Japonsko

O Japonsku

Japonsko, přezdívané také jako Země vycházejícího slunce, je ostrovním císařským státem, který v sobě snoubí starou, tak trochu mystickou a hrdou kulturu s moderním a vysoce vyspělým světem. Stát se skládá ze čtyř velkých ostrovů Hokkaidó, Honšú, Šikoku a Kjúšú. Japonsko je neobyčejnou zemí po všech směrech. Tom technickém i přírodním a kulturním. Právě tato zdánlivá dokonalost a pocit, že zde najdete úplně vše téměř jednom místě je jedním z tendencí, proč si vybrat dovolenou v Japonsku.

Řekne-li se slovo jako Toyota, Suzuki, Fuji, Nikon nebo třeba Yamaha, každému se určitě ihned vybaví kvalitní automobily, motorky, fotoaparáty a další značky známé pro svou dokonalost, moderní design a kvalitu. Všechny tyto a mnohé další značky mají svoji domovinu právě v Japonsku. Dalším neodmyslitelným znakem Japonska jsou starobylé chrámy, svatyně, monumentální sochy, rozlehlé zahrady, kterým jsou dokonalými protiklady vysoké prosklené budovy a mrakodrapy, novodobá města plná neonových světel, velkých reklamních ploch a obchodních domů.

Japonsko má jako ostrovní stát velmi specifickou kulturu, tradice a zvyky. Dlouhé staletí, a prakticky ještě i dnes, se pořádají čajové obřady. Typické pro Japonskou jsou také známé skládačky z papíru – origami, z kterých vznikají okouzlující a složité tvary jako jsou draci, různá zvířata a další. Charakteristickým oděvem je takzvané kimono. Na první pohled nám evropanům může připadat jako nádherně zdobený župan. Nošení kimona je však v Japonsku bráno málem jako svátek. Nejčastěji se kimono nosí právě na již zmiňované čajové obřady, svátky a jako úbor společnic, známých jako gejši. Občas jsou mylně považovány za něco jako lehké ženy, pravdou však je, že jde o tvrdě školené a inteligentní dívky. Gejši mají svou společností bavit. Musí umět tančit, hrát na hudební nástroj a musí mít široký přehled o aktuálním dění, aby dokázali vést rozhovor o čemkoliv.

Japonsko láká na poznávací zájezdy vlastně úplně vším, co může nabídnout. Ať jsou to již čistá moderní města, technické vymoženosti a novinky, hory, rozsáhlé japonské zahrady a také noblesní chování místních obyvatel. Pro Japonce jsou slova jako čest, hrdost a dané slovo vším, jako zákon.

Pokud uvažujete o dovolené v Japonsku, určitě nečekejte slunečné rozlehlé pláže s azurovým mořem a možností celodenního opalování. Japonsko žije střídmým a relativně poklidným životem. Místo radovánek na pláži a bujarého, veselého, živého a divokého života nabízí klid a krásu přírodních, historických i jiných architektonických památek.

Dovolená v Japonsku

Ačkoliv Japonsko nenabízí celodenní se válení na prosluněných plážích, ani jiné letní plážové aktivity, ale i tak je vyhledávaných cílem dovolených stovek tisíc turistů každý rok. Po celém Japonsku a především v hlavním městě Tokiu, najdete spousty nejrůznějších možností ubytování.

Pro přicestování do Japonska není vízum nutné, bude-li Váš pobyt trvat maximálně tři měsíce. V tomto případě bude stačit pouze Váš cestovní pas a další běžné doklady. Pro delší pobyt je již vízum nutné, ale získat ho nepředstavuje v dnešní době žádný větší problém. Jediné, co by Vás mohlo před vstupem do Japonska poněkud zaskočit, je krátký pohovor s imigračním pracovníkem. Může se ptát na důvod Vaší návštěvy, může chtít vidět zpáteční letenku nebo dokonce adresu Vašeho ubytování a další věci, které potvrdí, že v Japonsku nehodláte ilegálně zůstat.

Japonsku se nejen na úřadech, ale i v běžném životě, jedná férově, s úctou a stejné jednání se také očekává také od turistů. Proto se také nedivte, když Vás při sebemenším problému japonští policisté bez mrknutí oka vykáží zpátky do ČR. Veškeré porušování místních zákonů je poměrně tvrdě trestáno, takže je lepší, když si před odjezdem do země alespoň zhruba zjistíte, čemu se určitě vyhnout.Pokud budete trávit svojí dovolenou v Japonsku ve městech, není povinné žádného očkování. Pro Váš lepší pocit, plánujete-li poznávací výlety po krásách přírody a starobylých vesnicích, se nejčastěji provádí očkování proti Hepatitidě typu B a břišnímu tyfu.

Japonskou měnou jsou Jeny. Při plánování dovolené v Japonsku počítejte s tím, že se Vám tento výlet poněkud prodraží, protože Japonsko neplatí mezi právě nejlevnější státy. Za prožité zážitky, dojmy z navštívených míst a místních pověstné kuchyně to ale opravdu stojí.

Ubytování a letenky

Jak již bylo řečeno v předchozích článcích, možnosti ubytování v Japonsku jsou široké. Výběr konkrétního typu záleží na Vás a Vašich nárocích. Jestliže dáváte přednost luxusnímu ubytování, pak jsou pro Vás ideální volbou mezinárodní hotely nabízející nadstandardní služby. S personálem se zde domluvíme anglicky bez nejmenších problémů. Pokoje jsou velké, prostorné, komfortně vybavené s vlastní koupelnou a toaletami. V těchto velkolepých hotelích najdete restaurace, bary, obchůdky, místa pro sportovní vyžití, welness, plavecký bazén, tlumočníky a veškerý ostatní servis. Ceny v takovém hotelu se pohybují kolem 3 500 Kč za osobu na noc.

O něco levnější variantou ubytování jsou business hotely. Jsou to převážně menší hotely blízko vlakových nádraží a autobusových zastávek. Není tu nabízen servis jako u mezinárodních hotelů, vybavení pokojů odpovídá běžně vybavenému ubytování na průměrné úrovni. Jejich součástí jsou samostatné wc a koupelny. V těchto hotelech najdete jednu restauraci s relativně malým výběrem pokrmů. Noc v takovémto hotelu Vás ale vyjde v přepočtu asi na 1 500 Kč.

Chcete-li co nejvíce poznat tradiční japonský život, je pro Vás skvělou šancí strávit dovolenou ubytováni v Ryokanu. Jedná se o tradiční starojaponský domek, skýtající jednu místnost na spaní a koupelnu. Na podlahách jsou tatamové rohožky místo koberců, vybavení je také tradiční, takže také značně jednoduché. Marně byste tu hledali například klasickou postel či stolek a židle. Vše je zařízeno v klasickém japonském stylu. Noc v takovémto ubytování Vás může vyjít na 1 300 – 6 500 Kč. Cena je samozřejmě závislá na komfortu, umístění a kvalitě hotelu.

Dalšími druhy ubytování v Japonsku jsou hostely či buňkové hotely. Pokud jedete do Japonska na delší pobyt, abyste poznali místní kulturu, tradice a život obyvatel, není pro Vás nic lepšího, než ubytování přímo v některé z vybraných japonských rodin. Cena za den se pohybuje kolem 350 Kč včetně snídaní a večeří.Nejjednodušším a nejpohodlnějším způsobem, jak se do Japonska dostat je letecká doprava. Nejčastějším místem přistání bývá Mezinárodní letiště v Tokiu. Stihnete-li si objednat letenku do Japonska ve slevové akci či během last minute, můžete ušetřit nemalé peníze. Nejnižší ceny letenek se při využití služeb nízkonákladových letů pohybuje kolem 11 500 Kč.

Tokio

Hlavní město Japonska – Tokio – je také jedním z největších metropolí země, které nabízí nesčetné množství zábavy, kulturních zážitků, festivalů, obchůdků či parků. Řekne-li se Tokio, každému se jistě vybaví noční město zalité září neonových světel, odrážejících se ve skleněných příčkách vysokých moderních budov a mrakodrapů s poměrně hustou dopravní sítí.

Oficiálně není Tokio v Japonsku městem, ale jednou z několika takzvaných prefektur. Prefektura je jednou z větších složek, na které se Japonsko dělí. Celkem se skládá ze 47 prefektur.

Město je postaveno ve velmi zvláštním stylu. Najdete zde hlavně již několikrát zmiňované obrovské mrakodrapy, moderní budovy spojené s nejnovějšími technologiemi a zároveň zde objevíte také staré, původní čtvrti s tradičními domy, svatyněmi, chrámy a pečlivě udržovanými zahradami a parky. Vydáte-li se tak na dovolenou právě sem, nemusíte se z Tokia ani prakticky hnout a uvidíme téměř celé Japonsko v kostce.Tokio se rozprostírá na území ostrova Honšú. Je sídlem japonského císaře a vládních orgánů. Žije zde asi 10% veškeré japonské populace. Město je také významným obchodním, univerzitním a dopravním centrem. Nachází se zde letiště, metro, vlaky, MHD a v těsné blízkosti Tokia světoznámý přístav Jokohama. V Japonsku se stejně jako v třeba v Anglii jezdí vlevo.

  • Nový rok – v podvečer 31.12. se otevírají všechny svatyně a chrámy, aby se mohli lidé modlit za lepší nový rok. Je to velice dobrá příležitost, jak se dostat i do běžně uzavřených chrámů.
  • Kanda Festival – oslava probíhající každý lichý rok, vždy o víkendu neblíže 15. květnu. Jedná se o nejvýznamnější festival v Japonsku, kdy se ulicemi Tokia nese asi 80 pozlacených přenosných svatyní.
  • Awa Odori – tradiční festival konající se na konci srpna, kdy asi 4 000 tanečníků předvádí tradiční japonský tanec zvaný Awa.

Japonsko je proslaveno spoustou monumentálních festivalů, při kterých jsou Tokiem neseny převážně přenosné svatyně.

Zajímavosti

Japonsko je proslavené především novodobými stavbami a starými tradičními domy. Pokud při své dovolené zde očekáváte muzea, zámky a další památky, jste vedle. Najdete zde sice několik hradů a paláců, ale víc z historie tu nečekejte.

Hrad Hikone – specifický hrad ve městě Hikone, v roce 1868 bylo nařízeno rozebrat spoustu hradů a na příkaz samotného císaře byl právě hrad Hikone zachován. Dnes zde najdete pozůstatky jednoho z nejstarších hradů v Japonsku.

Hrad Himedži – největší a nejoblíbenější hrad Japonska nacházející se ve stejnojmenném městě Himedži. Celý komplex tvoří přes osmdesát budov a je zapsán do seznamu kulturních památek UNESCO.

Nagasaki – jeden z japonských přístavů, zapsán do paměti lidí z celého světa hlavně díky druhé světové válce, kdy byla na město svržena atomová bomba. Po obnově města se stalo Nagasaki významnou a důležitou japonskou křesťanskou baštou.

Palác Heidžó – palác ve městě Nara, býval kdysi sídlem císaře.

Palác Kókjo – Císařský palác v Tokiu, během druhé světové války byl palác zničen. Do roku 1968 byl palác opět vystavěn v původním stylu. Jedinou původní dochovanou stavbou je most Nidžúbaši.

Císařské regálie – jinak zvané také Tři posvátné poklady tovří meč Kusanagi, klenot Jasakani no magatama a zrcadlo Jata no kagami. Jejich podoba ani původ není přesně známý, protože k nim může pouze japonský císař a pár vybraných kněží. Při korunovaci, události, kdy jsou regálie použity, jsou zahaleny látkou. Schovány jsou odděleny na třech různých místech.

Copyright © 2024 Last Minute zájezdy – dovolená za nejlepší ceny | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů
Je léto a vám se nechce k moři? Což se takhle podívat do letních rakouských Alp a vydat se na dovolenou do Rakouska? Nebo naopak v zimě sjíždět ty nejlepší alpské sjezdovky? Což takhle lyžování v Rakousku a nebo trochu exotičtější lyžování ve Francii?