jeden ze svých dnů na Sicílii byste si měli vyčlenit na výlet na nedaleký ostrov Ortygia, kde můžete obdivovat například Apollónův chrám, několik barokních paláců a hrad ze 13. století.

Zřícenina řeckého starořímského divadla Taormina Sicílie Itálie

Ve městě Syrakus byste měli určitě navštívit Archeologické muzeum. Největší zájem turistů ale vzbuzuje Parco Archeologico della Neapolis, velkolepý areál, ve kterém se nachází mnoho pozůstatků antických staveb. Odpočinout si můžete například v Rajské zahradě, kde se nachází uměle vytvořená jeskyně Dionýsovo ucho. Významným místem, kam míří velké množství turistů, je údolí Val di Noto.

 

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?